ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri – Editörün Seçimi

 • Bangladeş’te sel ve heyelan: 6 ölü
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 23:12

  Myanmar’daki katliam ve zulümden kaçtılar ancak yaşadıkları dram sığındıkları Bangladeş’te de devam ediyor. Arakan müslümanlarının kaldığı kampları sel vurdu. Felakette aralarında çocukların da bulunduğu en az 6 kişi yaşamını yitirdi.Bangladeş’in güneyini sel vurdu. Sığınmacı kampları sular altında kaldı. Myanmar’daki şiddet ve soykırımdan kaçan Arakan müslümanları hayli zor günler yaşıyor. Bölgede etkili olan Muson yağmurları toprak kaymalarına ve sele neden oldu. Sığınmacıların yaşadığı bazı barınaklar heyelan sonucu çöktü. Çok sayıda barınağı da su bastı.Felakette can kayıpları yaşandı. Hayatını kaybedenler arasında çocuklar da var.Sel çoğunlukla bambu ve plastik levhalardan yapılmış barınaklarda yaşayan Arakan müslümanlarının yaşam koşullarını daha da kötüleştirdi. Bangladeş Meteoroloji ofisine göre, şiddetli yağışlar birkaç gün daha sürecek.Myanmar ordusunun operasyonları nedeniyle 2017’den bu yana yaklaşık 1 milyon Arakan müslümanı ülkesini terk ederek komşu Bangladeş’e sığınmıştı.

 • ABD’de maskeye dönüş
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 23:00

  ABD’de Delta varyantı nedeniyle vakalar artışa geçti. Ülkede maske kullanımı geri dönüyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yüksek riskli bölgelerde “kapalı mekanlar için” maske tavsiyesinde bulundu.ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Dr. Rochelle Walensky, basın toplantısında, “Son salgın araştırmalarında, Delta varyantının Covid-19 virüsünün geçmişteki durumundan farklı davrandığını gösteren yeni bilimsel veriler gördüm. Bu, endişe verici ve ne yazık ki tavsiyelerimizin güncellenmesini zorunlu kılıyor.” dedi.Walensky, aşılarını yaptırmış kişilerde virüsü yayma oranının hala çok düşük olduğuna işaret ederek “Aşılanmış kişilerin Delta varyantına yakalanma ihtimali düşük olsa da yakalandığında virüsü başkalarına yayma potansiyelleri var.” değerlendirmesinde bulundu.Ülkede son haftalarda yükselişe geçen Covid-19 vaka sayısının genelde aşı yaptırmamış kesimler arasında görüldüğüne dikkati çeken Walensky, yeni varyantın, aşılarını yaptırmış kişilere de bulaşıp hafif semptomlar şeklinde görülebileceği uyarısı yaptı.Walensky, aşılamalarını tamamlamış olsalar bile Delta varyantına karşı öğretmenler, öğrenciler ve iç mekanlarda çalışanlara “maske takmaları ve sosyal mesafeyi korumaları” tavsiyesini geri getirdiklerini kaydetti.

 • Dışişleri’nden AB’ye Maraş tepkisi
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 20:04

  Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Maraş’ın bir bölümünün daha açılmasına yönelik kararının Avrupa Birliği tarafından kınanmasına tepki gösterdi.Konuya ilişkin açıklama Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç’den geldi. Bilgiç, “Kıbrıs Türk halkını görmezden gelen, gerçeklerden kopuk ve sadece Rum tarafının görüşlerini yansıtan bu ve benzeri açıklamaların bizim açımızdan bir değeri ve hükmü yoktur” ifadelerini kullandı.Üyelik danışması ve veto endişesi bahaneleriyle ortaya konulan yanlı tutumun hiçbir sorunun çözümüne katkıda bulunmayacağını da vurgulayan Bilgiç, “Avrupa Birliği adına bugün Maraş konusunda yapılan açıklamayı kınıyoruz.” dedi. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Maraş konusunda aldığı kararlara tam destek verdiğinni de altını çizen Bilgiç, “Maraş açılımı, KKTC hükümetinin aldığı bir karardır. AB, 2004’te Annan Planı sonrasında Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri tutmalı ve KKTC’yi muhatap almayı öğrenmelidir” ifadelerini kullandı.

 • Bakan Çavuşoğlu, Tunuslu mevkidaşı ile görüştü
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 18:27

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı Othman Jerandi ile görüştü.Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı Othman Jerandi’yle yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin; Tunus’un istikrarı ile huzuruna verdiği önemi ve Tunus halkına olan desteğini vurguladı.

 • ABD’de “günlük Covid-19 vaka sayılarının 200 binlere çıkabileceği” uyarısı yapıldı
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 18:17

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Eski Direktörü Dr. Tom Frieden, önlem alınmazsa ülkede yeni tip Corona virüs (Covid-19) vakalarının, 4 ila 6 hafta içinde günlük 200 binleri bulabileceği uyarısını yaptı.CNN’e konuşan Frieden, virüsün Delta varyantına karşı aşılamalarda artış olmazsa, günlük vaka sayısının eylül ortasına kadar 4 katına çıkabileceği tahmininde bulundu.Frieden, “Zor zamanlara doğru gidiyoruz. İngiltere’de olduğu gibi ABD’de de günlük 200 binlik vaka artışlarını görebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.Yaşlı nüfusun genelde aşılanmış olmasından dolayı Covid-19 ölümlerinde büyük bir artış beklemediklerini vurgulayan Frieden, “Ancak önlenebilir ölümlerde de düzenli bir artış görülecek.” dedi.Frieden, 2009-2017 döneminde CDC Direktörü olarak görev yapmıştı.GÜNLÜK VAKA SAYISI 57 BİN CİVARINDA SEYREDİYORGünlük Covid-19 vaka ve ölüm bilgilerini derleyen Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, son bir haftada ülke genelinde günlük vaka sayısı 57 bin civarında seyrediyor.Ülkede kayıtlara geçen günlük 200 bin vaka artışı, en son ocak ayında görülmüştü.ABD’de Covid-19 aşılama istatistiklerini takip eden CDC verilerine göre, şu ana kadar ülke nüfusunun yüzde 58,6’sı ilk doz, yüzde 49,1’i ikinci doz aşı yaptırdı.

 • Dünyanın en pahalı patates kızartması
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 18:17

  New york’ta bir restoran dünyanın en pahalı patates kızartmasıyla Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Üzerine yenilebilir altın tozu serpilerek servis edilen patates kızartmasının tabağı 200 dolar yani bin 713 liraya satılıyor.

 • Hollanda’da hükümet, ‘riskli ülkelere seyahat’ kurallarını değiştirdi
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 18:02

  Hollanda’da hükümet, ülke dışına seyahat edenlerin dönüşlerinde karantinaya girmemeleri için tüm Avrupa Birliği ülkelerini, Covid-19 değerlendirme kriterlerine göre, “düşük” riskli (yeşil), “orta” riskli (sarı) olarak gruplandırılacağını açıkladı.Hollanda kamu haber ajansı NOS’un haberine göre, bugün itibarıyla AB ülkelerinden hiçbiri “yüksek” riskli (turuncu) ve “çok yüksek” riskli (kırmızı) olarak gruplandırılmayacak.Hollanda’ya dönecek yolcuların zorunlu karantinaya girmemeleri için aralarında İspanya, Portekiz, Güney Kıbrıs ve Andorra gibi “turuncu” kategorideki ülkelerin de bulunduğu 26 AB ülkesi, sadece “yeşil” ve “sarı” kodlu olarak gruplandırılacak.Hükümet, 8 Ağustos’tan itibaren “sarı” kategorideki bir ülkeden Hollanda’ya gelenlerin kısa süre önce Covid-19 hastalığını atlattığına dair belge, aşı olduklarına dair belge ya da negatif test sonucu ibraz etmeleri kuralını uygulamaya geçirecek.Bir günden fazla süren yaz festivalleri 1 Eylül tarihine kadar yasaklanırken, günlük festivallere ilişkin karar 13 Ağustos’ta verilecek.GÜNLÜK VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYORSağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsünün (RIVM) açıkladığı rakamlara göre, son 7 günde Covid-19 tanısı konulan kişi sayısı 37 bin 343 olarak kayıtlara geçti.Bu rakamın, bir önceki 7 güne göre yüzde 46 azaldığı belirtilen açıklamada, pozitif vaka oranının yüzde 15 düştüğü kaydedildi.Hollanda’da günlük vaka sayıları temmuz ayının ikinci haftasında günlük ortalama 10 binin üzerinde seyretmişti.Salgında günlük vaka sayısının yüksek seyretmesi sebebiyle Almanya, Hollanda’dan gelen ve 24 saatten fazla ülkede kalacak yolcuların aşı olmamaları durumunda 10 günlük zorunlu karantinaya girmeleri kuralını uygulamaya başlamıştı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye terörle mücadelede Angola’nın da yanında yer alacaktır
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 16:30

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço huzurunda iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı. Basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Türkiye terörle mücadelede kendisini ispatlamış bir ülke olarak özellikle Angola’nın da yanında yer alacaktır” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Laurenço ile ortak basın toplantısı düzenledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, “BM Genel Kurulu’ndan sonra iadeiziyarette bulunmak üzere Angola’ya bir grup iş adamıyla gideceğiz. İstiyoruz ki üst düzey ziyaretleri de başlatmış olalım. Ticaret hacmimiz 176 milyon dolar. Bu iki güçlü ülke için bu ticaret hacmi çok ama çok hafif. İlk etapta mutabakatımız 500 milyon dolara ulaşmak.”Erdoğan, şöyle devam etti:”Türkiye terörle mücadelede kendisini ispatlamış bir ülke olarak özellikle Angola’nın da yanında yer alacaktır.””TİCARET HACMİNDE ZİRVEYE ÇIKALIM İSTİYORUZ”Angola Cumhurbaşkanı Lourenço, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile yapılan anlaşmalara ilişkin, “Türk yatırımcılar daha güvenle Angola’ya gelip yatırım yapabilecek, aynı şekilde bu, Angolalı yatırımcılar için de geçerli.” ifadelerini kullandı. Lourenço, şöyle devam etti:”İmzalanan anlaşmalarla, senelerdir kaybettiğimiz zamanı geri alalım ve ikili ilişkilerde, ticaret hacminde daha yükseğe, zirveye çıkalım istiyoruz” TÜRKİYE VE ANGOLA ARASINDA 10 ANLAŞMA İMZALANDIErdoğan ve Lourenço’nun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa ve heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından çeşitli anlaşmalar imza altına alındı.Bu kapsamda iki ülke arasında “Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Angola Devlet Televizyonu Arasında İşbirliği Protokolü”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Angola Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması”, “Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile Angola Cumhuriyeti Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Ulusal Enstitüsü Arasında Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Angola Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması”, “Türkiye-Angola Ticari, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Ortak Komisyonunun İkinci Oturum Tutanağı”, “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Angola Cumhuriyeti Mineral Kaynaklar, Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı Arasında Hidrokarbon ve Madencilik Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Angola Cumhuriyeti Enerji ve Su Bakanlığı Arasında Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Angola Cumhuriyeti Dış İlişkiler Bakanlığı Diplomasi Akademisi Arasında Diplomasi Eğitimine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Angola Cumhuriyeti Dış İlişkiler Bakanlığı Arasında Siyasi İstişare Mekanizması Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı”nın yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Angola Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vize Muafiyeti Anlaşması” imzalandı.

 • AB’de yetişkinlerin yüzde 70’i en az bir doz aşı oldu
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 16:16

  Avrupa Birliği’nde 18 yaş üzeri kişilerin yüzde 70’i aşılandı. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, böylelikle AB’nin Temmuz hedefine ulaştığını söyledi.Avrupa Birliği (AB), Covid-19’a karşı 18 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 70’ini az bir doz aşı ile aşılama hedefine ulaştı.AB’deki yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılama hedefine ulaşıldığı açıklaması AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’dan geldi. Von der Leyen yaptığı açıklamada, AB’nin sözünü tuttuğunu belirterek, Temmuz sonuna kadar AB içindeki yetişkinlerin yüzde 70’ine en az bir doz aşı yapılması hedefine ulaştıklarını vurguladı.AB Komisyonu Başkanı, yetişkin nüfusun yüzde 57’sinin de corona virüsle karşı aşılarını tamamladığını belirtti.Aşılama programının yavaş olması sebebiyle daha önce sık sık eleştirilere maruz kalan AB’nin kendine koyduğu yüzde 70 hedefi, bilimsel olarak toplumsal bağışıklığın tümüyle sağlandığı anlamına gelmiyor. Ancak belirlenen hedefe ulaşılması önemli olarak değerlendiriliyor. AB Komisyonu Başkanı konuyla ilgili “Bu oranlar, Avrupa’yı dünya liderleri arasına koyuyor” dedi ve hedefe ulaşma sürecinin son derece başarılı olduğunu ifade etti.DELTA VARYANTI UYARISIVon der Leyen, Avrupa’da yayılmaya devam eden diğer varyantlar sebebiyle de rehavet yaşanmaması gerektiği konusunda da uyarıda bulunarak, “Delta varyantı çok tehlikeli. Bu nedenle hem kendi hem de başkalarının sağlığını korumak için fırsatı olan herkesi aşı olmaya davet ediyorum” çağrısı yaptı.Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) verilerine göre AB’nin 27 üyesi ile İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’deki yaklaşık 400 milyon yetişkinin yüzde 68’i en az bir doz aşı olurken, bu 31 ülkede aşılarını tamamlayanların oranı ise yüzde 53,7 olarak belirtildi.Her ne kadar AB Komisyonu, yetişkinlerin yüzde 70’inin tamamen aşılanabilmesini sağlamak için blok genelinde ülkelere yeterli dozun verildiğini ifade etse de, bazı ülkelerin aşılama programı oldukça yavaş ilerliyor. Şu anda Bulgaristan ve Romanya özellikle en düşük aşılama oranlarına sahip.Our World in Data verilerine göre Bulgaristan’da en az bir doz aşı olanların sayısı yüzde 15, Romanya’da ise yüzde 25. Buna karşılık Almanya’da yüzde 61, Fransa’da 59, İtalya’da yüzde 62, İspanya’da yüzde 65.”AŞISIZLARIN PANDEMİSİ BAŞLADI”

 • Bodrumundan 2. Dünya Savaşı tankı ve Nazi silahları çıktı
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 14:29

  Almanya’da 84 yaşındaki bir emekli, bodrum katında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir tank, uçaksavar silahı ve torpido sakladığı için ertelenmiş hapis cezasıyla karşı karşıya bulunuyor.Almanya’daki avukatlar, bodrumunda İkinci Dünya Savaşı tankı, uçaksavar silahı ve torpido depolayan bir emekliyle nasıl başa çıkılacağı konusunda tartışıyor.Eşyalar, 2015 yılında kuzeydeki Heikendorf kasabasındaki bir evden ordunun yardımıyla çıkarıldı. Ancak, yaşlı adamın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI ESNASINDA KULLANILAN EN VERİMLİ ARAÇYaşlı adamın avukatına göre, bir ABD müzesi, 50 ton ağırlığında ve 6,7 metre uzunluğundaki 1943 yapımı Panther tankını satın almak istiyor. Birçok uzman tankı, Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’nda kullandığı en verimli araç olarak tanımlıyor. Bununla birlikte, yerel basında çıkan haberlere göre, çeşitli askeri silah  ve savaş koleksiyoncuları, saldırı tüfekleri ve tabancalar da dahil olmak üzere evden ele geçirilen çeşitli başka silahları satın almaya ilgi duyduğunu açıkladı.Heikendorf Belediye Başkanı Alexander Orth, askeri teçhizatın keşfine şaşırmadığını belirterek, “Görgü tanıklarına göre 1978’deki kar felaketi sırasında adam tankın içindeydi” dedi.NİHAİ KARAR GELECEK AY ÇIKACAKÖte yandan avukatlar, olası bir ertelenmiş ceza ve 500 bin euroya kadar para cezası konusunda görüşmelerde bulunuyor. Davanın merkezinde, adamın tankı ve silahları elinde tutarak Almanya’nın Savaş Silahları Kontrol Yasası’nı çiğneyip çiğnemediği yer alıyor. Söz konusu mevzuat, savaş silahlarının üretimini, satışını ve nakliyesini kontrol ediyor. Sanığın avukatı, tankın işlevsel olmadığını ve hurda metal için satın alındığını savunuyor.Diğer taraftan, Alman askerlerinin paletsiz olan tankı çıkarması ve bir kamyona yüklemesi dokuz saat sürdü. Davaya ilişkin nihai kararın ise önümüzdeki ay çıkması bekleniyor.ALMANYA’DA KİMYA TESİSİNDE PATLAMA

 • KKTC’de kapalı otel turizmi 10 Ağustos’tan itibaren yapılamayacak
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 13:51

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadele kapsamında alınan yeni kararlar uyarınca, Nisan 2021’den bu yana yürürlükte “kapalı otel turizmi” uygulaması, 10 Ağustos 2021’den itibaren yapılamayacak.KKTC Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesince alınan ilave Covid-19 tedbir kararlarının uygulanmasına karar verildi.KKTC’ye girişlerde ülkeler renk kodlarına göre ayrılarak yeni kriterler belirlendi.Buna göre, son 14 günde koyu kırmızı renkteki ülkelerde bulunanların (KKTC vatandaşı hariç) ülkeye girişleri yasak olacak.Kırmızı renkteki ülkelerden gelenler, Covid-19 aşısını yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saatte yaptırdığı, sonucu negatif olan PCR sonucu ve 5-7 gün karantina şartıyla ülkeye giriş yapabilecek.Turuncu renkteki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler, son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek, aşısız olanlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu kişiler, 10 gün karantinaya tabi tutulacak.Türkiye turuncu kategoride yer alıyor.Yeşil renkteki ülkelerden gelen, aşılı olan veya daha önce Covid-19 hastalığını geçirmiş olan kişilere herhangi bir kısıtlama olmayacak, aşısız olanlardan ise sadece son 72 saatteki negatif PCR test sonucu talep edilecek.Gri renkteki ülkelerden gelenler ise aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapabilecek.Yukarıdaki kriterlere göre, karantinaya girmesi gereken kişiler KKTC’de ikamet adresi göstermeleri ve ülkeye “Güvende Kal Uygulaması”nı indirmeleri koşuluyla el bilekliğiyle 5-14 günlük karantinada kalacak.Tüm kapalı ve açık alanlarda maske ve mesafe (1,5 metre) kurallarına uymak zorunlu olacak, denetimler ilçe emniyet kurulları, belediyeler ve Polis Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.Ülkede Covid-19 testi pozitif ve karantina gerektiren teması bulunan kişiler, 10 gün karantinaya tabi olacak.10 Ağustos 2021’den itibaren charter seferlerle ve elektronik bilekliği takılarak gerçekleştirilen kapalı otel turizm uygulaması iptal edildi. Charter seferlerle KKTC’ye gelecek kişilere, geldikleri ülkenin renk kodlarındaki kriterlere göre işlem yapılacak.Otelde konaklama ve/veya otel aktivitelerinden faydalanmak amacıyla ülkeye giriş yapacak kişilerin aşısız olması halinde son 72 saat içerisinde antijen veya PCR testi istenmesi zorunlu olacak.DÜĞÜNLER KAPALI ALANDA YAPILAMAYACAKMarketlerde, perakende ve mağazacılık hizmetleri ile tedarik zincirinde görev yapan kişiler her 7 günde bir antijen testlerini yineleyecekler.Nişan, nikah, düğün ve sünnet törenleri kapalı alanlarda yapılmayacak, gelin, damat ve birinci derece yakınları düğün tarihinden önceki son 72 saat içerisinde PCR testlerini yapacak.Toplu ibadetler sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralına uyularak ve ibadet edilecek kapalı alanların azami üçte biri kullanılarak yapılacak.Kararlar, Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren geçerli olacak.ALMANYA’DA KİMYA TESİSİNDE PATLAMA

 • Araştırma: ABD’de vaka sayısı yüzde 60 eksik sayılmış olabilir
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 13:47

  Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, ABD’deki Covid-19 vaka sayısının yüzde 60 oranında eksik sayılmış olabileceğini öne sürdü. Hakemli bilimsel dergi PNAS’ta yayımlanan yeni araştırmada, ülkede bildirilen vakaların “tahmini toplam enfeksiyon sayısının sadece bir kısmını temsil ettiği” belirtildi.ABD’nin Washington Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada ABD’de kaydedilen vakaların yüzde 60 eksik sayılmış olabileceği açıklandı.Araştırmada ABD’deki ölümlerle, her gün uygulanan test sayısıyla ve pozitif çıkan vakalarla ilgili veriler yer alırken bazı eyaletlerde Covid-19’la ilgili rastgele örneklenen kişilerle ilgili çalışmalardan elde edilen verilerin kullanıldığı bildirildi.Hakemli bilimsel dergi PNAS’ta yayımlanan çalışmada, ülkede bildirilen vakaların “tahmini toplam enfeksiyon sayısının sadece bir kısmını temsil ettiği” belirtildi.HER TÜRLÜ VERİ KULLANILDIWashington Üniversitesi’nde sosyoloji ve istatistik profesörü, aynı zamanda çalışmanın ortak yazarı Adrian Raftery, “Çalışmada Covid-19 pandemisini anlamak için yararlanabileceğimiz her türden veri kaynağı mevcut” dedi.Raftery, “Her veri kaynağının kendi kusurları vardır. Bir bölgede, eyalette veya ülkede Covid-19’un yaygınlığına dair fikir edinmek için kullandığımız yöntemin güçlü yönlerinden yararlanabileceğimiz bir çerçeve geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.30 MİLYON EKSİK KAYITLARA GEÇMİŞ OLABİLİRSonuç olarak dergide yer alan araştırmada, bütün veriler analiz edildiğinde ABD genelinde kayıtlara geçen yaklaşık 35 milyon vakanın yerine 65 milyon vakanın görülmüş olabileceği bildirildi.Independent’ın haberinde çalışmanın ortak yazarı Nicholas J. Irons, eksik sayım oranının, pandeminin ciddiyetine ve test miktarına bağlı olduğunu ifade ederken, “Pandemi şiddetliyse ve testleriniz sınırlıysa eksik sayım oranı çok yüksek olabilir. Bu durumda enfeksiyonların önemli bir kısmını kaçırmışsınızdır” diye konuştu.

 • Alkollü sürücü anne ve kızını arabanın altına aldı
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 13:41

  ABD’nin Yonkers kentinde karşıdan karşıya geçmeye çalışan anne ve kızı alkollü sürücünün hedefi oldu. Sürücünün tutuklandığı kazada, polis memurları ve çevredekiler büyük uğraşlar sonucu arabanın altında sıkışan çocuğu kurtardılar.

 • Oumuamua uzaylıların varlığının göstergesi mi? Harvard Üniversitesi dünya dışı yaşamın varlığını kanıtlayacak
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 13:15

  Harvard Üniversitesi, uzaylıların varlığına ve teknolojilerine dair kanıt aramak için yeni bir proje başlattı. 1,75 milyon dolarlık projeye Galileo adı verildi. Araştırmacılar, 2017 yılında Dünya’nın yanından geçen ilk yıldızlararası nesne olan ‘Oumuamua’nın, uzaylılara ait teknolojinin bir parçası olduğunu kanıtlamaya çalışacak.Güneş Sistemi’nin dışından geldiği tespit edilen ilk yıldızlararası nesne 2017’de Dünya’nın yakınından geçti. “Oumuamua” adı verilen cisim bilim dünyasında büyük bir tartışma başlattı. İlginç hareketleri nedeniyle cisim, Harvard Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Avi Loeb tarafından uzaylı gemisi olarak tanımlandı.Ancak, çoğu araştırmacı Loeb’in aksine Oumuamua’nın  uzaydan gelen bir kaya parçası ya da kuyruklu bir yıldız olduğunu savunuyor. Loeb ise Oumuamua gibi, bazıları uzaylılardan da gelebilecek sayısız başka nesne olduğunu düşünüyor. Bu yüzden, kendi teorisini kanıtlamak ve uzaylıları bulmak için bir keşif  program başlattı.Loeb, geçen Pazartesi günü Galileo Projesi adlı uzaylı teknolojileri ve medeniyetlerinin fiziksel kanıtlarını arayacak yeni girişimini duyurdu. En az dört hayırsever tarafından desteklenen 1,75 milyon dolarlık proje, doğada dünya dışı olabilecek yıldızlararası nesneleri aramak için Dünya tabanlı bir teleskop ağı kullanacak. Uzmanlar ayrıca, Dünya’nın yörüngesindeki potansiyel uzaylı gemilerinin yanı sıra atmosferdeki tanımlanamayan hava olaylarını (UAP) da inceleyecek.Gökbilimciler Oumuamua’nın varlığından haberdar olduklarında, cisim saatte 315 bin kilometre hızla uzaklaşıyordu. Yeryüzündeki ve uzaydaki birkaç teleskop cismi sınırlı bir şekilde gözlemledi.  Bu durum ise 200 metre yarıçap uzunluğuna sahip nesnenin ne olduğu ve nereden geldiği hakkında birçok soruyu cevapsız bıraktı.Loeb, bu yılın başında yayımlanan “Dünya Dışı: Dünya’nın Ötesinde Akıllı Yaşamın İlk İşareti” adlı kitabında, Oumuamua’yı uzaylı teknolojisinin bir parçası olarak tanımladı. Harvardlı araştırmacı, kitabın yayınlanmasından önce verdiği demeçte, “Nesnede biraz dikkat gerektiren anormallikler var. Bir kaya parçasından beklediğimiz şekilde ortaya çıkan hareketler. Bunu insanlara anlatmanız gerekir” dedi.Bununla birlikte, Oumuamua’nın keşfinden iki yıl sonra, gökbilimciler ikinci bir yıldızlararası nesne keşfetti: 2I/Borisov adlı bir kuyruklu yıldız. Galileo Projesi ile Loeb ve diğer 14 araştırmacıdan oluşan bir ekip, gelecekteki yıldızlararası nesneleri Dünya’ya yaklaştıkça erken tespit etmeyi umuyor. Bunu yapmak için Hawaii’deki Pan-STARRS teleskopunu ve Şili’deki Vera C. Rubin Gözlemevi’nde şu anda yapım aşamasında olan 8 metre genişliğindeki bir teleskopu kullanmayı planlıyorlar.Harvard’da misafir araştırmacı ve Galileo Projesi’nin kurucularından Frank Laukien’e göre, erken tespit, bilim insanlarının bu nesnelere sondalar göndermesini sağlayabilir. Laukien, “Bir dahaki sefere çok daha iyi verilere sahip olmalıyız ve belki onlara ulaşmalı ya da onlara çok yaklaşmalıyız” dedi.Loeb, yeni projeyi radyo teleskoplarını kullanarak dünya dışı yaşamı araştıran SETI Enstitüsü’nün tamamlayıcısı olarak tanımladı. Ancak, Galileo Projesi’nin radyo sinyalleri yerine yabancı uygarlıkların fiziksel kanıtlarını arayacağını söyledi. Bu kapsamda Dünya’nın yörüngesinde olabilecek potansiyel uzaylı uyduları veya dünya dışı gemi parçalarını aranacak. (Loeb’in hipotezlerinden birinin arasında Oumuamua’nın daha büyük bir gemiyi kıran bir ışık yelkeni veya anten parçası olduğu yer alıyor.Loeb ayrıca, Dünya atmosferindeki tanımlanamayan hava olaylarını veya UAP’leri de incelemeyi planlıyor. Geçen ay, ABD istihbarat yetkilileri, 2004’ten bu yana askeri personelin UAP’lerle karşılaştığı 144 olayı tanımlayan bir rapor yayınladı. Raporda, bu olaylardan birinin sönen bir balon olduğu ortaya çıktı, ancak geri kalanı açıklanamadı. Loeb, “ABD hükümeti, gökyüzünde tam olarak anlamadığımız nesneler olduğunu itiraf etti” dedi.Galileo Projesi’nin web sitesine göre, söz konusu UAP’ler soyu tükenmiş bir uzaylı uygarlığının veya aktif dünya dışı ekipmanın eserleri olabilir. Bu nedenle grup, dünya çapında 1 metrelik bir teleskop ağı oluşturarak gelecekteki UAP’leri daha yüksek çözünürlükte görüntülemeyi umuyor.Her biri yaklaşık 500 bin dolara mal olan bu tür teleskoplar, 1,6 kilometre  uzaktaki bir insan büyüklüğündeki nesnelerdeki 1 milimetre boyutundaki ayrıntıları tespit edebilecek. Öte yandan Leob, diğer bilim insanlarını da araştırmaya katılmaya teşvik etmek için Galileo projesinin verilerini herkese açık hale getirmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

 • Yunanistan’da yangın: Atina’daki evleri tehdit ediyor
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 13:13

  Yunanistan’da başkent Atina’nın kuzeyinde orman yangını çıktı. Başkentin 30 kilometre kuzeydoğusundaki Stamata bölgesinde meydana gelen yangında söndürme çalışmaları sürdüğü belirtildi.Yunanistan’da başkent Atina yakınlarındaki Dionisos Belediyesine bağlı Stamata bölgesinde ormanlık alanda öğle saatlerinde yangın çıktı.Şiddetli rüzgarların etkisiyle yayılan alevlerin yerleşim birimlerini tehdit etmeye başlaması üzerine Galini köyü tedbir amaçlı boşaltılırken, bölgede bazı yolların trafiğe kapatıldığı, çok sayıda itfaiye ekibinin yangın noktasına sevk edildiği bildirildi.Söndürme çalışmalarını İtfaiye Teşkilatı Başkanı Korgeneral Stefanos Kolokuris’in koordine ettiği yangına, 43 itfaiye ekibi, 24 itfaiye aracı, 5 uçak ve 4 helikopterle müdahale edildiği aktarıldı.Dionisos Belediyesi yetkilileri, bölgede durumun çok zor olduğunu, ekiplerin müdahalelerine rağmen alevlerin yerleşim birimlerine yaklaştığını kaydetti.

 • Almanya’da kimya tesisinde patlama
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 11:33

  Almanya’nın Leverkusen kentinde kimya fabrikalarının bulunduğu bir sanayi bölgesinde patlama meydana geldi. Almanya Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi, patlamanın tehlike oluşturduğu gerekçesiyle çevrede yaşayanlara evlerinde kalmaları, kapı ve pencerelerini kapalı tutmaları çağrısında bulundu. Kimya tesisini işleten firma  yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle çok sayıda çalışanın yaralandığını, 2 kişinin durumunun ağır olduğunu, 5 işçinin ise kayıp olduğunu belirtti. Patlamanın nedeni araştırılıyor.

 • Mısır’ın Atlantisi’nde 2 bin 200 yıllık gemi enkazı bulundu
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 11:31

  Mısırlı arkeologlar, şiddetli bir deprem nedeniyle aniden tarihten silinen Heraklion antik kentinin su altındaki kalıntıları arasında heyecan verici bir keşif yaptı. İskenderiye açıklarında yapılan ve Mısır’ın Atlantis’i olarak bilinen bölgedeki keşifte, Yunan tüccarlar tarafından kullanıldığına inanılan 2 bin 200 yıllık bir gemi enkazı açığa çıkarıldı. Uzmanlar, geminin 25 metre uzunluğunda olduğunu ve gövdesinin Nil Nehri’nde yaygın olan düz bir omurga ile inşa edildiğini açıkladı.Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, arkeologlar büyük bir yelkene sahip olduğu düşünülen geminin Mısır’da inşa edildiğine dair başka kanıtlar da buldular.Yapılan açıklamada, “MÖ 2. yüzyılda meydana gelen şiddetli bir deprem nedeniyle Büyük Amun tapınağının çökmesi ve üzerine düşen devasa blokların sonucu olarak gemi battı. Bu taş blokların düşmesi geminin şimdi tapınağın enkazının olduğu kanalda kalmasına neden oldu” denildi.Bununla birlikte, geminin kalıntıları deniz tabanından 5 metre derinlikte bulundu. Enkazın aynı zamanda eski zamanlarda mezarları işaretlemek için kullanılan tümülüs kaya yığını ile kaplandığı görüldü.Bakanlık tarafından Reuters’e verilen demeçte, Firavun hanedanlarının son dönemlerinde Yunanlıların bölgede yaşadığına dikkat çekilerek,  “Bu keşif, o şehirde yaşayan Yunan tüccarların varlığını net bir şekilde kanıtlıyor. Büyük Amun tapınağının yanında kendi kutsal alanlarını inşa ettiler. Bunlar deprem nedeniyle aynı anda yok oldu ve kalıntıları Mısır tapınağınınkilerle karıştırılmış halde bulundu” denildi.Avrupa Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü’nün baş araştırmacısı ve başkanı Franck Goddio ise bu döneme ait hızlı kadırga buluntularının ‘son derece nadir’ olduğunu söyledi.Goddio, söz konusu geminin kalıntıların bu şekilde inşa edilen ve günümüze ulaşan iki gemiden biri olduğunu söyledi. Bunlardan ilki ise, MÖ 235’te inşa edilen ve enkazı 1971 yılında Sicilya’da keşfedilen Marsala adlı gemi.Diğer taraftan, yeni enkazın keşfi, bir cenaze alanının kalıntılarıyla birlikte yeni bir tür sonar kullanılarak bulundu.Cenaze alanındaki uzmanlar, genellikle doğum, doğurganlık, cinsellik, mizah ve savaş ile ilişkilendirilen Mısır tanrısı Bes’in ayrıntılı tasvirlerine sahip çanak çömlek ve altın bir muska ortaya çıkardı.Öte yandan, arkeologlar Herakleion’un bin yıldan daha uzun bir süre önce Akdeniz ticaretinin merkezinde olduğunu söyledi.Kleopatra’nın tapınağına sa  ev sahipliği yapan Herakleion şehri, İskenderiye MS 331’de Büyük İskender tarafından kurulmadan önce, Mısır’ın en büyük liman kentiydi.Şehir, yaklaşık bin 200 yıl önce, MS 800 civarında, muhtemelen sonunda onu denize gömen bir dizi deprem nedeniyle yıkıldı.Heraklion antik kenti, 21. yüzyılın başında arkeologlar ve Avrupa Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü tarafından yeniden keşfedildi ve uzmanlar o zamandan beri onu inceliyor ve günümüzde ‘Mısır’ın Atlantis’i olarak adlandırılıyor.

 • Dünyanın en genç astronomu: 7 yaşında 7 asteroit keşfetti
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 11:16

  Brezilya’nın Fortaleza şehrinde yaşayan Nicole Oliviera adlı 7 yaşındaki bir kız, NASA için 7 asteroit keşfettiği için en genç astronom oldu. İki yaşından beri astronomiye ilgi duyan Oliviera’nın birçok okulda ve etkinlikte konuyla ilgili dersler verdiği ve Brezilya Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı tarafından Uluslararası Astronomi ve Havacılık Seminerlerinde konferans vermek üzere davet aldığı belirtildi.Brezilya’nın Ceará eyaletinin Fortaleza şehrinde yaşayan Nicole Oliviera adlı 7 yaşındaki bir kız, Nasa için 7 asteroit keşfettiği için dünyanın en genç astronomu oldu.ASTEROİT AVI PROGRAMINA KATILDIİki yaşında annesinden yıldız isteyerek Uzay’a merak duymaya başlayan Oliviera, Uluslararası Astronomik Arama İşbirliği tarafından yürütülen ve NASA’nın da içinde bulunduğu ‘Asteroid Hunt’ (Asteroit Avı) bilim programına girdi.Daha sonra programdaki başarısıyla 7 yaşına kadar 7 asteroit keşfeden Oliviera, NASA tarafından aldığı sertifikalarla dünyanın en genç astronomu ünvanını elde etti.ULUSLARARASI SEMİNERDE KONUŞMA YAPACAKBaşta Brezilya Maceio’daki okullar olmak üzere çeşitli okullarda astronomi ile ilgili dersler veren 7 yaşındaki astronom, kısa süre önce Brezilya Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanlığı’nın Uluslararası Astronomi ve Havacılık Seminerinde konuşması daveti aldı.Uluslararası Astronomik Arama İşbirliği (IASC), paylaştığı gönderisinde, “İşte Brezilya Fortaleza’dan Nicole Oliveira de Lima Semiao ve ailesi. Brezilya Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı tarafından desteklenen IASC asteroit arama kampanyasına katıldı” yazarken, “Nicole, IASC sertifikasını ve keşfettiği asteroitin bir modelini elinde tutuyor. Aramalarında asteroitlerle ilgili birçok ön gözlem yaptı. Tebrikler, Nicole” ifadeleri yer aldı.

 • Suudi Arabistan, Umre ziyaretleri için Covid-19 aşısı olma şartı getirdi
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 09:30

  Hac mevsiminin ardından başlayacak olan Umre ziyaretleri için Covid-19 aşısı olma şartı getirildiği bildirildi.Suudi Arabistan Hac Bakanı Yardımcısı Hişam Said, ülkesindeki bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, yurtdışından Umre ziyaretlerinin 10 Ağustos (Muharrem ayının başı) itibariyle başlayacağını söyledi.Said, umre mevsiminin başladığını ve Covid-19’la mücadeleye uygun prosedürlerin uygulanacağını, ülke dışından gelecek olan umre ziyaretçilerine Kovid-19 aşısı olma şartı getirildiğini duyurdu. Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’yi ziyaretlerde bu şartın daha önce, geçen Ramazan ayında getirildiğini hatırlatan Said, alınacak aşıların Suudi Arabistan makamları tarafından kullanımına onay verilmiş aşılardan olması gerektiğine dikkat çekti.GÜNLÜK 20 BİN KİŞİ KABUL EDİLECEKSaid, Umre için günlük 20 bin kişinin kabul edileceği bilgisini verdi.Covid-19 salgını nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hac ibadeti, sadece Suudi Arabistan’da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.Suudi Arabistan makamları, geçen yıl mart ayı başlarında Covid-19 yüzünden umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay aradan sonra 4 Ekim 2020’de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yeniden başlatmıştı.Bu tarihten bir ay sonra da ülke dışından umre ve ibadet amacıyla gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede yurt dışından gelen ilk umre kafilesi, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020’de Kabe’de tavaf yapmıştı.ARAÇ KİRALARKEN DOLANDIRICILARIN HEDEFİ OLDU

 • Taliban, Afganistan’ın yarısını son iki ayda nasıl ele geçirdi?
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 09:20

  Taliban, son iki ayda, Afganistan’da 2001’de iktidardan düşürüldüğünden bu yana hiç olmadığı kadar fazla toprak ele geçirdi. Son 20 yılda Afganistan’ın kontrol haritası sürekli değişti. Ancak Taliban, son haftalarda ABD birliklerinin geri çekilmesiyle cesaretlendi ve birçok bölgeyi hükümet güçlerinden geri aldı. Uzmanlar birçok bölgede Taliban’ın gümrük vergilerine el koyduğunu ve yüz binlerce sivilin yerinden edilebileceğini belirtti.BBC Afgan servisi tarafından yapılan araştırmalar, Taliban militanlarının artık  Gazne ve Maidan Wardak gibi orta iller de dahil olmak üzere Afganistan genelinde güçlü bir varlığa sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca Kunduz, Herat, Kandahar ve Lashkar Gah gibi büyük şehirlere de yaklaşıyorlar.Kasım 2001’de ABD ve diğer NATO birlikleri Taliban’ı iktidardan uzaklaştırdı. Taliban, ABD’deki 11 Eylül 2001 saldırılarıyla bağlantılı Usame Bin Ladin ve diğer El Kaide figürlerini barındırıyordu. Ancak bölgedeki uluslararası varlığın devam etmesine, Afgan hükümet güçlerine verilen milyarlarca dolarlık desteğe ve eğitime rağmen, Taliban yeniden bir araya geldi ve daha uzak bölgelerde kademeli olarak güç kazandı.Taliban’ın başlıca etki alanları güney ve güneybatıdaki geleneksel kaleleri olan Helmand, Kandahar, Uruzgan ve Zabul vilayetleriydi. Aynı zamanda kuzeybatıda güney Faryab’ın tepelerinde ve kuzeydoğuda Badakhshan dağlarında da varlık gösterdi.Ancak, BBC tarafından yapılan araştırma Taliban askerlerinin  ülkenin diğer birçok yerinde aktif olduklarını, bazı bölgelerde haftalık veya aylık saldırılar düzenleyerek önceki tahminlerden önemli ölçüde daha yüksek bir güce sahip olduklarını gösterdi. Çalışmada, yaklaşık 15 milyon insanın (Afganistan nüfusunun yaklaşık yarısı) ya Taliban tarafından kontrol edilen ya da Taliban’ın açıkça bulunduğu ve hükümet güçlerine karşı düzenli olarak saldırı düzenlediği bölgelerde yaşadığı bildirildi.Bununla birlikte, 2001’den bu yana sahip olduklarından daha fazla bölgeyi kontrol etmelerine rağmen, Taliban’ın Afganistan’daki konumu değişiklik gösteriyor. Afgan hükümeti, Taliban’ın baskısına dayanamadığı bazı ilçe idari merkezlerini terk etmek zorunda kaldı. Hükümet, güçlerini yeniden organize edebildiği veya yerel milisleri toplayabildiği yerlerde, kaybedilen bazı bölgeleri yeniden ele geçirdi ancak bu bölgelerdeki çatışmalar devam ediyor.  (Haritada, Taliban güçlerinin Herat ve Nimroz vilayetlerinde son bir ayda  kontrol altına aldığı bölgelerdeki hızlı artış görülüyor. Kırmızı alanlar Tliban’ın, mavi alanlar ise Afgan hükümetinin kontrolünde olan yerleşim yerlerini tasvir ediyor. Sarı alanlarda ise Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.)ABD birliklerinin çoğu Haziran ayında ayrılsa da, Kabil’de bir avuç asker kaldı ve ABD Hava Kuvvetleri son birkaç gün içinde Taliban mevzilerine karşı hava saldırıları düzenledi.Diğer taraftan, Afgan hükümet güçleri, ağırlıklı olarak ovalarda veya nehir vadilerinde bulunan ve aynı zamanda nüfusun çoğunun yaşadığı şehir ve ilçeleri elinde tutuyor. Buna karşın, Taliban’ın en güçlü olduğu bölgeler seyrek nüfuslu ve birçok alanda kilometrekareye 50’den az kişi düşüyor.  (Haritada illere göre Afgan nüfusunun külometrekare başına yoğunluğu görülüyor.)Hükümet, Taliban tarafından tehdit edilen tüm büyük şehirlere takviye kuvvet gönderdiğini ve Taliban’ın şehirleri işgal etmesini durdurmak amacıyla neredeyse tüm ülkede bir ay boyunca gece sokağa çıkma yasağı uyguladığını açıkladı.Herat ve Kandahar gibi merkezlere yaklaşıyor gibi görünseler de, Taliban henüz hiçbirini  ele geçiremedi. Ancak, uzmanların bildirdiğine göre Taliban’ın elde ettiği toprak kazanımları, onun müzakerelerdeki konumlarını güçlendiriyor. Bunun yanı sıra,vergi ve savaş ganimeti şeklinde şeklinde gelir elde etmesini sağlıyor.Öte yandan, bu yılın ilk yarısında çatışmalar sonucunda rekor sayıda sivil öldürüldü. Birleşmiş Milletler (BM) bin 600 sivil ölümün çoğunu Taliban ve diğer hükümet karşıtı unsurlardan sorumlu tutuyor. .Çatışmalar aynı zamanda birçok insanı evlerini terk etmeye zorladı. Yılın başından bu yana yaklaşık 300 bin kişi yerinden edildi. UNHCR, Taliban’ın geniş kırsal alanları ele geçirmesiyle Badahşan, Kunduz, Balkh, Baghlan ve Takhar eyaletlerinde yeni bir ülke içinde yerinden edilme dalgasının başladığını duyurdu. AFP haber ajansı ise Taliban’ın saldırılarının ayrıca Afgan mültecileri ve hükümet birliklerini sınırı geçerek Tacikistan’a gitmeye zorladığını bildirdi.Tüm bunların yanı sıra, ülkeye kontrolleri altındaki geçitlerden giren mallar üzerindeki gümrük vergisi artık Taliban tarafından tahsil ediliyor. İthalat ve ihracat akışının aksaması, piyasalardaki temel malların, özellikle yakıt ve gıda maddelerinin, fiyatlarında da artışa neden oldu.

 • SON DAKİKA HABERİ: Almanya’da kimya tesisinde patlama: 1 kişi hayatını kaybetti
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 09:10

  SON DAKİKA HABERİ: Almanya’nın Leverkusen kentinde bir kimya sanayi sitesinde patlama meydana geldi. Kimya sanayi tesisinin operatörü yaptığı açıklamada, patlamanın nedeninin bilinmediğini, dört kişinin ise kayıp olduğunu aktardı. Patlamada bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Alman kamu yayın kuruluşu WDR, ilaç şirketi Bayer’in fabrikasının bulunduğu bölgeden dumanların yükseldiğini belirtti. Alman hükümetinin sivil koruma kurumu “aşırı tehlike” konusunda uyardı.Son dakika haberi! Almanya’nın batısındaki Leverkusen kentindeki kimya sanayi sitesinde patlama meydana geldi.Kimya sanayi tesisini işleten Currenta yaptığı açıklamada, kimya tesisini sarsan patlamanın bazı yaralanmalara neden olduğunu ve dört kişinin kayıp olduğunu söyledi.Patlamada 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ayrıca dördü ağır 12 kişinin yaralandığı bildirildi. Currenta’dan bir sözcü Twitter’da yaptığı açıklamada, patlamanın atıkların yakıldığı sitenin bir bölümünde meydana geldiğini söylerken nedeninin bilinmediğini aktardı.Alman hükümetinin sivil koruma kurumu patlama ile ilgili “aşırı tehlike” konusunda uyarıda bulundu.’EVLERE GİRİN, KAPI VE PENCERELERİ KAPALI TUTUN’Bölge polisi, ne kadar hasarın meydana geldiğinin henüz belli olmadığını ve çok sayıda acil durum personelinin olay yerinde olduğunu söyledi.Polis ayrıca halkı evlerine girmeleri, kapı ve pencereleri kapalı tutmaları konusunda uyardı. BİRÇOK OTOYOL KAPATILDIPatlamanın olduğu bölgenin yakınlardaki birçok otoyolun kapatıldığı bildirildi.Alman kamu yayın kuruluşu WDR, ilaç şirketi Bayer’in fabrikasının bulunduğu bölgeden dumanların yükseldiğini belirtti. Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

 • Başarı hikayesi: Butan yetişkin nüfusunun yüzde 85’inden fazlasını tam olarak aşıladı
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 08:27

  Güney Asya ülkesi Butan, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ​​tarafından “başarı hikayesi” olarak nitelendirilen hızlı bir kampanya ile uygun nüfusunun çoğunu bir hafta içinde ikinci doz Covid-19 aşılarıyla aşıladı. Uzak Himalaya krallığında geçen hafta 454 bin dozdan fazla aşı yapıldı. Bu rakam, ülkenin 530 bin olan yetişkin nüfusunun yüzde 85’inden fazlasına denk geliyor.Butan, yetişkin nüfusunun yüzde 85’inden fazlasını bir hafta içinde Covid-19’a karşı tam olarak aşıladı.UNICEF’in Butan temsilcisi Will Parks, iddialı aşılama girişiminin “Butan için büyük bir başarı öyküsü” olduğunu söyledi.Parks, “Aşı fazlası olan ülkelerin şimdiye kadar aşı yapılmayan ülkelere bağışta bulunduğu bir dünyaya ihtiyacımız var. Dünyanın öğrenebileceğini umduğum bir şey varsa, Butan gibi çok az doktor ve  hemşirenin bulunduğu, ancak gerçekten kararlı bir kralın olduğu bir ülkede tüm ülkeyi aşılamanın imkansız olmadığı” dedi.Öte yandan Butan, Nepal, Bangladeş ve Hindistan gibi komşu ülke enfeksiyonlardaki büyük yerel artış nedeniyle aşı tedariği durmadan önce, Mart ayı sonlarında ve Nisan ayı başlarında Hindistan tarafından bağışlanan 550 bin doz AstraZeneca aşısının çoğunu hızla tüketmişti.Birinci ve ikinci dozlar arasında büyüyen bir zaman farkıyla karşı karşıya kalan Butan, bağışlar için bir kampanya başlattı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)  tarafından desteklenen Covax aracılığıyla bağışlanan yarım milyon Moderna dozu ve Danimarka’dan 250 bin doz AstraZeneca aşısı ülkeye Temmuz ortasında geldi.Bununla birlikte ülkeye Hırvatistan, Bulgaristan, Çin ve diğer birçok ülkeden  400 bin dozdan daha fazla AstraZeneca, Pfizer/BioNTech ve Sinopharm aşısının da ulaşması bekleniyor.Öte yandan Butan, aşı çağrısı  sayesinde,  Hindistan’ın aşı ihracatını askıya almasından da etkilenen diğer Güney Asya ülkelerinin aksine, şu ana kadar 2 bin 500’ün altında Covid-19 enfeksiyonu ve iki ölüm bildirdi.

 • Elmas saatler, gösterişli daireler, altın külçeler: Aşı teşvikleri giderek büyüyor
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 07:38

  Dünyanın dört bir yanındaki otoriteler, Covid-19 aşılarını yaptırmanın önemini vurgularken, hükümetler ve yerel yönetimlerinin sundukları aşı teşvikleri her geçen gün büyüyerek gösterişli hale geliyor. Daha önce milyon dolarlık aşı teşviki piyangosu sunan yönetimlerin ardından Hong Kong, ödülleri daha lüks bir hale getirerek piyango sistemiyle 1,4 milyon dolarlık bir daire, Tesla otomobil, altın külçeleri ve elmas bir Rolex saat vereceğini açıkladı.Delta varyantının dünyadaki vaka sayılarını artırmasının ardından aşılamanın önemi her geçen gün artıyor.Dünyanın çeşitli yerlerindeki uzmanlar, insanları corona virüs aşılarını yaptırmaya çağırırken, aşılama için sunulan teşvikler de her geçen gün büyüyor.Daha önce hükümetler aşılama çalışmalarını hızlandırmak için ücretsiz oyun biletleri, yiyecek, piyango bileti gibi ödüller verileceğini açıklarken, son olarak ABD’nin Batı Virginia eyaleti, piyango programı aracılığıyla aşı olanlara silah, kamyon ve nakit para vereceğini açıklamıştı.Çin’e bağlı özerk yönetim Hong Kong ise aşı teşvikini birkaç kademe ileri taşıyarak aşı teşviki için daha lüks ödüller verileceğini açıkladı.Ülkede, aşı olanlara altın külçeleri, elmas bir Rolex ve 100 bin dolarlık alışveriş çeki verileceği açıklanırken, 1,4 milyon dolarlık bir daire ve Tesla marka bir otomobilin de aşı teşviki olarak sunulacağı belirtildi.YEDİ HAFTADA 2 KATINA ÇIKTIAşılama oranını artırmak için gözalıcı teşvikler sunan Hong Kong, teşviklerin açıklanmasının ardından son yedi hafta içerisinde aşılanan kişi sayısının 2 katına çıktığını aktardı.Rusya da geçtiğimiz günlerde aşı teşviki olarak kar motosikleti vereceğini açıklamış, ABD’nin Alabama eyaletinde aşılananlara otomobil yarış pistinde sürme şansı verileceği bildirilmişti.

 • Milli Savunma Bakanı Akar’dan Yunanistan’a silahlanma tepkisi
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 07:18

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın son dönemde dikkat çeken silahlanma sürecini eleştirdi. Akar, Yunanistan’ın Fransa’dan satın aldığı Rafale savaş uçaklarını hatırlatarak, “3-5 kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil” dedi.”Bir silahlanma yarışı tutturmuş, gidiyorlar. Uçak, silah, araç gereç alıyorlar. 3-5 kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil.”Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın son olarak Fransa’dan 18 Rafale savaş uçağı alımıyla silahlama sürecine hız vermesini bu sözlerle değerlendirdi.Akar ”Yunan komşularımızın barışçıl çözümleri desteklemelerini bekliyoruz. Aksi halde bu kadar borcun içindeki Yunanistan’ın ilave birtakım harcamalarla halkının refahına darbe indirmesinin anlamı yok” diye konuştu.Bakan Akar’ın, Kilis’te Suriye’deki harekat bölgelerinde görev yapan birlikleri denetlediği ziyaretinde gündeminde Türkiye ve Yunanistan arasındaki NAVTEX gerginliği de vardı.Akar, Yunanistan’ın turizm sezonunda Ege’de tatbikat yapmasını şu sözlerle eleştirdi:”Çeşitli NAVTEX’lerle orada huzur bozuluyor. Turizm döneminde, iki tarafın milli günlerinde, bayramlarında herhangi bir şekilde tatbikat yapılmaması konusunda mutabık kalmamıza rağmen maalesef Yunan komşularımız bunu da göz ardı ederek bunu da ihlal ediyorlar.”Bakan Akar, Türkiye ve KKTC’nin egemen bağımsız eşit iki devlet kurulması yönünde kararını net şekilde verdiğini de belirterek ”Geldiğimiz noktada tekrar zaman kaybetmenin manası yok. Bunu herkesin sindirmesi, özümsemesi lazım” dedi.

 • Bilim insanları uyardı: Ölümcül sıcakların görülme sıklığı 2050 yılına kadar yedi kat artacak
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 06:55

  Dünya son bir aydır küresel ısınmanın neden olduğu aşırı iklim olaylarıyla mücadele ediyor. Rekor kıran sıcaklıklar ABD ve Kanada’da bini aşkın kişinin ölümüne neden olurken, Almanya ve Belçika, yaşanılan yıkıcı sellerin ardından toparlanmaya çalışıyor. Ancak bilim insanları, insan faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonların devam etmesi halinde insanlığın daha kötü olaylarla daha sık karşılaşacağı konusunda uyardı. Yeni bir araştırmaya göre, ölümcül ısı dalgalarının görülme sıklığı 2050 yılına kadar yedi kat artacak.İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada, sera gazı emisyonlarının aşırı oranlarda devam etmesi halinde  2050 yılına kadar ölümcül ısı dalgalarının yedi kat daha fazla artacağı belirtildi.Uzmanlar, Nature Climate Change adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma kapsamında gelecekteki çeşitli emisyon senaryoları altında aşırı sıcaklık olaylarının sıklığını modelledi. Rekor kıran sıcak hava dalgalarının, küresel ısınmanın şiddetiyle değil, iklimin ısınma hızıyla daha olası hale geldiği bulundu.Bununla birlikte araştırmacılar, yüksek emisyonlu bir senaryoda, rekor kıran, haftalarca süren aşırı sıcaklıkların, 2050’ye kadar olan dönemde, son otuz yılda olduğundan 2-7 kat daha fazla olacağını buldu.Ayrıca, sıcak hava dalgalarının görülme sıklığının 2051-2080 döneminde 3 ila 21 katına kadar artacağı belirtildi.  Söz konusu ölümcül sıcaklıklardan en fazla düzeyde kuzey orta enlemler etkilenecek ve bölgede bu tür olaylar her 6-37 yılda bir tekrar edecek.Çalışmanın başyazarı Erich Fischer, “Modeller yalnızca daha yoğun uç noktaları değil, aynı zamanda önceki rekorları kıran olayları da yansıtıyor. Isınma olmadığında neredeyse imkansız olan bu rekor düzeydeki aşırılıkların önümüzdeki on yıllarda gerçekleşmesi muhtemeldir” dedi.Fischer, insan faaliyetlerinden kaynaklı ısınmanın başarılı bir şekilde nötrlenmesi durumunda, geçmişte yaşanandan daha sık ve yoğun sıcak hava dalgalarının olacağını, ancak rekor kıran aşırılıkların daha az görülebileceğini sözlerine ekledi.Öte yandan çalışmada yer almayan Bristol Üniversitesi’nden iklim bilimci Vikki Thompson şunları söyledi: “Geçen ay, ABD ve Kanada’da sıcaklık rekorları kırıldı ve bini aşkın kişi öldü. Avrupa ve Çin’de yıkıcı seller yaşadı. Küresel ısınmanın gezegenimizi etkilediği açık.Gelecekte neler olabileceğini anlamak hayati bir önem taşıyor. Böyle araştırmalar, 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’ndan çıkabilecek net küresel emisyon hedeflerine duyulan ihtiyacı gösteriyor.”

 • K2 Dağı’nda 6 ay önce kaybolan 3 dağcının cansız bedenlerine ulaşıldı
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 03:06

  Pakistan’ın Gilgit-Baltistan bölgesi Enformasyon Bakanı Fateh Ullah Khan, dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2 Dağı’nda 5 Şubat’ta kaybolan Pakistanlı Muhammed Ali Sadpara, İzlandalı John Snorri ve Şilili Juan Pablo Mohr isimli dağcıların cansız bedenlerine ulaşıldığını açıkladı.Pakistanlı Muhammed Ali Sadpara, İzlandalı John Snorri ve Şilili Juan Pablo Mohr isimli dağcılar, dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2 Dağı’na tırmanış gerçekleştirmelerinin ardından 5 Şubat’ta kaybolmuştu. Dağcıların cansız bedenleri bulunamayınca arama kurtarma çalışmalarına son verilerek, 3 dağcının hayatını kaybettiği duyurulmuştu. Dağcıların kaybolmasının üzerinden geçen yaklaşık 6 ayın ardından Pakistan’ın Gilgit-Baltistan bölgesi Enformasyon Bakanı Fateh Ullah Khan, dağcıların cansız bedenlerine ulaşıldığını açıkladı. Khan, Muhammed Ali Sadpara’nın oğlu Sajid Sadpara, Nepalli dağ rehberi Pasang Kaji Sherpa ve Kanadalı film yapımcısı Elia Saikaly’den oluşan ekibin kayıp 3 dağcının cansız bedenlerine ulaştığını kaydetti. Ekibin ilk cansız bedeni yerel saatle 09.00 sularında darboğaz yakınında bulduğunu belirten Bakan Khan, “İlk olarak saat 09.00’da dar geçidin altında John Snorri’nin cansız bedeni bulundu. Snorri, sarı ve siyah renkli giysiler giyiyordu” ifadelerini kullandı.HELİKOPTERLER HAZIR BEKLETİLİYOREkibin ikinci cansız bedeni yerel saatle 12.00’de bulduğunu, fakat bulunan iki cansız bedeni teşhis edemediklerini bildiren Khan, Snorri’nin cansız bedeninin ordu personeli tarafından kıyafetlerinin renklerinin doğrulanması üzerine tanımlanabildiğini kaydetti. Khan ayrıca ordu helikopterlerinin kurtarma görevi için hazır olduğunu ve cansız bedenlerin bölgeden çıkarılması için kazı sürecinin şu anda devam ettiğini belirterek, ordu ve hükümetin teyakkuz halinde olduğunu sözlerine ekledi.Film yapımcısı Saikaly ise yaptığı basın açıklamasında, ekibin sabahın erken saatlerinde K2 Dağı’nın Kamp 4 bölgesine ulaştığını ve drone yardımıyla arama çalışmalarına başladığını kaydetti. Ekibin dar geçit yakınlarında bir cansız bedene ulaştığını belirten Saikaly, Sadpara’nın dağcı Pablo’yu gömdüğünü ve Ali Sadpara’nın cansız bedeninin ise dar geçidin üzerinde olduğunu söyledi. Saikaly, “Sajid, Pablo’yu az önce gömdü. Babası Ali Sadpara dar geçidin hemen üzerinde. Bu gece tekrar yukarı çıkacağız” ifadelerini kullandı.Dakikalar sonra ekibin oksijeninin azalması nedeniyle daha fazla oksijen için yardım çağrısı gönderen Saikaly, “Daha fazla oksijen almamıza yardım edebilecek biri varsa yardımınıza ihtiyacımız olabilir. Oksijen azalıyor” diyerek ekibin şu anda Kamp 4’te olduğunu sözlerine ekledi.

 • Tam aşılanmış yabancılar 9 Ağustos’tan itibaren umre ziyareti yapabilecekdünya
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 02:57

  Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Covid-19’a karşı tam aşılanmış yabancı ziyaretçilerin 9 Ağustos’tan itibaren umre ziyareti yapabileceğini açıkladı.Suudi Arabistan yurt dışından ilk umre ziyaretçilerini 9 Ağustos’ta kabul ediyor. Hac ve Umre Bakanlığı Sözcüsü Hisham Saeed yaptığı açıklamada, Covid-19’a karşı tam aşılanmış yabancı ziyaretçilerin 9 Ağustos’tan itibaren umre ziyareti yapabileceğini ifade etti. Dün itibarı ile umre vizesi, konaklama ve barınma gibi işlemlerin başladığını aktaran Saeed, yurt dışından gelenlerin umre yapabilmeleri için en önemli şartların en az 18 yaşında olmaları ve Gıda ve İlaç Kurumu tarafından onaylanmış 4 Covid-19 aşısından birini yaptırması olduğunu açıkladı.4 AŞIYA ONAYSuudi Arabistan, salgınla mücadele kapsamında şu ana kadar Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson ve Moderna aşılarının kullanımına onay verdi. Suudi Arabistan, hac ziyaretlerinin sona ermesinin ardından geçtiğimiz günlerde ülkede ikamet eden vatandaşlar için umre sezonunun başladığını açıklamıştı.

 • Fransa’da Covid-19 nedeniyle bir vilayette daha alkol yasaklandı
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 02:39

  Son 24 saatte 5 bin 307 yeni tip corona virüs (Covid-19) vakasının belirlendiği Fransa’da, Alpes-Maritimes vilayetinden sonra Bas-Rhin vilayetinde de kamuya açık alanlarda alkol satışı ve tüketimi yasaklandı.Halk Sağlığı Kurumunun verilerine göre, Fransa’da Covid-19 bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 5 bin 307 artışla 5 milyon 999 bin 244’e yükseldi.Son 24 saatte 45 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülkede virüsten ölenlerin sayısı 111 bin 688’e çıktı. Hastanelerde 886’sı yoğun bakımda olmak üzere 6 bin 843 kişinin tedavisine devam ediliyor.Ülkede son 7 günde Kovid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı yüzde 4,2 oldu.Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, 27 Aralık 2020’den bu yana ilk doz Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 40 milyonu aştı.MASKE ZORUNLULUĞU VE ALKOL YASAĞIDiğer yandan Alpes-Maritimes vilayetinden sonra, ülkenin doğusundaki Bas-Rhin vilayetinde de Kovid-19 vakalarının hızla artması nedeniyle 17 Haziran’da kamuya açık alanların büyük kısmında kaldırılan maske takma zorunluluğu yeniden yürürlüğe konuldu.Marketlerde, toplu taşımada, gösterilerde, sokaklardaki toplu bulunulan alanlar ile kuyruklarda maske takma zorunluluğu geri getirildi.Vaka sayısının her 100 binde 147’ye çıktığı vilayette, halka açık alanlarda alkol satışı ve tüketimi yasaklandı.Bas-Rhin Valisi Josiane Chevalier, eğer salgın durumu daha da kötüleşirse, bar ve restoranlara saat 23.00’da kapanma zorunluluğu getirebileceklerini duyurdu.

 • Miami’de çöken binadaki son kayıp kişi de bulundu, ölü sayısı 98 oldu
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 02:32

  ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami kentinin Surfside bölgesinde, 24 Haziran’da gece yarısı çöken 13 katlı binanın enkazı altında son kayıp kişi olduğuna inanılan bir kişi daha bulunarak ölü sayısı 98’e çıktı.Miami-Dade Belediye Başkanı Daniella Levine Cava, basın toplantısında, kimlik bilgilerinde 54 yaşındaki Estelle Heda olduğu belirlenen kişinin enkaz altında kalan son kurban olduğuna inanıldığını belirtti.Cava, binanın altından ölü olarak çıkarılan 98 kişinin yasını tuttuklarını vurgulayarak, “Ancak ailelerin gözünün arkada kalmaması için elimizden gelen her şeyi yaptık.” dedi.Bir aydan fazladır enkaz altında kurban arayan ekipler, 23 Haziran’da arama çalışmalarını sonlandırdıklarını duyurmuştu.Enkazdan en son 15 Temmuz’da bir kişinin cesedine ulaşılmasının ardından ölü sayısı 97 olarak kayıtlara geçmişti.270 DAİRELİK LÜKS BİNANIN YARISI ÇÖKTÜMiami Beach’ın kuzeyinde, yaklaşık 5 bin 600 nüfuslu Surfside yerleşkesinde, 24 Haziran’da 13 katlı 270 dairelik “Champlain Towers” adlı lüks kondo binasının yarısı aniden çökmüştü.Surfside bölge yetkilileri, bina yönetimi ile 2018’de yapılan yazışmalarda, 1981 yapımı binada büyük yapısal hasar bulunduğuna dikkati çekmiş, çatlayan kolonları ve ufalanmaya başlayan betonunda yaklaşık 9 milyon dolarlık tamirat gerektiğini bildirmişti.Söz konusu binanın güvenli olmadığı gerekçesiyle geri kalan güney kısmı da 4 Temmuz’da yerel saatle 22.30’da kontrollü şekilde yıkılmıştı.

 • Tunus’ta görevden alınan Başbakan Meşişi’den ilk açıklama
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 01:09

  Tunus Başbakanı Meşişi, Cumhurbaşkanı’nın yeni bir isim ataması halinde görevi teslim edeceğini açıkladı.Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in yeni bir başbakan ataması halinde halkın güvenliğini ve hakkını gözettiği için görevini devredeceğini duyurdu.Meşişi, yaşanan son gelişmelere ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu.Said’in kendisini görevden alması karşısında Cumhurbaşkanı’nın atayacağı yeni bir başbakana görevi teslim edeceğini belirten Meşişi, Tunus’un durumunu karmaşıklaştıran ve zora sokan engelleyici bir rol üstlenmeyeceğini kaydetti.Tüm Tunusluların güvenliğini ve hakkını gözetmesi nedeniyle devlette bir görev almayacağını ifade eden Meşişi, ülkesine her koşulda hizmet etmeyi sürdüreceğini belirtti.NE OLMUŞTU?Tunus’ta hükümet ve muhalefet partilerine yönelik protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.Tunus Cumhurbaşkanı Said de Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi azlettiğini ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.Hükümete yönelik bu darbe girişiminin ardından askerler, Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclise almamıştı.Cumhurbaşkanı Said’in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal dayanağı bulunmayan bu adımın bir “darbe” olduğunu vurgulamıştı.