ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri – Editörün Seçimi

 • ABD’de Merck’in Covid-19 ilacı Molnupiravir’e ilk onay
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 23:47

  ABD’de bağımsız sağlık uzmanlarından oluşan kurul, Merck’in Covid-19 ilacı Molnupiravir’e onay verilmesi tavsiyesinde bulundu.ABD’de, sağlık danışmanlarından oluşan bir kurul, Federal Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) Merck ilaç şirketinin geliştirdiği, ağızdan alınan Covid-19 ilacı Molnupiravir’i onaylamasını tavsiye etti.FDA’ya tavsiyede bulunan bağımsız sağlık uzmanlarından oluşan kurul, 13’e 10 oyla Merck’in Molnupiravir ilacının Covid-19’un tedavisine faydalarının risklerinden fazla olduğuna karar verdi.Oylama sonucunda ilaç, özellikle yaşlılar ve astım ya da obezite gibi sağlık problemleri olan, hafif ve orta şiddette Covid-19 hastalarına tavsiye edildi.Öte yandan uzmanlar, ilacın doğum problemlerine yol açma riski nedeniyle hamileler tarafından kullanılmaması gerektiğinin önemle altını çizdi ve FDA’ya, ilacın kadınlara hamilelik testinden sonra reçete edilmesi çağrısında bulundu.Uzmanların büyük bölümü, ilacın, klinik deneylerin kapsamadığı aşılı kişiler üzerinde kullanılmaması gerektiğini belirtti.Havaların soğumasıyla vaka sayılarında artış görülen ve Covid-19’un Omicron varyantının da çıkmasının beklendiği ülkede, Molnupiravir’in virüse karşı mücadelede faydalı olabileceği ifade edildi.Merck ise yeni varyant üzerinde test edilmemiş olan Molnupiravir’in diğer varyantlar üzerindeki etkisinden yola çıkarak, Omicron üzerinde de etkili olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.Şirket, geçen hafta klinik denemelerin nihai sonuçlarına göre ilacın, yetişkinlerde hastaneye yatma ve ölüm riskini, ilk açıklamalardaki gibi yüzde 50 değil yüzde 30 düşürdüğünü açıklamıştı.ABD’li ilaç firması Pfizer de Covid-19’a karşı geliştirdiği ağızdan alınan ilacın, orta ve yüksek riskli hastalarda kullanılması için FDA’ya başvurmuştu.

 • Dünyada Omicron varyantı alarmı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 23:06

  Omicron varyantının görüldüğü ülkelere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ülkeler seyahat yasakları başta olmak üzere bir dizi önlem alıyor. Dünya Sağlık Örgütü seyahat yasaklarının “çözüm olmadığı” konusunda uyardı. BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’den ise aşıların etkinliğine dair açıklama geldi.Beş kıtaya yayılan Omicron varyantı son olarak Brezilya ve Kanada’da görüldü. Kanada mevcut seyahat yasağını Nijerya, Mısır ve Malavi’yi kapsayacak şekilde genişletti. Son 14 gün içinde 10 Afrika ülkesinde bulunan yabancıların ülkeye girişi geçici olarak yasaklandı. ABD haricinde tüm uçak yolcularına test şartı getirildi.Dünya Sağlık Örgütü ise yeni varyantı “endişe verici” olarak tanımladı. Seyahat kısıtlamalarının delillere dayalı ve risk esaslı bir yaklaşımla alınması gerektiği hatırlatıldı. Tam seyahat yasaklarının “çözüm olmadığı” vurgulandı. Örgütün Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus da seyahat kısıtlamalarına tepki gösterdi. Seyahat yasağı uygulamalarıyla Güney Afrika ve Bostvana’nın cezalandırıldığını savundu.Yeni varyanta ilişkin en merak edilen konulardan biri de aşıların etkinliği. BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin konuya ilişkin açıklama yaptı. Yeni varyantın aşılılarda daha fazla enfeksiyona yol açabileceğini ancak aşıların hastalığa karşı koruma sağlamaya devam edeceğini söyledi. Şahin virüse karşı aşıların büyük bölümünün iki aşamalı koruma sağladığını hatırlattı. Yeni varyantın antikor korumasını aşması durumunda T hücrelerinden kaçamayacağını söyledi. Bunu başarsa bile aşı bağışıklığının tamamen ortadan kalkmayacağını belirtti. Herkese hatırlatma dozlarını yaptırmaları çağrısında bulundu.

 • Dünya’ya en yakın süper kütleli karadelik çifti gözlemlendi
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 21:46

  Şili’de bilim insanları, Very Large Telescope (VLT) adlı gözlemevinde, dünyaya en yakın süper kütleli kara delik çiftini keşfettiklerini duyurdu.”Phys” adlı internet sitesinde yer alan haberde, gökbilimciler, Avrupa Güney Rasathanesi tarafından işletilen dev teleskop yardımıyla, şimdiye kadar görülen, dünyaya en yakın süper kütleli karadelik çiftini gözlemledi.Söz konusu kara deliklerin, birbirine 1600 ışık yılı uzaklıkta olduğu, dünyaya ise 89 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu kaydedildi.Bilim insanları, karadelik çifti arasındaki boşluğun zamanla azalarak, tek bir kara deliğe dönüşeceğinin altını çizdi.Karadelik çiftinden birinin, kova takımyıldızı bölgesinde (NGC 7727), bir gökadada yer aldığı belirtilirken, güneşten 154 milyon kat kütleye sahip olduğu bildirildi.Araştırmacılar, karadeliklerin kütlesinin, yer çekimi kuvveti etrafındaki yıldızların hareketi ile nasıl etkilendiğine bakılarak hesaplandığını belirtti.Uzmanlar, ilk kez bir süper kütleli karadelik çiftinin bu şekilde hesaplandığını aktararak, bilinen diğer süper kütleli karadelik sayısının yüzde 30 oranında artabileceğini bildirdi.

 • ABD’de lisede silahlı saldırı: 3 ölü, 6 yaralı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 21:33

  ABD’nin Michigan eyaletinde bir lisede düzenlenen silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı. Saldırganın aynı okulda eğitim gören 15 yaşında bir erkek olduğu açıklandı.ABD’nin Michigan eyaletindeki lisede yaşanan silahlı saldırıda 3 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı belirtildi.Oakland İlçe Şerif Ofisi, Oxford Lisesi’nde bir öğrencinin okula getirdiği silahla 6 kişiyi yaraladığını, 3 kişiyi de öldürdüğünü açıkladı.Şerif Yardımcısı Mike McCabe, tutuklanan lise öğrencisinin silahından 15 ile 20 arasında kurşunun çıktığını tespit ettiklerini, tutuklama sırasında saldırganın direnmediğini ifade etti.Zanlının saldırının nedenine ilişkin konuşmayı reddettiğini belirten McCabe, “Geldiğimiz noktada yalnız hareket ettiğine inanıyoruz” dedi.Saldırganın aynı okulda eğitim gören 15 yaşında bir erkek olduğu bildirildi.Öğle saatlerinde, ABD’nin Michigan eyaletindeki bir lisede gerçekleştirilen silahlı saldırıda, 4 ila 6 kişinin yaralandığı, olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.Oakland İlçe Şerif Ofisi tarafından, Oxford Lisesi’ne bir SWAT timi ile havadan helikopterle müdahale edildiği bilgisi paylaşılmıştı.Saldırının yaşandığı okul tahliye edilirken, yetkililer, 40 yıla yakın süredir Michigan’da benzer bir saldırı yaşanmadığını kaydetmişti.

 • Teksas’ta “Covid-19 yardımlarıyla” Lamborghini satın alan kişiye 9 yıl hapis cezası
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 21:32

  ABD’nin Teksas eyaletinde, sahte belgeler düzenleyerek elde ettiği yeni tip Coronavirüs (Covid-19) yardım fonları ile Lamborghini araç dahil, lüks alımlar yapan bir kişi, 9 yıl hapis cezasına mahkum edildi.ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Teksaslı 30 yaşındaki Lee Price’ın Covid-19 salgını nedeniyle dağıtılan yardımlarda dolandırıcılık ve kara para aklamadan suçlu bulunduğu belirtildi.Lee’nin Covid-19 fonundan vergi kayıtlarında sahtecilik yaparak 1,6 milyon dolar kredi çektiği, bununla da Lamborghini Urus, Ford F-350 tipi kamyonet ve Rolex saat gibi kendine pahalı eşyalar satın aldığı kaydedildi.Eylülde hakkındaki suçlamaları kabul eden Lee’ye, mahkemede 9 yıl hapis cezası verildiği bildirildi.Açıklamada, Lee’nin çektiği 1,6 milyon dolar kredinin 700 bin dolarına el konulduğu ifade edildi.Adalet Bakanlığı Dolandırıcılık Dairesinin, Covid-19 yardım fonlarında sahtekarlık yapmaktan 150’den fazla sanık hakkında 95’ten fazla cezai dava açtığı ve bu davalar sonucu dolandırıcılıkla elde edilen fonlardan 75 milyon doların üzerinde nakdin geri alındığı bilgisi paylaşıldı.

 • El Chapo’nun eşine 36 ay hapis
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 21:21

  ‘El Chapo’ lakaplı Joaquin Guzman’ın eşi Emma Coronel Aispuro ABD’de uyuşturucu kaçakçılığından 36 ay hapse mahkum edildi.ABD Adalet Bakanlığı, Meksikalı uyuşturucu baronu “El Chapo” lakaplı Joaquin Guzman’ın uyuşturucu kaçakçılığından gözaltına alınan eşinin 36 ay hapis cezası aldığını duyurdu.ABD Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Washington DC Bölge Yargıcı Rudolph Contreras, Guzman’ın 32 yaşındaki eşi Emma Coronel Aispuro hakkındaki davada kararını açıkladı.Aispuro’nun “uyuşturucu kaçakçılığı” ve “kara para aklama” suçlamalarından 36 ay hapse mahkum edildiği belirtildi.Mahkeme metninde, hem Meksika hem ABD vatandaşı olan Aispuro’nun “El Chapo’nun” uyuşturucu karteli Sinola üyeleri ile 5 kilo kokain, 1 kilo eroin, 500 gram metamfetamin ve 1000 kilogram esrar kaçakçılığı için iş birliği yaptığı ifade edildi.Aispuro’nun kartelin ticaretindeki kara paraların aklanması için de eylemlerde bulunduğu aktarılan metinde, Aispuro’nun 10 Haziran’da hakkındaki suçlamaları kabul ettiği kaydedildi.HAVALİMANINDA YAKALANMIŞTIAispuro, ABD’nin başkenti Washington yakınlarındaki Dulles Uluslararası Havalimanı’nda 22 Şubat’ta gözaltına alınmış, hakkında cezaevinde kalmasına yetecek kadar delil olduğuna hükmedilerek tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.Guzman, 2001 ve 2015’te Meksika’da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçtıktan sonra Ocak 2016’da tekrar yakalanmış ve ABD’ye iade edilmişti.Dünyanın en büyük uyuşturucu örgütünün elebaşı olmakla suçlanan El Chapo, 17 Temmuz 2019’da ABD’nin New York eyaletinde görülen duruşmasında müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

 • DSÖ’den omicron varyantı nedeniyle seyahat kısıtlamasına giden ülkelere tepki
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 18:53

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Coronavirüsün (Covid-19) omicron varyantının görüldüğü ülkelere yönelik seyahat kısıtlaması uygulayan ülkelere, “Bazı üye ülkelerin genelleyici ve toptan tedbirlere başvurmasını endişeyle karşılıyorum.” sözleriyle tepki gösterdi.Cenevre’de DSÖ’ye üye 194 ülkenin temsilcilerine hitap eden Ghebreyesus, omicron varyantına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.Ghebreyesus, yeni varyanta ilişkin gelişmeleri son derece ciddiye aldıklarını, üye ülkelerin de aynı ciddiyeti göstermesi gerektiğini ifade etti.Omicron varyantı nedeniyle kimsenin şaşırmaması gerektiğini belirten Ghebreyesus, “Daha önce tekraren söylediğim gibi pandemi devam ettiği ve aşılamada eşitlik sağlanmadığı sürece virüsün tahmin edemeyeceğimiz şekilde mutasyona uğramasına daha çok imkan tanınacaktır.” dedi.Ghebreyesus, “Omicron’un bulaşıcılığı, şiddeti ve bu varyanta karşı test ve aşılamaların etkililiğine dair hala cevaptan yoksun çok sorularımız var. Sekreterliğimiz, bu konudaki bilgi eksikliğini kapatmak için ilgili ortaklarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.” diye konuştu.GÜNEY AFRİKA VE BOSTVANA, DOĞRU OLANI YAPTIĞI İÇİN CEZALANDIRILIYORGüney Afrika Cumhuriyeti ve Bostvana’ya, varyantı çabuk tespit edip DSÖ’ye raporladıkları için teşekkür eden Ghebreyesus, “Bu ülkelerin doğru olanı yaptıkları için cezalandırılması beni derinden endişelendiriyor.” ifadesini kullandı.Ghebreyesus, varyantın ortaya çıktığı ülkelerden uçuşları iptal eden ülkelere yönelik, “Henüz tamamen anlamadığımız bir varyanta karşı vatandaşlarını korumak isteyen ülkeleri çok iyi anlıyorum, fakat bazı üye ülkelerin delillere dayanmayan ve sadece adaletsizliği daha kötü hale getirecek genelleyici ve toptan tedbirlere başvurmasını aynı şekilde endişeyle karşılıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.Üye ülkelere, varyanta karşı akılcı bir yaklaşımla tedbir almak ve aşılamada küresel eşitliği sağlamak için çalışmaları hızlandırma çağrısında bulunan Ghebreyesus, “Varyant ile küresel mücadele, sakin, eş güdümlü ve uyumlu bir şekilde verilmelidir.” dedi.Ghebreyesus, dünyanın aynı zamanda Covid-19’un delta varyantıyla mücadele ettiğini hatırlatarak, “Bulaşıcılığı önleyen tedbirler uygularsak aynı zamanda omicron ile de mücadele eder, daha çok hayat kurtarırız.” diye konuştu.Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 25 Kasım’da Dünya Sağlık Örgütü tarafından “omicron” olarak isimlendirilen B.1.1.529 varyantının tespit edildiği bildirilmişti.Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke, omicron varyantı nedeniyle Güney Afrika’ya seyahat yasağı uygulama kararı almıştı.

 • BioNTech’in ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’den yeni varyant açıklaması
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 17:31

  BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’den yeni varyanta ilişkin açıklama geldi. Şahin, omicron varyantının aşılılarda daha fazla enfeksiyona yol açabileceğini ancak aşıların ağır hastalığa karşı korumaya devam edeceğini söyledi.Corona virüse karşı aşıların büyük bölümü iki aşamalı koruma sağlıyor. Covid-19’a karşı aşı geliştiren BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, ilk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni varyanta ilişkin açıklamalarda bulundu. Şahin omicron adı verilen yeni varyantın antikor korumasını aşsa da vücuda girdiğinde T-hücrelerinden kaçamayacağını söyledi.Aşılılarda daha fazla enfeksiyona yol açabileceğini ifade eden Şahin, yine de hastalığın hafif geçeceğini ekledi.Şahin, deltanın da aşılıları enfekte etmeye uyarlanmış bir varyant olduğunu hatırlattı. Aşılıların sadece hafif semptomlar gösterdiğine dikkat çekti. Yeni varyantın T-hücrelerinden de kaçabilmeyi başardığı görülse bile bunun da aşı bağışıklığını tamamen ortadan kaldırmayacağına vurgu yaptı. Ayrıca Şahin, herkese hatırlatma dozlarını yaptırmaları çağrısında bulundu.BİONTECH AŞISI OMİCRON VARYANTINDAN KORUR MU?

 • 15 ay önce Covid-19’dan ölen kişilerin cesetleri bulundu
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 14:25

  Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluru’da 15 ay önce yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden insanların cesetleri bulundu. Kurbanların yakınları, kendilerine cesetlerin yakıldığını söyleyip ölüm sertifikası veren yetkililere tepki gösterdi.Indiatvnews’in haberine göre, Bengaluru’daki bir hastanenin morgunda çalışan  temizlik görevlileri, 15 ay önce yaşamını yitiren Covid-19 kurbanlarının cesetlerine ulaştı.Hastane yönetimi, hayatını kaybeden iki kişinin yakınlarına durumu bildirirken, aileler, daha önce kendilerine yakınlarının cesetlerinin yakıldığı bilgisinin iletildiğini kaydederek tepki gösterdi.Covid-19 kurbanlarının ailelerinden Durga Sumithra, kendilerine yakınının geleneklere uygun şekilde yakıldığının söylendiğini ve ölüm sertifikası verildiğini belirterek şoke olduklarını dile getirdi.Hastane yönetimi hakkında soruşturma başlatıldı.Cesetlerin gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından ailelere teslim edileceği belirtildi.Hindistan’da toplam vaka sayısı 34 milyon 587 bini aşarken, salgına bağlı olarak 468 bin 980 kişi yaşamını yitirdi.

 • Merkel’den şaşırtan veda şarkısı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 13:56

  Almanya’da sosyal demokratların lideri Olaf Scholz, haftaya yemin ederek başbakanlık koltuğuna oturacak. 67 yaşındaki Angela Merkel ise politikaya veda etmeye hazırlanıyor. Merkel için perşembe günü resmi bir veda töreni düzenlenecek. Merkel’in bu törende askeri bandonun çalması için seçtiği şarkısıysa herkesi şaşırttı.

 • Mikroplastik tehlikesinin su altı yaşamına verdiği zarar ilk kez ortaya konuldu: Balık popülasyonlarının yüzde 60’ı tehlikede
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 13:14

  Alman bilim insanları, dünyadaki okyanusların mercan sistemlerinde 200 bin tondan fazla mikroplastik depolandığını keşfetti. Ardından, insan yapımı bu maddenin okyanus ve deniz yaşımına verdiği zararı tüm boyutlarıyla ilk kez ortaya koydular. Araştırmacıların bildirdiğine göre zehirli kimyasal maddeler içeren mikroplastikleri yiyen deniz canlılarıdoku kaybına uğruyor ve balık popülasyonlarının yüzde 60 oranında azalmasına neden oluyor.Almanya’da yer alan Giessen Üniversitesi’nden araştırmacılar, mikroplastik kirliliğinin deniz ve okyanus ekosistemine verdiği zarara ilişkin yeni bir çalışma yaptı.Çalışmanın baş yazarı Jessica Reichert, “Araştırmamız, mikroplastiklerin mercanlar için insan yapımı bir başka stres faktörü olduğunu ve gezegenimizdeki mercan resiflerinin daha fazla bozulmasına yol açtığını gösteriyor” dedi.Bilim insanlarının bildirdiğine göre dünyanın üst okyanuslarında toplam ağırlığı 578 bin tona kadar çıkan tahmini 24,4 trilyon mikroplastik parçası bulunuyor. İnsan yapımı malzemenin, yüzde 80’inin dünya çapında sadece bin 656 nehirden geldiğini ve en çok Asya ve Batı Afrika’nın üretildiğini gösteriyor.Bununla birlikte mercanların plastik kirliliğinden etkilendiği hali hazırda biliniyordu. Ancak Giessen Üniversitesi’nden yeni çalışma, bu kirliliğin okyanus ve deniz yaşamına olan zararın boyutlarını geniş kapsamlı olarak ilk kez gösterdi.Reichert ve meslektaşları, deniz hayvanlarının küçük plastik parçalarını nerede depoladıklarını ve hayvanın içinde ne kadar tutulduğunu belirlemek için laboratuvardaki mercanları mikroplastiklere maruz bıraktı.Global Change Biology adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmaya göre, 18 aylık maruziyetten sonra ekip, mikroplastiklerinin çoğunun dokulardan ziyade mercanların iskeletlerine yerleştiğini buldu.Reichert, “Mercan iskeletlerinde dokulara göre 15 kat daha sık parçacıklar bulundu. Bu, mercan dokusunun, partiküller sindirilmeden veya kalıcı olarak iskelete taşınmadan önce muhtemelen yalnızca geçici bir yol olduğunu gösteriyor” dedi.Diğer taraftan, çalışmanın yazarları, dünya çapında yaklaşık 6 milyar ila 7 katrilyon mikroplastik parçacığın mercanlarda kalıcı olarak depolanabileceğini tahmin ettiklerini açıkladı.Reichert, “Bu depolamanın mercan organizmaları ve resiflerin bütünlüğü için ne gibi sonuçları olabileceğini bilmiyoruz. Dünya çapındaki mercan resifleri için ek bir tehdit oluşturabilir” diye konuştu.Öte yandan, deniz omurgasızlarını fırtınalardan ve erozyonlardan koruduğu için mercan resifleri okyanuslar ve insanlar için hayati öneme sahip. Ancak, çok sayıda çalışma bu canlıların yavaş yavaş gezegenimizden kaybolduğunu tespit etti.Eylül ayında yayınlanan bir başka yakın tarihli çalışmada, 1950’lerden bu yana, aşırı avlanma, kirlilik ve diğer insan etkileri nedeniyle dünya genelindeki mercan resiflerinin yarısından fazlasının azaldığını buldu. Aynı araştırma, mercan resifi kaybının, biyolojik çeşitlilikte aynı oranda azalmaya, balık popülasyonunda ise yüzde 60’lık bir kayba yol açtığını keşfetti.Ayrıca, küresel resif sistemlerinin devam eden bozulmasının kıyılarda yaşayan insanların  refahını ve gelişimini tehdit edeceği konusunda uyarı yapıldı.

 • Rihanna, Barbados’un bağımsızlığını ilan ettiği törende Ulusal Kahraman ilan edildi
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 12:14

  Karayipler’in ada ülkesi Barbados’un Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ve cumhuriyeti ilan ettiği törende, ünlü şarkıcı Rihanna, ‘Ulusal Kahraman’ ilan edildi. Rihanna, törende Prens Charles ile de buluştu.Karayipler’in ada ülkesi Barbados, 400 yıllık geçmişin ardından Birleşik Krallık ile bağlantısını kestiğini, bağımsızlığını ve cumhuriyet olduğunu bugün ilan etti.  Türkiye saatiyle gece yarısı düzenlenen törende, dünyaca ünlü Barbadoslu şarkıcı Rihanna (30), ‘Ulusal Kahraman’ olarak taç giydi.Rihanna törende, dünya çapındaki başarısıyla Barbados’a umut olması nedeniyle 11. Ulusal Kahraman olarak onurlandırıldı.Rihanna, memleketi Barbados’taki törende İngiltere kraliyet varisi Prens Charles ile buluştu. Prens Charles’ın konuşma yaptığı törende Rihanna ile keyifli sohbeti dikkat çekti. Her ikisi de maskeli olan Rihanna ve Charles’ın sohbet esnasında gülümsedikleri görüldü.Şarkıcı, turuncu renkli tek omuz elbisesiyle de dikkatleri üzerine çekti.Barbados Başbakanı Mia Mottley, törendeki konuşmasında, şarkıcının başarılarını vurgulayarak, “Rihanna, mükemmellik arayışı, yaratıcılığı, disiplini ve her şeyden önce doğduğu ülkeye olan olağanüstü bağlılığı sayesinde dünyanın da hayal gücüne hükmediyor” dedi.Mottley, “Hükümetimiz, Büyükelçi Robyn Rihanna Fenty’ye Ulusal Kahraman unvanı verilme kararını nezaketle kabul etti” diye konuştu. 2018 yılında Barbados Büyükelçisi olan Rihanna, bu konuşma karışısında duygulandı ve kendisini tebrik edenlere de teşekkür etti.Artık Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in hükümdarlığından çıkan Barbados, bağımsız bir ülke haline geldi ve yöneticisi de Elizabeth yerine, yeni seçilen cumhurbaşkanı Sandra Mason oldu.  Prens Charles da Bridgetown Heroes Square’deki, Barbados’un cumhuriyet ilan edildiği tarihi ana tanıklık etti. Prens, törende bir de konuşma yaptı.Charles, “Bu cumhuriyetin yaratılması yeni bir başlangıçtır. Geçmişimizin en karanlık günlerinden ve tarihimizi sonsuza dek lekeleyen köleliğin korkunç vahşetinden bu adanın insanları olağanüstü bir sabırla kurtuldu. Uzun yolculuğunuz sizi bu ana getirdi, bunu varış noktanız olarak değil, yeni ufuklara doğru alacağınız yol olarak görün” şeklinde konuştu.

 • İngiliz F-35 savaş uçağının düşme anı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 12:04

  İngiliz Kraliyet Donanması’na ait F-35 savaş uçağının Akdeniz’e düştüğü anların görüntüsü ortaya çıktı. 17 Kasım’da yaşanan olayd, pilot kendisini fırlatarak kurtulmuştu. Görüntülerde, kalkış rampasındaki uçağın hızlanmak yerine yavaşlayarak denize düştüğü görülüyor. İddialara göre kazaya, motorun üzerinde unutulan plastik kılıf neden oldu. Olaya ilişkin soruşturma devam ediyor.

 • Bilim insanları bölünerek çoğalabilen ilk canlı robotları üretti: Kanser ve yaşlanmaya karşı büyük gelişme
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 11:53

  ABD’li bilim insanları, kendi kendini kopyalayarak üreyebilen ilk canlı robotları üretti. Kurbağa hücrelerinden yapılan ve Xenobots 3.0 adı verilen milimetrelik organizmaların, insan hücrelerinin faaliyetlerini kontrol edebildiği belirtildi. Bu sayede, kanser, yaşlanma, doğum kusurları ile daha birçok sağlık sorunu doğrudan çözülebilecek.Bilim insanları rejeneratif tıp* için atılan önemli bir adımda çoğalabilen ilk canlı robotları üretti. Xenobots 3.0 adı verilen ve bir  milimetre büyüklüğündeki canlı makinelerin canlı ve  programlanabilir organizmalar olduğu belirtildi. Rejeneratif tıp, “normal işlevi eski haline getirmek  için insan veya hayvan hücrelerini, dokularını veya organlarını  yenileme süreciyle ilgilinen tıp dalı anlamına geliyor.Kurbağa hücrelerinden üretilen bilgisayar tasarımlı organizmalar, tek hücreleri bir “ağız” içinde topluyor. Ardından, kendileri gibi görünen yavrularını serbest bırakıyor.Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarları,  kendi kendini kopyalayan canlı biyo-robotların, travmatik yaralanmalar, doğum kusurları, kanser, yaşlanma ve daha fazlası için daha doğrudan, kişiselleştirilmiş ilaç tedavisine olanak sağlacağını duyurdu.Bununla birlikte, Xenobot’lar ABD’de yer alan Tufts Üniversitesi ve Vermont Üniversitesi’ndeki (UVM) biyologlar ve bilgisayar bilimcileri tarafından ortaklaşa geliştirdi.Xenobots 3.0, 2020’de ilk yaşayan robotlar olarak bildirilen  Xenobot’ları ve silia adı verilen saç benzeri ‘bacaklar’ı kullanarak kendi kendine hareket edebilen ve anıları tutma yeteneğine sahip Xenobots 2.0’ı takip ediyor.Vermont Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi ve robotik uzmanı olan çalışma yazarı Joshua Bongard, “ Yürüyen Xenobot’ları ve ardından yüzen Xenobotlar’ geliştirdik. Şimdi, bu çalışmada, kendini kopyalayabilen Xenobot’ları ürettik. Organizmaların veya canlı sistemlerin içinde daha önce bilinmeyen bir alan olduğunu keşfettik ” dedi.Araştırmacılara göre Xenobots, akıllı ilaç dağıtımı için bilgisayar tasarımlı organizmaların geliştirilmesine yardımcı olacak.Tufts Üniversitesi’nden Michael Levin, “Geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde, insan hücrelerine ne yapmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Travmatik yaralanma, doğum kusurları, kanser ve yaşlanmanın çözümü budur. Bütün bu farklı problemler burada ortaya çıkıyor. Çünkü hangi hücre gruplarının inşa edileceğini nasıl tahmin edip kontrol edeceğimizi bilmiyoruz. Xenobot’lar bize bunu öğretecek” diye konuştu.Diğer taraftan, 2020’de bilim insanları, Afrika’nın bazı bölgelerinde bulunan bir kurbağa türü olan Xenopus laevis’in kök hücrelerinden uyarlanan orjinal bilgisayar tasarımlı Xenobot’ları elle yaptıklarını açıklamışlardı.Bu kapsamda, kurbağaların embriyolarından, herhangi bir doku veya organa dönüşebilen kök hücreler toplandı ve kuluçkaya bırakıldı. Daha sonra, küçük bir pens ve daha da küçük bir elektrot ile bir mikrocerrah, mikroskop altında tek hücreleri kesip bir bilgisayar tarafından belirlenen şekillerde birleştirdi.Doğada hiç görülmemiş vücut formlarında bir araya getirilen hücreler, embriyonik enerji depolarından güç alarak birlikte çalışmaya başladı.

 • 400 yıl sonra gelen bağımsızlık: Barbados cumhuriyeti ilan ediyor
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 11:07

  Karayip ada ülkesi Barbados, 400 yıllık geçmişin ardından Birleşik Krallık ile bağlantılılarını bitirdi. Kraliçe 2. Elizabeth’in yerine seçilmiş bir başkanın geçmesiyle cumhuriyetin ilan edileceği törene Britanya tahtının varisi Prens Charles da katıldı1966 yılında İngiltere’den bağımsızlığını ilan eden ancak şimdiye kadar Jamaika ve Avustralya gibi Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in hükümdarlığının sürdüğü Karayip Adası Barbados, cumhuriyeti ilan etti.Yarın düzenlenecek tören ile birlikte Cumhuriyeti ilan edecek olan Barbados’ta, Kraliçe 2. Elizabeth’in yerine Barbados Başkanı Sandra Mason’un geçtiği bildirildi.Mason’un, Başbakan Mia Mottley’nin arkasında büyük ölçüde sembolik bir figür olarak görev yapacağı aktarıldı.Mevcut Genel Vali ve kraliçenin Barbados’a atanan temsilcisi olan Mason, Barbados parlamentosu tarafından seçildi.Kraliçe 2. Elizabeth’in devlet başkanı olarak görevden alınması, eski İngiliz kolonisindeki yaklaşık dört yüzyıllık tarihten bir kopuş anlamına geliyor.Barbados, yaklaşık 30 yıl sonra cumhuriyet ilan eden ilk İngiliz Milletler Topluluğu bölgesi olurken, yarın yapılacak ve ülkenin 30 Kasım Bağımsızlık Günü’ne denk gelecek kutlama törenlerine Britanya tahtının varisi Prens Charles da katıldı.300 bin nüfuslu ülkede karar sevinçle karşılanırken, halk sokaklarda kutlamalar gerçekleştirdi.Seçilen Cumhurbaşkanı Sandra Mason, 30 Kasım’da ingiltere’den bağımsızlığın 55’inci yıldönümünde yemin ederek göreve başladı.

 • Vücudu bağlanarak gömülen bin 200 yıllık esrarengiz bir mumya bulundu
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 09:37

  Peru’daki Cajamarquilla antik bölgesinde çalışan arkeologlar sıradışı bir keşif yaptı. Ellerini yüzünü kapatmış haldeyken vücudu bir halatla sıkıca bağlanarak gömülen bir mumya gün yüzüne çıkarıldı. Bin 200 yaşında olduğu açıklanan ve cinsiyeti belirnemeyen mumyanın neden böyle gömüldüğü gizemini korurken, araştırmacılar çeşitli tahminler yürüttü.Peru’da bir yer altı mezarını kazan arkeologlar, elleri yüzünü kapatan ve tüm vücudu bir halatla bağlanmış olarak gömülen sıradışı bir mumya buldu.Cinsiyeti henüz belirlenemeyen kişinin kalıntıları, başkent Lima’ya yaklaşık 16 kilometre uzaklıktaki Cajamarquilla arkeolojik alanında keşfedildi.Bilim insanları, mumyanın geçmişinin bin 200 ile 800 yıl öncesine uzandığını belirterek,  Peru kıyıları ile And dağları arasında gelişen İnka öncesi uygarlıkta yaşadığını açıkladı.Bununla birlikte, hala devam eden Cajamarquilla’daki kazı, ABD’de yer alan California Eyalet Üniversitesi San Marcos’tan arkeolog Prof. Dr. Pieter Van Dalen Luna tarafından yürütülüyor.Prof. Dr. Van Dalen Luna, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm vücudunun bağlanmış olması ve elleriyle yüzünü kapatmış bir halde gömülmesi onu bölgede bulunan diğer mumyalardan ayırıyor” dedi.  Van Dalen Luna, bu ayrıntılı bağlama işinin gizemini henüz çözememiş olsalar da  “muhtemel yerel cenaze geleneğinin bir parçası olacağını’ söyledi.Diğer taraftan arkeologlar, mumyanın bulunduğu yer altı mezarında başka insan kalıntıları ve çeşitli cenaze araçları bulduklarını da açıkladı. Bu keşifler sırasında, içinde bitkisel madde izleri bulunan taş aletler ve seramik kaplar yer aldı.Bilim insanları, cenazenin biçiminin, bölgedekİ halkın,  İspanyol öncesi dönemin sonlarında farklı etnik kökenlerden oluşan insanlardan oluştuğunu  gösterdiğini sözlerine ekledi.Çünkü Peru, İnka İmparatorluğu’ndan önce ve sonra gelişen kültürlerden türetilen yüzlerce arkeolojik alana ev sahipliği yapıyor.İnka İmparatorluğu,  bir zamanlar Güney Amerika’nın güney kısmına, güney Ekvador ve Kolombiya’dan orta Şili’ye kadar hakim oldu ve ilk olarak 13. yüzyılın başlarında Peru yaylalarında ortaya çıktı. imparatorluk, 1532’de başlayan ve 1532’de İnkaların  son kalesini ele geçiren İspanyolların eline geçti. Ardından bölgedeki çok kültürlülük ve etnik çeşitlilik yok oldu.

 • İstifa eden Twitter eski CEO’su Jack Dorsey: İki şirketle ilgileniyordu, kripto paralara takıntılıydı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 09:24

  Sosyal medya şirketi Twitter’ın kurucularından ve CEO’luk görevini yapan Jack Dorsey geçtiğimiz gün istifa etti. Twitter’daki görevini ikinci kez bırakan Dorsey, ilgilendiği diğer şirketi nedeniyle eleştirilere hedef olurken, Bill Gates, Jeff Bezos, Sergey Brin, Larry Page, Steve Jobs gibi kurucusu olduğu şirketten ayrılanlar kervanına katıldı. İşte teknolojisinin dünyaya barış getirebileceğine inanan Jack Dorsey..2006 yılında kurulan sosyal medya uygulaması Twitter’ın kurucularından ve geçtiğimiz güne kadar CEO olarak görev yapan Jack Dorsey, istifa etti. Teknoloji dünyasında son derece ciddi ve idealist, teknolojinin küresel barış ve refah getirebileceğine tutkuyla inanan biri olarak tanınan Dorsey, ‘gerçek bir teknoloji vizyoneri’ olarak tanımlanıyor.Twitter’dan 2009 yılında ayrılarak dijital ödeme şirketi Square’i kurarak başarı elde eden Dorsey, 2015 yılında Twitter’a geri dönerken, geçtiğimiz güne kadar iki şirketi beraber yönetmesi nedeniyle büyük eleştiri alıyordu. Dijital ödeme şirketi Square, halihazırda yaklaşık 100 milyon dolar değere ulaştı.Geçtiğimiz yıl, büyük bir Twitter yatırımcısı olan Elliott Management, Dorsey’i iki şirket arasında tercih yapmaya çağırırken, zamanını yalnızca Twitter’da geçiren bir CEO istediklerini belirtmişti. Uzmanlar ise geçtiğimiz gün Dorsey’in istifası sonrası Twitter hisselerinin düşmemesini, yatırım şirketinin çağrısına bağlıyor.Google veya Facebook gibi büyük teknoloji şirketleri ile kıyaslandığında Twitter çok daha küçük bir şirket olarak öne çıkarken, yatırımcılar, Dorsey’in şirketin büyüme hedefine odaklanmadığını ve daha fazla para kazanabileceklerini belirtiyor. Dorsey, platformun oluşturulmasına yardımcı olan ancak daha sonra para kazanmaya odaklanmayan bir uzman olarak görülürken, birçok kişi tarafından Twitter’ın istenen düzeyde büyümemesinin nedeni olarak gösteriliyordu.Jack Dorsey geçtiğimiz dönemde Twitter’ı daha da büyütmek için ‘2023 yılında siteye 315 milyon ücretli abone kazandırarak gelirleri iki katlamak’ olarak açıklarken, bu hedefin pandemide eklenen abone sayısı ile gerçekleşebilir ve yeni CEO Parag Agrawal tarafından devralınacak bir hedef olduğu görülüyor. Hint asıllı Agrawal, yetkin ve saygın bir baş teknoloji görevlisi olmak için kademeli olarak şirkette yükselirken, çevresinde güvenilir biri olarak tanınıyor.Jack Dorsey, özellikle son dönemde kripto para birimlerine ve özellikle Bitcoin’e takıntılı hale gelmekle eleştiriliyordu. Bu ‘takıntı’ sonrasında kısa süre önce, şirketin dijital varlıkları ve merkezi olmayan uygulamaları benimseme yolları ile ilgilenen özel bir kripto ekibi kurmuştu.Geçtiğimiz gün gönderdiği veda e-postası ile Dorsey, kurdukları şirketlerde çok uzun süre kalan kuruculara yönelik bir ibareye yer verdi. Dorsey, “Bir şirketin ‘kurucu liderliğinde’ olmasının önemi hakkında çok fazla konuşma var. Sonuç olarak, bunun ciddi şekilde sınırlayıcı ve bir başarısızlık noktası olduğuna inanıyorum” diye yazdı. Bu açıklamanın hedefinin Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg olduğu belirtilirken, Elon Musk’ın ise Tesla’nın patronu olmaktan hoşlanmadığını açıkça söyleyerek Dorsey ile aynı fikirde olduğu vurgulandı.Jack Dorsey’in istifasının ardından dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinin kurucularının CEO’luk görevlerini bırakmaları akıllara geldi. Microsfot’un kurucusu Bill Gates, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, Apple’ın kurucusu ve ölümünden 5 hafta önceye kadar CEO’luk görevini sürdüren Steve Jobs, Dorsey’den önce büyük teknoloji şirketlerindeki görevlerinden ayrılmıştı.2006 : Twitter’ın ilk gönderisini yazdı: “twttr’mi kuruyorum”. 2008 : Yönetim kurulu Dorsey’i görevden aldıktan sonra kurucu ortak Evan Williams CEO olarak devraldı. Dorsey başkan rolünü üstlendi. 2013 : Twitter 31 milyar dolarlık değerlemeyle halka açıldı. 2015 : Dick Costolo istifa ettikten sonra Dorsey CEO olarak geri döndü. 2017 : Son gününde olan bir Twitter çalışanı, ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını devre dışı bıraktı, 11 dakika sonra geri aldı. 2018 : Twitter, tweetlerin karakter sınırını 140’tan 280’e çıkardı ve kullanıcılardan toplu olarak tepki geldi. 2020 : Aktivist hedge fonu Elliott Management, Dorsey’in CEO olarak görevden alınması da dahil olmak üzere değişiklikler için baskı yaptı. 2020 : Twitter, Dorsey’nin CEO olarak kalmasına izin vermek için Elliott ile üç yeni direktör eklemek için bir anlaşmaya vardı.2021 : Capitol’deki ayaklanmaların ardından Twitter, Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı ve şirket, şiddeti daha fazla kışkırtma riskini öne sürdü. 2021: Twitter, Şubat ayında 2023’ün sonuna kadar yıllık en az 7,5 milyar dolar gelir ve 315 milyon günlük aktif veya reklam gören kullanıcıya ulaşma planlarını açıkladı. 2021 : Mart ayında Dorsey, bir tür benzersiz dijital varlık olan takas edilemez bir token (NFT) olarak ilk tweet’ini 2,9 milyon doların üzerinde fiyata sattı. 2021 : Eski ABD Başkanı Donald Trump, Temmuz ayında Twitter, Facebook Inc ve Google’a ve CEO’larına karşı, görüşleri hukuka aykırı bir şekilde susturdukları iddiasıyla dava açtı. 2021 : Şirket, 2021’in 3’üncü çeyrek sonu itibarıyla 211 milyon günlük ortalama para kazanılabilir aktif kullanıcıya sahip olduğunu söyledi. 2021 : Forbes, Jack Dorsey’in net servetinin 29 Kasım itibarıyla 11,8 milyar dolar olduğunu duyurdu.

 • Düğün salonunda yangın çıktı: İki davetli yemeğe devam etti
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 08:43

  Hindistan’ın Maharaşta eyaletindeki bir düğün sırasında çıkan yangına rağmen yemek yemeğe devam eden iki davetli şaşırttı. Sosyal medyada yoğun ilgi gören görüntülerdeki iki davetli için ‘yemek sever’ yorumları yapıldı. Havai fişek nedeniyle çıkan yangında düğün salonunun yanı sıra kapı önündeki araçlar hasar gördü.

 • FIFA Puskas Ödülü adayları açıklandı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 08:35

  Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinin (FIFA) düzenlediği ve yılın en iyi golüne verilen FIFA Puskas Ödülü için 10 aday belli oldu.FIFA’dan yapılan açıklamaya göre, unutulmaz Macar futbolcu Ferenc Puskas’ın anısına 2009’dan beri verilen “en iyi gol” ödülünün adayları arasında, İngiltere’de Manchester City forması giyen Riyad Mahrez ile Sevilla’nın Arjantinli oyuncusu Erik Lamela da yer aldı. FIFA’nın internet sitesinden yapılan ilk oylama, 10 Aralık’a kadar sürecek. Bu tarihte aday sayısı 3’e düşecek ve ödülün sahibi, FIFA’nın belirlediği jürinin yapacağı oylamanın ardından 17 Ocak 2022’de gerçekleştirilecek törende açıklanacak.Hamit Altıntop’un A Milli Takım formasıyla Kazakistan’a attığı golle 2010’da kazandığı ödülü, 2009’da Cristiano Ronaldo, 2011’de Neymar, 2012’de Fenerbahçe forması altında attığı golle Miroslav Stoch, 2013’te Zlatan Ibrahimovic, 2014’te James Rodriguez, 2015’te Wendell Lira, 2016’da Mohd Faiz Subri, 2017’de Olivier Giroud, 2018’de Muhammed Salah, 2019’da Daniel Zsori ve geçen yıl da Heung-min Son almıştı. 2021 FIFA Puskas Ödülü’nün adayları ve gollerin atıldığı karşılaşmalar şöyle:Luis Diaz (Kolombiya): Brezilya-Kolombiya (Kupa Amerika) https://www.youtube.com/watch?v=G6HJFaQFvtUt=4sab_channel=FIFATVGauthier Hein (Fransa): Chamois Niortais-AJ Auxerre (Fransa 2. Ligi) https://www.youtube.com/watch?v=dVJGC6UFYkkt=2sab_channel=FIFATVErik Lamela (Arjantin): Arsenal-Tottenham Hotspur (Premier Lig) https://www.youtube.com/watch?v=UJhvsaRnSdIt=1sab_channel=FIFATVValentino Lazaro (Avusturya): Bayer 04 Leverkusen-Borussia Mönchengladbach (Bundesliga) https://www.youtube.com/watch?v=mnvK7ZS8c1At=1sab_channel=FIFATVRiyad Mahrez (Cezayir): Zimbabwe-Algeria (Avrupa Uluslar Kupası Elemeleri) https://www.youtube.com/watch?v=Fg_D5Q4nLEwt=15sab_channel=FIFATVSandra Owusu-Ansah (Gana): Kumasi Sports Academy Ladies-Supreme Ladies (Gana Kadınlar Premier Ligi) https://www.youtube.com/watch?v=dV30eNzJwO8t=13sab_channel=FIFATVVangelis Pavlidis (Yunanistan): Willem II-Fortuna Sittard (Hollanda Birinci Futbol Ligi) https://www.youtube.com/watch?v=QpNPP7n3ukAt=19sab_channel=FIFATVDaniela Sanchez (Meksika): Queretaro-Atletico de San Luis (Meksika Kadınlar Birinci Ligi) https://www.youtube.com/watch?v=klWqBwD5j6ct=19sab_channel=FIFATVPatrik Schick (Çekya): Çekya-İskoçya (2020 Avrupa Futbol Şampiyonası) https://www.youtube.com/watch?v=WY1cfGoycyYab_channel=FIFATVMehdi Taremi (İran): Chelsea-Porto (UEFA Şampiyonlar Ligi) https://www.youtube.com/watch?v=iWHpL9iB5ZQt=1sab_channel=FIFATVCaroline Weir (İskoçya): Manchester City-Manchester United (İngiltere Kadınlar Süper Ligi) https://www.youtube.com/watch?v=YLJIoOqWrfot=14sab_channel=FIFATV

 • Azerbaycan’da askeri helikopter düştü: 14 can kaybı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 08:29

  SON DAKİKA HABERİ: Azerbaycan’da askeri helikopterin tatbikat sırasında düştüğü açıklandı. RIA haber ajansı, olayda 14 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti ve Başsavcılığı, bugün yerel saatle 10.40 sularında Hızı bölgesindeki Garaheybet hava poligonunda Devlet Sınır Hizmeti’ne ait bir askeri helikopterin eğitim uçuşu sırasında düştüğünü duyurdu.Kazada mürettebattan ölen ve yaralanan olduğu, Devlet Sınır Hizmeti ve Başsavcılığın olay yerinde inceleme yaptığı bildirildi.RIA haber ajansı olayda 14 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. TÜRKİYE’DEN AZERBAYCAN’A TAZİYEDışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’da Karaheybet hava eğitim alanında düşen askeri helikopterde şehit olanlar için taziye mesajı yayımladı.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan’ın Hızı rayonunda Karaheybet poligonunda talim uçuşu yapan bir askeri helikopterin düştüğünün, kazada şehit ve yaralıların bulunduğunun derin üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.Açıklamada, şehitlere rahmet, yaralılara da acil şifa dileğinde bulunuldu.Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile telefonda görüştü.Çavuşoğlu, mevkidaşına Azerbaycan’da yaşanan helikopter kazasında şehit olan askerler için başsağlığı, yaralanan askerler için de geçmiş olsun dileklerini iletti.

 • 2022 Pirelli Takvimi hazır
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 08:11

  2016 yılından itibaren çıplaklığı ve süper modellerin fotoğraflarını terk eden Pirelli Takvimi, merakla beklenen yeni versiyonuyla görücüye çıktı. 2022 Pirelli Takvimi, ünlü müzisyen, söz yazarı ve fotoğrafçı Bryan Adams’ın imzasını taşıyor. 2022 Pirelli Takvimi’nde ünlü aktris Jennifer Hudson, şarkıcı ve söz yazarı Iggy Pop, şarkıcı ve oyuncu Cher gibi isimler yer aldı.Pirelli’den merakla beklenen takvim geldi! Ünlü müzisyen, söz yazarı ve fotoğrafçı Bryan Adams’ın imzasını taşıyan 2022 Pirelli Takvimi, 1960’lı yıllardan bugüne dek uzanan uluslararası müzik yıldızlarının kutlaması ve pandemi nedeniyle verilen aranın ardından bir geri dönüş niteliğinde. (Fotoğraftaki: Bohan Phoenix)TEMA: YOLDA Müzik dünyasındaki başarılarına yenilerini eklemeye devam eden Bryan Adams, bir yandan da ünlü bir fotoğrafçı kimliğiyle kendini kanıtlıyor. Adams, ‘Yolda’ temalı Pirelli Takvimi için çektiği fotoğraflarla sanatçıların yollardaki ve turnelerdeki anlarından kareler ortaya koyuyor. (Fotoğraftaki: Bryan Adams)Fotoğraflar, setteki müzisyenlerin provaları, konser arası molaları, performansları öncesi yaşananlar, turne yolculukları ve otel odasındaki yalnız hallerine kadar hayatlarının farklı anlarını yansıtıyor. (Fotoğraftaki: Cher)Pirelli Takvimi’nin 48. basımında farklı yaşlardan, müzik türlerinden ve kültürlerden dünyaca ünlü 10 sanatçı Bryan Adams’a eşlik etti: Cher, Grimes, Jennifer Hudson, Normani, Rita Ora, Bohan Phoenix, Iggy Pop, Saweetie, St. Vincent ve Kali Uchis. (Fotoğraftaki: Grimes)2022 Pirelli Takvimi için çekimler bu yaz sadece üç gün içinde Palace Theatre ve Hollywood’daki Chateau Marmont Oteli olmak üzere Los Angeles’taki iki lokasyonda ve Capri’deki Scalinatella otelinde gerçekleştirildi.  (Gitar)Bryan Adams’ın, sanatçıları kendilerine özgü özellikleriyle 12 aya yansıttığı takvim, 160’tan fazla sayfadan ve portreler dahil 70’i aşkın fotoğraftan oluşuyor. (Fotoğraftaki: Iggy Pop)Albümün kapağında da yer alan St. Vincent, bir otelde uyanırken, Kali Uchis havuz başında, Saweetie bir başka yolculuk için otelden valizleriyle çıkış yaparken, Cher ise kulisinde görülüyor. Normani’yi ses provasından önce dinlenirken, Jennifer Hudson’ı salona gelirken, Iggy Pop’u konser öncesinde, Grimes’ı kayıt stüdyosunda, Bohan Phoenix’i konser sonrası otelde ve Rita Ora’yı konserden sonra görüyoruz.  (Fotoğraftaki: Jennifer Hudson)Bryan Adams fotoğraflarının hikayesini şöyle açıklıyor: “Yolda yaşanan her şeyi birkaç güne sığdırıp özetlemek çok zor olacaktı. O nedenle ben de bazı yönlerini yansıtmaya çalıştım. Örneğin, müzisyenler çoğu zaman binanın önünü değil arkasını görürler. Sahneye açılan kapıyı, kulisi, bir binanın bodrum katını görürüz. Sahneden aracın kapısına gidersiniz, oradan otel kapısına, tren veya otobüs kapısına. Kısacası pek çok kapı içerikte ancak konu her zaman seyahat etmekle ilgili.” (Fotoğraftaki: Kali Uchis)NormaniRita OraSaweetieSt. Vincent

 • Tarih tekerrür ediyor: Taş Devri’nin Venedik’inin yok oluşunun gizemi çözüldü
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 08:02

  UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Çin’in antik Liangzhu kentinin 4 bin 300 yıl önce neden aniden yok olduğu uzun süre boyunca gizemini korudu. Gelişmiş su kanallarına, baraj sistemlerine ve geniş tarım topraklarına sahip dünyanın ilk gelişmiş medeniyetlerden biri olan bu kentin çöküşünün gizemi çözüldü. Orta Çağ’ın Venedik’i olarak da anılan bu şehrin, iklim değişikliğinden kaynaklanan aşırı seller nedeniyle tarihten silindiği keşfedildi. Bilim insanları, tarihin tekerrür ettiği konusunda uyarı yaparak, küresel ısınmaya karşı önlem almaya çağırdı.Yeni bir araştırmaya göre, ani yoğun muson yağmurlarının tetiklediği “büyük seller”, yaklaşık 4 bin 300 yıl önce Yangtze nehri deltası boyunca Liangzhu ve diğer Taş Devri Çin kültürlerinin çöküşüne yol açtı.Şanghay’ın yaklaşık 160 km güneybatısındaki Liangzhu keşif sahası, ayrıntılı bir su yönetim sistemine sahip gelişmiş bir antik şehre ve Çin’deki büyük hidrolik mühendislik yapılarının bilinen en eski kullanımına ev sahipliği yapıyordu.Daha önceki arkeolojik araştırmalar, bu duvarlı şehrin, yıl boyunca geniş kapsamlı tarım ürünlerinin yetiştirilmesini mümkün kılan, gezilebilir kanallar, barajlar ve su rezervuarlarından oluşan bir sisteme sahip olduğunu gösterdi.Bununla birlikte, 2019 yılında UNESCO  Dünya Mirası Alanı ilan edilen Liangzhu antik kenti, insan uygarlığı tarihinde su altyapısına dayalı son derece gelişmiş toplulukların ilk örneklerinden birini oluşturuyor.Kentin kalıntıları da, özellikle tarım ve su ürünleri yetiştiriciliğinde, kültürel ve teknolojik olarak o dönem için gelişmiş olduğuna dair kanıtlar sağlıyor.Ancak, Orta Çağ’ın Venedik’i olarak da anılan bu kent, gizemli bir şekilde 4 bin 300 yıl önce terk edildi.Science Advances adlı bilimsel dergide yayımlanan yeni çalışmada, bilim insanları , damlataşlar gibi jeolojik örneklerdeki antik iklim kayıtlarının yanı sıra siteden alınan arkeolojik verileri değerlendirdi.Ardından, Liangzhu kültürünün “4 bin 345 ± 32 ve 4 bin 324 ± 30 yıl önce yaşanan  kısa ve anormal yağışlı dönem içinde” çöktüğü keşfedildi.Bilim insanları, ayrıca  bölgenin antik iklim tarihini yeniden inşa etmek için, kazı alanının güneybatısında bulunan iki mağara Shennong ve Jiulong’dan dikit adı verilen mağara kayaçlarından örnekler aldı. Araştırmacılar,  dikit örnekleri üzerinde yaptıkları analizlere dayanarak, bölgede yaklaşık 4 bin 300 yıl önce aşırı yağışlı bir dönemin yaşandığını söyledi.Avusturya’daki Innsbruck Üniversitesi’nden çalışmanın ortak yazarı Christoph Spötl, “Bu mağaralar yıllardır iyi araştırılıyor. Yangtze deltası ve dikitleri, arkeolojik bulgulara göre yaklaşık 4 bin 300 yıl önce meydana gelen Liangzhu kültürünün çöküş zamanına dair kesin kanıtlar sağlıyor.  Güneydoğu Asya musonundan etkilenen aynı bölgede bulunuyorlar” dedi.Spötl, sözlerine şöyle devam etti:  “Korunmuş kalıntılar üzerinde, gelişmiş uygarlığın ölümü ile Yangtze Nehri’nin taşkınları veya Doğu Çin Denizi’nden gelen taşkınlar arasında olası bir bağlantıya işaret eden ince bir kil tabakası bulundu. Savaş benzeri çatışmalar gibi insani nedenlere dair hiçbir kanıt bulunamadı.”Sonuç olarak araştırmacılar, anormal muson yağmurlarının, Yangtze ve çevresinde, zamanının gelişmiş  barajlarnın ve kanallarının bile dayanamayacağı şiddetli sel baskınlarına yol açmış olabileceğine inandıklarını açıkladı. Bu durum ise  Liangzhu Şehri’ni yok etti ve insanları kaçmaya zorladı.Çalışmanın yazarları, “Mağaralardan alınan jeolojik veriler, bölgedeki aşırı nemli iklim koşullarının 300 yıl daha aralıklı olarak devam ettiğini gösteriyor” diye ekledi. Öte yandan yeni çalışmanın bulguları, kentin büyük çaplı sel ve su baskınlarından sonra terk edildiği hipotezini desteklerken, araştırmacılar medeniyetin çöküş nedenini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 • 2021’de dünyanın en pahalı şehirleri
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 07:30

  Economist Intelligence Unit (EIU), 2021 yılına dair dünyada yaşam maliyeti endeksini yayımladı. Listeye Avrupa ve gelişmiş Asya şehirleri hakim olmaya devam ederken, İsrail’in Tel Aviv şehri ilk kez birinciliği yer aldı. İşte dünyanın en pahalı şehirleri listesi..

 • Dr. Mehmet Öz Pensilvanya’da Cumhuriyetçi partiden aday olacak
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 07:14

  Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, ABD’nin Pensilvanya eyaletinde, Donald Trump’ın partisi Cumhuriyetçi Parti’den senatör adayı olacak.ABD’de yaşayan ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, büyük bir kariyer değişikliğine gidiyor. TMZ’nin haberine göre, ABD’de yayınlanan The Dr. Oz Show’un 61 yaşındaki sunucusu, Pensilvanya eyaletinde muhafazakar partiden senatoya girmek için yarışacak.Dr. Öz, emekli ABD Senatörü Pat Toomey’nin yerine Cumhuriyetçi aday olarak çıkacak. Öz’ün, senatör adaylığı çalışmaları için milyonlarca dolarlık reklam yatırımı yaptığı öne sürüldü.Dr. Öz’ün önümüzdeki birkaç ay içinde talk show programından da çekileceği söyleniyor. Resmi duyurunun bu gece Fox News Channel’ın Hannity adlı talk show programında yapılması bekleniyor.Mehmet Öz, seçim döneminde de Donald Trump’a destek vermesiyle öne çıkmıştı.  Aralık 2020’de Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Başkanlık Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi üyesi olarak yapacağı atamaların listesi yayımlanmış, listedeki 29 ismin arasında ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan Dr. Mehmet Öz de yer almıştı.Öz, eski ABD Başkanı Trump’ın Oval Ofis’teki doktoru olarak da biliniyor.

 • Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden hakkında ‘Kirli Sırlar’ adlı kitap yazıldı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 06:43

  ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’a ait olduğu öne sürülen dizüstü bilgisayara dayandırılan bir kitap çıktı. ‘Başkan’ın Saklamaya Çalıştığı Kirli Sırlar’ adıyla çıkan kitapta Çinli zenginin Hunter Biden’a 30 milyon dolar teklif ettiği gibi pek çok iddia yer alıyor.ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’a ait olduğu iddia edilen dizüstü bilgisayardaki e-postalarla kitap hazırlandı. Independent’in haberine göre, New York Post’ta köşe yazarlığı yapan Miranda Devine’in hazırladığı “Laptop from Hell: Hunter Biden, Big Tech, and the Dirty Secrets the President Tried to Hide” (Cehennemden Gelen Dizüstü Bilgisayar: Hunter Biden, Büyük Teknoloji Şirketleri ve Başkan’ın Saklamaya Çalıştığı Kirli Sırlar) adlı kitap yarın satışa sunulacak. Gazete dün yayımladığı haberde, kitaptan bir bölüme yer verdi. Söz konusu bölümde Çinli iş insanı Ye Jianming’in, Hunter’a 30 milyon dolar (yaklaşık 380 milyon TL) teklif ettiği öne sürülüyor. Devine ayrıca Jianming’in, Hunter’a hediye ettiği 3,16 karatlık elmasın da iş kapsamında verildiğini iddia ediyor.Jianming, bir dönem dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan ancak 2020’de iflas eden CEFC China Energy’nin yönetim kurulu başkanıydı. CEFC, Kuşak ve Yol Projesi kapsamında yatırımlar yapıyordu. İddiaya göre Çin’in ABD’deki etkisini artırmak isteyen Jianming, Britanyalı eski asker James Gillar aracılığıyla Hunter’la tanıştı. Gillar’ın bunun ardından Çinli bir girişim için Tony Bobulinski’den yardım istediği öne sürüldü. Kitapta, Gillar’ın daha sonra bu girişimin Hunter Biden ve CEFC olduğunu öğrendiği yazıldı.Kitapta Hunter’ın; Gilliar, Bobulinski ve Rob Walker’la kurduğu SinoHawk adlı firma için Şubat 2017’de Jianming’le görüştüğü iddia edildi. Devine, Jianming’in Hunter’a “sadece başlangıç” için üç yılda yıllık en az 10 milyon dolar (yaklaşık 125 milyon TL) teklif ettiğini öne sürdü. Kitapta ayrıca Jianming’in Hunter’a hediye ettiği elmasın, varılan anlaşmayı kutlamak için verildiği yazdı. Öte yandan kitapta Hunter’ın, değerinin 80 bin dolar (yaklaşık 1 milyon TL) olduğu tahmin edilen elmasla ilgili bir açıklamasına da yer verildi. Hunter, 2019’daki bir röportajda Jianming’le, World Food Program USA (ABD Dünya Gıda Programı) adlı kâr amacı gütmeyen kuruluşa bağış yapması için görüştüğünü söylemişti.Kuruluşun yönetim kurulunda yer alan Hunter, görüşmenin “iş fırsatlarına dönüşmesinin” bir şans olduğunu ve elmas hediyesine şaşırdığını iddia etmişti. Devine, Miami’deki görüşmeyle aynı tarihte Hunter’ın ortakları Gilliar ve Walker’ın da kentte olduğunu öne sürdü. Kitapta, Hunter’ın Jianming’le görüşmesinden 9 gün sonra CEFC’yle ilişkili bir şirketin, Walker’ın şirketine 3 milyon dolar gönderdiği öne sürüldü.1 Mart’ta aynı şirketin bir kez daha 3 milyon dolar (yaklaşık 40 milyon TL) yolladığı iddia edildi. Devine, bu tarihten sonra Walker’ın, Hunter’a düzenli şekilde ödeme yaptığını öne sürdü. Hunter Biden’ın bu anlaşmadan toplamda ne kadar kazandığıysa henüz net değil.TRUMP, HUNTER ÜZERİNDEN JOE BİDEN’I ELEŞTİRMİŞTİ Hunter, ABD’de geçen seneki seçim sürecinde sık sık Cumhuriyetçilerin hedefi haline gelmişti. Joe Biden’ın, başkan yardımcılığı yaptığı dönemde Hunter’ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcının görevden alınması için Ukrayna’ya baskı yaptığı iddia edilmişti. Eski ABD Başkanı Donald Trump o dönem, Biden’ın görevini kötüye kullanarak ABD dış politikasını oğlunun menfaatleri için manipüle ettiğini öne sürmüştü.

 • Fed Başkanı Powell’dan Omicron varyantı uyarısı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 06:14

  Fed Başkanı Powell, “Covid-19 vakalarındaki son artış ve Omicron varyantının ortaya çıkması, istihdam ve ekonomik faaliyet üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturuyor ve enflasyon için belirsizliği artırıyor” dedi.ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarındaki son artışın ve Omicron varyantının ortaya çıkmasının, istihdam ve ekonomik faaliyet üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturduğuna, enflasyona ilişkin belirsizliği ise artırdığına dair Kongre’yi uyaracak.Fed, Başkan Powell’ın 30 Kasım’da ABD Senatosu’nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde Coronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası’na (CARES) ilişkin yapacağı konuşmanın metnini yayımladı.Ekonominin güçlenmeye devam ettiğini belirten Powell, Delta varyantı vakalarındaki artışın geçen yaz ilerlemeyi geçici olarak yavaşlattığını, hanehalkı ve işletme harcamalarında büyümeyi kısıtladığını, tedarik zinciri aksamalarını yoğunlaştırdığını ve bazı durumlarda inanların işlerine dönmesini veya iş aramasını engellediğini kaydetti.Powell, maliye ve para politikası ile hanehalklarının ve işletmelerin mali durumlarının talebi desteklemeye devam ettiğine işaret ederek, son verilerin, vakalardaki eylül ayı sonrasındaki düşüşün ekonomik büyümede bir toparlanmaya karşılık geldiğini gösterdiğini aktardı.Gayri safi yurtiçi hasılada 2021’de yaklaşık yüzde 5’lik büyüme beklendiğini ve bunun son yılların en hızlı büyümesi olduğunu belirten Powell, genel ekonomik faaliyette olduğu gibi iş gücü piyasasındaki koşulların da iyileşmeye devam ettiğini bildirdi. Powell, maksimum istihdama ulaşmak için daha alınması gereken yol olduğuna dikkati çekerek, ilerlemenin devam etmesini beklediklerini ifade etti.ENFLASYONİST BASKILAR GELECEK YILA KADAR DEVAM EDECEKSalgın kaynaklı arz ve talep dengesizliklerinin bazı bölgelerde kayda değer fiyat artışlarına katkıda bulunduğunu yineleyen Powell, tedarik zinciri sorunlarının, üreticilerin özellikle ürünlere yönelik güçlü talebi karşılamasını zorlaştırdığını aktardı.Powell, enerji fiyatları ve kiralardaki artışların da enflasyonu yukarı doğru ittiğine işaret ederek, enflasyonun, Fed’in yüzde 2’lik uzun vadeli hedefinin oldukça üzerinde ilerlediğini kaydetti.Arz ve talep dengesizlikleri azaldıkça enflasyonun gelecek yıl önemli ölçüde düşmesini beklemeye devam ettiklerini vurgulayan Powell, “Arz kısıtlarının kalıcılığını ve etkilerini tahmin etmek zor, ancak şimdi enflasyonu yukarı doğru iten faktörlerin gelecek yıla kadar uzayacağı görülüyor” ifadesini kullandı.Powell, iş gücü piyasasındaki hızlı iyileşmeyle de birlikte durgunluğun azalmakta ve ücretlerin hızlı bir şekilde yükselmekte olduğunu aktardı.”VAKA ARTIŞI VE OMICRON VARYANTI BELİRSİZLİĞİ ARTIRIYOR”Fiyat istikrarı hedefine bağlı olduklarının altını çizen Powell, “Araçlarımızı, hem ekonomiyi hem de güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız” değerlendirmesinde bulundu.Powell, Omicron varyantına ilk kez değinerek, “Covid-19 vakalarındaki son artış ve Omicron varyantının ortaya çıkması, istihdam ve ekonomik faaliyet üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturuyor ve enflasyon için belirsizliği artırıyor” dedi.Salgınla ilgili daha fazla endişenin insanların çalışma isteğini azaltabileceğini ve bunun da iş gücü piyasasındaki ilerlemeyi yavaşlatabileceğini belirten Powell, bu durumun, tedarik zinciri aksamalarını da yoğunlaştırabileceğini kaydetti.Powell, Fed olarak istihdamda tam toparlanmayı desteklemek ve fiyat istikrarı hedefine ulaşmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurguladı.

 • ABD Hazine Bakanı Yellen’dan “borç limiti” uyarısı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 06:12

  ABD Hazine Bakanı Yellen, “borç limiti” konusundaki uyarısını yineleyerek, “Amerika, ödemelerini zamanında ve eksiksiz yapmalı. Bunu yapmazsak, mevcut toparlanmamıza zarar vereceğiz” dedi.ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitinin yükseltilmemesi halinde ülke ekonomisinin mevcut toparlanmasının zarar göreceği konusunda Kongre’yi uyaracak.Hazine Bakanlığı, Yellen’ın 30 Kasım’da ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde Coronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası’na (CARES) ilişkin yapacağı konuşmanın metnini yayımladı.Yellen, ülkede ekonomik toparlanmanın yolunda olduğunu belirterek, ocak ayından bu yana ayda ortalama yarım milyon yeni istihdam sağlandığını ve gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını öncesi seviyelerini aştığını aktardı.”AMERİKA ÖDEMELERİNİ ZAMANINDA VE EKSİKSİZ YAPMALI”İşsizlik oranının salgının başlangıcından bu yana en düşük seviyesinde olduğuna işaret eden Yellen, ancak ekonomik toparlanmadaki ilerlemenin, salgına karşı sağlanan ilerlemeden ayrı tutulamayacağını ifade etti.Yellen, ülke ekonomisinin toparlanmasının güçlü kalacağından emin olduğunu belirtti.Kongre’nin karşı karşıya olduğu ve ABD ekonomisini çok farklı yönlere götürebilecek iki karar olduğuna dikkati çeken Yellen, bunlardan birinin borç limiti, diğerinin ise sosyal harcama paketi olduğunu kaydetti.Yellen, borç limiti konusunun “kritik” olduğunu yineleyerek, “Amerika, ödemelerini zamanında ve eksiksiz yapmalı. Bunu yapmazsak, mevcut toparlanmamıza zarar vereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen haftalarda geçen 1,75 trilyon dolarlık sosyal harcama paketinin Senato’da da onaylanmasının önemine değinen Yellen, söz konusu paketin birçok nedenden dolayı doğru ekonomik karar olduğunu vurguladı.Yellen, pakette yer alan yatırımların, bütçe açığını artırmadan uzun vadede GSYH artışına yol açmasını beklediklerini belirterek, tasarıyla ABD’nin salgın sonrası büyümesini sağlama şansı olduğunu ifade etti.BORÇ LİMİTİ 480 MİLYAR DOLAR ARTIRILMIŞTIABD’de federal hükümet, tarihi bir temerrüde yol açabilecek 28,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor.Teknik olarak borç limiti için belirlenen süre 1 Ağustos’ta dolarken, ABD Hazine Bakanlığı, hükümetin ödemelerine devam edebilmesi için “olağanüstü önlemler” almaya başlamıştı.ABD Başkanı Joe Biden da ekim ayında hükümetin temerrüde düşmesini önlemek amacıyla hazırlanan borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik tasarıya onay vermişti. Biden’ın onayıyla yasalaşan tasarı, borç limitinin 3 Aralık’a kadar yeterli olacak şekilde 480 milyar dolar artırılmasını sağlamıştı.

 • ABD’de tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlatıldı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 03:57

  ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlatıldığını belirterek, aralarında Walmart, Amazon ve Kroger’in de bulunduğu 9 büyük şirketten ayrıntılı bilgi talep edildiğini bildirdi.FTC’den yapılan açıklamada, devam eden tedarik zinciri aksamalarının arkasındaki nedenlerin, bu aksamaların tüketiciler için nasıl zorluklara yol açtığının ve ABD ekonomisinde rekabete nasıl zarar verdiğinin incelenmesi için şirketlerden bilgi istendiği kaydedildi.Ülkedeki 9 büyük perakendeci, toptancı ve tüketim malları tedarikçisinden ayrıntılı bilgi talep edildiği belirtilen açıklamada, bu şirketler arasında Walmart, Amazon, Kroger, C&S Wholesale Grocers, Associated Wholesale Grocers, McLane, Procter & Gamble, Tyson Foods ve Kraft Heinz’in olduğu aktarıldı.Açıklamada, 45 gün süre verilen şirketlerin, tedarik zincirleriyle ilgili stratejiler dahil olmak üzere fiyatlandırma, pazarlama, maliyetler, kar marjları, satış hacimleri, tedarikçi ve marka seçimi ile pazar paylarına dair dahili belgeleri sağlamalarının gerekeceği ifade edildi.Soruşturma kapsamında ayrıca, tedarik zinciri aksamalarının belirli darboğazlara, kıtlıklara, rekabete aykırı uygulamalara yol açıp açmadığı veya artan tüketici fiyatlarına katkıda bulunup bulunmadığının inceleneceği kaydedildi.ABD Başkanı Joe Biden da küresel tedarik zincirindeki darboğazları ve enflasyonla mücadele çalışmalarını görüşmek üzere bazı büyük perakende şirketlerinin üst yöneticileriyle bir araya gelmişti.

 • Rusya sesten 9 kat hızlı hipersonik füze ‘Zirkon’un testlerine devam ediyor
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 03:35

  Rusya Savunma Bakanlığı, sesten 9 kat hızlı olduğunu belirttiği “Zirkon” adlı hipersonik füzenin Beyaz Deniz’de test edildiğini açıkladı.Rusya, en önemli silahlarından biri olarak gördüğü “Zirkon” adlı hipersonik füzenin testlerine devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, füzenin Beyaz Deniz’de bulunan Amiral Gorshkov savaş gemisinden ateşlendiği ve 400 kilometre uzaklıkta denizdeki bir hedefi vurduğu ifade edildi. Füzenin son testlerinin yapıldığını ve yakın zamanda Rus ordusuna temin edilmeye başlayacağını aktaran Bakanlık, test sırasında füzenin belirlenen çizgide ilerlediğini ve hedefi tam isabetle vurduğunu bildirdi. Rus donanmasına ait gemi ve denizaltılara entegre edilmesi planlanan füzenin sesten 9 kat hızlı ve bin kilometre menzile sahip olduğu aktarıldı.Rusya söz konusu füzeyi daha önce Beyaz Deniz’de Amiral Gorshkov savaş gemisinden fırlatılarak test etmiş, füzenin Zirkon’un Barents kıyılarında yer alan bir kara hedefini 350 kilometre mesafeden başarılı bir şekilde vurduğu ifade edilmişti. Zirkon hipersonik füzesi ayrıca Barents Denizi’nde Severodvinsk nükleer denizaltısından başarılı bir şekilde ateşlenmişti.

 • Covid-19’un Omicron mutasyonu İspanya’ya sıçradı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 03:15

  İspanya’da, Güney Afrika’dan başkent Madrid’e gelen 1 yolcuda Covid-19’un Omicron mutasyonu tespit edildi.Covid-19’un Güney Afrika’da keşfedilen yeni mutasyonu Omicron İspanya’ya sıçradı. Başkent Madrid’de bulunan Gregorio Maranon Hastanesi Mikrobiyoloji Servisi tarafından yapılan açıklamada, Güney Afrika’dan Madrid’e gelen 1 yolcuda Omicron mutasyonunun tespit edildiği aktarıldı. Açıklamada hastanın sağlık durumunun iyi olduğu bildirilirken, Omicron mutasyonunu teşhis etmek için aynı gün içerisinde sonuç alınmasına olanak sağlayan ultra hızlı bir prosedürün geliştirildiği ifade edildi.İspanya, Omicron mutasyonu nedeniyle yüksek riskli olan Bostvana, Svaziland, Lesoto, Mozambik, Nambiya, Güney Afrika ve Zimbabve gibi ülkelerden gelen tüm yolculara aşılı olup olmadıklarına bakmaksızın 10 günlük karantina uygulamasının yanı sıra en geç 72 saat öncesinde yapılmış bir negatif sonuçlu Covid-19 testi sunmalarını zorunlu kılıyor.Omicron mutasyonu şu ana kadar Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka, Avusturalya ve İspanya’da tespit edildi.