ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri – Editörün Seçimi

 • Balıkçılar erken paydos etti
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 11:36

  Denizlerde av sezonu 15 Nisan itibariyle bitecek. Marmara’dan sonra Karadeniz’de de balıkçılar serken paydos etti. Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, Karadeniz’de balıkçıların sezonu erken bitirdiğini belirterek, “Bu sezon balık ürünleri boldu. Erken paydos ettik” dedi.2021-2021 yılı karasularda avlanma yasağı 15 Nisan itibari ile sona erecek.Karadeniz’de balıkçılar avlanma sezonunun bitimine 2 gün kala avlanmayı durdurarak sezonu erken bitirdi.Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, Ramazan ayı ve hava şartları nedeniyle sezonu iki gün önceden bitirdiklerini belirtti.Karakaş sezonda balıkların bolluğunun da balıkçıları sevindirdiğini belirterek, “Şimdiye kadar olan balıkçılık sezonunda kazasız belasız bir sezon bitirdik. Bugüne kadar olan balıkçılık çok kötü değildi. Sezonuna göre palamut çok iyiydi, çinekop çok iyiydi. Hamsi yasaklanmadan önce çok çok iyi durumdaydı. Dün itibari ile bizler tamamen paydos ettik zaten sezonu. Hayırlısı olacak artık. Bizler 1 Eylülü beklemeye başladık diyebiliriz. Bu sezon çeşitlerine göre balık boldu. Barbun balığında bir bolluk söz konusuydu. Hamsi zamanında bir bolluk söz konusuydu. Ama biraz inceydi. Palamut, çinekop ve mezgit mevsimine göre bollukta iyiydi. Yani kötü bir sezon olmadı” ifadelerini kullandı.Öte yandan tezgahlarda hamsi 25, mezgit 25 ve barbunun kilosu 50 liradan satılırken, levrek ve çupranın tanesi 15 liradan, Karadeniz somon 35 liradan, uskumru 10 liradan satılıyor.

 • Dolar kuru bugün ne kadar? (13 Nisan 2021 dolar – euro fiyatları)
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 11:04

  Dolar – euro kaç TL? 13 Nisan 2021 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) 15 Nisan’daki faiz kararı öncesi 8,20’nin altında yatay bir seyir izliyor.Kurda haftanın ilk gününde 8,20’nin üzerini test ettikten sonra günün kalanında 8,15 seviyelerinde dengelenmişti. Dolar/TL bugün 8,14-8,16 aralığında değerleniyor. Euro/TL için de 9,68’in üzerindeki seviyeler korunuyor.Bugün kurda Hazine borçlanmaları, yeni tip corona virüs önlemleri ve küresel piyasalar takip ediliyor.Dün ABD’de açıklanan verilere göre federal hükümetin bütçe açığı, martta 660 milyar dolar oldu. Ülkede, 2021 mali yılının altıncı ayı olan mart itibarıyla toplam bütçe açığı 1,7 trilyon dolara ulaştı.Dolar endeksi yatay bir seyirle 92,2 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi bir önceki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 1,1890 seviyesinde dengelendi.Uzmanlar, artan yeni tip corona virüs (Covid-19) vaka sayıları nedeniyle Türk lirası varlıkları üzerindeki baskının devam ettiğini belirterek, bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verisinin takip edileceğini kaydetti.ABD’de enflasyonun tahminlerden hızlı artabileceği ve ABD Merkez Bankası’nın sıkılaşmaya mecbur kalabileceği endişeleri ile ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin tekrar yüzde 1,7 sınırına yükseldiğine dikkati çeken analistler, enflasyona ilişkin beklenti ve verilerin küresel risk iştahı üzerinde belirleyici olduğunu ifade etti.GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYINVİDEO: BORSADA YÖN NE OLACAK?

 • Tam kapanmaya karşı esnaf ne istiyor?
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 10:57

  TESK Genel Başkanı Palandöken olası kapanma kararına karşı esnafın taleplerini açıkladı. Taleplerin başında destek, vergi ve stopaj muafiyeti geliyor.Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında zor zamanlar geçiren esnaf ve sanatkarların olası bir kapanma kararına karşı taleplerini açıkladı.Palandöken yazılı açıklamasında, esnafın, ülke genelinde Covid-19 vaka sayılarının artması sebebiyle yeni bir kapanma ile karşı karşıya olduğunu belirtti.Olası kapanma kararına karşı esnaf ve sanatkarların taleplerini aktaran Palandöken, şunları kaydetti:”Teşkilatımıza bağlı 415 meslek dalında pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımıza destek verilmeli. Esnafımız gelir vergisi, stopaj gibi tüm vergilerden muaf olmalı. Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı. İşverene ve çalışanlara ekonomik destek verilmeli. SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı. Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz ertelenmeli. Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar destekler sürdürülmeli.”

 • Twitter, Afrika’da ilk ofisini Gana’da açacak
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 10:47

  Twitter’ın kurucusu ve üst düzey yöneticisi Jack Dorsey, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kıtada (Afrika’da) artık Twitter mevcut. Gana ve Nana Akufo-Addo’ya teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.Twitter, şirketin Afrika kıtasındaki ilk işe alımlarını Gana’da 11 kişiyi işe alarak gerçekleştireceğini ve orada bir ofis açmayı düşündüğünü duyurdu.Sosyal medya şirketi Twitter, Facebook’a ve Afrika’ya taşınan diğer teknoloji şirketlerine katıldı.Twitter, Gana’nın ifade özgürlüğü ve çevrimiçi özgürlüklere verdiği desteğin, onu şirketin Afrika’daki ilk konumu için tercih ettiğini belirtti.Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, 2019’da Nijerya, Gana, Etiyopya ve Güney Afrika’yı ziyaret ettikten sonra, “Afrika, geleceği belirleyecek” ifadelerini kullanmıştı.Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo ise Twitter’in Afrika operasyonları için merkez olarak Gana’yı seçmesinin mükemmel bir haber olduğunu belirtti.Akufo-Addo, hükümet ve halkın bu duyuruyu ve Gana’ya duyulan güveni memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

 • Denizlerden 2020 yılında 10 bin metrekare “hayalet ağ” çıkarıldı
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 10:04

  Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen proje kapsamında geçen yıl “hayalet ağ” olarak bilinen terk edilmiş 10 bin metrekare ağ ile 500 av aracı denizlerden temizlendi.Tarım ve Orman Bakanlığı verilerinden derlenen bilgiye göre, su ürünleri üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması, çevrenin korunması ve getirilen düzenlemelere uyumun denetlenmesi amacıyla çalışmalar yürütülüyor.Denizler, iç sular, karaya çıkış noktaları, nakil güzergahları, depolar, balıkçı gemileri, balık halleri, balık unu-yağı fabrikaları ve perakende satış yerlerinde il müdürlüklerince hazırlanan “Yıllık Denetim Programı” çerçevesinde denetimler yapıldı. Bunun yanında, ihbar ve şikayetlere dayalı anlık denetimler de gerçekleştirildi.Sahil Güvenlik Komutanlığı ile 2020 yılında toplam 176 bin 176 denetime imza atılırken, 1132 ton su ürününe, 5 bin 69 av aracına ve 202 balıkçı gemisine el konuldu.Kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla balık boy afişleri hazırlanırken, bunlar başta okullar olmak üzere balıkçılardan tüketicilere kadar her kesime dağıtıldı.Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi kapsamında da 2020 yılında 10 lokasyonda “hayalet ağ” olarak nitelendirilen 10 bin metrekare büyüklüğünde 53 ağ, 500 sepet ve benzeri av aracı sulardan çıkarıldı. Proje kapsamında farkındalık çalışmaları da yürütüldü.Denizlerde ve iç sularda her türlü hava koşulunda, yılın 12 ayında 24 saat görev yapabilecek nitelikte ve donanıma sahip kontrol ve araştırma gemileri alımı da planlandı. Geçen yıl Sinop İl Müdürlüğüne kontrol teknesi alımı tamamlanırken, Adana ve Bursa için çalışmalar devam ediyor.ADALAR BÖLGESİNDE 456 YAPAY RESİF BLOĞU İMAL EDİLİP DENİZE ATILDI”İstanbul Yapay Resif Projesi” kapsamında geçen yıl Adalar bölgesinde belirlenen iki noktaya 456 yapay resif bloğu imal edilip denize atıldı. Yapay resif sahalarında izleme çalışmaları ile Marmara Denizi’nde resif tarlaları oluşturulması çalışmalarına devam edilecek.İç sularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamı ile denizlerde faaliyet gösteren 10 metreden küçük balıkçı gemileri destekleme kapsamına alınırken, geçen yıl 13 bin 132 balıkçı gemisi sahibine destekleme ödemesi yapıldı.BALON BALIĞINA DESTEKİstilacı yabancı bir tür olan balon balığının denizlerdeki yoğunluğunun azaltılması amacıyla avlanmasına destek kararı alınmıştı. Geçen 2 Aralık’ta yayımlanan destekleme tebliği sonucu, 24 günlük süre içinde avlanan 46 bin 192 balon balığı kuyruğu il müdürlükleri tarafından teslim alındı. Destekleme ödemeleri bu yıl içinde yapılacak.Öte yanan denizlerde balıkçılık av sezonu 15 Nisan’da sona erecek.ARŞİV: OKYANUSLARDA KİRLİLİK ARTIYOR

 • Altın fiyatları bugün kaç TL? 13 Nisan 2021 güncel altın kuru fiyatları
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:55

  Altının gram fiyatı 453 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 743 lira, Cumhuriyet altını 3.035 liradan satılıyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 13 Nisan 2021 anlık ve güncel altın fiyatları…Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 452,5 lira seviyesinden işlem görüyor.Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki gerilemeye paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,8 azalışla 454,5 liradan tamamladı.Gram altın, yeni güne de düşüşle başlamasının ardından saat 12.00 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,4 altında, 452,5 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 743 lira, Cumhuriyet altını da 3.035 liradan satılıyor.Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda dünkü kapanışa göre yüzde 0,3 azalışla 1.728 dolardan alıcı buluyor.GÜNCEL ALTIN FİYATLARIAnalistler, ABD’de artan enflasyon beklentilerinin altının ons fiyatını baskılamaya devam ettiğini bildirdi.Bugün, ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisinin yatırımcıların odağında bulunduğunu aktaran analistler, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına ilişkin haber akışının da yatırımcılar tarafından yakından takip edildiğini ifade etti.ELON MUSK’IN NEURALİNK’İ İŞE YARADI: MAYMUN BEYİN GÜCÜYLE OYUN OYNADI

 • Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları bir yılda yüzde 150’nin üzerinde büyüdü
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:47

  Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları mart ayı itibarıyla bir yılda yüzde 152 büyüyerek 166,2 milyar liradan 418,1 milyar liraya yükseldi.Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), 2021 yılı mart ayı özet finansal piyasa verilerini açıkladı.TSPB tarafından açıklanan veriler, yılın ilk üç ayında yurt içi yerleşiklerin (yerli yatırımcılar) finansal varlıklarında 31,4 milyar lira artış, yurt dışı yerleşiklerin (yabancı yatırımcı) finansal varlıklarında ise 56,4 milyar lira düşüş yaşandığını ortaya koydu.TSPB’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derleyerek hazırladığı özet finansal piyasa verilerine göre, 2020 yılı sonunda 5,28 trilyon lira olan yerli yatırımcıların finansal varlıkları, 2021 mart ayı sonu itibarıyla 5,31 trilyon liraya yükseldi.Aynı dönemde yurt dışı yerleşiklerin (yabancı yatırımcı) finansal varlıkları ise 615,7 milyar liradan, 559,3 milyar liraya geriledi.YERLİ YATIRIMCILARIN HİSSE SENEDİ VARLIKLARI 418 MİLYAR LİRAYI AŞTIBorsa İstanbul’da mart ayında yaşanan düşüşe rağmen, yılın ilk çeyreğinde yurtiçi yerleşiklerin finansal varlıkları içerisinde en hızlı büyüme, varlığa dayalı menkul kıymet ve varlık teminatlı menkul kıymetlerin ardından (yüzde 10,6) hisse senedi varlıklarında yaşandı.TSPB verilerine göre, geçen yıl sonunda 380,8 milyar lira olan yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları, yüzde 10 artarak 2021 yılı mart ayı sonunda 418,1 milyar liraya çıktı.Bu tutarın 132 milyar lirası kurumsal, 239 milyar lirası ise bireysel yatırımcılara ait. 2020 yılı sonunda yaklaşık 2 milyon olan Borsa İstanbul hisse senedi piyasasında bakiyeli yatırımcı sayısı, halka arzların eşit dağıtımlı olmasının da etkisiyle 2021 Nisan başında 2,5 milyonu aştı.TSPB verilerine göre, 2020 yılı sonunda 1,4 milyon olan hisse senedi piyasasında ayda en az bir kez işlem yapan yatırımcı sayısı ise bu yılın şubat ayı sonunda 1,6 milyonun üzerine çıktı.Geçen yılsonunda 31,3 milyar lira olan yerli yatırımcıların varlığa dayalı menkul kıymet ve varlık teminatlı menkul kıymet varlıkları, yüzde 10,6 artarak 2021 yılı mart ayı sonunda 34,6 milyar liraya çıktı.ARŞİV: BORSADA YÖN NE OLACAK?2020 yılının ilk çeyreğinde yerli yatırımcıların sermaye piyasaları varlıkları artarken döviz tevdiat hesapları ise geriledi. 2020 yılı sonunda 1,79 trilyon lira olan yerli yatırımcılara ait döviz tevdiat hesapları 3 ayda 55 milyar lira düşerek, 2021 yılı mart sonunda 1,73 trilyon liraya geriledi.YERLİ YATIRIMCILARIN VARLIKLARI BİR YILDA YÜZDE 34 ARTTITSPB verilerine Mart 2020 ve Mart 2021’i kapsayan bir yıllık bazda bakıldığında ise Türkiye’de yerleşik kurumsal ve bireysel yatırımcıların finansal varlıklarının yüzde 34 büyüyerek 3,96 trilyon liradan 5,31 trilyon liraya çıktığı görülüyor.Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği verilerine göre, son bir yılda yerli yatırımcıların finansal varlıklarında en yüksek büyüme ise yüzde 152 artışla hisse senedi varlıklarında yaşandı.Geçen yıl mart sonunda 166,2 milyar lira olan yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları, bu yılın mart ayı sonunda 418,1 milyar liraya çıktı.Söz konusu dönemde yerli yatırımcıların varlığa dayalı menkul kıymet ve varlık teminatlı menkul kıymet varlıkları yüzde 73, DTH varlıkları yüzde 36, devlet iç borçlanma senedi varlıkları yüzde 35 artarken, varant ve sertifika varlıkları yüzde 28 geriledi.YABANCI YATIRIMCILARIN FİNANSAL VARLIKLARI ÜÇ AYDA 56,4 MİLYAR LİRA GERİLEDİTürkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından açıklanan 2021 yılı mart ayı özet finansal piyasa verileri, yurtdışı yerleşiklerin (yabancı yatırımcılar) finansal varlıklarının bu yılın ilk çeyreğinde 56,4 milyar lira (yüzde 9,2) gerilediğini gösteriyor.2020 yılı sonunda 615,7 milyar lira olan yabancı yatırımcıların finansal varlıkları, 2021 mart sonu itibariyle 559,3 milyar liraya geriledi.Veriler, yabancı yatırımcıların finansal varlıkları içerisinde yılın ilk çeyreğinde yüzde 15 ile en hızlı düşüş hisse senedi varlıklarında yaşandığını ortaya koyuyor. Geçen yıl sonu itibariyle 361,7 milyar lira olan yabancı yatırımcıların 2021 mart sonu itibariyle hisse senedi varlıkları 308,6 milyar liraya geriledi.Veriler, yabancı yatırımcıların hisse senedi varlıklarında Merkez Bankası başkanının değiştiği mart ayında hızlı bir düşüş (yüzde 9) yaşandığını gösteriyor.Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları son bir yılda ise yüzde 24 büyüdü. TSPB verilerine göre, 2020 yılı mart sonu itibarıyla 451 milyar lira olan yabancı yatırımcıların finansal varlıkları, bu yılın mart ayı sonu itibarıyla 559,3 milyar liraya yükseldi.TSPB verileri, söz konusu dönemde yabancı yatırımcıların hisse senedi varlıklarının yüzde 40,8 büyüdüğünü gösteriyor.

 • İŞKUR’un Akademik Çalışma Programı başvurularında yarın son gün
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:38

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İŞKUR’un Akademik Çalışma Programı başvurularında yarının son gün olduğunu belirterek, çalışma hayatı ve istihdam alanına akademik çalışmalarıyla katkıda bulunmak isteyen öğrencilerin başvurularını beklediklerini vurguladı.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yazılı açıklamasında, İŞKUR’un Akademik Çalışma Programı kapsamında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerince hazırlanacak istihdam ve çalışma hayatı alanındaki akademik çalışmalara destek vereceklerini anımsattı.Çalışma hayatı ve istihdam alanındaki akademik çalışmaları teşvik etmeyi amaçladıklarını vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti:”Gençlerimizin özellikle istihdam konusundaki fikirlerini önemsiyoruz. Yarın başvurular için son gün. Çalışma hayatı ve istihdam alanına akademik çalışmalarıyla katkıda bulunmak isteyen öğrencilerimizi bekliyoruz. Başvuru için herhangi bir bölüm sınırlaması yok. Öğrencilerimiz başvurularını akademi.iskur.gov.tr adresi üzerinden yarın saat 23.59’a kadar yapabilirler.Akademik çalışması başarılı bulunan lisans öğrencilerine 2 bin 500 lira, yüksek lisans öğrencilerine 5 bin lira, doktora öğrencilerine ise 7 bin 500 lira destek sağlayacağız. Çalışmalarını sunmak isteyen öğrencilerimiz akademi.iskur.gov.tr adresi üzerinden programa ve başvuru koşullarına ilişkin detaylı bilgi alabilirler.”

 • Havacılıkta en fazla şikayet uçuş iptalinden
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:33

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) geçen yıl internet yoluyla yapılan şikayetlerde ilk sırayı “uçuş iptali” aldı.SHGM’nin 2020 yılı Faaliyet Raporu’ndan derlenen bilgiye göre, genel müdürlüğün çağrı merkezi 7 gün 24 saat hizmet veriyor.Geçen yıl hava yoluna ilişkin çevrim içi form yoluyla da 3 bin 640 şikayette bulunuldu.Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgının hava yolu ulaşımını olumsuz etkilediği 2020’de, çevrim içi formla en fazla şikayet 3 bin 52 ile uçuş iptaline yönelik yapılırken ikinci sırada 305 ile uçuşun ertelenmesi yer aldı.Uçağa kabul edilmeme 261 ile üçüncü sırada yer alırken dördüncü sıradaki şikayet konusu 22 ile alt/üst sınıfa yerleştirme oldu.Çevrim içi form yoluyla yapılan şikayet sayısı, 2019’da 4 bin 323 olarak kayıtlara geçmişti.

 • 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerine 1500 lira ödeme yapıldı
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:26

  Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfınca, 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerinin bu aydan itibaren 1500 liraya çıkarılan ödemeleri hesaplarına yatırıldı.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Vakfın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle kurulduğu anımsatıldı.Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı yürüttüğü Vakfın, Nisan 2020’den itibaren 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerine aylık biner liralık destek sağladığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:”Vakfın 15. Yönetim Kurulu toplantısındaki kararla Nisan 2021’den geçerli olmak üzere 1000 liralık desteğin miktarı 1500 liraya çıkarılmış, ayrıca yılda iki defa dini bayramlarda 1000 lira ek ödeme yapılmasına karar verilmişti. Kararın ardından, 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerinin 1000 liradan 1500 liraya çıkarılan ödemeleri hesaplara yatırıldı.”Açıklamada, Vakıf tarafından şehit yakını ve gazilere bugüne kadar da 40 milyon lirayı aşkın ödeme yapıldığı bildirildi.

 • İnternetteki yayınlar için unutulma hakkı kullanılacak
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:19

  İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenler, sulh ceza hakimliğine başvurarak “unutulma hakkı”nın kullanılmasını talep edebilecek.”Sosyal Medya Yasası” olarak da ifade edilen 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 1 Ekim 2020’de yürürlüğe girdi.Bu kapsamda, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenler, sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. İlgili hakim, başvurucunun adının, kişilik haklarının ihlali kapsamındaki karara konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine yani “unutulma hakkı”nın kullandırılmasına karar verilebilecek.Bu hususun hangi arama motorları (Google, Yandex gibi) için geçerli olacağı da kararda belirtilecek. Hakim, kararını 24 saat içinde verecek ve uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderecek.Öte yandan, içeriğin çıkarılması ve erişimin engellenmesi de istenebilecek. Vatandaşlar, bu başvurularında adli birimlere herhangi ücret ödemeyecek.”UNUTULMA HAKKININ UYGULANMASI İÇİN BÜYÜK MÜCADELE VERDİK”Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Avrupa ülkelerinde var olan “unutulma hakkı”nın Türk vatandaşları için de uygulanması konusunda büyük mücadele verdiklerini bildirdi.Sayan, düzenlemeyle vatandaşların artık ilgili kanun çerçevesinde “unutulma hakkı”nı kullanabileceğine dikkati çekerek, “İnternet şirketleri, Avrupa adli makamları ve vatandaşlarına nasıl hizmet veriyorlarsa, bu ülkeye de öyle hizmet edecek. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.”Unutulma hakkı”na ilişkin bilgi veren Sayan, şunları kaydetti:”Bu, kişilerin ya da kurumların internet aramaları sonuçlarında isimleriyle ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verilerin artık internet arama sonuçlarında olmasını istememe hakkıdır. Unutulma hakkı, dijital hafızada yer alan, geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir süre sonra unutulmasını, ayrıca vatandaşlarımızın başkaları tarafından bilmesini istemediği kişisel verilerinin silinmesini ve yayılmasının önlenmesini sağlıyor.”Sayan, paylaşımında, söz konusu hususa ilişkin sulh ceza hakimliğine iletilecek dilekçe örneğine de yer verdi.ARŞİV: SOSYAL MEDYADA YENİ DÖNEM

 • Intel’den çip sorunu açıklaması
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:12

  Birçok otomotiv devi yaşanan çip tedariği sorunu nedeniyle üretimine ara verdi. Beyaz Saray tarafından “ulusal güvenlik sorunu” olarak görülen çip tedariği sorunu ile ilgili ABD’li mikroçip firması Intel’den açıklama geldi. Şirket, otomobil üretiminin durmasına neden olan çip kıtlığını gidermek amacıyla otomotiv şirketleriyle görüştüğünü bildirdi. Önümüzdeki dokuz ay içinde hızlı bir şekilde bilgisayar çiplerinin toplu siparişlerini üretebileceklerini belirten Intel’in CEO’su Pat Gelsinger, şirketinin yeni faaliyete geçirdiği üretim bölümünün otomobil endüstrisindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini söyledi.Intel, otomotiv sektöründe yaşanan çip sorununu gidermek amacıyla otomobil şirketleriyle görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.Şirket, çip sorunu nedeniyle durma noktasına gelen otomobil üretimi için önümüzdeki dokuz ay içerisinde toplu siparişleri hızla üretebileceğini belirtti.Konuyla ilgili Beyaz Saray brifinginde yetkililere ve şirket yöneticilerine konuşan Intel’in CEO’su Pat Gelsinger, şirketinin yeni üçüncü taraf üretim bölümünün otomobil endüstrisindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini söyledi.CEO Pat Gelsinger tarafından altı çizilen üçüncü taraf üretim bölümünün Intel Foundry Services olduğu belirtilirken tesisin Arizona’da bu yıl inşaata başlayacak iki tesis ile birlikte geçen ay Intel’in fabrikasyon üretimini diğer şirketlere açmanın bir yolu olarak duyurulmuştu.Intel adına açıklamada bulunan bir sözcü, görüştükleri otomobil üreticilerini açıklamazken üretim fikrine ilk tepkinin “çok olumlu” olduğunu söyledi.CEO GELSİNGER: ÜÇ VEYA DÖRT YIL GEREKMEDEN HAFİFLETEBİLİRİZBrifingin ardından Reuters’a konuşan CEO Gelsinger, “Bu tedarik sorunlarından bazılarının, üç veya dört yıllık fabrika yapımı gerektirmeden, mevcut sürecimizde sertifikalandırılan altı aylık yeni ürünlerle hafifletilebileceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.Geçtiğimiz dönemde birçok otomotiv devi, çip kıtlığı sebebiyle üretimlerini askıya aldıklarını açıklamış, çip kıtlığının altı ay daha üretimi etkilemeye devam edebileceği konusunda ABD hükümetini devreye girmeye çağırmışlardı.Amerikan otomobil üreticilerini temsil eden endüstri grubu olan Alliance for Auto Innovation’a göre ise, altı ay daha üretim sıkıntısının devam etmesinin sadece ABD’de 2020’ye kıyasla 1,3 milyon daha az otomobil üretimine neden olacağını bildirdi.BİDEN ÇİP SORUNUNU GÖRÜŞTÜ, SÖZCÜ ‘ULUSAL GÜVENLİK SORUNU’ DEDİABD Başkanı Joe Biden, çip arzında yaşanan sıkıntıyı ele almak üzere yarı iletken, otomobil ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren 19 şirketin üst yöneticileriyle bir araya geldi.Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, çip sıkıntısını “ulusal güvenlik sorunu” olarak gördüklerini ifade etti.DEV ŞİRKETLER ARA VERDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTIBirçok otomotiv devi çip sorunu nedeniyle üretime ara vereceğini açıklamıştı. Son olarak Mitsubishi üretime ara verdiğini bildirirken Subaru, Suzuki, General Motors, Stellantis, Honda, Toyota, Hyundai ve Ford gibi otomotiv devleri üretimlerine ara vereceğini bildirmişti.

 • Rus tatilciler, Türkiye’ye yönelik uçuş kısıtlamalarına tepki gösterdi
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:10

  Rus tatilciler, tatil için en çok tercih ettikleri Türkiye’ye yönelik uçuşların kısıtlanması nedeniyle üzüntü içerisindeler.Türkiye ile Rusya arasındaki havayolu taşımacılığının 15 Nisan-1 Haziran itibarıyla geçici olarak kısıtlanmasını değerlendiren Rus turistler, planlarını ani bir şekilde değiştirmek zorunda kalmasından ötürü mağdur olduklarını söylediler.Nisan sonunda Antalya’da tatil yapmak için plan yaptıklarını belirten Avukat Simon Antonov, “Tatilimizi uzun süre öncesinden ayarlamıştık ve çok sayıda planımız vardı” dedi.Söz konusu kısıtlamalar nedeniyle planlarını iptal etmek zorunda kaldıklarını anlatan Antonov, “Şimdi tatil için yaptığımız ödemeyi geri alıp alamayacağımızdan emin değiliz” diye konuştu.Uçuşların kısıtlanmasını beklemediklerine işaret eden Antonov, “Türkiye’de tatil çok az sayıda seçeneğimizden bir tanesiydi, gerçekten çok üzgünüz” yorumunda bulundu.Rusya’da gerçekleşecek mayıs tatil dönemi için Türkiye’ye bilet aldıklarını anlatan sosyal medya uzmanı Yekaterina Smirnova, “Ailecek dinlenmek istiyorduk. Avrupa’daki durum ortadayken Türkiye tatil için en iyi seçenekti. Şimdi zararımızı kim karşılayacak?” ifadelerini kullandı.SOSYAL MEDYADA DA TEPKİLER VAREşiyle 20 Nisan’da Türkiye’ye gitmek için plan yaptığını anlatan Bilgi İşlem Uzmanı Vladislav Mironov, “Rusya’da tatil yapmak için seçeneğimiz yok, burada her yer çok pahalı” dedi.Rusya çapındaki otellerin kararın ardından fiyatlarını da yükseltmeye başladıklarına işaret eden Mironov, “Şimdi nasıl tatil yapacağımızı bilmiyoruz. Zamanımız kayıp olacak” diye konuştu.Çok sayıda Rus sosyal medya kullanıcısı da karara ilişkin tepkilerini dile getirirken, Rus hükümetinin aldığı karar nedeniyle biletlerini ve rezervasyonlarını iptal etmek zorunda kalmalarından şikayet etti.Uzun süredir Türkiye’de tatil için hazırlıklar yaptıklarına işaret eden tatilciler, son dakikada alınan karar neticesinde zarara uğradıklarının altını çizdiler.Öte yandan, internet üzerinden imza kampanyası da başlatan Ruslar, aşı yaptırdıklarını veya antikorlarının olduğunu, dolayısıyla haklarının çiğnendiğini ifade ettiler.Geçen yıl ağırladığı 2 milyon 128 bin 758 Rus turistle Türkiye, Rus vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.ARŞİV: OTELLER ‘YENİ NORMAL’E HAZIR

 • Kapaksız tencerenin zararı 200 milyon dolar oldu
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:08

  Tencerelere cam kapak bulmakta zorlanan metal mutfak eşyası üreticilerinin yurt dışından aldıkları birçok sipariş iptal edilince, yaklaşık 200 milyon dolarlık ihracat kaybı oldu. Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dinçer, pandemide artan taleplere cevap verebilmek adına kapasitelerini artırdıklarını, ancak cam kapak üreticilerinin bu talebe cevap veremediklerini söyledi. Dinçer, sıkıntının hala devam ettiğini açıkladı.Metal mutfak eşyası üretiminin yüzde 60’ını, ihracatın da yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştiren, Türkiye’de bu alanda merkez üssü konumunda olan Kahramanmaraş’ta üreticiler, talep artınca kapasitelerini artırdı.Pandemide üretime devam eden üreticiler, tencerelere cam kapak bulmakta zorlandı.Özellikle yurt dışındaki birçok müşteri, aylar geçmesine rağmen ürünleri gelmeyince siparişlerini tek tek iptal etti.İptaller nedeniyle ihracatta yaklaşık 200 milyon dolar kayıp yaşandı.Aynı zamanda Kahramanmaraş’ın en büyük metal mutfak eşyası üreticilerinden olan, EVSİD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dinçer, cam kapak sıkıntısının pandemi ile başladığını söyledi. Sıkıntının hala devam ettiğini ifade eden Dinçer, şöyle konuştu:”Özellikle pandemi döneminde tüm dünyada insanların evde yaşama kültürünün artırılmasıyla ev mutfak eşyalarında talep artışı oldu. Bizim firmalar da yatırımlar yaparak bu talepleri karşılama yönünde ellerinden geleni yapıyorlar ama bizimle cam kapak üreticileri bize paralel yatırımlarını artırarak ihtiyacı karşılayacak seviyeye gelemediler. Dolayısıyla bizim şu an taleplerimizi karşılayamıyorlar. Metal mutfak eşyaları olarak 2020 yılında pandemiye rağmen Türkiye’nin ihracatı 800 milyon dolar olarak gerçekleşti. Eğer bu cam kapak sorununu çözebilseydik metal mutfak eşyaları ihracatı 1 milyon dolar seviyelerinde olabilirdi. Yani cam kapak sıkıntısı dolayısıyla yerine getiremediğimiz taahhütlerden dolayı 200 milyon dolar eksiğimiz oldu 2020 yılı için. Bizim şehrimizde özellikle metal mutfak eşyası üreten firmalarımız sürekli işine, yatırıma devam ediyor, kapasite artırıyorlar.”Cam kapağın sektör için çok önemli olduğunu belirten Dinçer, “Şu an cam kapak sıkıntısından dolayı yurt dışından gelen siparişleri zamanında yükleyemiyoruz, bu da sipariş iptallerine sebebiyet veriyor. Aynı zamanda yurt içinde marketlere verdiğimiz taahhütleri zamanında yerine getiremiyoruz. Bunlar da bizim firmalarımıza ciro ve iş kaybı olarak yansıyor. Tencere, kapak olmadığı zaman tam olmuyor. Zaten bir deyim var ‘Tencere-kapak’ diye. Tencerelerimiz kapaksız kaldı” dedi.Fatih Dinçer, daha önce tüm tencerelerin çelik kapaklı olduğu hatırlatılarak bu sıkıntı nedeniyle sektörün tekrar çelik kapağa yönelip yönelmeyeceği sorusuna şöyle cevap verdi:”Bu iş birazcık moda işi. Artık inanlar yemeği yaparken yemeğin içini görmek istiyor, bu yüzden daha çok cam tercih ediliyor. Çelik kapak hitap eden bölgeler var, onlar da zaten bir sıkıntı yaşamadık çelik kapak da olduğu gibi devam ediyoruz. Ancak cam kapak isteyen bölgelerde şu an talepleri karşılamak da zorlanıyoruz.”Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu da pandemiye rağmen kentin mart ayı ihracatının geçen yılın mart ayına oranla yüzde 61.3 artarak 116 milyon doları geçtiğini ve bunun kendileri için rekor oluğunu söyledi. Kahramanmaraş’ın bu rakamın daha da üstüne çıkabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirten Balcıoğlu, “Ama piyasadaki bazı olumsuzluklar belki 150 milyon doların üzerine çıkmamız gerekirken buna engel oldu. Çünkü çelikçi arkadaşlarımız 4 ay önce ihracat için bağlantı yaptıkları, anlaşma imzaladıkları çelik tencereleri yaptılar, hazır edip depoya koydular ama yükleyemediler. Çünkü cam kapağı alamadılar” diye konuştu.

 • Yargıtay, amirine “Günaydın dedim duymadınız mı?” diyen çalışanın iş akdinin feshini haklı bulmadı
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 09:01

  Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, amirine “Günaydın” diyen ve karşılık alamaması üzerine “Günaydın dedim duymadınız mı?” şeklinde konuşan çalışanın, “amirine sataştığı” için işten atılmasını haklı bulmadı.İstanbul’daki bir otelde çalışan kişi, sabah işe geldiği sırada, “Günaydın” dediği amirine, karşılık vermemesi üzerine, “Günaydın dedim duymadınız mı?” diye seslendi.Bu çıkışına sinirlenen amir, tutanak tutturarak, işçiyi tazminatsız işten çıkardı.İş akdinin haksız nedenle sonlandırıldığını ileri süren işçi, kıdem ve ihbar tazminatı talebiyle Bakırköy 15. İş Mahkemesinde dava açtı.Yargılama sırasında davalı işveren, işçinin davranışlarının, “üstü ile girdiği gereksiz, uygunsuz tartışma ve sataşma” niteliğinde bulunduğundan iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini savunarak, davanın reddini istedi.Mahkeme, işveren tarafından yapılan feshin haklı nedene dayandığı gerekçesiyle işçinin kıdem ve ihbar tazminatı taleplerini reddetti.Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.Dairenin kararında, amirine “Günaydın” diyerek seslenen işçinin, cevap alamaması üzerine “Günaydın dedim duymadınız mı?” şeklinde beyanda bulunduğu aktarıldı.Yaşanan olay sonrasında tutanak tutulduğuna ve işçinin iş akdinin, “amirine sataştığı” gerekçesiyle feshedildiğine dikkati çekilen kararda, şunlar kaydedildi:”Feshe konu olayda, davacının amirine hakareti ya da herhangi bir sataşması söz konusu olmayıp, eylem haklı fesih ağırlığında değildir. Davacının iş sözleşmesinin feshi, haklı nedene dayanmadığından kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.”

 • Ziraat Bankası 1.33 milyar dolarlık sendikasyon kredisi aldı
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 08:56

  Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, 45 uluslararası bankanın katılımıyla sağladığı 1,33 milyar dolarlık sendikasyon kredisine ilişkin, “Kredi, Türk Bankacılık sistemine ve Ziraat Bankası’na küresel piyasalarda duyulan güvenin bir göstergesidir” ifadesini kullandı.Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, banka, geçen yıl sağladığı 1 yıl vadeli 1,1 milyar dolar büyüklüğündeki sendikasyon kredisini bu yıl yüzde 125 çevirme oranıyla bir kez daha başarılı şekilde yeniledi.Toplamda 1,33 milyar dolar büyüklüğünde sağlanan 367 gün vadeli kredinin koordinatörlüğünü, Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited Bank ve The Commercial Bank (P.S.Q.C.) gerçekleştirdi.Açıklamada sendikasyon kredisine ilişkin değerlendirmeleri yer alan Ziraat Bankası Genel Müdürü Çakar, “Salgın koşulları nedeniyle olağanüstü finansal ve sosyal önlemlerin alındığı bu dönemde, 23 ülkeden, geçtiğimiz yıl işlemde yer almayan 12 yeni bankanın katılımı, toplamda ise 45 uluslararası bankanın iştirakiyle sağlanan kredi, Türk bankacılık sistemine ve Ziraat Bankası’na küresel piyasalarda duyulan güvenin bir göstergesidir” açıklamasında bulundu.Yeni kredi sayesinde Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyüme stratejik hedefiyle uyumlu olarak önemli bir kaynak sağlandığını anlatan Çakar, şu ifadeleri kullandı:”Muhabir bankaların iş birliklerine, zorlu koşullara rağmen herhangi bir gecikme olmaksızın sağladıkları katılımlarına ve artarak devam eden desteklerine teşekkür ediyoruz. Ziraat Bankası temin ettiği bu kaynakla reel sektörümüze, sürdürülebilir ekonomik büyüme için önem arz eden dış ticaret işlemleri aracılığı ile destek olmaya devam edecektir.”

 • Şubat ayı sanayi üretimi rakamları açıklandı
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 08:46

  Sanayi üretim endeksi, şubatta aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 8,8 yükseldi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.Buna göre, şubatta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 5,71 artış oldu.Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, şubatta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,8 azaldı.SANAYİ ÜRETİMİNDE AYLIK VERİLERMevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta, ocak ayına kıyasla yüzde 0,1 arttı.Söz konusu ayda, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi önceki aya göre yüzde 2,3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 0,8 artış görüldü.AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,04 artmasını bekliyordu.Arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 7,21 artacağı öngörülmüştü.

 • Bitcoin’den tarihi zirve: 62 bin doları aştı (Bitcoin ne kadar?)
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 08:24

  Kurumsal alımların yanında, birçok sektörde ücretlendirmede kripto para kabul eden şirket sayısının da giderek artmasıyla Bitcoin 62,124 dolar seviyesini geçti.Kripto para piyasalarında hareket yeniden başladı.Kurumsal alımların yanında, birçok sektörde ücretlendirmede kripto para kabul eden şirket sayısının da giderek artmasıyla, Bitcoin 62,124 dolarlık yeni zirveyi gördü.Bitcoin’de bir önceki zirve 61,683 dolar ile 13 Mart 2021’de görülmüştü.VIDEO: BİLGİSAYARA BİTCOİN ZAMMI

 • Yaş meyve sebze ihracatında yüzde 22 artış
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 08:11

  Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Nejdat Sin, 2021’in ilk çeyreğinde Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 774,5 milyon dolara ulaştığını açıkladı.2021 yılının Ocak-Mart ayları arasında Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği’nin 327,5 milyon dolarlık ihracat performansıyla ülke geneli sektör ihracatından yüzde 42 pay aldığını kaydeden Başkan Nejdat Sin, “Ülkemizde ürün deseninden toprak işlemeye, bitki bakımından zirai mücadele yöntemlerine kadar gelişmiş bir yapıda tarımsal faaliyetler devam ediyor. Bu yapının güçlenmesi için özellikle son üç yılda verimli, kaliteli ve güvenli üretimi sürdürülebilir şekilde devam ettirmek hedefiyle ortak akılla yürüttüğümüz çalışmalarımız sektörümüzün yol haritasını da büyük ölçüde şekillendiriyor.” dedi. Covid-19 pandemisi sürecinde dünya genelinde gıda güvenliğinin ve izlenebilirliğin ön plana çıktığını ifade eden Başkan Nejdat Sin, “Yeni dünya düzeninde tarladan sofraya gelinceye kadar yetiştirilen meyve ve sebzenin izlenebilirliği ve tüm sürecin şeffaf bir şekilde ortaya konulması gerekiyor. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı ilgili bakanlıklar, üretici birlikleri, ziraat odaları, ziraat mühendisleri odaları, zirai ilaç bayileri, zirai danışmanlar ile beraber yürütüyoruz. Tüm üretim, hasat ve hasat sonrası işlemleri en uygun yöntemlerle yapmaya büyük özen gösteriyoruz.” diye konuştu.En yüksek artış Suriye, Libya ve Avusturya’da Ocak-Mart dönemindeki yaş meyve sebze ihracatını ülkelere göre değerlendiren Başkan Sin, şöyle konuştu:”Yılın ilk çeyreğinde en fazla ihracatı yüzde 14 artış ve 228,9 milyon dolar değer ile Rusya’ya gerçekleştirdik. Bu ülkeyi yüzde 90 artış ve 76 milyon dolar değer ile Irak, yüzde 17 artış ve 69,2 milyon dolar değer ile Romanya takip etti. Aynı dönemde en fazla ihracat artışlarını kaydettiğimiz ülkeler ise yüzde 364 artış ve 22,7 milyon dolar değer ile Suriye, yüzde 156 artış ve 6 milyon dolar değer ile Libya, yüzde 112 artış ve 7,3 milyon dolar değer ile Avusturya oldu. Hindistan, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri ve Almanya pazarlarında da önemli artışlar sağladık.”

 • EVSİD’de yeni başkan Talha Özger oldu
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 07:52

  Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) 3. Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda tek aday olan Talha Özger oyların tamamını alarak derneğin yeni başkanı seçildi. Özger, yeni yönetim olarak ilk hedeflerinin sektör ihracatını sürdürülebilir kılmak olduğunu söyledi.2020’yi 2,55 milyar dolar ihracatla kapatan ev ve mutfak eşyaları sektörünün çatı STK’sı EVSİD yeni başkanını seçti. Derneğin 3. Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda tek aday olan Talha Özger oyların tamamını alarak EVSİD’in yeni başkanı oldu.Genel kurula Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki  de katıldı. “İHRACATIYLA GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR”Genel kurulda bir konuşma yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle şu ifadeleri kullandı:“Toplam ihracatta 19 milyar dolarla tüm zamanların aylık ihracat rekorunu kırdığımız Mart ayında ev ve mutfak eşyaları sektörümüzün ihracatı yüzde 47’lik artışla 316 milyon doların üzerine çıktı.3,3 dolarlık kilogram başı ihracatla, hedeflerimize önemli derece katkı sağlayan bir sektör. Burak Önder başkanımız başta olmak üzere derneğin her bir paydaşını gerçekleştirilen çalışmalar için yürekten kutluyorum. Önümüzdeki dönemde sektörün yeni ihracat rekorlarını görecek olmanın inancını taşıyorum.”YENİ İHRACAT PAZARLARI İÇİN “SEKTÖREL KÜMELENME”İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki ise alternatif ihracat pazarları için sektörel kümelenmenin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı:“Dünyadaki her ülkeye ihracat yapıyoruz ancak ticaretimiz ağırlıklı olarak belirli ülkelerle gerçekleşiyor. Bu noktada alternatif pazarlara daha fazla nüfuz edebilmek için farklı pazarların ihtiyaçlarına göre farklı çözümler sunmak gerekiyor. ‘Sektörel Kümelenmelerin Cazibe Merkezi Haline Getirilmesi’ projemiz ile Afrika ve benzeri gelişmekte olan ülkelerden satın almacıları, ülkemizde sektörlerin ve toptancıların kümelendikleri özelleşmiş bölgelere çekmeyi hedefliyoruz. Ülkemizde üretim kabiliyeti çok yüksek. Hedefimiz, potansiyel ara mamul gruplarını belirleyerek bu konulara üretim yatırımı yapabilecek firmalarımızı tespit etmek.””2 DÖNEM KURALINA SADIK KALDIK”Genel kurul sonrasında EVSİD’in ikinci Başkanı olan Talha Özger, 6 yıldır olduğu gibi yine nitelikli ve sonuç odaklı organizasyonlara devam edeceklerini söyledi. Özger, “2021- 2024 dönemi için her yıl en az 4 sektörel ticaret heyeti, yurtdışı fuar katılımı, eğitim programları ve yeni URGE projeleri kurguladık. Burada EVSİD’in ortaya koymuş olduğu vizyon ile beraber çok iyi işlere imza attık ve 2 dönem kuralına sadık kalıp bayrak değişimini gerçekleştirdik. Ümit ediyoruz ki bu davranışımız tüm STK’larımızın anlayışına bir ışık tutar. Zamanı geldiğinde bizler de alttan gelen nesillere görevlerimizi devredebilmeliyiz.” dedi. Burak Önder ise, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:“6 yılda 21 ülkede 34 etkinliğe birlikte imza attık. Urge projeleri yürüttük. 3 kez adına ‘Invitation Only’ dediğimiz; 80’den fazla ülkeden süpermarket zinciri ve toptancıyı ülkemizde ağırladığımız çok önemli etkinliği düzenledik. Pandemiyle birlikte 2021 yılında ‘Evsid Connect’ ismini verdiğimiz online heyetler düzenledik. Biz dünyayı iyi takip eden, proaktif adımlar atarak, gelişimlere ayak uyduran bir sektör olmalıyız. Bunu sadece kamu ve siyaset kurumlarından beklemek doğru bir anlayış olmaz. Ülkemiz ve sektörümüz için biz sivil toplum kuruluşlarının da üzerine düşen ciddi sorumluluklar var. Derneğimizi kurarken en fazla iki dönem başkanlık yapma kuralını biz koyduk. İnandığımız değerler için de bu kuralı aşacak alternatifleri hiç düşünmedik. ‘Biz gidersek kurumlar çöker’ anlayışı ile kendimizi kandırmadan, herkesin yolunu açarak ve destek olarak bu kurumları çok daha iyi yerlere getirmek hepimizin elinde.” 

 • Kuzugöbeği et fiyatlarını üçe katladı
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 07:46

  Denizli’de çam ağaçlarının diplerinden vatandaşlar tarafından toplanan kuzugöbeğinin fiyatı, et fiyatlarını üçe katlayarak kilosu 200 TL’den satılmaya başlandı.Denizli’nin Buldan ilçesinin iklim yapısı açısından zengin olmasıyla çam ağaçlarıyla kaplı ormanlarında vatandaşlar kuzugöbeği aradı. Çam ağaçlarının yoğun olduğu kısımlardan vatandaşların topladığı kuzugöbeğine talep giderek artıyor. Kuzugöbeğinin kilo fiyatı açısından bakıldığında etin üç katı oldu. Bu yıl kış ve bahar aylarında yağmur ve kar yağışının bol olmasıyla birlikte vatandaşlar çam ağaçlarıyla kaplı ormanlara akın ettiler.Bölmekaya, Bozalan, Çamköy, Bostanyeri, Arıklar ve Süleymanlı bölgelerindeki çam ağaçlarının diplerinde kuzugöbeği arayan vatandaşlardan Ali Acar, “Bu yıl geçen yıla göre kuzugöbeği çok. Ancak havaların bir an da soğuması ilerleyen günlerde kuzugöbeğinin bozulmasına neden olabilir. Topladığımız kuzugöbeklerini kendimiz tükettiğimiz gibi alıcılara da yaş olarak kilosu 200 TL’den satıyoruz. Hem temiz hava alıyoruz, hem de para kazanıyoruz” dedi.DENİZ MANZARASI EŞLİĞİNDE DERS

 • ABD bütçesi martta 660 milyar dolar açık verdi
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 06:47

  ABD federal hükümetinin bütçe açığı, martta 660 milyar dolar olarak açıklandı.ABD Hazine Bakanlığı, mart ayına ilişkin bütçe dengesi raporunu yayımladı.Buna göre, 1 Ekim 2020’de başlayan ve 30 Eylül 2021’de sona erecek olan 2021 mali yılının mart ayında federal hükümetin bütçe açığı 660 milyar dolar olarak hesaplandı.Piyasa beklentisi bütçe açığının 658 milyar dolar olacağı yönündeydi. Bütçe geçen yılın aynı ayında 119 milyar dolar açık vermişti. Böylece, mart ayında kaydedilen bütçe açığı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 454,3’ün üzerinde artış göstermiş oldu.Bu dönemde bütçe giderleri geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 160,6 artarak 927,2 milyar dolara yükselirken, bütçe gelirleri yüzde 13 artışla 267,6 milyar dolar oldu.6 AYLIK BÜTÇE AÇIĞI 1,7 TRİLYON DOLARA ULAŞTIBütçe açığında mart ayında yaşanan sert yükselişte, yeni tip corona virüs (Covid-19) ile mücadeleye yönelik hayata geçirilen 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paket kapsamında yapılan 339 milyar dolarlık doğrudan yardım ödemeleri etkili oldu.Ülkede, 2021 mali yılının altıncı ayı olan mart itibarıyla toplam bütçe açığı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 129,5 artarak 1,7 trilyon dolara çıktı. Bütçe açığı geçen yılın aynı döneminde 743,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.Mali yılın ilk 6 ayındaki bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45,3 artarak 3,4 trilyon dolara yükselirken, bütçe gelirleri yüzde 6,3’lük artışla 1,7 trilyon dolar oldu.ABD’nin bütçe açığı, 2020 mali yılında Covid-19 salgınının etkisiyle toplam 3,1 trilyon dolarla rekor seviyeye ulaşmıştı.

 • Biden, çip arzında yaşanan sıkıntıyı sektör temsilcileriyle görüştü
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 06:41

  ABD Başkanı Joe Biden, çip arzında yaşanan sıkıntıyı ele almak üzere yarı iletken, otomobil ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren 19 şirketin üst yöneticileriyle bir araya geldi.Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese ve ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo da video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda hazır bulundu.Toplantıya, Google’ın ana kuruluşu Alphabet, AT&T, Dell, Ford, General Motors, Stellantis, HP, Intel, Micron, Samsung ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company gibi şirketlerin aralarında bulunduğu yarı iletken, otomobil ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren 19 firmanın üst yöneticileri katıldı.Biden, burada yaptığı konuşmada, ABD’nin yarı iletken ve pil gibi alanlarda “agresif” bir şekilde yatırım yaptığını belirterek, “Çin ve dünyanın geri kalanı beklemiyor, Amerikalıların beklemesi için hiçbir sebep yok” dedi.Çipleri ve pilleri altyapı olarak nitelendiren Biden, “Dünün altyapısını onarmamız değil, bugünün altyapısını oluşturmamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, çip sıkıntısını “ulusal güvenlik sorunu” olarak gördüklerini ifade etti.Konunun “bütüncül, uzun vadeli ve devletler arası bir yaklaşımla” ele alınması gerektiğini kaydeden Psaki, yarı iletken üretimi ve araştırmasına 50 milyar dolarlık yatırım yapılması için Kongre’ye çağrıda bulunduklarını anımsattı.ARŞİV: ÇİN’DEN ÇİP KRİZİ İÇİN YENİ ADIM

 • Ispanaklarını satamayan çiftçi çağrı yaptı: Benim ıspanağımı da satın alıp halka dağıtsınlar
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 06:02

  Amasya’da yaşayan çiftçi Mehmet Gülsoy, tarlasında satamadığı ıspanaklarının tıpkı soğan ve patates gibi TMO tarafından alınarak halka dağıtılmasını istedi. “Üretiyoruz ama karşılığını alamıyoruz” diyen Gülsoy, fiyatlar çok düştüğü için masrafları karşılayamadığını anlattı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla depolardaki soğan ve patateslerin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla satın alınarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacak olmasından memnuniyet duyan 61 yaşındaki Gülsoy, para etmediği için tarlasında kalan 20 tondan fazla ıspanağın da aynı şekilde halka ulaştırılması çağrısında bulundu. Çağrısını sosyal medya hesabından da duyuran evli ve 2 çocuk babası Gülsoy, “Benim de ıspanağım var. Onu da satın alıp halka dağıtsınlar. Ayrıca kendi şehrimde isteyen varsa da tarlam müsait. Gelsin bedava götürsün” dedi.Merkeze bağlı Dadı köyündeki 10 dönümlük arazisinin yarısına ekim ayından bu yana 3 parti ıspanak ektiğini ancak değerini bulamadığı için tarlada kaldığını hatırlatan Mehmet Gülsoy, “Satılmıyor. Çünkü pazar değerini kaybetti. En son sattığımız mahsulün kilosunu 80 kuruştan verdik. Tohumu, gübreyi, diğer masrafları hesaba bile katmıyoruz. Komşumun 30 dönümlük alanda ıspanağı vardı. O bozdu. Çünkü fiyatlar çok düşüktü. Bu ayın 20’sine kadar fiyat yükselmezse biz de bozmak zorunda kalacağız” diye konuştu.Halktan çok faydalı bir sebze olan ıspanaktan tüketerek üreticiye destek olmalarını isteyen Gülsoy, çeşitli yemeklerin yanı sıra salata, pasta ve böreklerde de kullanıldığına değindi.”ISPANAK BENDE 80 KURUŞ, MANAVDA 5 LİRA”Kasım ayında corona virüse (Covid-19) yakalanması dolayısıyla 2 hafta boyunca ailecek evde karantinada kaldıkları için serasında ekili marulları satamayıp zararının arttığını anlatan Gülsoy, “Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Üretin’ dedi. Üretiyoruz ama karşılığını alamıyoruz. Onun için acil şekilde hal yasasının çıkması lazım. Aradan aracıların kalkması lazım. Ispanak bende 80 kuruş. Manavda 5 lira. Bu nasıl oluyor anlayamıyorum” şeklinde konuştu.METRODA FASULYE AYIKLADI: ONLARA DA PİŞİREBİLİRİM

 • Türkiye, rüzgar yatırımlarında Avrupa’da ilk beşte
  by NTV on 13 Nisan 2021 at 05:54

  Türkiye, 1 milyar euroyu aşan karasal rüzgar enerjisi yatırımlarıyla 2020’de Avrupa’da en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk beşte yer aldı.WindEurope tarafından hazırlanan Rüzgar Enerjisi Finansman ve Yatırım Eğilimleri raporuna göre, geçen yıl Avrupa rüzgar enerjisi sektörüne 42,8 milyar euro yatırım yaptı.Bu dönemde yatırımların 26,3 milyar eurosu deniz üstü (offshore) projeleri için kullanıldı ve toplam 7,1 gigavat offshore rüzgar enerjisi kapasitesinin kurulumu gerçekleşti.Karasal rüzgar enerjisi sektörüne yapılan yatırım tutarı geçen yıl 16,5 milyar euroya ulaştı. Söz konusu yatırımla toplamda 12,5 gigavat kapasiteli karasal rüzgar santrali işletmeye alınmış oldu.Rapora göre, Avrupa’da rüzgar enerjisi yatırımları hala cazip bir alan olmaya devam ediyor. Rüzgar yatırımlarının aynı ilgiyle devam edebilmesi için yeni yatırımlarda Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın dikkate alınması gerekiyor. Ayrıca düşük karbon ekonomisini amaçlayan enerji dönüşümü ilkelerinin benimsenmesi gerekiyor.YATIRIMDA BİRLEŞİK KRALLIK LİDERKarasal ve offshore projelerinin yer aldığı toplam yatırım sıralamasında, 13,5 milyar avro yatırım tutarıyla Birleşik Krallık geçen yılı lider olarak tamamladı. Hollanda 7,9 milyar euro yatırımla Birleşik Krallık’ın ardından ikinci sırada yer aldı.Sıralamada, Almanya 2,2 milyar euro yatırımla üçüncü, Fransa ise 1,8 milyar yatırımla dördüncü oldu. Türkiye ise toplam yatırım sıralamasında 5’inci sırada yer aldı.Birleşik Krallık’ın dahil olmadığı karasal rüzgar enerjisi yatırım sıralamasında ise Türkiye, 1 milyar euroyu geçen karasal rüzgar enerjisi yatırımları sayesinde Avrupa’da 4. sırada yer aldı.

 • Yunanistan’dan tatilcilere karantina muafiyeti
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 14:52

  Yunanistan 14 Mayıs’tan itibaren tatilcilere karantina zorunluluğunu kaldırıyor. Muafiyet, aşılananlarla negatif test sonucu ibraz edenler için geçerli olacak.Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Yunanistan’a tatil amacıyla gelen yabancılar 14 Mayıs’tan itibaren karantina yükümlülüğünden muaf tutulacak. Ancak muafiyetten sadece korona aşısı yaptırmış olanlar ile PCR testi yaptırmak suretiyle virüs taşımadığını belgeleyenler istifade edebilecek. Turizm Bakan Yardımcısı Sofia Zaharaki Yunan haber kanalı Skai’ye verdiği demeçte, “Tatilciler ya aşılanmış olmalı ya da bir korona PCR testi yaptırmalılar” dedi.  Bakan yardımcısı bu koşulları yerine getirenlerin Yunanistan’a “özgürce” seyahat edebileceklerini vurguladı.Bakan yardımcısı karantina muafiyetinin AB ülkeleri dışında ayrıca Sırbistan ve Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerin vatandaşları için de geçerli olacağını sözlerine ekledi.İSRAİL VATANDAŞLARI DA MUAFAtina Mart ayı sonunda Yunanistan’a tatil için gelecek olan İsrail vatandaşları için de karantina zorunluluğunu kaldırmıştı. Buna göre İngilizce düzenlenmiş bir aşı belgesini ibraz eden İsrail vatandaşları tatil için geldiklerinde Yunanistan’da karantinaya girmek zorunda kalmıyor. Ancak İsrail vatandaşlarının iki doz aşıyı da yaptırmış olmaları ve ikinci aşının üzerinden en erken iki hafta geçmiş olması gerekiyor. Ayrıca İsrailli turistlerden 72 saatten eski olmayan bir PCR testi sonucunu da ibraz etmeleri isteniyor.Salgın nedeniyle yaz mevsiminde turizm gelirlerinden mahrum kalmak istemeyen Atina, AB’den ortak bir “aşı belgesi” hazırlamasını istiyor. Böylece ülke gelirinin yaklaşık beşte birini oluşturan turizm sektöründe gerileme kaydedilmesinin önüne geçilmek isteniyor. Turizm Bakan yardımcısı, aşı olanlara verilmesi planlanan söz konusu aşı belgesinin Haziran ayına kadar hazırlanmasını umduklarını söyledi.CORONA VİRÜS HİÇE SAYILDI

 • Microsoft, Siri’nin mucidi Nuance’ı 19.7 milyar dolara satın alıyor
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 13:00

  Microsoft, ses tanıma teknolojileri geliştiren Nuance Communications şirketini 19.7 milyar dolara satın almak üzere yürüttüğü görüşmelerin son aşamasına geldi. ABD Massachusettes merkezli Nuance daha önce, Apple’ın sanal asistanı Siri’nin ses tanıma sistemini geliştirmişti.The Verge’te yer alan habere göre, Microsoft, teknoloji devi Redmond’un ses tanıma ve transkripsiyon destekli AI konuşma teknolojisi firması Nuance’ı 19,7 milyar dolara satın alıyor.Teknoloji devi Nuance için hisse başına 56 dolar ödeyecek, bu da şirketin geçen Cuma kapanış fiyatı üzerinden yüzde 23’lük bir prim olacak.Nihai anlaşmanın önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.NUANCE COMMUNICATIONS HAKKINDAABD Massachusettes merkezli Nuance daha önce, Apple’ın sanal asistanı Siri’nin ses tanıma sistemini geliştirmişti. Konuşma tanımayı gelişmiş doğal dil işleme ile birleştiren bir uygulama olan Siri, mobil cihazlarda yapay zeka kullanarak, yazılımın konuşmaları ve taleplerini anlamasına olanak sağlıyor.Nuance, konuşmayı yazıya dönüştürmek için derin öğrenmeyi kullanan ve kullanıcının sesine uyum sağlayarak zaman içinde doğruluğunu artıran Dragon yazılımı ile tanınnıyor. En ünlüsü Apple’ın dijital asistanı Siri dahil olmak üzere birçok hizmet ve uygulama için bu teknolojiyi lisanslayan Nuance Communications, Dragon ile transkripsiyon doğruluğu açısından bir endüstride lider konumda. Nuance, ticari büyük ölçekli konuşma uygulaması işindeki rakibi ScanSoft ile Ekim 2005’te birleşti. ScanSoft, o dönemde en büyük rakibi olan Nuance’ı satın aldıktan sonra, iki şirket “Nuance Communications” adı altında birleşti.LINKEDIN’DEN SONRAKİ EN BÜYÜK SATIN ALMANuance’ın 19,7 milyar dolarlık satın alımı, Microsoft’un 2016 yılında 26 milyar dolara satın aldığı LinkedIn’in ardından en büyük ikinci satın alması olarak tarihe geçecek.VİDEO: ELON MUSK’IN NEURALINK’İ İŞE YARADI

 • Ankara’da, 900 kişinin evsiz kaldığı mahallede ‘kira artışı’ tepkisi
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 12:32

  Ankara’da inşaat çalışması nedeniyle temeli kayan 8 katlı Açelya Apartmanı, büyük oranda yıkıldı. Apartmandaki yıkımın tamamlanmasından sonra çevresindeki 10 binanın da yıkımına başlanacak. Mahalleli, 900 kişinin evsiz kaldığı bölgede kiraların 400-500 TL arttığını belirtip, tepki gösterdi. Zülfükar Taş, “Ev aramaya başladık; ama ev sahipleri de kiraları artırdı. Bir de onlar vurmaya çalışıyor” dedi.Çankaya ilçesi İleri Mahallesi Mektep Sokak’ta, apartman inşaatı için yapılan temel kazısı sırasında, bitişikte bulunan ve 2013 yılında inşa edilen, 8 katlı Açelya Apartmanı’nın istinat duvarı çöktü. Binanın zemininde ve sokak üzerinde derin yarıklar oluştu. Temelinde kayma meydana geldiği belirlenen bina ile çevresinde riskli bulunan 20 bina, tahliye edilirken, 10’unun daha yıkılmasına karar verildi. Açelya Apartmanı’nın kontrollü yıkımına önceki gün başlandı. Binanın 4 katı, dün akşama kadar süren çalışmalarda kontrollü yıkıldı. Binanın devrilip, çevredeki diğer binalara hasar vermemesi için temelinde dolgu yapıldı. Dolgu çalışmasının ardından istinat duvarının yıkıldığı binanın arka tarafında yıkım çalışmasına bugün yeniden başlandı. Yıkım sırasında 2 kat birden çöktü. İş makinesi ile 1 kat daha yıkılırken, kalan son katı yıkma çalışmaları sürüyor.Açelya Apartmanı’nın yıkılmasının ardından çevresindeki riskli olan, 3’ü boş 13 parselde bulunan 10 binanın yıkılması için çalışma başlatılacak. KOORDİNASYON MERKEZİ’NE BAŞVURDULARÖte yandan 900 kişinin evsiz kaldığı bölgede binaları tahliye edilenler için Ankara Valiliği’nce Koordinasyon Merkezi kuruldu. Yazıcı, Talih, Açelya, Bahar, Umut, Güleryüz, Kılıç, İncesu, Emek, Hatipoğlu Ünalan ve Özdemir apartmanlarının sakinleri, İncesu Şehit Sultan Selim Karakoç İmam Hatip Ortaokulu’ndaki Koordinasyon Merkezi’ne kira yardımı için başvurdu. Bu kişilere 30 bin TL eşya ve 1500 TL kira yardımında bulunulacağı belirtildi.’900 KİŞİYİ MAĞDUR ETTİLER’Başvuru işlemlerini tamamlayanlar, daha sonra yıkım bölgesinde çalışmaları takip etti. Eşyaları, yıkılan Açelya Apartmanı’nın enkazında kalan Malik Karahan, “Evimizden bir çöp almadan çıktık. Binamız yıkıldı, eşyamızı almaya fırsat bile vermediler. Şimdilik kızımda kalıyoruz, ev arıyoruz; ama daha bulamadık” diye konuştu. Sevim Pala ise cuma günü temel kazısı yapılırken müteahhidin yanına gittiğini belirterek, “Yanlış iş yaptıklarını söyledim, beni dinlemediler. Hem müteahhide hem de kepçeciye ‘Burayı bu şekilde deşmeyin, kademeli gidin, üstteki binayı tehlikeye atıyorsunuz’ dedim. Bana el hareketi yaparak ‘Git’ dedi. Üzüldüm, şimdi sonucunu görüyorsunuz. 900 kişiyi mağdur ettiler. Şimdi daha mı iyi oldu?” dedi.’EV SAHİPLERİ KİRALARI ARTIRDI, BİR DE ONLAR VURUYOR’Yıllardır oturdukları bölgeye yakın yerlerde kiralık ev bakan aileler, ev kiralarının bir anda 400-500 TL arttığını söyleyerek, tepki gösterdi. Mahalleli, bölgede 1100-1200 TL olan ev kiralarının 1500-1600 TL’ye çıktığını söyledi. Yıkılmasına karar verilen Bahar Apartmanı sakini Zülfükar Taş “Ben evimi krediyle aldım, hala kredisi bitmedi. Her ay 1780 lira kredi ödüyorum. 6 yıldır ödüyorum, 4 yılım kaldı. Bir müteahhidin yüzünden bu hallere düştük. İçeride eşyalarımız var, çocuklarımızın çeyizleri var, üniversiteye hazırlanan kızımın kitapları, tabletleri, bilgisayarları var. Hiçbir şey alamadık. Akşam saat 08.00’de bize ‘Boşaltın’ dediler. Kiralık ev aramaya başladık; ama ev sahipleri de kiraları artırdılar. Bir de onlar vurmaya çalışıyor” diye konuştu.’PARSEL BAZLI PLANLAMA SIKINTISI’Bölgede inceleme yapan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, DHA’ya yaptığı açıklamada, parsel bazlı planlamaların, bu tür sıkıntıları daha çok tetiklediğini söyledi. Tellioğlu, “Parsel bazlı planlamadan kastımız, özellikle arazi yapısı bozuk olan, çukurlu, rampalı alanlarda küçük parselli 500, 700, 1000 metrekare arsaları yerleştirmek zor oluyor. Buradaki temel sıkıntı bu. Bu sıkıntıyı dikkate aldığımızda, üst komşu parselle alt komşu parseli arasındaki yapı yaklaşma mesafesi 3 metre, yan parselle yapı yaklaşma mesafesi 3 metre; ama arasındaki derinlik kotunun 10 metre olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla siz üst parselle 10 metre aşağıda olacaksınız, aranızda 3 metre olacak. Bu kolay bir iş değil” dedi.’ARADAKİ MESAFE 10 METRE OLMALI’Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili çok ciddi düzenlemeler yaptığını hatırlatan Tellioğlu, “En alttaki sorumlu ve yükümlü müteahhit, arsa sahibi veya yapı denetimi olduğu noktada ara düzenleyici ve işin itici lokomotif yürütücüsü de belediyelerdir. Bu noktada belediyeler, yapı envanterini, yapı planlamasını, imar planlamasını kendi şehirlerinin gerçeklerine, arazi yapılarının gerçeklerine uygun planlamalıdır. Kotlu ve arazi yapısı bozuk yapılarda çalışmak zordur. Burada sağlıklı bir yapı yapmak çok zordur. Siz 10 metre derinliktesiniz ve aranızdaki mesafe 3 metre. Normalde mühendislik hesaplamasında, 10 metre yükseklikte olan bir yerde aranızda 10 metre mesafe olması lazım ki sağlıklı bir istinat duvarı yapılabilsin. Dolayısıyla siz o yükseklik ve kot mesafesinde fore kazık gibi uygulamalar yapmadığınız sürece böyle bir yapı yapmanız uygun değildir” diye konuştu.

 • MAKSDER’de yeni başkan belli oldu
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 11:15

  Tekin Çınar, Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği’nin (MASKDER) seçimli olağan genel kurulunda oyların çoğunluğunu alarak başkan seçildi.MASKDER’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Çınar, mobilya sektörünün ihracat hedefini bu yıl 5 milyar dolara çıkardığını vurguladı.Sektör olarak geçtiğimiz yılı 200 milyon dolar ihracatla kapattıklarını ifade eden Çınar şu değerlendirmelerde bulundu:”Sürdürülebilir ihracat için daha fazla üyemize ulaşmamız gerekiyor. Bu kapsamda sektörümüze yıllardır hizmet eden, ancak henüz MAKSDER üyesi olmayan firmalarımızı derneğimiz çatısı altında toplamak istiyoruz. Sektörümüzün Türkiye’nin toplam ihracatına daha fazla katkı sağlaması için ter dökeceğiz. Yeni ihracat pazarlarına ulaşmak için ekibimizi oluşturduk. Orta vadede ihracat yaptığımız ülke sayısını en az yüzde 20 artırmanın gayreti içerisinde olacağız. Bu yıl 23’üncüsünü düzenleyeceğimiz Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı (İntermob) ise sektörümüzün üretim kabiliyetini ve ürün kalitesini yabancı misafirlerimize yerinde sergileyeceği en önemli buluşmamız olacak.”

 • Borsa İstanbul’dan sosyal medya uyarısı
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 10:03

  Borsa İstanbul AŞ, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı video ile yatırımcılara, “Doğru ve güvenilir bilgiden şaşma, sosyal medya tuzaklarına düşme. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara karşı dikkatli olun” uyarısında bulundu.Borsa İstanbul AŞ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yatırımcıları sosyal medya tuzaklarına karşı uyardı.Paylaşımda, “Doğru ve güvenilir bilgiden şaşma, sosyal medya tuzaklarına düşme. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara karşı dikkatli olun.” ifadelerine yer verildi.Yapılan paylaşımda, sosyal medya tuzaklarına ve manipülasyon suçuna ilişkin uyarıların bulunduğu bir video da yer aldı. Videoda, finans teknolojilerindeki gelişmeler ve finansal hizmetlere erişimin kolaylaşmasıyla yeni yatırımcı sayısının her geçen gün arttığı belirtilerek, hem endekste hem işlem hacminde rekorlarla dolu bir yılın geride kaldığı anımsatıldı.Milyonlarca yatırımcıya paydaşlık edildiğine işaret edilen videoda, “Yeni yatırımcılarla daha da büyüdük. Her bir yatırımcımızın sermaye piyasalarıyla finansal okuryazarlığını destekleyen çalışmalara imza attık. Peki, yatırıma olan ilgi ve yatırımcı sayısı arttıkça aynı oranda sosyal medya kanalları üzerinden yapılan dedikoduların ve manipülasyonların da arttığını biliyor muydunuz?” denildi.Videoda, yatırımın profesyonel bir uzman eşliğinde sabırla sürdürülmesi gereken uzun soluklu bir yolculuk olduğu ancak son dönemde yatırımcıların karar verirken sosyal medyada yapılan paylaşımların etkisi altında kalabildiği vurgulandı.”PAYLAŞIM YAPAN İYİ ARAŞTIRILMALI”Bu yüzden sosyal medyada bir fenomenin yorumları okunurken, bu kişinin ya da birlikte hareket ettiği kişilerin, aslında kendi pay alış ve satış işlemlerine arz veya talep yaratmak çabasında olabileceğinin akıldan çıkarılmaması gerektiği uyarısında bulunulan videoda, şunlar kaydedildi:”Paylaşım yapanın kim olduğunu iyi araştırmalı, gerçek kimliğini gizleyen veya sahte isimlerle paylaşım yapan hesaplara karşı dikkatli olmalı, yapılan paylaşımlarda ‘tüyo’ diye tabir edilen, doğruluğu teyit edilemeyecek bilgilere itibar etmemelisiniz. Sosyal medya ve kitle iletişim araçları üzerinden yapılan yorum ve yatırım tavsiyesinin piyasa dolandırıcılığı veya piyasa bozucu eylem kapsamında değerlendirilebileceğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.Çünkü sosyal medya ve diğer kitle iletişim araçları üzerinden oluşturulan gruplara dahil olan yatırımcılar, bu gruplar tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında hukuki ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu konu kapsamında Sermaye Piyasası Kanunu’nda 2020 yılında birtakım değişiklikler yapıldı. Manipülasyon suçuna uygulanacak asgari hapis cezası 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı.”PAYDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZVideoda, Borsa İstanbul’un piyasaların güvenilir, şeffaf, etkin, adil ve istikrarlı bir ortamda işlemesini sağlamak amacıyla Tedbir Yönetim Sistemi (TYS) ve Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi’ni (VBTS) 2020 yılında proaktif bir yaklaşımla kullandığına işaret edildi.Sadece 2020 yılında Borsa İstanbul’un VBTS kapsamında pay bazında toplam 500 defa tedbir uyguladığı aktarılan videoda, TYS kapsamında ise 156 defa pay bazında tedbir ve 81 defa 176 yatırımcı bazında tedbir alındığı bildirildi.Videoda, tedbirlerle yatırımcıların aşırı fiyat hareketlerinden zarar görmesini engellemek amacıyla piyasadaki anomalilere karşı uyarılmalarının sağlandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:”Bunun yanı sıra sosyal medya ağlarında yatırımcıları bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve potansiyel tehlikelere karşı farkındalık yaratmak amacıyla finansal okuryazarlığı artıracak webinar eğitimleri ve rehber mahiyetinde sunulan animasyon videoları yayınladık. Yatırımcıları yüksek volatilitenin getirdiği risklerden korumak için fiyat limitlerinin daraltılması, açığa satış yasakları gibi bazı önlemler ve pazar bazında işlem yöntemlerinin farklılaştırılması gibi yeni uygulamaları devreye aldık. Piyasaya zarar verebilecek seviyede işlem gerçekleştiren yatırımcıları uyarmak, yatırımcılarda farkındalık oluşturmak amacıyla yaptığımız çalışmalara yeni yılda da tüm hızımızla devam ediyoruz. Riskleri sınırlandırmak için yaptığımız çalışmalarla paydaşlarımızın her zaman yanındayız.”

 • Dolar kuru bugün ne kadar? (12 Nisan 2021 dolar – euro fiyatları)
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 09:54

  Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.Dolar/TL yeni haftaya yukarı yönde başladı. Geçtiğimiz hafta 8,15 seviyelerinde yatay seyirle başlayan dolar kuru bu sabah 8,18 liradan başladı. Dolar/TL şu dakikalarda 8,20 liradan işlem görüyor.Yeni haftaya da yükselişle başlayan dolar/TL, saat 11.15 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 8,2010 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 primle 9,7450’den, sterlin/TL yüzde 0,5 artışla 11,2720’den satılıyor.Analistler, artan yeni tip corona virüs vaka sayıları ve sıkılaştırılan tedbirler ile dolar endeksindeki yükselişin TL varlıkları üzerinde baskıya neden olduğunu bildirdi. Dolar endeksi, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,1 yükselişle 92,3 seviyesinde bulunuyor.GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYINUluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası’nın düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında yapılan açıklamalarda özellikle ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon ve faiz yönlendirmeleri sonrası ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,66 seviyesinde dengelendi.Powell, yaptığı konuşmalarda, çoğunlukla yükseliş eğilimindeki enflasyon konusu üzerinde durdu. Ekonomi normalleşirken fiyatlarda geçici artışın görülebileceğini ancak kalıcı enflasyon beklemediklerini ifade eden Powell, enflasyonun yükselmesi halinde müdahale etmek için gerekli araçlara sahip olduklarını vurguladı. Powell, toparlanma tamamlanana kadar ihtiyaç duyulan desteğin ekonomiye sağlanacağını belirterek, ekonominin “dönüm noktasında” olduğunu söyledi.Bu gelişmeler sonrası yarın ABD’de açıklanacak enflasyon verileri yatırımcıların odağına yerleşirken, yurt içinde ise perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı bekleniyor.FOKUS: DÜŞMAN KARDEŞLER: RUSYA İLE UKRAYNA

 • Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattı 2022 sonunda açılacak
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 09:38

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, toplam fiziki ilerlemenin yüzde 62 olduğu Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının 2022 sonunda açılacağını bildirdi. 8,4 kilometre uzunluğundaki hatta 7 istasyon yer alacak.Bakan Karaismailoğlu, kent içi raylı sistem projelerinin sayısını her geçen gün artırdıklarını belirterek, şunları söyledi:”Şu anda, İstanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Konya, Kayseri, Antalya, Samsun, Adana ve Gaziantep olmak üzere, ülke genelinde 12 ayrı şehirde toplam 811,4 kilometrelik kent içi raylı sistemimiz bulunmaktadır. Bu hatların 312 kilometresini bakanlık olarak biz yaptık. Bakanlığımızca yapımı tamamlanarak işletmeye açılan toplam 312,2 kilometrelik raylı sistem hatlarında yılda 2 milyar 393 milyona yakın yolcu taşınmaktadır. Ülke genelinde yapımı devam eden toplam 11 metro hattımızın toplam uzunluğu da 147 kilometreyi aşmaktadır.”Karaismailoğlu, İstanbul’a 80 kilometreden fazla kent içi raylı sistem kazandırdıklarını, yapımı devam eden metro hatlarının toplam uzunluğunun ise 91 kilometre olduğunu bildirdi.8,4 kilometre uzunluğunda, 7 istasyona sahipBakan Karaismailoğlu, bugün inceleme yaptıkları 8,4 kilometrelik Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının da büyük bir ihtiyacı gidereceğini söyledi.Tamamlandığında saatte tek yönde 70 bin yolcu kapasitesine ulaşacağını dile getiren Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:”Bakırköy sahilden başlayan projemiz, Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani ve Kirazlı olmak üzere 7 adet istasyona sahip olacaktır. İstasyonlarımızın çevresinde meydanlar oluşturarak, şehir planlaması açısından da önemli bir adım atmış olacağız. Bu meydanlar istasyonların oluşturacağı hareketlilik nedeniyle kısa sürede hem ticari hem de sosyal açıdan gelişen noktalara dönüşecekler. Hattımız yoğun yerleşim alanlarının altında zor bir bölgeden geçmektedir. Bugün itibarıyla bütün sorunlar çözülmüş, çalışmalar hızla devam etmektedir.”Karaismailoğlu, metro inşaatının tünel kazı çalışmalarının yüzde 66’sının, istasyon betonarme işlerinin yüzde 47’sinin ve ray serimi işlerinin yüzde 25’inin tamamlandığını, toplam fiziki ilerlemenin yüzde 62 olduğunu anlattı.Projeyi, 2022 sonunda tamamlayıp halkın hizmetine sunmayı planladıklarını aktaran Karaismailoğlu, bu hattın diğer toplu taşıma modlarıyla, Bağcılar-Kayaşehir, Yenikapı-Atatürk Havalimanı, Yenikapı-Kirazlı, İkitelli-Ataköy metro hatlarıyla ve Marmaray ile birbirine bağlanacağını söyledi.

 • Jet eğitim uçağı Hürjet’te sona doğru
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 09:29

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), kritik tasarımın tamamlanmasıyla jet eğitim uçağı Hürjet için yoğun şekilde detay parça üretimine geçti, yıl sonunda montaj çalışmalarına başlanması hedefleniyor.Hürjet’in, Ağustos 2017’de şirketin öz kaynaklarıyla Jet Eğitim Uçağı Geliştirme Projesi olarak başlatıldığını söyleyen TUSAŞ Eğitim Uçakları Program Müdürü Tuncay Çopur, Nisan 2018’de kavramsal tasarım aktivitelerinin, Temmuz 2019’da ön tasarım faaliyetlerinin, Şubat 2021’de kritik tasarım faaliyetlerinin başarıyla sonuçlandırıldığını ve tasarım döngülerinin sonuçlanmasıyla üretim faaliyetlerine geçildiğini bildirdi.İlk detay parçaların ocak ayı itibarıyla üretilmeye başlandığını belirten Çopur, “Kritik tasarımın tamamlanmasıyla birlikte de yoğun şekilde detay parça üretim faaliyetlerimize başladık. 4 bin 400 civarında detay parça üretimi hedefleniyor. Yüzde 80 yan sanayi, yüzde 20 TUSAŞ’ta üretilecek şekilde planlıyoruz.” dedi.Jet eğitim uçağı modeline uygun olarak tasarım aktivitelerine devam ettiklerini anlatan Çopur, uçağın farklı rollerde kullanılabilecek altyapıya sahip bulunduğuna dikkati çekti.Çopur, şu bilgileri verdi:”Örneğin halihazırda Türk Yıldızları’nın kullandığı, komutanlarımızın uçtuğu akrotim yerine geçebilecek bir uçak altyapısına da sahiptir. Yine Deniz Kuvvetlerimizin uçak gemisine inip kalkabilecek altyapıya sahiptir ve bununla ilgili Deniz Kuvvetlerimizle görüşmelerimiz devam etmektedir. Halihazırda biz tasarımlarımızı Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını göz önüne alarak dondurmuş durumdayız. Halihazırda TUSAŞ ve Hava Kuvvetleri pilotlarının görüşleriyle de geliştirme faaliyetlerimize devam ediyoruz. Çok kısa vadede haziran ayı itibarıyla tamamen üretimlerimize başlamayı, bu yılın son çeyreğinde montaj faaliyetlerine başlamayı hedefliyoruz. Nihai hedefimiz de belli konfigürasyonda güvenli uçuşumuzu 2022 yılının aralık sonu itibarıyla gerçekleştirmiş olmak. Bu süreçten sonra da sertifikasyon faaliyetlerimiz de devam edecek ve bir aksilik olmazsa 2025-2026’da bu ürünümüzü kullanıma sunmayı hedefliyoruz.”Proje kapsamında 2 farklı prototip üretmeyi hedeflediklerini belirten Çopur, “Nihai montaj faaliyetlerimize bu yılın son çeyreğinde başlayıp 2022 son çeyreğinde de tamamlanmış, yer testlerini icra edebileceğimiz, iniş takımları üzerinde olan, motor çalıştırabileceğimiz prototip uçağımızı gösteriyor olacağız. 2022 yılının son çeyreğinde de yer testlerimizi yapıp aralık sonu itibarıyla da ilk uçuşumuzu icra etmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.Öncelikli hedefin 2025-2030’lu yıllarda ulusal ve uluslararası alanda ihtiyaç duyulan bir jet eğitim uçağı tasarlayıp üretmek olduğunu vurgulayan Çopur, bunun yanında çeşitli rollerde de ihtiyacın karşılanabileceğini değerlendirdiklerini anlattı.Çopur, şunları kaydetti:”Bunlardan ilki akrotim ihtiyacını karşılayacak bir uçak tasarlayabilmek. Devamında çeşitli tatbikatlarda kullanılan karşıt kuvvet uçağı olarak kullanılan bir uçak versiyonunu da çıkarmayı hedefliyoruz. Paralelde bunların ilerleyen dönemde harbe hazırlığa geçiş aşamasında çeşitli versiyonları da olabilir. İlerleyen süreçte bunlar da gündeme gelebilir. Bu ihtiyaçları da ileride karşılayabilecek şekilde altyapımızı olgunlaştırmaya ve potansiyel gereksinimleri toplayıp hepsini mevcut uçakta altyapımıza yansıtmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası alanda eğitim uçağı ihtiyacından harbe hazırlık uçağına geçiş aşamasında bir eğitim ihtiyacını görüyoruz. Bu boşluğu da dolduracak bir platform tasarlayıp üreteceğiz. Milli Muharip Uçak Projesi’nde pilotlarımızın eğitim ihtiyaçlarını öncesinden karşılayabilecek bir eğitim uçağı tasarlayıp geliştirmeyi ve kullanıma sunmayı hedefliyoruz.”Hürjet’in, Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu’ya iniş kalkış yapabilmesine yönelik çalışmalara ilişkin de bilgi veren Çopur, şöyle konuştu:”Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızla yaptığımız toplantılarda bu hususu değerlendirdik. Halihazırda bu ihtiyacın karşılanabilmesine yönelik gerek uçak üzerinde gerekse gemi üzerinde ne tür sistemlere, revizyonlara ihtiyaçlar var değerlendiriyoruz ve bu iş birliğinin devam etmesi için de bir protokol hazırlığı içindeyiz. Bu protokolümüz yakın zamanda imzalanırsa hem uçak üzeri gereksinimlere hem de gemi üzerinde ne tür modifikasyonlar yapılması gerektiğine yönelik detay çalışmalarımızı yapıp bunları tasarım faaliyetlerimize yansıtacağız. Şu ana kadar yaptığımız faaliyetlerde uçağımızın da gemiye inip kalkabilecek, operasyonel ihtiyaçları karşılayabilecek seviyede olduğunu değerlendiriyoruz. Birkaç sistemin entegre edilmesine ihtiyaç olabilir. Bunu da ilerleyen süreçte detaylı şekilde değerlendirip tasarım faaliyetlerimize yansıtıyor olacağız.”Uçağın yaklaşık 14 metre uzunlukta, 4 metre yükseklikte ve 9,5 metre kanat uzunluğunda olmasının hedeflendiğini belirten Çopur, tek motorlu uçağın maksimum hızının 1,3 macha kadar çıkmasını hedeflediklerini, 45 bin feet seviyesinde uçuş gerçekleştirebileceğini öngördüklerini söyledi.Tuncay Çopur, uçakta üçer adet kanat altında ve bir adet gövde altında olmak üzere 7 istasyon bulunduğunu ve bunların farklı amaçlar için kullanılabileceğini dile getirdi.

 • Corona virüs tatilcinin alışkanlıklarını değiştirdi
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 09:14

  Corona virüs, yerli ve yabancı tatilcinin ‘tatil’ anlayışını değiştirdi. Önceden açık büfe restoran, her şey dahil sistem, kapalı mekandaki konser, bar, disko, havuzlar sorulurken, yeni dönemle birlikte tatilciler en çok corona virüs önlemleri, izole tatili, kendisine ait havuz, bahçe ve alakart restoranı sorar oldu. Tatilci, pandeminin belirsizliği nedeniyle daha kısa vadeli rezervasyona yöneldi. Tesisler ise tatilcilere daha güvenli tatil sunmak için fiziki birçok değişikliğe gitti.Her yıl milyonlarca turist ağırlayan turizmin başkenti Antalya, geçen yılı corona virüs gölgesinde tamamladı. Kentteki 5 yıldızlı oteller ‘güvenli turizm’ sertifikası alarak yerli ve yabancı tatilcilere sağlıklı ve güvenli tatili vaat etti.Corona virüs gölgesinde geçen 2020 sezonunda 4 milyona yakın turisti ağırlayan kent, yeni sezon için de hazırlıklarını tamamladı.Tesisler, tatilcilere daha güvenli tatili sunmak için fiziki birçok değişikliğe gitti. Bu sezon daha çok açık alanların rağbet göreceğini öngören tesis yöneticileri, tatilcilerin kapalı mekan yerine daha çok açık alanlarda vakit geçirebileceği aktiviteler oluşturuyor.Pandemiyle birlikte değişen alışkanlıklardan biri de tatil planı oldu. Tatilciler pandemi öncesinde kış mevsiminden yazın tatil yapacakları destinasyonu ve tatil süresini planlayıp erken rezervasyon yaparken, yeni dönemle birlikte her an değişen pandemi koşulları nedeniyle kısa süreli rezervasyona yöneldi.Antalya’nın Serik ilçesine bağlı 5 yıldızlı otellerin bulunduğu Belek bölgesindeki tesislerde, bugünlerde rezervasyon hareketliliği yaşanıyor. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) ve bölgede bir otelin yönetim kurulu üyesi olan Deniz Üstertuna, 2020 yılında pandemi olmasaydı çok güzel bir sezon geçirileceğini öngördüklerini, ancak tam tersinin yaşandığını söyledi.Turizmcilerin krizlere alışkın olması nedeniyle pandemiyi de soğukkanlılıkla karşıladığını ifade eden Üstertuna, kendi otellerini kapatmadıklarını ve misafirlere hizmet vermeye devam ettiklerini anlattı. Alışkanlıkların değiştiğini ve tatilcilerin artık erken rezervasyonu pek düşünmediğini kaydeden Üstertuna, “Erken rezervasyonda azalma var. Belirsizliğin getirmiş olduğu bir durum. Çok fazla kapanan destinasyon var. İptal ettiği uçak biletinin parasını alamaması gibi sebeplerden dolayı son dakikaya ya da çok yakın zamana kadar bekliyor artık tatilci. Bu da otelcinin önünü daha az görmesine neden oluyor. Şu an itibariyle otellerde rezervasyon doluluk oranı yüzde 40″ dedi.Gün aşırı corona virüsle ilgili denetimlerden geçtiklerini belirten Üstertuna, bundan rahatsızlık duymadıklarını, rehavete kapılmanın önüne geçmek adına bir anlamda iyi olduğunu da söyledi. İnsanların artık daha izole tatil istediğini belirten Üstertuna, “Çok fazla insan içine girmeden. Büfeden almak yerine alakart restoranları tercih etmeye başladı. Restoranlarımızın kapasiteleri artık zorlanıyor. Açık büfe daha az tercih ediliyor. Bahçesi olan, dış alanları uygun olan yerler tercih ediliyor” dedi.Yurt dışı tatil destinasyonlarının pandemi nedeniyle birçoğunun kapanması nedeniyle bu yıl ilk defa yerli turistin de iç piyasadaki tesislere ağırlıklı yöneldiğini belirten Üstertuna, yerli turist sayısının arttığını kaydetti.Bu yıl yine turizm sektörünün lokomotif milletinin Ruslar olduğunu belirten Üstertuna, “Oteller sezonun yoğun olduğu dönemlerde rezervasyon açısından yüzde 80’leri görebilir. Yerli turist de yurt dışına gidemediği için yurt içindeki lokasyonları değerlendirecek. Bu da bütün otellerde bir yansıma buldu. Daha az Türk misafir kabul eden otellerde bile sayı arttı. Bizde dahi normal zamanlarda yüzde 7 olan Türk misafir oranı 2’ye katlandı. İç pazarın da ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bahçesi, açık alanları büyük olan oteller bu dönemde avantajlı” diye konuştu.

 • Altın fiyatları bugün kaç TL? 12 Nisan 2021 güncel altın kuru fiyatları
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 08:09

  Altının gram fiyatı 460 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 754 lira, Cumhuriyet altını 3.080 liradan satılıyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 12 Nisan 2021 güncel altın fiyatları…Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 460 lira seviyesinden işlem görüyor.Geçen haftanın son işlem gününde 454-461 lira bandında işlem gören altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,3 azalışla 458 liradan tamamladı.Gram altın, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde, 460 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 754 lira, Cumhuriyet altını da 3.080 liradan satılıyor.Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda dünkü kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 1.739 dolardan alıcı buluyor.ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası’nın düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında yaptığı konuşmada, toparlanma tamamlanana kadar ihtiyaç duyulan desteğin ekonomiye sağlanacağını belirterek, ekonominin “dönüm noktasında” olduğunu söyledi.GÜNCEL ALTIN FİYATLARIPowell’ın enflasyon ve faiz yönlendirmelerinin ardından ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,66 seviyesinde, altının ons fiyatı da 1.735-1.745 bandında dengelendi.Analistler, bu hafta Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarına ilişkin haber akışı, ABD’de enflasyon başta olmak üzere yoğun veri gündemi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının altın fiyatlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını bildirdi.FOKUS: DÜŞMAN KARDEŞLER: RUSYA İLE UKRAYNA

 • Real Madrid, Covid-19 sebebiyle dört günde 15 milyon euro kaybetti
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 08:09

  Dünyanın en önemli takımlarından Real Madrid, geçtiğimiz dört gün içerisinde iki önemli karşılaşma oynayarak ikisini de kazandı. Önce Şampiyonlar Ligi’nde Liverpool’u, sonra da İspanya ligi La Liga’da Barcelona’yı mağlup eden Real Madrid, bu iki maçta herhangi bilet ve mağaza satışı gerçekleştiremediği için dört günde 15 milyon euro zarar etmiş oldu.Dünyanın en büyük futbol kulüplerinden biri olan Real Madrid, 4 gün içerisinde iki önemli müsabaka oynayan ve ikisinden de galip ayrıldı.İlk olarak Salı günü Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final eşleşmesinde Liverpool’u 3-1 mağlup eden Real Madrid, daha sonra Cumartesi günü ezeli rakibi Barcelona’yı El Clasico” mücadelesinde 2-1 yendi.Bu iki karşılaşmayı da kendi evinde oynayan Real Madrid, Covid-19 sebebiyle maçlara seyirci alınmamasından ötürü dört gün içerisinde yaklaşık 15 milyon euro kaybetti.International Business Times’ın haberine göre, Covid-19 sebebiyle stadyumlara seyirci alınmadığı şu günlerde Real Madrid’in normal şartlarda Liverpool mücadelesinde yaklaşık 10 milyon euro, Barcelona mücadelesinde ise yaklaşık 5 milyon zarar ettiği belirtildi.SALGINDAN EN FAZLA ETKİLENEN KULÜPLERDEN BİRİDünyadaki en büyük rekabetlere sahne olan bu iki karşılaşmada galip gelen ancak 15 milyon zarar Real Madrid, finansal olarak dünyanın en büyük beş kulübünden biri olurken salgından da en fazla zarar gören kulüplerden biri konumunda.Halihazırda iç saha maçlarını oynadığı Santiago Bernabeu Stadyumu’nu yenileme çalışmalarını sürdüren Real Madrid, söz konusu yenileme çalışmalarına yaptığı büyük harcamalar nedeniyle durgun bir transfer dönemi geçirmişti.   

 • Şubat ayında 2,6 milyar dolar cari açık
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 07:50

  Türkiye’nin cari işlemler hesabı, şubat ayında 2 milyar 610 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 37 milyar 786 milyon dolar oldu.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Şubat 2021 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.Buna göre, cari işlemler açığı, şubatta geçen yılın aynı ayına kıyasla 1 milyar 233 milyon dolar artarak 2 milyar 610 milyon dolara yükseldi. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 37 milyar 786 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.Bu gelişmede, şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 122 milyon dolar artarak 2 milyar 65 milyon dolara yükselmesi, hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin 984 milyon dolar azalarak 494 milyon dolara gerilemesi ve birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışların 390 milyon dolar yükselerek 1 milyon 171 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmesi etkili oldu.Aynı dönemde, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 466 milyon dolar fazla verdi. Söz konusu hesapta, geçen yılın şubat ayında 2 milyar 442 milyon dolar fazla oluşmuştu.Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre 561 milyon dolar azalarak 393 milyon dolar oldu. Geçen yılın şubat ayında 131 milyon dolar net çıkış kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi ise bu yılın aynı ayında 132 milyon dolar net giriş kaydetti.714 MİLYON DOLARLIK DOĞRUDAN YATIRIMŞubatta doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 714 milyon dolar oldu. Bu dönemde, portföy yatırımları 273 milyon dolarlık net giriş kaydetti.Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, şubatta yurt dışı yerleşikler, hisse senedi piyasasında 486 milyon dolarlık net satış, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 546 milyon dolarlık net alış yaptı.Aynı dönemde, yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili bankalar 439 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 375 milyon dolar net azalış kaydetti. Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatlarında ise yabancı para cinsinden 31 milyon dolar net azalış ve Türk lirası cinsinden 101 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 70 milyon dolar arttı.Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili, şubatta bankalar 534 milyon dolar, genel hükümet 141 milyon dolar net geri ödeme, diğer sektörler ise 179 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.Resmi rezervlerde ise şubatta 925 milyon dolar net artış gözlendi.Öte yandan, ocak ayına ilişkin cari işlemler açığı 1 milyar 867 milyon dolardan 1 milyar 815 milyon dolara revize edildi.

 • Hesabına yanlışlıkla 1,2 milyon dolar yatırılan kadın tutuklandı
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 07:23

  ABD’de Kelyn Spadoni adlı bir kadın hesabına  “yazılım hatası” sonucu yatırılan 1,2 milyon doları (yaklaşık 9 milyon 837 bin Türk lirası) iade etmeyi reddetmesi üzerine tutuklandı. 33 yaşındaki kadın, hırsızlık, banka dolandırıcılığı ve parasal fonların yasadışı aktarımı ile suçlanırken, Spadoni’nin parayla bir ev ve otomobil satın aldığı ifade edildi.ABD’nin Louisiana’da eyaletindeki bir karakolda  911 acil durumlar operatörü olarak dört yıldan fazla çalışan bir kadın, yetkililerin yanlışlıkla hesabına yatırılan 1,2 milyon dolardan fazla parayı iade etmeyi reddetmesinin ardından kovuldu ve tutuklandı.33 yaşındaki Kelyn Spadoni, Şubat ayında Charles Schwab &Co adlı bir finans şirketindeki yazılım kaynaklı bir hata üzerine hesabına paranın geçmesinin ardından  hırsızlık, banka dolandırıcılığı ve parasal fonların yasadışı aktarımı ile suçlandı.EV VE OTOMOBİL ALDIBununla birlikte, hesabındaki 1,2 milyon doları gören Spadoni’nin  parayı hemen başka bir hesaba aktardı ve bir ev ile değeri 48 bin ila 70 bin  dolar arasında değişen bir otomobil satın satın aldı.Charles Schwab & Co, çağrılarını, metin mesajlarını ve e-postalarla kendisine ulaşma girişimlerini görmezden geldiği için Spadoni’ye dava açtı.Şirketten yapılan açıklamaya göre,  şirketin genç kadının işyeriyle temasa geçtiği, ancak telefona gelemeyeceği belirtildi.680 LİRA YERİNE 10 MİLYON LİRA YATTILouisiana’nın Doğu Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesinde açılan davaya göre Schwab, “bir yazılım geliştirmesinin yarattığı sorun” nedeniyle kazara 1,2 milyon dolardan fazla para aktardığında Spadoni’nin hesabına 82,56 dolar (yaklaşık 680 Türk Lirası) aktarmayı hedeflemişti. Ayrıca şirket, hizmet şartlarının müşterilerin istemeden kendilerine aktarılan paraları iade etmelerini gerektirdiğini söyledi.Kadının eski patronu Jefferson Parish Şerif Ofisi sözcüsü Yüzbaşı Jason Rivarde konuya ilişkin yaptığı açıklamada Spadoni’nin bir “muhasebe hatası” nedeniyle Charles Schwab & Co. tarafından yanlışlıkla transfer edilen parayı aldığını ifade ederek, “Onun parası değil. Bu çok yanlış” ifadelerini kullandı ve “yasal hak talebinde bulunmadığını” söyledi. Öte yandan, Charles Schwab &Co, şu ana kadar paranın yaklaşık yüzde 75’ini geri alabildiklerini açıkladı.DOLARDIRICIYA 103 BİN DOLARINI VERDİ

 • SON DAKİKA: Şubat ayı işsizlik rakamları açıklandı
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 07:00

  SON DAKİKA HABERİ: İşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleşti.Son dakika haberi! TÜİK, şubat ayı işsizlik rakamlarını açıkladı.İşsizlik oranı ise şubatta bir önceki yıla göre 0,7 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik ocak ayında yüzde 12,2 düzeyindeydi. 4,2 MİLYON KİŞİ İŞSİZTürkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı şubat ayında bir önceki aya göre 250 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi oldu.GENÇ İŞSİZLİK YÜZDE 27’YE DAYANDI15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,4 puanlık artışla yüzde 26,9, istihdam oranı 0,3 puanlık azalışla yüzde 28,1 oldu. Bu yaş grubunda işgücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 38,5 seviyesinde gerçekleşti.İstihdam edilenlerin sayısı şubat ayında bir önceki aya göre 22 bin kişi azalarak 27 milyon 477 bin kişi, istihdam oranı ise 0,1 puanlık azalış ile yüzde 43,4 oldu.İKİ KİŞİDEN BİRİ HİZMETLER SEKTÖRÜNDEŞubat ayında istihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre tarım sektöründe 52 bin kişi, sanayi sektöründe 166 bin kişi azalırken inşaat sektöründe 37 bin kişi, hizmet sektöründe 157 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,4’ü tarım, yüzde 20,8’i sanayi, yüzde 6,0’ı inşaat, yüzde 55,8’i ise hizmet sektöründe yer aldı.

 • Derik’teki 10 bin zeytin ağacını tek başına aşılayacak
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 06:36

  MARDİN’in Derik ilçesinde, zeytin ağaçlarını aşılama çalışması başlatıldı. Geçen yıl 7 bin zeytin ağacını tek başına aşılayan, Orman İşletme Şefliği’nden emekli Mustafa Baki (53), bu sene hedefinin 10 bin ağaç olduğunu söyledi.Derik ilçesinde organik olarak 10 çeşit yetiştirilen zeytine; bugüne kadar İngiltere’de düzenlenen ‘Uluslararası Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda altın, ‘kırma sofralık’ta bronz, Japonya’da düzenlenen ‘Japon Prize Uluslararası Yarışması’nda ise zeytinyağı olarak gümüş ödülleri verildi. Deriklilerin geçim kaynağı haline gelen organik zeytinin kalitesini daha da yükseltmek amacıyla çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Orman İşletme Şefliği’nden emekli Mustafa Baki de ilçedeki zeytin ağaçlarının, en büyük mirasları olduğunu dile getirdi. ‘ZEYTİN AĞAÇLARI BAŞ TACIMIZ’Ünü dünyaca bilinen Derik zeytininin, kendileri için çok önemli olduğunu belirten Mustafa Baki, geçen yıl gönüllü olarak 7 bin ağaca kalem aşısı yaptığını söyledi.Hedefinin bu yıl 10 bin zeytin ağacını aşılamak olduğunu aktaran Baki, “Mazıdağı Orman İşletme Şefliği’nde 25 yıl çalıştıktan sonra 1,5 yıl önce emekliye ayrıldım. 4 çocuk babasıyım, 2 çocuğum üniversiteden mezun oldu. Diğer çocuklarım okumaya devam ediyor. Emekli olduktan sonra gönül verdiğim ağaçları yaşatmak için her gün sabah saatlerinde ağaçlara kalem aşısı yapıyorum. Geçen yıl 7 bin ağaca aşı yaptım. Bu yılki hedefim ise 10 bin ağacı aşılamak. Ağaç aşılamasını hobi olarak yapıyorum. Zeytin ağaçları bizim için mirastır, dünyaca tanınmış markadır. Hem sofralık hem de zeytinyağı oranıyla bizim baş tacımızdır. Bağımı ağaçlarla koparamıyorum. Her daim ağaçla iç içe yaşamayı seviyorum. Ölünceye kadar bu işe devam edeceğim” diye konuştu.

 • Sızma zeytinyağında toksin iddiası, zeytincileri kızdırdı
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 06:35

  Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, sızma zeytinyağında toksin olabileceği iddiası zeytin üreticilerinin tepkisine neden oldu. Rafinasyon işlemi görmeden ’hakiki zeytinyağı’ diye piyasaya sürülen sızma zeytinyağlarında Okratoksin tespit edildi iddiası zeytin üreticilerini üzdü.Sızma zeytinyağında toksin iddiası Edremit Körfezindeki zeytin üreticilerini harekete geçirdi. Sızma zeytinyağlarının tarladan sofraya kadar titizlikte hazırlandığına dikkat çeken Tadım Uzmanı Mehmet Özgü Manisalı, natürel sızma zeytinyağlarının en kaliteli yağlar olduğunu söyledi. Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Yahya Ağacık da, sızma zeytinyağının kusursuz zeytinlerden elde edilen en kaliteli yağ olduğunu anlattı. Sızma zeytinyağları hakkındaki olumsuz açıklamaların kendilerini üzdüğün anlatan Tadım Uzmanı Mehmet Özgü Manisalı, “Sızma zeytinyağları tarladan başlayıp sofralarımıza gelinceye kadar en kusursuz şekilde üretilen, asit değerleri düşük, tadım olarak da en üst düzeyde olan zeytinyağlarıdır. Bu zeytinyağları hakkında yapılan bazı açıklamalar var. Bunlara katılmıyoruz. Buna nasıl karar verildi. Nasıl numune alındı, testleri nasıl yapıldı, natürel sızma zeytinyağları en kaliteli yağlardır. Bu zeytinyağları nasıl böyle kötülenebiliyor, rafinajlık yağlardan daha alt seviyede tutuluyor. Buna şaşırıyorum” dedi.Gıda Mühendisi Kazım Karabıyık da, “Natürel sızma zeytinyağları en kaliteli yağlardır. Natürel yağlar hakkındaki olumsuz açıklamalara şaşırıyoruz. Natürel sızma zeytinyağı en sağlıkla yağdır” dedi. Edremit Körfez Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkana Yahya Ağacık ise “Zeytinyağı bu günlerde bilen kişilerin, bildiğini sanan kişilerin demeçleriyle çok .büyük zararlar görüyor. Bu kişiler profesör unvanına sahip kişiler. Ve söyle sözler söylüyorlar. Sızma zeytinyağında yüzde 40 toksin var diyorlar. Sızma zeytinyağları nedir. Sızma zeytinyağı, hiçbir kusuru olmayan zeytinlerden elde edilen, 08 dizyeme kadar olan yağlara denir. Sızma budur. Toksin olan yağlar sızma değildir. Natürel yağlar ile sızma yağlar fiziki olaylarla zeytin meyvesinden elde edilen yağlardır. Diğer nebati yağların hepsi kimyevi bir olaydan yani rafine olayından geçtikten sonra insan gıdası olarak kullanılır. Bunlarda kusur olmaz. Rafine zaten kusurları gidermek iççin kullanılır. Onun için sızma yağ hiçbir kusuru olmayan zeytinlerden elde edilen natürel olarak yenilen tek yağdır. Yani artık, bunu söylemekten bıktık. Bunu, Ahmet, Mehmet yani sıradan insanlar söylemiyor. Bunu söyleyen hep unvanı olan insanlar. Bunlar bizi üzüyor” dedi.

 • İkinci el satışına belge zorunluluğu: Spotçular karardan habersiz
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 05:36

  İstanbul Valiliği, hırsızlık mallarının satışını engellemek için ikinci el piyasasına yönelik bir düzenleme yayınlasa da ne spotçular ne de hurdacılar düzenlemeyi biliyor. Spotçular, “Kapıya dünya kadar mal geliyor. Kimden aldığımı kime sattığımı nasıl her gün kayıt altına alayım. İkinci el eşya alan neden TC’sini ve adresini versin” diyor.İstanbul Valiliği, hırsızlık suçuna konu çalıntı eşyaların çabuk el ve yer değiştirmesi, ikinci el piyasasında herhangi bir kayıt tutulmadan ve belge olmadan alış/satışının yapılabilmesinin eşyalara ulaşılmasını, şüphelilerin tespitini zorlaştırdığını belirterek ikinci el eşya alım-satımına yönelik yeni bir düzenleme getirdi. Milliyet gazetesinden Cihat Aslan, düzenlemenin ikinci el piyasasını nasıl etkileyeceğini ikinci el eşya satan iş yerlerine ve hurdacılara sordu. İkinci el eşya alım satımı yapan işletmelerin hemen hemen hepsi yeni düzenlemeden habersiz.‘BİLGİLERİMİ VERMEM’Bağcılar’da bir sportçunun ismini vermek istemeyen sahibi, kapıya dünya kadar mal geldiğini belirterek, bu uygulamanın tutmasının zor olduğunu iddia ederken, “Kimden aldığımı kime sattığımı nasıl her gün kayıt altına alayım. Bu uygulama tutmaz. İkinci el eşya satıyorsun, alıcı neden TC’sini, adresini sana versin. Müşterilerimiz kabul etmez, zaten pandemi nedeniyle iş yapamıyoruz. Bir de TC adres istedik mi hepten iş yapamaz hale geleceğiz” ifadelerini kullanırken, bu sırada içeriye giren bir müşteri de, “Bilmediğim birine neden kimlik numaramı vereyim. Bu dönemde TC kimlik numarasından kişinin üzerine şirket bile kurulabiliyor” dedi. Bahçelievler’de ikinci el eşya alım satımı yapan ve beş şubesi bulunan Mustafa Katmış da, “Okullar açılmadı, öğrenciler gelmedi. Eşya alan yok. Bu kural iyice işleri yokuşa sürecek” diyerek pandemi döneminde darbe yiyen işlerinin daha da zora sokulacağını söyledi. Kendi sorduğu “Adam evindeki eşyaları satacak, bir de üzerine kişisel bilgilerini mi verecek” soruyu  Mustafa Katmış, “Vatandaşa bunu imzalatmamız zor. Çok lüks eşya olur anca öyle olur. Kameralarımız zaten takılı” diye yanıtladı. Aynı bölgede 8 yıldır spotçuluk yapan Mustafa Sakınç ise uygulamadan yana. Alıcı-satıcı arasında karşılıklı güvenin pekişebileceğini belirten Sakınç, “Biz de isteriz ki her şey kayıtlı olsun. Ama hem alıcı hem de satıcılar kişisel bilgilerini vermek istemeyebilir. Kamera da iyi önlem” dedi.Bayrampaşa’da 40 yıldır hurdacılık yapan İbrahim Ç. de “Ben hurda eşya getiren kişiden tek tek nasıl liste tutayım. Adam bakır hurda veya akü getiriyor, nereden getirdiğini, seri numaralarını nereden çıkarayım. Bu bize anca iş yükü olur” uygulamayı eleştirdi.KİMLİKLE ALIM SATIMDüzenlemeye göre, hurda alım ve satımı üzerinden faaliyet gösteren kişi/kişilerin kimlik ve adres bilgileri, eşya miktar ve özellikleri belirtmesi, tanzim edilmesi bulundurması zorunlu hale getirildi. Elektronik ve beyaz eşya olarak tabir edilen eşyaları ikinci el olarak alım ve satım üzerine faaliyet gösteren iş yerlerinde, eşyayı satan ve satın alan kişi/kişilere ait kimlik ve adres bilgileri ile alışveriş işlemini gerçekleştirdiği tarih bilgileri, eşya miktar ve özellikleri belgede yer alacak. Denetimler sırasında aksine hareket edenlere adli ve idari işlemler yapılarak para cezası kesilecek.ANNESİNDEN HABERSİZ TV SATTITopkapı İş Merkezi, diğer ismiyle Topkapı Spotçular Çarşısı, İstanbul’da ikinci el eşya denilince akla gelen ilk yer. İkinci el buzdolabından, televizyona, mutfak malzemelerinden, bilgisayara, çamaşır makinesinden, bulaşık makinesine kadar herşeyi buradan bulabilirsiniz. Buradaki esnafın düzenlemeden haberi yok. İsmini açıklamak istemeyen bir iş yeri sahibi, “Hiçbirimizin haberi yoktu. Burada zaten faturalı çalışıyoruz. Binlerce alışveriş yapılıyor, hangi birine alım-satım belgesi imzalatacağız. Kameralar zaten bu bölgede var” dedi. Eyüpsultan’daki ikinci el eşya satıcısı Menderes Çam 4 yıldır bu işi yapıyor. Çam, şüphelendikleri kişilerden kimlik fotokopisi aldıklarını belirterek başına gelen bir olayla durumu özetledi:“Bu işi yapanların çoğu malzemeyi gayri meşru aldıklarını için belge imzalatmak istemez. Ama biz imzalatırız hem kendimizi güvene alırız. Alıcı da güvenceye alınmış olur. Belgeli olursa almadım-satmadım durumu da ortadan kalkar. Daha önce bağımlı bir genç evdeki televizyonu alıp arkadaşımıza sattı. Daha sonra ailesinin haberinin olmadığını öğrendik. Babası da arkadaşımızı mahkemeye verdi. Böyle durumları da engeller. En azından kimden alıp kime sattığımızı bilirsek daha sağlıklı olur.”

 • Fed bu yıl faiz artıracak mı?
  by NTV on 12 Nisan 2021 at 01:28

  Fed Başkanı Powell, “Bu yıl faiz oranlarında artış yapmamızın olası olmadığını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Amerikan ekonomisinin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini belirterek, ekonominin “dönüm noktasında” olduğunu ifade etti.Powell, CBS televizyonu tarafından düzenlenen “60 Dakika” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.ABD ekonomisinin hala tehlike olup olmadığına dair bir soru üzerine Powell, “Şu anda gördüğümüz şey, gerçekten dönüm noktasında görünen bir ekonomi” yanıtını verdi.Powell, yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı yaygın aşılamanın, güçlü mali ve para politikası desteğinin bunda etkili olduğunu belirterek, ekonominin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini ifade etti.”ASIL RİSK HASTALIĞIN YENİDEN YAYILMASI”Görünümün önemli ölçüde iyileştiğine işaret eden Powell, “Şu anda ekonomimiz için asıl risk hastalığın yeniden yayılmasıdır” dedi.Powell, bu yılın ikinci yarısında çok güçlü bir büyüme beklediklerini ifade etti.Alışılmadık bir toparlanma gördüklerini anlatan Powell, ekonominin bazı kısımlarının tamamen toparlandığını, seyahat, eğlence gibi sektörlerin ise henüz pek iyileşemediğini dile getirdi.Powell, ekonominin korkulandan daha iyi performans gösterdiğini belirterek, toparlanma tamamlanana kadar ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini yineledi.”BU YIL FAİZ ORANLARINDA ARTIŞ OLASI DEĞİL”Enflasyona ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Powell, faiz oranlarını artırmadan önce enflasyonun ortaya çıkmasını beklemeyi göze alabileceklerini aktardı.Powell, zaman içinde ortalama yüzde 2 enflasyon hedeflerini anımsatarak, “Bunu sağladığımızda, faiz oranlarını o zaman artıracağız.” diye konuştu.Faiz oranlarına ilişkin bir soru üzerine Powell, “Bu yıl faiz oranlarında artış yapmamızın olası olmadığını düşünüyorum” dedi.

 • Uluslararası İşbirliği Platformu Kurucusu Cengiz Özgencil’den yabancı yatırımcı değerlendirmesi
  by NTV on 11 Nisan 2021 at 11:10

  Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) Kurucusu Cengiz Özgencil, “Türkiye, küresel salgın dönemi sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın üzerinde önemle durduğu ekonomi ve hukuk alanlarındaki reformları gerçekleştirebilirse dış yatırımda yeniden cazibe merkezi olur” ifadesini kullandı.Uluslararası İşbirliği Platformu Kurucusu Cengiz Özgencil, yabancı yatırımcılara yönelik değerlendirmede bulundu.UİP’ten yapılan açıklamaya göre, geçen ay 43 devletten bakan, büyükelçi, konsolos ve iş insanını İstanbul’da bir araya getiren 11. Boğaziçi Zirvesi, küresel ölçekteki belirsizlik ortamına alanının önde gelen isimleri eşliğinde ışık tuttu.Açıklamada görüşlerine yer verilen UİP Kurucusu Cengiz Özgencil, 11. Boğaziçi Zirvesi’nin salgın nedeniyle hem fiziksel katılımla hem de ciddi teknolojik altyapı yatırımı sayesinde hibrit oturumlarla tamamlandığını belirterek, şunları kaydetti:”Yabancı misafir sayımız, beklentimizin oldukça üzerinde oldu. 43 ülkeden bakanları, büyükelçileri, iş insanlarını ve bürokratları ağırladık. Ülkemizin önde gelen iş insanları ve bakanlarımız yabancı fikir önderleri ile dünyanın geleceğini ele aldı. Şu izlenimimi çok net bir şekilde ifade etmeliyim; Türkiye, küresel salgın dönemi sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın üzerinde önemle durduğu ekonomi ve hukuk alanlarındaki reformları gerçekleştirebilirse dış yatırımda yeniden cazibe merkezi olur.Oturumlarda, özellikle yabancı ülke temsilcilerinin ülkemize duyduğu güvene bizzat şahitlik ettik. Zorlu dönemi en az hasarla atlatabilirsek ülke olarak yabancı yatırımda yeniden atağa kalkacağız. Bu cümleyi ben değil, küresel dev şirketlerin yöneticileri ve karar vericiler ifade ediyor. Boğaziçi Zirvesi olarak ‘ülkemize nasıl daha fazla yabancı yatırım çekeriz’ sorusunun yanıtını arıyoruz. 2022, hem ülkemizin hem de dünyanın geleceğinin şekilleneceği bir yıl olacak”

 • 40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
  by NTV on 11 Nisan 2021 at 08:42

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, aralarında, elektrik tesisatçısı, elektrik ve doğalgaz sayaç sökme-takma elemanları, çimento üretim elemanı, tıbbi atık toplayıcısı, mermer doğal taş ocakçısı ve yer altı hazırlık işçisinin de olduğu 40 meslek için yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi.Eğitim ve istihdam arasındaki uyumu sağlama görevini yerine getiren Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), nitelikli insan kaynağının oluşması için mesleklere standart, çalışanlara belge kazandırmaya devam ediyor.İş kazaları açısından yüksek risk grubundaki “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıftaki 143 meslekte, belgeli çalışan şartı bulunan Kurum, paydaşlarının da katkılarıyla 40 meslek için daha belge zorunluluğu getirdi.Buna göre, madencilik ve enerji sektörlerindeki meslekler başta olmak üzere; aralarında elektrik tesisatçısı, elektrik ve doğalgaz sayaç sökme-takma elemanları, çimento üretim elemanı, mermer doğal taş ocakçısı ve yer altı hazırlık işçisinin de aralarında olduğu 40 meslekte, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar 10 Nisan 2022’den itibaren çalışamayacak.BELGE ZORUNLULUĞUYLA İŞ KAZALARI YÜZDE 25 AZALDIİş kazalarının asgariye indirilmesi, üretimde verimlilik ve etkinliğin sağlanmasını amaçlayan Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu, 2015 yılından bu yana uygulanıyor.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre, belge zorunluluğu sayesinde “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıftaki mesleklerde iş kazaları yüzde 25 azaldı.Yeni eklenen 40 meslekle birlikte, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta olup Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğuna sahip meslek sayısı 183’e yükseldi.SINAV VE BELGE İÇİN 1 MİLYAR 120 MİLYON LİRA ÖDENDİÇalışanlara ilave mali yük getirmeyen belge zorunluluğunda, sınav ve belgelendirme ücretleri, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Bu kapsamda, bugüne kadar 1 milyon 200 bin belgeli çalışan için toplam 1 milyar 120 milyon 574 bin lira ödeme yapıldı.MYK, Nisan 2021 itibarıyla 1 milyon 366 bini, belge zorunluluğu bulunan mesleklerdekiler olmak üzere 1 milyon 575 bin çalışana Mesleki Yeterlilik Belgesi verdi.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tebliğiyle Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen 40 meslek şöyle:

 • Turizm kentlerinde tam kapanma önerisi
  by NTV on 11 Nisan 2021 at 07:17

  Corona virüs salgınında son dönemde vaka sayılarının yükselmesi, turizmcileri endişelendirirken, Prof. Dr. Kemalettin Aydın, turizm kentlerinde tam kapanma önerisinde bulundu. Aydın, “Turizm sezonunda yoğun hizmet verecek İzmir, Aydın, Muğla, Antalya gibi iller bir makro bakışla 4’lü, 5’li il potansiyelinde değerlendirilebilir. Buralarda 10-15 gün, ramazan süresince çok sıkı bir kapanma yapılabilir, rakamlar dip yaptırılabilir, sonra da o bölgelere giriş çıkışlarda HES kodu ve PCR istenebilir” dedi.Türkiye’de son günlerde artış gösteren corona virüs vakalarıyla birlikte birçok il ‘çok yüksek riskli’ iller arasında yer alıyor. Kırmızı kategori olarak belirtilen bu iller arasında, yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği iller de bulunuyor. Özellikle turizm sezonu öncesi Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’deki vaka sayısı artışı, turizmcileri endişelendiriyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, dolmuştaki yoğunluktan kafe restoranına, aile toplantılarından site toplantılarına kadar herkesin faktör olduğu bir yoğunluk yaşadıklarını söyleyerek, “O nedenle de herkes kendine ait sorumluluğu yerine getirebilirse, herkes evin önünü süpürürse sokak temiz olur” dedi.”ÖNÜMÜZDEKİ HAFTADAN İTİBAREN DÜŞÜŞ OLACAK”Prof. Dr. Aydın, virüsün kendisi bir yerlere çekip çoğaldıktan sonra insanlara saldırmadığını belirterek, “Hepimizin sülalesinde, evinde, yakınlıklarımızda vakalar olmaya başlıyor ‘geri geldi’ diyoruz. Oysa geri getiren biziz. ‘Geri geldi’ deyince birbirimizle olan yakınlığımızı yeniden kontrol ediyoruz. Şu anda Türkiye hemen hemen yeniden o ısıyı hissetmiş durumda. Benim analizlerime göre; önümüzdeki haftadan itibaren belirli bir düşüş olacak. Neden? Kısıtlamalara uyum oranı, uymayanların hastalığa yönelik ödediği bedeller, topluma vermiş olduğumuz bilgilendirmeler ile beraber toplum ellerini kaldıracak ‘ateş yaklaşıyor ısı yaklaşıyor, biraz daha dikkat edelim’ diyerek ramazanında bütünleştirici etkisiyle azalacağını düşünüyorum” diye konuştu.”BİR KISIM KISITLAMALAR GELEBİLİR”Türkiye’nin önümüzdeki günlerde ‘tam kapanma’ diye tabir edilen kapanmayı yapmasının mümkün olmayacağını, ancak tam kapanmaya yakın geçtiğimiz nisan, mayıs ayındaki gibi kısıtlamaları yapabileceğini kaydeden Aydın, “Burada 3 şeye dikkat etmemiz lazım. Ramazanın kendisinin getirdiği ayrışma, uzaklaşma ya da sakin yaşam bir faktör. Kurallara uymak bir faktör. Diğer taraftan da bir kısım kısıtlamalar daha gelebilir mi, gelebilir. Örneğin; yaşa bağlı kısıtlamalar ya da kafe restoranın dışında açık olan internet kafeden tutunda sauna, futbol sahası gibi bir kısım kısıtlamalar gelebilir ve bu bütünleştirilir. Yani tam kapanma değil, ramazanın ilk 15 günü artırılan bir kısıtlama, ramazanın olağan seyri, bir de insanların da kurallara uymasının üçlüsüyle ramazanın ortalarına doğru Türkiye’nin belirli bir yönetilebilir düzeye doğru ilerlediğini göreceğiz” diye konuştu.”BELİRLİ BİR RAKAMIN ALTINA İNMESİ GEREKİYOR”Prof. Dr. Aydın, bugün Türkiye’nin hemen hemen yüzde 80-90’ının kırmızıya döndüğünü, önümüzdeki zaman dilimini yönetme adına ramazanda bir kısım illerde ya da bölgelerde giriş çıkış kısıtlamalarnın olabileceğini söyledi. Aydın, şöyle konuştu:”Avrupa’da aşılarını tamamlayan ülkeler, örneğin İngiltere mayıs ayının ortalarında seyahat konusunda açıklama yapacak. Bugünden bakarsak İngiltere’nin seyahat açıklaması içerisinde Türkiye’nin olma ihtimali çok düşük. Türkiye’ye seyahat izni vermeyecek. Vermediği zaman siz İngiliz olarak gelebilirsiniz ama dönüşte 14 gün karantinaya alınacaksınız. Öyle olunca da gelmezsiniz. Turizm penceresinden bakarsak bizim önümüzdeki süreci yönetme adına tüm Türkiye’nin ve turizm bölgelerinin belirli bir rakamın altına inmesi gerekiyor. Belki aykırı bir öneri gibi gelebilir ama yoğun olan kentler ile beraber, turizminde yoğun hizmet vereceği İzmir, Aydın, Muğla, Antalya gibi iller bir makro bakışla 4’lü, 5’li il potansiyelinde değerlendirilebilir. Buralarda 10-15 gün, ramazan süresince çok sıkı bir kapanma yapılabilir. Orada rakamlar dip yaptırılabilir, sonra da o bölgelere giriş çıkışlarda HES kodu ve PCR istenebilir. Buna ‘tersten karantina’ diyorum. İyi olan bölgeyi koruma adına da karantina yapabilirsiniz. Biz karantinayı kötü olan bölgeyi kapatmak olarak yorumluyoruz ama ‘tersten karantina’ dediğimiz zamanda iyi olan bölgeyi de koruma yapabilirsiniz. Belki önümüzdeki günlerde böyle bir akıl tartışılabilir. Turizmin yoğun olacağı kentlerde belirli bir başarı elde edilerek onların tersten karantina ile korunması sağlanabilir ve önümüzdeki yaz döneminin turizm avantajı kaybedilmez.”ARŞİV: TÜRKİYE MUTASYONU VAR MI?

 • Ramazan öncesi hurma satışları arttı
  by NTV on 11 Nisan 2021 at 06:45

  Ramazan’ın yaklaşması nedeniyle hurma satışlarında artış gözlemlendi. Beslenme uzmanları, vücudun kan şekerini seviyeli şekilde yükselttiği için hurma ile iftar açmanın yararlı olduğunu ifade etti. Hurma fiyatları 14 TL ve 80 TL arasında değişiklik gösteriyor.Ramazan’ın yaklaşması hurma satışlarında artışa neden oldu.Ramazana sayılı günler kala kuruyemişçiler hazırlıklarını tamamlayarak tezgahlarını Medine, İran, Tunus, Kudüs ve Bağdat gibi farklı çeşitlerdeki hurmalarla süsledi. Hurma satın almak isteyenler kuruyemişçilerin yolunu tutunca satışlar, diğer aylara kıyasla hızlandı.İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki kuruyemiş dükkanlarında hareketlilik yaşandı. Her bütçeye uygun hurma satışının yapıldığı çarşıda, kilo fiyatları ise 14 TL ila 80 TL arasında değişiyor. Tarihi çarşıda satış yapan esnaf, halkın daha çok uygun fiyatı ve yumuşak yapısıyla ünlenen İran hurmasını tercih ettiğini söyledi.”EN UCUZU 14 TL’DEN İRAN, EN PAHALISI 80 TL’DEN KUDÜS HURMASI”Çarşı esnafı Enes Arslaner, “Hurma satışlarımızda genel artış var. Satışlarımız şimdiden başladı. Hurmalar diğer aylara göre çok daha hızlı satılıyor. Önümüzdeki günlerde daha fazla artmasını bekliyoruz. Bizim dükkanımızda Bağdat, İran, Kudüs, Medine ve Tunus olmak üzere 5 çeşit hurma bulunuyor. Genelde İran ve Tunus hurmaları tercih ediliyor.Umarım ramazan ayı istediğimiz gibi geçer. Fiyatlar 14 TL ila 80 TL arasında değişiyor. En uygun hurma 14 TL’lik fiyatıyla İran hurması, en pahalısı ise 80 TL’lik fiyatıyla Kudüs hurması. Piyasada daha uygun ve daha pahalı fiyatlarla da karşılaşılabilir. Şeker hastalığı olanlar şekersiz hurmaları tercih ediyor. Hurmanın cilde, kalbe pek çok faydası var” diye konuştu.”HOŞAFLIK MALZEME VE KAYISININ DA SATIŞI HIZLANDI”Hurmanın yanı sıra kayısıya da talebin artığını söyleyen esnaf Fatih Pamukçu, “Hurma, hoşaflık malzemeler ve kayısıya olan talep başladı. Hurma fiyatları 20 TL’den 80 TL’ye kadar çıkıyor. Kayısı fiyatları ise 30- 40 TL arasında değişiyor. Halk genellikle Kudüs hurması ve uygun fiyatlı olan İran hurmasını satın alıyor” dedi.”İFTAR AÇMAK İÇİN İYİ BİR TERCİH”Hurmanın her zaman tüketilmesi gerektiğini ifade eden beslenme uzmanı Deniz Zünbülcan, “Hurma hem vücudumuzdaki magnezyum ihtiyacını karşılar hem de içeriğindeki potasyum ve D vitaminleri sayesinde vücudumuzdaki enerji dengesini sağlamış oluyor. Hurmanın lif içeriği oldukça kuvvetlidir ve sindirim problemi yaşayan kişiler için çok faydalı.Ramazan’da oruç açmak için son derece mantıklı kuru meyve. İçeriğindeki karbonat tüm gün aç kalan vücudun kan şekerini seviyeli şekilde yükseltir. Yemekten sonra da genellikle kişilerin tatlı ihtiyacı oluyor. Hurmadan yapabilecekleri tatlılarla tatlı ihtiyaçlarını giderebilirler. Her meyvede olduğu gibi kuru meyvelerde de porsiyon miktarı oldukça önemli. Boyutlarına göre değişiklik göstermekle birlikte büyük boyutlu hurmalardan günde 2 tane, küçük hurmalardan 3-4 tane tüketilmelidir” dedi.”HER ZAMAN TÜKETİYORUZ”Hurma satın alan Gültekin Altunbay, “Hurmayı eşimle her zaman tüketiyoruz. Ben hurmayı çok severim. Evimizde mutlaka hurma bulunuyor. Kaliteli ve temiz yerlerden satın almaya dikkat ediyoruz. Bugün kilosu 16 TL olan hurmadan satın aldık” dedi.Yıldız Altunbay ise, “Şeker hastası olduğum için sınırımı aşmamaya çalışıyorum. Yalnızca Ramazan ayında değil her zaman hurma tüketiyorum. Hurmayı çok seviyoruz” diye konuştu.ARŞİV: HURMANIN FAYDALARI NELERDİR?

 • BTK, Pinterest’in reklam yasağını kaldırdı
  by NTV on 11 Nisan 2021 at 06:07

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sosyal ağ sağlayıcısı Pinterest’in, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi dolayısıyla reklam yasağının kaldırılmasına karar verdi.BTK’nin, Pinterest Inc Adlı Sosyal Ağ Sağlayıcıya Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararının Kaldırılmasına İlişkin Başkan Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.Buna göre, Pinterest’in, ilgili kanunda düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 19 Ocak 2021 tarihli reklam yasağının kaldırılması kararlaştırıldı.

 • İran corona virüsün 4. dalgasını yaşıyor: Kısıtlamalar geri geldi
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 14:35

  İran genelinde yeni tip corona virüs (Covid-19) vakaları ve bu salgın kaynaklı ölümlerin artması üzerine hükümet kısıtlamaları yeniden hayata geçirdi ve yüksek riskli şehirlerde iş yerlerinin 10 gün süreyle kapatılmasına karar verdi.İran’da 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı’ndan önce 20 Mart’ta 7 bin 540 olan vaka sayısı bugün 19 bin 666 olarak kaydedilirken 75’e düşen can kaybı da 193’e çıktı.Nevruz Bayramı’ndan önce ülke genelinde yüksek riskli olarak belirlenen “kırmızı” kategorideki şehirlerin sayısı 9 iken dün 257’ye yükseldi ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkesinde salgının 4. dalgasının başladığını resmen duyurdu.Bugünden itibaren yüksek riskli olarak belirlenen kırmızı kategorideki şehirlerde uygulanacak kısıtlamalar çerçevesinde fırın, market, kasap, hastane, eczane ve zaruri olan işletmeler dışındaki iş yerleri 10 gün boyunca kapalı olacak. Bu süre içinde restoranlar paket servis hizmeti verebilecek.Kısıtlamalar çerçevesinde kırmızı kategorideki şehirlere giriş-çıkışlar yasak olacak. Araçların trafik plakalarının bağlı bulunduğu şehirden kırmızı kategorideki bir şehre gitmeleri halinde para cezası kesilecek. Öte yandan akşam 22.00 ile sabah 04.00 saatleri arasındaki araçların trafiğe çıkış yasağı da sürecek. Yasak ihlali yapan araçlara yine 1 milyon tümen (300 Türk lirası) para cezası verilecek.Kısıtlamaların ilk gününde başkentteki ticaretin can damarlarından Tahran Büyük Pazar’daki dükkanların kapalı olduğu görüldü. Büyük Pazar’ın yanı sıra başkentteki diğer çarşı pazarlarda da esnaf kepenk kapatırken, caddelerdeki trafiğin de normal zamanlara göre azaldığı dikkatleri çekti.ESNAF KISITLAMALARIN NEVRUZ BAYRAMI’NDAN ÖNCE UYGULANMAMASINA TEPKİLİSağlık Bakanı Said Nemeki, Nevruz Bayramı’ndaki seyahatler ve ucuz tavuk almak için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşların vaka artışlarına neden olduğunu belirtirken, Tahran esnafı kısıtlamaların Nevruz Bayramı’ndan önce alınmamasına tepkili.Tahran Büyük Pazar’da esnaflık yapan Selim Haydari, esnafın zor durumda olduğunu, kiralarını ödeyemedikleri için dükkan sahipleriyle karşı karşıya geldiklerini belirterek, şunları söyledi:”Bayramda serbest bıraktılar, halk seyahatlere çıktı. Bir sorun olmadı. Şimdi yeniden kısıtlamaları getiriyorlar. Bayramda seyahatleri neden engellemediler? ‘Cumhurbaşkanı serbestsiniz gidebilirsiniz’ dedi. Vatandaşlar da seyahate çıktı ve tüm şehirlerde yoğunluk oldu.”Hükümetin kısıtlamaları daha önce hayata geçirmesi gerektiğini savunan Haydari, “Kısıtlamalar hükümetin programı çerçevesinde uygulanıyor, halk ile bir ilgisi olmuyor. Vakaları kontrol altına almak isteseydiler bunu bayramda yapmaları gerekirdi, şimdi değil. Tabiat Günü yaptıkları gibi Nevruz Bayramı’nda da yasak getireceklerdi” ifadelerini kullandı.Bir diğer esnaf Mesud Peyman da kısıtlamaların zamanında hayata geçirilmediği ve devlet kurumlarını kapsamadığı eleştirisinde bulunarak, görüşlerini şöyle dile getirdi:”Kısıtlamalar sadece halka uygulanıyor. Halkın ticaret yapmasını engelliyorlar sadece. Bankalar açık fakat alışveriş kapalı. Devlete bağlı tüm kurumlar açık. Ağır yük çarşı-pazarda ticaret yapan esnafın omuzuna bindiriliyor. Kısıtlamalar uygulanıyor fakat ülkede et, tavuk ve yağ kuyrukları oluyor. Devlete gelir sağlayan kurumlar açık, normal halkın gelir kapısı kapalı sadece.”İran’da bugün 19 bin 666 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 2 milyon 49 bin 78’e çıktı. Can kaybı da 193 artarak 64 bin 232 oldu.Covid-19’a yakalanan hastalardan 4 bin 329’u yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken salgının başlangıcından bu yana iyileşenlerin sayısı ise 1 milyon 702 bin 62’ye ulaştı.Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip ülkede yapılan toplam test sayısı da 13 milyon 577 bin 57’ye yükseldi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: TMO’dan çiftçiye destek
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 12:28

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemi nedeniyle ürünleri elinde kalan çifçiden 1 milyon 200 bin ton patates, 250 bin ton soğan, 750 bin ton çeltik satın alınacağını duyurdu. Çiftçiden satın alınan ürünün ise vatandaşa ücretsiz dağıtılacağı bildirildi.Pandemi döneminde ürünlerinin bir kısmı elinde kalan çifçi için Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçti. Bu kapsamda, çifçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates 250 bin ton soğan 750 bin ton çeltik satın alınacak. Çiftçinin satın alınan ürünü ise vatandaşa ücretsiz dağıtılacak.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pandemi süreci boyunca mağdur olan çifçinin sorunlarının çözümü için destek çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

 • KDK’dan karavan muayene sürelerinin düzenlenmesi yönünde tavsiye kararı
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 09:34

  Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), karavan cinsi araçların muayene geçerlilik sürelerinin yeniden düzenlenmesi yönünde tavsiye kararı verdi.Alınan bilgiye göre, çekme karavan sahibi bir vatandaş, iki yılda bir çağrılması gerekirken her yıl muayeneye çağrıldığını, bu durumun mağduriyet oluşturduğunu ileri sürerek KDK’ya başvuru yaptı.Başvuruyu inceleyen KDK, 750 kilogram ve altındaki karavanların tescil edilmediğini ve muayeneye tabi tutulmadığını ancak 750 kilogram üstündekilerin römork sınıfı içerisinde değerlendirilerek tescile tabi tutulduğunu ve her yıl muayeneye çağrıldığını tespit etti.Ayrıca, farklı ruhsata sahip olmasına rağmen karavanın “kamyonetlerle çekilebilir” gerekçesiyle her yıl muayeneye tabi tutulduğunu belirleyen KDK, bunun hakkaniyete uygun düşmediğini değerlendirdi.KDK, bu konuda açık bir düzenleme olmadığını tespit ederek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, karavan cinsi araçların muayene geçerlilik sürelerinin belirlenmesine yönelik açık düzenleme yapılması hususunda tavsiye kararı verdi.Bakanlık, cevap yazısında, karavan cinsi araçların muayene geçerlilik sürelerinin tavsiye kararına uygun olarak belirlenmesi konusunun, yapılacak ilk değişiklikte dikkate alınacağını belirtti.

 • Çin’de e-ticaret şirketi Alibaba’ya 2,8 milyar dolar ceza kesildi
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 08:47

  Çinli e-ticaret şirketi Alibaba’ya tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle 2,8 milyar dolar para cezası kesildi.Devlet Piyasa Düzenleme Kurumunca (SAMR) yapılan açıklamada, Alibaba’nın rekabeti sınırladığı ve malların serbest dolaşımını engelleyerek piyasadaki hakim konumunu kötüye kullandığı belirtildi.SAMR, 12 Mart’ta aralarında Tencent, Çinli arama motoru Baidu Inc, Didi Mobility ve Softbank’ın da bulunduğu 12 şirkete tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle 77’şer bin dolar para cezası kesildiğini duyurmuştu.Çin, büyük teknoloji şirketlerinin tekelci uygulamalarının önüne geçmek için yeni düzenlemeleri, 8 Şubat’ta yürürlüğe koymuştu.ÇİN HÜKÜMETİNDEN JACK MA’YA: MEDYADAN ELİNİ ÇEKThe Wall Street Journal’in haberine göre Çin hükümeti bir süre önce, Alibaba’ya, şirketin artan kamu etkisinden dolayı medya sektöründeki varlıklarını elden çıkarmasını söylemişti. 2019’da Alibaba’dan resmen emekli olan ancak büyük bir hissedar olmaya devam eden milyarder kurucusu Jack Ma, ise son aylarda yetkililerin hedefinde olmayı sürdürüyor. 

 • Ticaret Bakanlığı bazı iş ve işlemlerde imza sirküleri şartını kaldırdı
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 08:34

  Ticaret Bakanlığı, ticari hayata ilişkin bazı iş ve işlemlerde noter onaylı imza sirküleri getirilmesi şartını aramayacak.Bakanlığın, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Kapsamında Uygulanan İdari Para Cezalarına İlişkin Uzlaşma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ve Sebze ve Meyve Ticareti ve Toptancı Halleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamındaki uzlaşma işlemleri için düzenlenen uzlaşma komisyonuna tüzel kişilikler adına katılmak için “imza sirkülerinin aslı veya noter onaylı örneği” yerine “temsile yetkili olduğunu gösterir belge” yeterli olacak.İş yeri dışında kurulan sözleşmeler kapsamında faaliyette bulunacak satıcıların yetki belgesi başvuru işlemleri için “satıcı veya sağlayıcıyı temsil etmeye yetkili olanların noter onaylı imza sirküleri” talep edilmeyecek.Hal Kayıt Sistemi’ne kayıt için de imza sirküleri aranmayacak.

 • 65 yaş üstü vatandaşlara “adrese teslim e-Devlet şifresi” hizmeti
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 08:17

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, 65 yaş üstü vatandaşlara “adrese teslim e-Devlet şifresi” hizmetinin, Ankara ve İstanbul’un ardından tüm Türkiye’de başvuruya açıldığını bildirdi.Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele sürecinde başlatılan uygulamayla 65 yaş üzeri vatandaşların e-Devlet şifresi için PTT şubelerine gitmeden başvurularını kolayca e-Devlet’ten yapabildiklerini ve şifrelerini evlerinde teslim alabildiklerini söyledi.e-Devlet Kapısı şifresi almayan 65 yaş üstü vatandaşların, uygulama kapsamında “www.turkiye.gov.tr” adresi üzerindeki başvuru formunu doldurarak, şifrenin adreslerinde kendilerine teslim edilmesini istediklerini dile getiren Koç, söz konusu hizmetin ilk olarak 17 Kasım 2020’de Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde başlatıldığını hatırlattı.Koç, yoğun talep gören hizmetin daha sonra Keçiören ilçesinde verildiğini, ilerleyen zamanda Ankara geneline yayıldığını ve bu yılın şubat ayı itibarıyla da İstanbul’da verilmeye başlandığını anlattı.”65 yaş üstü vatandaşlara ‘adrese teslim e-Devlet şifresi’ hizmeti, nisan ayı itibarıyla tüm Türkiye’de başvuruya açıldı” bilgisini veren Koç, e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan şifre talebinin PTT AŞ’ye iletildiğini, PTT kargo personelinin de şifreyi vatandaşa teslim ettiğini dile getirdi.Koç, vatandaşların şifre zarfını teslim aldıktan sonra e-Devlet Kapısı ana sayfasında aktivasyon için istenen gerekli kimlik bilgilerini girerek hesabını aktif hale getirdiğini belirterek, “Şifre teslimleri, ilgili kişiyle yüz yüze kimlik doğrulaması gerçekleştirildikten sonra yapılıyor” dedi.

 • Türkiye’de ilk nitril eldiven fabrikası açıldı: Hedef 165 milyon kutu üretim
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 05:17

  Türkiye, pandemiyle talebin katlandığı nitril eldivende üretici oluyor. Hedef, Malezya’nın hakimiyetindeki pazarda hızla büyüyüp önce 120 milyon dolarlık ithalatı önlemek, sonra da Avrupa’da ilk tercih olmak.Pandemiden önce başta sağlıkçılar olmak üzere, belli kesimlere hitap eden, pandemiyle birlikte ise geniş kitlelerin tüketicisi olduğu, hatta geçen yıl bugünlerde karaborsaya düşen nitril eldiven artık Türkiye’de de üretilmeye başlandı. Türkiye Eczacılar Deposu (TED), Sakarya’da endüstri 4.0 esaslarına göre Türkiye’nin ilk nitril eldiven fabrikasını kurdu.Milliyet’in haberine göre başlangıç yatırımı 30 milyon dolar olan tesiste şu anda 750 kişi çalışıyor. Ancak kapasitenin hızla artırılması, toplam yatırım tutarının 275 milyon dolara ulaştırılması, istihdamın da yarısı kadın olmak üzere 4 bine çıkarılması planlanıyor.TALEP ARTIYORCovid-19 salgınıyla birlikte koruyucu ekipmanlara, özellikle cerrahi maske ve nitril eldivene olan ihtiyacın her geçen gün arttığını aktaran Türkiye Eczacılar Deposu Yönetim Kurulu Başkanı Hümeyra Gökçen Keskin şu bilgileri verdi:“2019’dan 2020’ye geçerken nitril eldiven pazarı tüm dünyada yüzde 25 büyüdü. Ülkemizde geçen sene yılda 44 milyon kutu eldiven kullanılmış. Aşılama çalışmalarında tek kullanımlık eldiven zorunluluğunun doğmasıyla birlikte yıl sonuna kadar bu sayının yaklaşık yüzde 10 ila 15 arasında artacağını ve 50 milyonun üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Maalesef bu eldivenlerin tamamını ithal ediyoruz. Sorun şu ki, ithalatçı firmalar salgının başından beri taleplere yetişemezken, fiyatlar fahiş oranda arttı. Bununla birlikte sağlık çalışanları kalitesiz ürünlerden şikâyetçi. Salgının başında bu sorunu öngörerek Ar-Ge çalışmalarına başladık. Bir yıllık yoğun çalışmanın ardından, ilk yerli ve milli nitril eldiven markamız GLOVETURK’e hayat verdik.”KÜRESEL HEDEFAmaçlarının tam kapasite çalışarak kısa sürede öncelikle Türkiye’nin ihtiyacını karşılamak olduğunu vurgulayan Hümeyra Gökçen Keskin, ikinci adımda da ihracata başlayacaklarını ifade etti. İlk hedefin Avrupa olduğunu söyleyen Keskin sözlerine şöyle devam etti:“Türkiye, geçen yıl yaklaşık 260 milyon dolarlık eldiven ithalatı gerçekleştirdi. Amacımız, ithalatın önüne geçmek. İlk yıl 260 milyon dolarlık ithalatın yaklaşık yüzde 40’ını karşılamış olacağız. İlk yılın sonunda küresel pazarda yerimizi almaya başlayacak ve 5 yılın sonunda Türkiye’yi bu alanda Avrupa’nın lideri konuma getireceğiz.”FİYATTA YERLİ ÜRETİM AVANTAJIDünyada Malezya’nın liderlik ettiğini nitril eldiven üretimini az sayıda ülke yapıyor. Malezya’yı Tayland, Endonezya ve Çin takip ediyor. TED’in yatırımıyla Türkiye, nitril eldiveni kendi makineleri ve kendi teknolojisiyle üreten 5’inci ülke olacak. Bu yatırımla iç piyasadaki nitril eldiven fiyatlarındaki artışın da önlenmesi bekleniyor. Zira pandemi öncesi 100’lük kutusu 15-20 lira arasında olan fiyatlar, pandemiyle hızla artmış, 200 lirayı aşmıştı. Ticaret Bakanlığı’nın denetimleriyle fiyatlar bir miktar gerilese de halen 100’lük kutu fiyatı 100 liranın üzerinde bulunuyor. GLOVETURK Genel Müdürü Hasan Umur, yerli üretimden doğan fiyat avantajını vatandaşa yansıtacaklarını söyledi.165 MİLYON KUTU ÜRETİMAdapazarı’ndaki fabrikada ilk aşamada 6 hattın devreye gireceğini belirten GLOVETURK Genel Müdürü Hasan Umur şu bilgileri verdi:“Bu yıl sonuna kadar 12 hatta ulaşmış olacağız. Bu noktada yıllık toplam eldiven üretim adedimiz 3 milyarı bulacak. Bu da yaklaşık 30 milyon kutuya tekabül ediyor. Devam eden yatırımlarımızla birlikte 66 hatta ulaşarak üretim kapasitemizi yaklaşık 4.5 kat artıracağız ve 165 milyon kutu eldiven üreteceğiz. Şu an 20 bin metrekare olan üretim tesisimiz tüm etaplar tamamlandığında 110 bin metrekarelik büyük bir üretim kompleksi haline gelecek. Pazarın yüzde 70’ini tüm dünyada 30 ülke oluştururken, bunların 28’i zaten Avrupa ülkesi. Diğer iki büyük pazarsa ABD ve Japonya. İlk yıl kendi ihtiyacımızı karşıladıktan sonra hedefimiz Avrupa ülkeleri olacak.”ÇİNLİ FİRMA ROBOT ORDUSUNU TANITTI

 • Emeklilerin bayram ikramiyesi mayıs ayının ilk haftası yatacak
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 04:55

  13 milyon emekliye 1.000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi mayıs ayının ilk haftası yatırılacak. Sürekli iş göremezlik geliri olan da ikramiye alacak.Milyonlarca emekliyi ilgilendiren 1.000 TL’lik bayram ikramiyelerinin ödeme tarihi belli oldu. Toplam 13.1 milyon emekliye ödenecek bayram ikramiyeleri mayıs ayının ilk haftası hesaplara yatırılacak. Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihlerinde yatırılması bekleniyor. Böylece temmuzda hem zam hem de ikramiye alınmış olacak.Ramazan Bayramı’nın birinci günü bu yıl 13 Mayıs tarihine denk geliyor. Sabah gazetesinin haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu bayram ikramiyelerini bu tarihten bir hafta önce (6 Mayıs) hesaplara yatırmak için çalışmalara başladı.SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ikramiyelerinin aynı gün ödenmesi bekleniyor. Türkiye’de, 8.2 milyon işçi, 2.6 milyon Bağ-Kur ve 2.3 milyon memur emeklisi olmak üzere 13.1 milyon emekli bulunuyor. İdari izin kararıyla 3.5 gün olması beklenen bayram tatili başlamadan önce ikramiyeler hesaplara yatırılmış olacak.HEM ZAM HEM İKRAMİYEİlk olarak 2018’de verilmeye başlanan emekli ikramiyesi üç dönemdir bin lira olarak hesaplara yatırılıyor. Bu yıl da ikramiye aynı tutarda olacak. Bugüne kadar ödenen ikramiye tutarı 64.2 milyar liraya ulaştı. Önceki yıl iki güne yayılan ikramiye ödemeleri geçen yıl aynı gün gerçekleşmişti. Bu yıl ödeme şeklini SGK duyuracak.Geçen yıl emeklilere ödenen bayram ikramiyesi tutarı da 22 milyar lirayı geçti. Emeklilere 20 Temmuz’da kutlanacak Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihinde yatırılması bekleniyor. Emekliler temmuzda aylıklarını da zamlı alacak. Emekliler her yıl ocak-temmuz aylarında son 6 ayın enflasyon rakamlarına göre zam alıyor.YENİ EMEKLİLER DE ALIYORÖdemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden yararlanabiliyor. Yılda 2 ikramiyeden vefat eden emeklilerin hak sahibi yakınları da yararlanabilecek. Dul ve yetimler ikramiyeden hisseleri oranında yararlanacak. Hem eş hem çocuk ikramiye alabilecek. Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara ise en fazla ödeneğe imkân veren tek dosya üzerinden ödeme yapılacak. Hem kocasından hem babasından ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek.İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALANA DA VARMevcut sistemde emeklilerin emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Borcu bulunan ve hakkında haciz başlatılmış emekli aylığını almayı sürdürüyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olacak. Bayram ikramiyesine hiçbir şekilde haciz konulamayacak. İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında ikramiye ödenecek.NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ HESAPLARA YATTIMart ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemeleri de dün gerçekleştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin dün banka hesapları üzerinden yapıldığını belirterek, sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemelerinin ise PTT aracılığıyla yatırılacağını duyurdu. Nakdi ücret desteğinde 2.5 milyon kişiye toplamda 9 milyar lira ödeme yapıldı. Sosyal Koruma Kalkanı paketi sosyal güvenliğin, sosyal hizmetlerin ve sosyal yardımların birleştiği bir paket oldu. 6 milyon haneye 8 milyar lira ulaştı.KİMLER İKRAMİYE ALABİLİYOR?Bayram ikramiyesi: emekliler, ölüm aylığı alanlar, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine veriliyor.EMEKLİ HAYVANLAR ÇİFTLİĞİ

 • Pandemide sporu eve taşıdık
  by NTV on 10 Nisan 2021 at 04:41

  Corona virüs salgınında evde spor yapanların sayısı arttı. İnternetteki spor ürünleri satışında Mart 2020’den bu yana yüzde 95 oranında büyüme gerçekleşti.Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla birlikte sağlıklı yaşama ilgi artarken bu dönemde evde spor yapanların sayısı da hızla çoğaldı. Salgın nedeniyle spor salonlarına gitmeyi tercih etmeyen vatandaşlar evde spor yapmaya başladı.Salgın nedeniyle spor salonlarına gitmeyi tercih etmeyen vatandaşlar evde spor yapmaya başladı. Spor eğitmenlerinin internete yüklediği videolar eşliğinde evde spor yapmak isteyenler spor malzemelerine hücum etti. Bu kapsamda spor ürünlerinde en çok dambıl, pilates bandı, direnç lastiği, atlama ipi, step tahtası, yoga/pilates matı, pilates topu, bilek ağırlığı gibi ürünler öne çıkıyor.Sporcular için her bütçeye uygun ürün bulunuyor. Online satış platformlarında spor ürünlerinin satışlarında artış yaşanıyor. Öte yandan kargo şirketleri de salgın dönemiyle birlikte e-ticarete ilginin artmasıyla taşınan ürünlere spor ürünlerinin de eklendiğini belirtiyor. E-ticaret sektörü temsilcileri ise, 2020 Mart ayına kadar olan dönemde online spor malzemeleri alışverişinde yüzde 95’lik büyüme olduğunu söylüyor.YOGA, PİLATES SETLERİMilliyet gazetesinden Aylin Rana Aydın online satış sitelerinde yoga/pilates matı fiyatları 60 liradan başlayıp 400 liraya kadar çıkıyor. Genellikle 3’lü set halinde hafif/orta/sert özellikte olmak üzere satışa sunulan oilates bantlarının fiyatları ise 25 lira ila 150 lira arasında değişiyor. Direnç lastikleri ise 40 liradan başlayıp 200 liraya çıkıyor. Pilates toplarının fiyat aralığı ise boyutlarına göre 35 lira ila 150 lira.KADEMELİ STEP TAHTASI0.5 kilogramdan başlayan dambılların fiyatları ise ağırlıklarına göre değişiyor. İkili set halinde satılan dambıl fiyatları 30 liradan başlayıp 250 liraya kadar çıkıyor. Kol ve bacak güçlendirmek isteyenlerin tercih ettiği bilek ağırlıklarının fiyatları ise 50 liradan başlayıp 250 lirayı buluyor. Atlama iplerinin fiyatı özelliklerine göre 15 ila 100 lira arasında değişiyor. Kademeli olarak ayarlanabilen step tahtalarının fiyatı ise 130 ila 250 lira arasında.YÜZDE 95 BÜYÜME VARElektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, Covid-19 salgınının etkisiyle bir önceki yıla göre spor malzemelerinin online satışında büyük bir artış yaşandığını aktardı. 2020 Mart ayından 2021 Mart ayına kadar olan dönemde online spor malzemeleri alışverişinde yüzde 95’lik büyüme gerçekleştiğini ifade eden Ekmekçi, “Salgın nedeniyle evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz bu dönemde e-ticarette spor ürünlerine gösterilen yoğun ilgi devam ediyor. Yoga matı, pilates topu gibi ürünlerin yanısıra koşu bandı, kondisyon bisikleti gibi ürünler de öne çıkıyor.”ÇÖPE ATMADILAR ALIŞVERİŞ PUANI KAZANDILAR

 • Akaryakıtta tavan fiyat güncellendi
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 14:53

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bugünden geçerli olmak üzere bazı illerin akaryakıt tavan fiyatlarını yeniden belirledi.EPDK’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 17 Mart’ta başlayan tavan fiyat uygulaması kapsamındaki 81 ilde fiyatlar güncellendi.Buna göre, İstanbul Avrupa Yakası’nda benzinin litre fiyatı değişmedi. İlde benzinin litre fiyatı, en yüksek 7,07 lira, motorinin litre fiyatı 6,43 lira olacak.Anadolu Yakası’nda ise benzinin litresi en yüksek 7,08 liradan 7,09 liraya, motorinin ise 6,44 liradan 6,45 liraya yükseltildi.Ankara’da en yüksek 7,13 lira olan benzinin litresi 7,15 liraya, motorinin litresi ise 6,49 liradan 6,51 liraya çıkarıldı.İzmir’de benzinin litresi en yüksek 7,16 lira, motorinin litresi ise 6,52 lira olarak sabit tutuldu.EPDK, daha önce 2009, 2014 ve 2015 yıllarında olmak üzere üç defa tavan fiyat uygulamasına gitmişti.

 • Yeşil İş Zirvesi’nde sürdürülebilir iş modelleri dönüşümü için yol haritaları belirlendi
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 14:49

  Sürdürülebilirlik Akademisi ve Fortune Türkiye işbirliği ile “Değişimin Yeni Paradigmaları” temasıyla sekizincisi gerçekleştirilen YEŞİL İŞ 2021 Zirvesi, iklim değişikliği, ekonomide net-sıfır, karbon ve enerji dönüşümü, döngüsel ekonomi, inovasyon, sürdürülebilir finansman, yeşil fonlar ve yönetişim ve sürdürülebilir şehirler konularının odak noktasında yer aldığı uluslararası bir platforma dönüştü.Pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen zirvenin iki gününde de yurt dışından ve yurt içinden katılan konuşmacılar, en son gelişmeler ışığında özellikle sürdürülebilir iş ve yeşil iş dönüşümü yol haritalarını, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın ortaya koyduğu risk ve fırsatları değerlendiren paylaşımlarda bulundu.Sürdürülebilir finansman ve iklim fonları sürdürülebilir iş modellerini hızlandırırken ve pandeminin de etkisiyle artan dijitalleşmenin dünyanın sürdürülebilir geleceğini şekillendirdiğine dikkat çekti. Otomotiv, tarım, gıda, hızlı tüketim, yerel yönetimler gibi farklı alanlardan katılan isimler, sürdürülebilir dönüşümde tüketici alışkanlıklarındaki değişimin de büyük payı olduğunu vurguladı. Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa, YEŞİL İŞ 2021 Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, insanoğlunun yeni ve değişen koşullara uyum sağlayabildiği, risklere karşı kendini güçlü konuma getirebildiği ölçüde sürdürülebilir olacağını vurguladı.Covid-19 salgınının bu uyumla ilgili sorunları ortaya çıkardığını belirten Bursa, “Bu krizden şu dersi çıkarmalıyız. Dünyanın var olan dengesini bozmadan, başka sorunlar yaratmayacak şekilde, çevreyi ve ekosistem dengelerini koruyarak yolumuza devam etmeliyiz” dedi SCHNEİDER ELECTRIC YATIRIMLARINA DEVAM EDİYORSchneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölge Başkanı Bora Tuncer, sürdürülebilir dünya hedefi bakımından enerji verimliliğinin kritik önem taşıdığını vurgulayarak, “Enerji verimliliği teknolojilerimiz ve dijital dönüşüm çözümlerimiz ile Türkiye’de 40 yıla yakın bir süredir faaliyet gösteriyoruz. Türk iş dünyasına ve kamu sektörüne daha çevik ve esnek çözümler üreterek, enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için İnovasyon Merkezimiz dahil yatırımlarımızı kesintisiz sürdürme kararı aldık.Yatırımlarımıza pandemi sürecinde de devam ettik. Bu dönemde özellikle enerjinin kritik önem taşıdığı hastaneler, veri merkezleri ve gıda sektörlerine uzaktan enerji yönetimi, bakım onarım hizmetleri, 7/24 servis desteği vermeyi sürdürdük” diye konuştu.TÜRKİYE’DEKİ ODAK NOKTALARI: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, GENÇLER VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİSchneider Electric’in, 2030 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna sahip olmak taahhüdü verdiğini belirten Schneider Electric Global Strateji ve Sürdürülebilirlik Başkanı Olivier Blum da ‘Dönüşümün üstüne ve ötesine geçmek’ başlıklı sunumunda, “Sürdürülebilirlik taahhütlerimiz sadece operasyonlarımızda sürdürülebilir olmamızı sağlamakla sınırlı değil, aynı zamanda müşterilerimizin de daha sürdürülebilir olmasına yardımcı oluyoruz.Bu olumlu katkı, Schneider Electric’in 2020’deki toplam gelirlerinin yüzde 72’sini temsil eden Yeşil Gelirler olarak ölçülüyor. Kısa bir süre önce, yeşil gelirimizi yüzde 80’e çıkarmayı ve müşterilerimiz için 800 milyon ton CO2‘den kaçınma sözü verdiğimiz 2021-2025 Sürdürülebilirlik Taahhütleri’mizi açıkladık” dedi. Blum, Schneider Electric olarak Türkiye’de odak alanlarının iklim değişikliği, gençler ve toplumsal cinsiyet eşitliği olduğunu vurguladı.“İŞİMİZİ KARBON EMİSYONLARINI AZALTMA HEDEFİMİZE UYGUN ŞEKİLDE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, ‘Yeni bir çağ için enerji dönüşüm stratejileri’ başlıklı konuşmasında, “Geçen yıl küresel emisyonlar, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler neticesinde yavaşlayan ekonomik aktiviteye bağlı olarak yüzde 5,8 geriledi. Bu, 2 milyar ton daha az karbon emisyonu salındığı anlamına geliyor. Ancak özellikle büyük ekonomilerde toparlanmanın başlamasıyla emisyonlar yıl sonunda yeniden artışa geçti. Bu düşüşün de gösterdiği gibi, karbon emisyonlarının yol açtığı iklim değişikliği küresel bir sorun, enerji dönüşümü bir veya birkaç ülkenin çabalarıyla değil, tüm dünyanın ortak hareketiyle mümkün olabilir” dedi.Erdem, Shell’in iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik hedeflerini şöyle aktardı: “İlk hedefimiz, en geç 2050 yılına kadar tüm ürünlerimizin üretiminden ve operasyonlarımızdan kaynaklanan emisyonları net sıfıra indirmek. İkincisi; daha fazla yenilenebilir enerji ürünü satarak enerji ürünlerimizin net karbon ayak izini azaltmak. Üçüncüsü; daha temiz enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek üzere müşterilerimizle, farklı sektörlerle ve devletlerle birlikte çalışmak.Elektrikli araçlar için şarj istasyonları, hidrojen, güneş ve rüzgâr enerjisiyle üretilen elektrik gibi daha düşük karbonlu enerjiler sağlayarak, işimizi karbon emisyonlarını azaltma hedefimize uygun şekilde dönüştürüyoruz. Havacılık, denizcilik, karayolu taşımacılığı ve sanayi gibi karbondan arındırılması zor sektörler de dahil olmak üzere farklı sektörlerden aynı hedefle süreçlerini dönüştüren müşterilerimizle iş birliği içinde çalışıyoruz.”TÜRKİYE, AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLIYOR“Yeşil Mutabakat ve net-sıfıra giden yolda fırsatlar ve zorluklar” başlıklı oturumda konuşan Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdür Yardımcısı Bahar Güçlü, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın uluslararası ticarette oyunun kurallarını en baştan değiştireceği öngörüsüyle Bakanlık bünyesinde çalışmaları 2020 başında başlattıklarını söyledi. Sınırda Karbon Düzenlemesine ilişkin olarak Komisyon’a ülke görüşlerinin iletildiğini kaydeden Güçlü, “Türkiye’deki üreticilerin hiçbir şekilde Avrupa’daki benzerlerinden farklı bir muameleye tabi olmaması gerekiyor.Üreticilere bu sistemlere adapte olması açısından yeterli zaman verilmesi ve ek maliyet getirmemesi de önemli. Türkiye’nin bu politikalara uyumu, AB’nin değer zincirlerinin rekabetçiliği açısından da önemli ve ülkemizin AB fonlarından yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Gümrük Birliği ilişkimiz açısından da Avrupa’dan beklentimiz yakın bir diyaloğu tesis etmek. Nisan ayında görüşmelerimiz olacak, sonrasındaki süreçte yakın bir iş birliği sağlanabilmesi için çaba göstereceğiz” diye konuştu.Türkiye’nin halen bir eylem planı hazırlığı yürüttüğünü belirten Güçlü, “İlk aşamada uygulanacak sektörlerde düşük karbonlu üretimi teşvik edecek yol haritaları hazırlanması, teşvik sisteminin gözden geçirilmesi, teknolojik altyapının geliştirilmesi için Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi, belgelendirmenin Türkiye’de yapılması ve AB’de tanınırlığının sağlanması, ülkemizde devam eden karbon fiyatlandırma mekanizmasına yönelik çalışmaların Sınırda Karbon Düzenlemesi esasında ele alınması gibi konular eylem planının belli başlı konularını oluşturuyor” dedi.AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI TÜSİAD’IN DA ÖNCELİKLERİ ARASINDA“İş dünyasının gelecek stratejileri” başlıklı oturumda konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Avrupa Birliğinin 2019 yılında açıkladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı ile sürdürülebilirliği merkeze alarak kararlı bir büyüme politikası başlattığını belirterek, “AB’nin yeni sürdürülebilirlik modelini, modern kaynak verimliliğine odaklanan rekabetçi bir ekonomi hedefi oluşturuyor. AB, Yeşil Mutabakat ile iklim değişikliğine yönelik mücadeleye yasal bir zemin kazandırarak, Paris Anlaşması ile uygulamasıyla küresel liderlik rolünü pekiştiriyor. TÜSİAD olarak AB Yeşil Mutabakat gelişmelerini yakından takip ediyor, bu konuda hazırlık ve çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.DÖNGÜSEL EKONOMİ İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞ MODELLERİNE GEÇİŞ ÖNEMLİ YER TUTUYORKorozo Grup Genel Müdür Yardımcısı Warren Shaw ve European Plastics Converters Genel Müdür Alexandre Dangis’in de katıldığı döngüsel ekonomi ile ilgili oturumda, dünyada ve Türkiye’de döngüsel ekonominin önündeki engeller ve sunduğu fırsatlar farklı açılardan değerlendirildi.Zirvenin ikinci gününde açılış konuşmasını yapan Belediyeler Birliği Başkanı ve  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Fatma Şahin, yeşil ekonominin en önemli öncelikleri olduğunu belirterek, “Sevdiğim bir söz var: İklim biziz, biz değişmeliyiz, iklim değişmeyecek. Biz kendi yaşamlarımızı, önceliklerimizi, zihnimizi değiştirmek zorundayız. Bu tercih değil, bir zorunluluk” dedi. Pandeminin dijitalleşmenin ve akıllı şehrin önemini vurguladığını ifade eden Şahin, Gaziantep’te 3 ay önce Bilişim A.Ş. ve Enerji A.Ş. adında iki şirket kurduklarını söyledi.İŞİN GELECEĞİNDE SIRADA NE VAR?Fast Future CEO’su Rohit Talwar, sürdürülebilir bir insan yaşamı için sürdürülebilirliği ölçeklendirmenin büyük önem taşıdığını söyleyerek, “Sürdürülebilirliğin ölçeklendirilmesi; teknolojinin, dijitalleşmenin insan hayatını kolaylaştıran, kalitesini artıran ve sürdürülebilir kılan şekilde bilinçle hayatımıza entegre olması demektir.İş dünyasının insan hayatının kalitesini ve sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik bu bakış açısını, teknoloji kullanımını inovasyon ile birleştirerek stratejik yönetim modeline alması geleceği belirleyecektir. Dijital Demokrasi ve Gücün Yeniden Dağıtımı, yapay zeka, büyük veri, tahmine dayalı analitik, anında dil çevirisi, 5G, mobil blok zinciri, IoT, bulut, 3D / 4D baskı, genetik bilgi işlem, kuantum hesaplama, insan geliştirme, kapsamlı etkileşim gibi yakınsak üstel teknolojilere dikkat etmeye başlamamızı gerektiriyor” dedi.NESTLE, GIDA ATIKLARININ BAĞIŞLA DEĞERLENDİRİYORNestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu da ‘Artan Gıda Geleceğimizdir’ başlıklı oturumda, “BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden 17 tanesini kendimize pusula olarak edindik, bu hedeflerden 36 adet ilke çıkarttık ve bu ilkelerle iklim değişikliğine karşı bir mücadele başlattık. 190 ülkedeki, 400 fabrikamızda karbon ayak izlerimizi 2050 yılına kadar sıfıra düşürmeye söz verdik. Önceliğimiz, su kaynaklarının korunması, çevrenin korunması ve iklim değişikliğiyle mücadele. Nestle artık gıda atıklarının yüzde 90’ını bağışla değerlendiriyor” dedi.AKADEMİ ÇEVRE KODLAMA SINIFLARI KURUYOR‘Döngüsel ekonomi ve iş modelleri: Daha çok sat, daha az üret’ başlıklı oturumda konuşan Akademi Çevre ,Çevre ve Atık Yönetimi Direktörü Cem Ferda Tunçer 16 yıldır entegre döngüsel ekonominin kalbindeyiz. İnsan kaynağımız, alt yapımız, yüksek teknoloji kullanım tercihlerimizle atık yönetimi konusunda döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyoruz” dedi. Elektronik atıkları tesislerimizde ayrıştırarak elde edilen değerli malzemelerin satışından gelen gelirle Türkiye’nin teknolojiye erişimi kısıtlı olan bölgelerinde hizmet veren kodlama sınıfları kuruyoruz.” Sürdürülebilir finansman ve iklim fonları  iş modellerinin değişimi için büyük önem taşıyor.Sürdürülebilir finansman konulu oturumlarda Sürdürülebilirliğin  (ESG=ÇSY) daha da önem kazandığı ve artık birçok finansmanın koşulu haline geldiği ,EMPEA (Emerging Markets Private Equity Association) verilerine bakıldığında , Private Equity doğrudan yatırımlarında yatırımların içinde payının  neredeyse ¼’üne ulaştığı, kalanında ise şirketlerin yatırım sonrası iyileştirilmesi nin hedef alındığı,Global Sürdürülebilirlik Yatırımlarının  2020 yılında 45trilyon ABD Doları ile son 4 yılda ikiye katlanmış olduğu paylaşıldı.Denizbank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak da “Denizbank olarak 2002 yılında Tarişbank’ı satın alarak tarım sektörüne odaklandık. Bugün ilçelerin yüzde 90’ında hizmet veriyoruz. Samanı Temmuz’da, Ağustos’ta alamayan bir üretici zamanlamayı kaçırmış demektir. Biz onun bu ihtiyacı esnasında yanında olmaya odaklıyız.”diye konuştu.Konu ile ilgili oturumlarda Avrupa Birliği regülasyonları başta olmak üzere sürdürülebilirlik alanında regülasyonlar, hem yatırımcıyı hem de şirketi yakından ilgilendirecek konuma geldiği,risk ağırlıklarında bankaları da etkileyerek önümüzdeki dönemde finansman konusunda sürdürülebilirliğin  bir zorunluluk olmaya başladığı vurgulandı.Sürdürülebilirlik Bonolarının  daha ucuz finansman sağladığı ,yatırımcı ilgisinin yüksek olduğu  geçen tüm yıl 37Milyar ABD Doları olan tutara karşılık bu yıl daha şimdiden 23Milyar ABD Doları bono ihraç edildiği belirtildiği.Türkiye’de halka açık şirketleri Sürdürülebilirlik konusunda kendi inisiyatifleriyle ve YOİKK, SPK ve BİST’in yönlendirici desteğiyle büyük ilerleme kaydedildiği belirtildi.VEGAN ÜRÜNLERE TALEP YÜZDE 73 ARTTI‘İş dünyasının dönüşümü: Business as usual nasıl yıkılıyor?’ başlıklı oturumda konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, gıda perakendesinin pandemiyle birlikte hızlandığını belirterek, “Dijitalleşme, sağlıklı beslenme, müşterinin müşterisini anlamak önemli bir etmen haline geldi. Son 3 ayda organik gıdaya talepte yüzde 34, vegan ürünlerde yüzde 73 artış oldu.Meyve ve sebzede 15 farklı kategoride 8.500 ürünü yüzde 100 tarladan raflarımıza izlenebilir hale getirdik. Türüng ayrıca, gıda atığı konusunda kendi operasyonlarında, tedarikçi ve iş ortaklarında çalışmalar yaparak, 800 ton kadar atığı geri kazandıklarını ve bunları aş evlerine bağışlayarak 1,8 milyon öğün yemek sağladıklarını kaydetti.HALUK KAYABAŞI: ZAYIF HALKAYI KORUYORUZKibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı da “Kibar Grubu olarak sürekli değişim ve değişimi yönetme odaklıyız. İlk günden itibaren ‘Sağlık acil’ dedik ve çalışanlarımızın sağlığını önceliğimize aldık. Süreçlerimize paydaşlarımızı da dahil ettik. Zayıf halkayı korumaya özen gösteriyoruz. Krizi kaos olmaktan çıkartıp fırsata dönüştürecek çalışmalar yapıyoruz. 50 yıllık bir grup olarak, sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi tüm iş yapış biçimlerimize entegre ediyoruz. 13 sürdürülebilirlik önceliği belirledik. Toplam elektrik tüketimimizin yüzde 70’i kadar yenilenebilir enerjiden yararlanıyoruz” dedi.HIZLA DEĞİŞEN TEKNOLOJİ HER ŞEYİ DEĞİŞTİRİYORDoğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere ise şunları söyledi: “Hızla değişen teknoloji her şeyi değiştiriyor. İş yapış modellerinin dışında, tüketici profilinde de önemli değişiklikler var. Artık daha seçici bir tüketici var. En önemli kavram, güven. Grubumuz bünyesinde bir sağlık kurulu oluşturduk. Turizm, yeme, içme sektörlerinde en güvenli ortamın oluşması için çalıştık. Ofislerimizi, evden çalışan elemanlarımızı sağlıklı çalışmalarına devam etmeleri için gereken ortamı sağladık. Hibrit çalışma modelleri geliştiriyoruz.Veriyi hemen her sektörümüzde yaratıcı olarak kullanmayı planlıyoruz. Otomotivde müşterilerimize sadece araç satmıyoruz, uçtan uca tüm ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetleri proaktif olarak sunuyoruz. Galata Port konusuna hız verdik.”OTOMOBİL SATIŞLARINDA HİBRİT ARTIYOR, DİZEL GERİLİYOR, EŞARJ İSTASYONLARI KURULUYOR‘Gelecek vizyonu ile dönüşümü ileriye taşımak’ başlıklı oturumda, Doğan Holding Otomotiv Grubu Genel Müdürü Kaan Dağtekin, otomotiv sektörüne de tüketicideki değişimin yön verdiğini söyleyerek, “Tüketici hızla değişiyor. 2019’da satılan araçların yüzde 55’i dizeldi. Bu yılın ilk iki ayında yüzde 21 oldu. 3-5 yılda beklediğimiz değişiklik iki ayda gerçekleşti. Brisa CTO Yardımcısı Murat Hepdurluk da “Dijital dönüşüm, son 5 yıldır odaklandığımız bir konu. Odaklandığımız alanların başında akıllı üretim sistemleri geliyor. Burada IoT destekli ekipmanlar kullanıyoruz. Süreç otomasyonlarını robotlarla yürütüyoruz. Bir sonraki konu, otonom araçlar. Servis ağımız otonom araçlara hizmet verecek durumda ve hazırız. Eşarj konusunda Türkiye’de 16 istasyon kuruyoruz” ifadelerini kullandı.YEŞİL İŞ 2021 Zirvesi, Stratejik Çözüm Ortağı olan Schneider Electric, Ana Sponsor Shell ve Akademi Çevre,Nestle.Altın sponsorlar P&G Turkiye, Korozo Group, Denizbank, Metro Turkiye, Tencel, Kibar Holding, MG, Brisa olmak üzere önemli sponsorların destekleriyle gerçekleşiyor. Konferansın Ana Medya Sponsoru NTV.

 • Bazı bankaların çalışma saatleri değişti
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 13:54

  Gelecek hafta Ramazan Ayı’nın da başlamasıyla corona virüsle mücadelede yeni tedbirler uygulanacak. Bununla beraber bazı bankalar mesai saatlerinde değişiklik yapacaklarını açıkladı. İşte bankaların yeni çalışma saatleri…Corona virüs salgınında son günlerde yaşanan vaka sayısı artışı nedeniyle Ramazan Ayı’ndan itibaren yeni tedbirler uygulanacak. Bazı bankalar da, önümüzdeki haftadan itibaren çalışma saatlerinin değişeceğini duyurdu.Ocak ayından itibaren tekrar 09:00- 12:30 ve 13:30- 17:00 saatleri arasında çalışan bankaların yeni çalışma saatleri şöyle:Garanti BBVA Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası, Yapıkredi Bankası,  12 Nisan 2021 itibariyle10.00 – 12.30 ve 13.30 – 16.30 arasında hizmet verecek.

 • Dolar kuru bugün ne kadar? (9 Nisan 2021 dolar – euro fiyatları)
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 12:52

  Dolar – euro kaç TL? 9 Nisan 2021 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.ABD dolarının küresel piyasalarda zayıfladığı hafta genelinde, dolar kuru 8,15 civarında hareket etti.Dolar/TL, bugün 8,14-8,16 aralığında değerleniyor. Euro/TL de, 9,65’in üzerinde işlem görüyor.ABD’de yardım çeklerinin verilmesi, Biden’ın altyapı yatırım paketi ve dün Fed Başkanı Powell’ın güvercin açıklamaları sonrası ABD 10 yıllıkların faizleri 1.62’ye, dolar endeksi de yeniden 92 seviyesine çekildi.Fed Başkanı Jerome Powell, ekonominin desteklenmesi gerektiğini yinelediği açıklamasında, ekonomiye sağladıkları desteği azaltmaları için belirlenen hedeflere yönelik ciddi ilerleme görmek istediklerini söyledi.İstihdam piyasasındaki iyileşmeyi seri halde görmek gerektiğini söyleyen Powell, enflasyondaki artışın geçici olduğunu savundu.GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYINARŞİV: BORSADA YÖN NE OLACAK?

 • Borsa İstanbul’da gong Qua Granite için çaldı
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 12:51

  Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Sermaye piyasaları olarak her ortamda, her fırsatta vurguladığımız en önemli hususlardan biri finansal okur yazarlıktır. Amacımız finansal okur yazarlığı yüksek, bilinçli bir yatırımcı kitlesi oluşturmaktır” dedi.Qua Granite’in İnfo Yatırım aracılığındaki halka arzı dolayısıyla Borsa İstanbul’da Gong Töreni düzenlendi.Törene, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan, İnfo Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kemal Gökalp, Qua Granite Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Yavuz Arıcan ile Qua Granite bayileri katıldı.Ergun, törende yaptığı konuşmada, Qua Granite’in yaklaşık 846 bin yatırımcıya satış gerçekleştirerek çok başarılı bir halka arz gerçekleştirdiğini dile getirdi.Sermaye piyasaları olarak her ortamda, her fırsatta vurguladıkları en önemli hususlardan birinin finansal okur yazarlık olduğunu belirten Ergun, “Amacımız finansal okur yazarlığı yüksek, bilinçli bir yatırımcı kitlesi oluşturmaktır. Bu amaçla aracı kurumlarımıza hazırlayacakları araştırma raporları için finansal destek vermeye başlayacağız. Biz de borsa olarak her ortamda, sosyal mecralarda duyurular yapmaya videolar yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.Ergun, yatırımcıları en büyük beklentilerinin ise şirketle ilgili bilgileri Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) takip etmeleri yönünde olduğunu ifade ederek, “Sosyal medyaya itibar etmeyiniz. Bu şekilde bir yandan yatırımcılarımıza bu hatırlatmalarda bulunmuşken diğer yandan bu başarılı halka arzda emeği geçen herkese, Qua Granite’in değerli yöneticilerine ve çalışanlarına, Info Yatırım’a çok teşekkür ediyorum. Qua Granit’e borsa ailemize hoş geldiniz diyorum, bu halka arzın sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.”BORSAYA VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE İNANIYORUZ”Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan ise konuşmasına başlarken duygulanarak göz yaşlarını tutamadı.Kendileri için her şeyin küçük bir hayalle başladığını ve bu hayalle fabrikayı büyüttüklerini aktaran Ercan, kendilerine inan insanlarla birlikte Qua Granite’in bugün Türkiye’nin ve hatta dünyanın en büyük teknik granit üreticilerinden birisi haline geldiğine dikkati çekti.Borsa İstanbul gibi itibarı yüksek bir borsada seansa başladıklarını ve burada halka bu şirketi sunmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten Ercan,”Ve belki çok nadir olanlardan biri şu, biz halka arzdan sonra gelecek rakamla yatırım yapacağız demedik. Öncelikle kendimiz yatırımımıza başladık. Geçen yılın ekim ayı itibarıyla yatırımımıza başladık ve bu yatımı halkımıza açarak birkaç ay sonra açılacak bu yatırıma ortak ediyoruz. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü birlikten güç doğacağına, daha büyük hedeflilerimiz olacağına, borsaya ve Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz. Ve bunun için daha çok şeyler yapacağız. Bizim için borsaya açılmak ve buradan gelecek maddi imkanlar tabii ki önemli ama bizim en önemli önceliğimiz tabii ki hayallerimiz. Hayallerimiz çok büyük ve bu hayallerin peşinden koşmak gerçekten çok zevkli bir şey.” dedi.Ercan, BIST Yıldız Pazar’da direkt açılan ve Yıldız Pazar’daki Yönetim Kurulu Başkanları arasında muhtemelen en genç olanlardan biri ya da en genci olduğunu ifade ederek, “Bu yüzden aslında bütün yatırımcılarımıza söylemek istediğim en genç yatırımcıya yatırım yapın, en genç yatırımcıya destek olun. Ben de herkese söz veriyorum ki bu şirket çok daha güzel olacak, bu şirketi çok daha geliştireceğiz. Herkes diyor ki ‘halka arz olduk yeni başlıyoruz’ ama inanın biz daha başlamadık bile. Bu sadece bizim için bir altyapıydı ve inşallah bugünden sonra başlıyoruz ve hedeflerimiz büyük. İnşallah hep beraber bu hedefleri gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.KAPASİTE ARTIRIMINA YÖNELİK YATIRIMYatırımcıların Qua Granite halka arzına olan ilgisinin Türkiye ekonomisi ve sermaye piyasalarına olan inancın bir göstergesi olduğunu işaret eden Ercan, “Şirketimizin geleceğine güvenerek yatırımcı sayısı bakımından Borsa rekoru kırılmasında katkısı olan 846 bini aşkın ortağımıza çok teşekkür ederim. Türkiye tarihinin en yüksek katılımlı halka arzını yapmaktan dolayı hem gurur duyuyoruz, hem de bu kadar fazla kişinin sorumluluğunu üzerimizde hissediyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle bundan sonrasında da çok başarılı olacağımıza söz veriyoruz.” diye konuştu.Halka arzda sermaye artırımı yolu ile elde edilen yaklaşık 247 milyon TL’lik kaynağın önemli bir kısmının halihazırda devam eden kapasite artırımına yönelik yatırımın finansmanında kullanılacağını aktaran Ercan, halka arzın ardından şirketin bir yıl süreyle bedelli sermaye artırımı, kendisinin de 6 ay süreyle hisse satışı yapmayacağı taahhüdünde bulunduklarını söyledi.”REFERANS NİTELİĞİ TAŞIYACAK HALKA ARZ”İnfo Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kemal Gökalp da son dönemde özellikle halka arzlar yoluyla yatırımcı sayılarında ciddi artış yaşandığına dikkati çekerek, “Qua Granite’in halka arzına ise Türkiye’de borsa hisselerine yatırım yapan kişilerin yaklaşık üçte biri katıldı. Böylece, özünde sermayenin tabana yayılmasını hedefleyen halka arz kavramı yerini bulmuş oldu. Qua Granite’in halka arzına gösterilen ilginin, önümüzdeki dönem için referans niteliği taşıyacağına ve borsamızda halka açılmak isteyen şirketlere de ilham vereceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.YATIRIMCI SAYISI AÇISINDAN BORSA İSTANBUL TARİHİNİN REKORU KIRILDIÖte yandan toplantı sonrası aktarılan bilgilere göre, Türkiye’nin sadece teknik granit üreten en büyük şirketi olan Qua Granite, son 3 yılda halka arz edilen şirketlerin en büyüğü olarak BİST Yıldız Pazar’da 16,46 TL fiyat ve “QUAGR” koduyla işlem görmeye başladı. İnfo Yatırım aracılığında, 5-6 Nisan tarihlerinde Borsa’da Satış yöntemiyle gerçekleştirilen halka arzda 846 bini aşkın katılımcı ile yatırımcı sayısı açısından Borsa İstanbul tarihinin rekoru kırılmıştı.Qua Granite’in işlem görmesinin hemen ardından 5 işlem günü süreyle her gün açılış seansında, halka arz fiyatından, İnfo Yatırım aracılığı ile halka arz fiyatı olan 16,46 TL’den 1 milyon 800 bin adet günlük geçerli alım emri girilecek. Piyasa fiyatı halka arz fiyatının üzerinde olursa alım yapılmayacak.

 • Merko Gıda, Frigo Pak’ın yüzde 25’ini aldı
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 12:24

  Merko Gıda, Frigo Pak’ın yüzde 25’ini satın aldığını duyurdu.Türkiye’nin önde gelen domates üreticilerinden Merko Gıda, sektörün önemli oyuncularından Frigo Pak Gıda’nın yüzde 25’ini satın aldı. 8.5 milyon dolarlık bu satın almayla birlikte şirket, katma değerli üretim yelpazesini artırırken, ihracat pazarlarını da güçlendirecek. 1982 yılından bu yana Bursa’da faaliyetlerini sürdüren Merko Gıda, Frigo Pak Gıda ve yeni ürün gamıyla birlikte ihracatta farklı pazarlara da girmeye hazırlanıyor.Knorr, Nestle, Unilever başta olmak üzere ulusal ve uluslararası perakende devlerine küp domates ve salça satan Merko Gıda’nın bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye hazırlanan Frigo Pak Gıda, 2020 yılını 107 milyon TL ciroyla kapatmıştı.Konuya ilişkin açıklama yapan Merko Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Alistair Baran Blake, katma değerli domates üretim ve ihracatında 39 yıllık bir deneyime sahi olduklarına işaret ederek, “Odağımızda yatırım, büyüme ve satın almalar var.Bu amaçla sadece bu yıl kendi tesislerimizde 1 milyon Euro civarında makine yatırımımızı tamamlıyoruz. Yeni bir sayfa açarak büyüme ivmemizi artırırken, satın alma ve iş birlikleriyle de üretim ve sermaye gücümüzü yükseltiyoruz” dedi.Frigo Pak Gıda’nın Merko bünyesine katılmasının üretim, ürün çeşidi ve ihracat hacminin artmasına büyük katkı sağlayacağına işaret eden Blake, “Türkiye’nin köklü gıda firmasını bünyemize katmaktan çok mutluyuz. Bu satın alma böylesine olağanüstü günlerden geçerken Türk ekonomisine ve gıda sektörünün geleceğine olan güvenimizin de bir göstergesi. Yatırım ve satın alma planlarımız aynı şekilde devam edecek” dedi. İHRACAT ROTASI AVRUPAMerko Gıda’nın bu satın alma ile birlikte özellikle Avrupa ülkelerinde önemli bir atılım yapacağını vurgulayan Blake, şu değerlendirmeyi yaptı: “Frigo Pak Gıda, Bursa’da yer alan 20 bin metrekare büyüklüğündeki üretim tesislerinde başta narenciye konservesi olmak üzere, dondurulmuş gıda, meyve suyu ve sebze konservesi üretimi yaparak, bu üretimin yüzde 97’sini AB ülkelerine ihraç ediyor.2020 yılını 107 milyon TL ciroyla kapatan şirket, aynı zamanda sektörünün lider firmalarından biri. Bu satın almayla, Merko’nun Avrupa’da ihracat hacmini genişletirken, ihracata dayalı gelirlerimizi de olumlu etkileyecek”.

 • Mecidiyeköy Metro İstasyonu geçici olarak kapatıldı
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 10:00

  Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın Mecidiyeköy istasyonu, hat bakım onarım çalışmaları nedeniyle geçici olarak işletmeye kapatıldı.Metro İstanbul’un Twitter hesabından “M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı Mecidiyeköy istasyonu, hat bakım onarım çalışmaları nedeniyle geçici bir süre işletmeye kapatılmıştır.Çalışma tamamlandığında sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden duyurulacaktır” bilgisi paylaşıldı.Alınan bilgiye göre, bu süre içerisinde seferler Mahmutbey-Nurtepe arasında normal tarife ile kesintisiz, Nurtepe-Çağlayan arasında ise 13 dakika aralıklarla mekik işletme şeklinde yapılacak.Yolcular, belirtilen alternatiflerle Mecidiyeköy bölgesine erişimi sağlayabilecek.

 • Partilerin mali denetim sonuçları belli oldu
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 09:54

  Anayasa Mahkemesi, 20 siyasi partinin 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait mali denetimlerini yaptı. Yüksek Mahkeme’nin denetimlere ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.Anayasa Mahkemesi, aralarında Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti’nin de olduğu 20 siyasi partinin 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait mali denetimlerinde, bu partilerin gösterdikleri gelir-gider toplamının eldeki bilgilere göre doğru, denk ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na uygun olduğuna karar verdi.Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre Yüksek Mahkeme, Yurt Partisi’nin 2016, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Sağduyu Partisi, Kürdistan Sosyalist Partisi, İYİ Parti, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, İşçi Kardeşliği Partisi, Demokrat Parti, Hür Dava Partisi, Müdafaa-i Hukuk Hareketi Partisi, Demokratik Bölgeler Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin 2017, Ayyıldız Partisi, Alternatif ve Değişim Partisi, Bağımsız Cumhuriyet Partisi, Devrimci İşçi Partisi ve Türkiye İşçi Köylü Partisi’nin ise 2017 ve 2018 yıllarına ait mali denetimlerini yaptı.Buna göre, söz konusu partilerin, adı geçen yıllara ait kesin hesap incelenmesinde gösterdikleri gelir-gider toplamının eldeki bilgilere göre doğru, denk ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na uygun olduğuna karar verildi.

 • 8 binden fazla lojman açık ihale yöntemiyle satıldı
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 09:43

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, satış talimatı verilen 11 bin 700 kamu konutundan 8 bin 339’unun açık ihale yöntemiyle satışı tamamlandı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması, 2B arazilerindeki hukuki ihtilafların çözülmesi ve hak sahiplerinin uzun yıllardır kullanıcısı olduğu taşınmazlarda malik olmasının sağlanması amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.Bu çerçevede, devlet ile vatandaşlar arasında süregelen 2B arazilerindeki hukuki ihtilafların çözülmesi ve hak sahiplerinin uzun yıllardır kullanıcısı olduğu taşınmazlarda malik olmalarının sağlanması amacıyla 2012’de yürürlüğe konulan 6292 sayılı kanun kapsamında bugüne kadar yaklaşık 584 bin 941 taşınmaz satıldı, 821 bin 459 hak sahibi vatandaş tapusuna kavuştu ve 10,3 milyar lira gelir tahsil edildi.Aynı kanun kapsamında Hazine’ye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve hissedarlarına satışında ise bugüne kadar 82 bin 529 hak sahibine 64 bin 728 taşınmazın satışı yapıldı. Bu satışlardan yaklaşık 641 milyon lira gelir elde edildi.Ayrıca Bakanlık tarafından kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması için şimdiye kadar 11 bin 700 kamu konutunun satış talimatı verildi. Bu konutlardan yaklaşık 2 milyar 329 milyon lira değerindeki 8 bin 339 kamu konutunun açık ihale yöntemiyle satışı tamamlandı.TARIMSAL FAALİYETLER HAZİNE TAŞINMAZLARIYLA DESTEKLENİYORAyrıca çiftçilerin üretimini desteklemek amacıyla 52 bin 958 vatandaşa 579 milyon metrekare tarım arazisi ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralandı.Tıbbi, aromatik ve süs bitki türleri ile ceviz, badem, Antep fıstığı, zeytin başta olmak üzere ağaçlandırma faaliyetlerinin desteklenmesi ve yerli üretimin teşvik edilmesi amacıyla ise 2020’de 14 milyon 300 bin metrekare taşınmaz kiraya verildi.Tarımsal üretimin artırılması ve tarımsal istihdamın desteklenmesi amacıyla da topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere 60 dönüme kadar Hazine taşınmazı kiralanması için 2020’de hayata geçirilen proje kapsamında 15 milyon metrekare Hazine taşınmazı vatandaşlara kiralandı.SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ DE HAZİNE TAŞINMAZLARIYLA DESTEKLENİYORSosyal sorumluluk projelerinin desteklenmesi amacıyla 2020’de imzalanan protokoller ile Yeşilaya 31 ilde 4’ü kullanıma hazır bina olmak üzere toplam 140 bin metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı üzerinde 49 yıllığına bedelsiz irtifak hakkı tesis edildi.Türk Kızılaya ise 45 ilde 16’sı hizmete hazır bina olmak üzere 536 bin metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı üzerinde 49 yıllığına bedelsiz irtifak hakkı verildi.Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların eğitimini desteklemek amacıyla yerel yönetimlere 126 bin 800 metrekare, sporun tabana yayılması projesi kapsamında ise gençler için yeni spor alanlarının oluşturulmasının desteklenmesi amacıyla 39 ilde 2 milyon 300 bin metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı tahsis edildi.

 • Araştırma: İK liderlerine göre hibrit çalışma artık yeni normal
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 09:33

  PwC Türkiye, 2021 yılının ilk çeyreğinde farklı sektörlerden 40’dan fazla kurumun İK liderleri ile yaptığı araştırmasını yayımladı. “İnsan Kaynakları Liderlerinin Gündemi” raporuna göre, İK liderlerinin yüzde 94’ü hibrit çalışma modelinin kalıcı olacağını belirtti.PwC Türkiye’nin, perakende, otomotiv, teknoloji, bankacılık, sağlık, finansal hizmetler, enerji, telekomünikasyon, gayrimenkul ve endüstriyel üretim gibi sektörlerden farklı büyüklüklerdeki yerel ve uluslararası şirketlerin İK yöneticileriyle yaptığı araştırma, iş dünyasının geleceğin İK önceliklerine ışık tutuyor.Covid-19 pandemisi ile iş modellerinin geri dönülmez bir şekilde değişime uğradığını tespit eden araştırma, İK yöneticilerin de 2021 için önceliklerini; geleceğin iş modelleri, çalışan deneyimi ve dönüşümsel liderliğin geliştirilmesi, dijital İK ve veri analitiği çalışmaları ile kritik beceri ve yetkinliklerin inşası olarak tespit ediyor.CHRO ve İK liderleri bu 5 önceliği yerine getirirken en çok; çalışanların kaygı ve tükenmişlik duyguları, sanal çalışma ortamı sebebiyle zayıflayan şirket kültürü ve belirsizlik ortamında plan yapamamanın zorluk oluşturan konular olduğunu düşünüyor.Araştırmanın bir diğer dikkat çeken bulgusu ise ofis kavramına yönelik. PwC’nin Uzaktan Çalışma isimli bir diğer anketinin sonuçlarına göre çalışanların yüzde 71’i, şirketlerin ise yüzde 83’ü uzaktan çalışmaya geçişte başarılı olduklarını düşünüyor.”İnsan Kaynakları Liderlerinin Gündemi” raporuna göre, ise Türkiye’deki İK yöneticilerinin yüzde 94’ü hibrit çalışma modelini, yüzde 76’sı uzaktan çalışma yöntemlerini, yüzde 71’i ise esnek çalışma saatleri ve programını destekliyor.ÇALIŞAN DENEYİMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ VE İŞ GÜCÜ PLANLAMA ÖNEMLİ BİR GÜNDEMPwC İnsan Yönetimi ve Organizasyon Danışmanlığı Direktörü Ülker Day, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:“Araştırmamıza katılan CHRO ve İK liderleri organizasyonların büyüklüğü, sektörleri ya da strateji farklılıklarına rağmen 2021 ve sonrası için çok benzer tespitlerde bulundular.Görüşlerine başvurduğumuz İK liderlerinin yüzde 88’i çalışan deneyimini iyileştirmek için çalışanların fiziksel ve duygusal sağlığını korumanın en önemli unsur olduğunu düşünüyor.PwC’nin Küresel CHRO anketinde bu oranın yüzde 84 olduğunu hatırlarsak Türk iş dünyasının bu konuya küresel ortalamadan daha yüksek bir ilgisi olduğunu görebiliriz. Pandeminin bir sonucu olarak yaşanan ekonomik daralma birçok çalışanın işlerini kaybetmelerine sebep olmuştu. Fakat yapılan çalışmalar gösteriyor ki, üst düzey yöneticiler 2021 yılından ekonomik büyüme anlamında umutlu.Önümüzdeki 12 ay içinde yaşanması beklenen büyümeye paralel olarak, İnsan Kaynakları Liderleri de stratejik iş gücü planlamasını doğru yapmak durumunda. Türkiye’deki İK liderlerinin yüzde 2021 yılı için çalışan sayılarında artış bekliyor”.

 • Japonya ve ABD çip tedariğinde işbirliği yapacak
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 09:05

  Japonya ile ABD, küresel otomotiv üretimi olumsuz etkileyen çip krizinin çözülmesine yönelik yakın işbirliği yapılmasında anlaştı.Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Kajiyama Hiroşi, ABD’li mevkidaşı Gina Raimondo ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.Görüşmede ticaret ve enerji ilişkilerini ele alan iki bakan, otomobil endüstrisini olumsuz etkileyen küresel yarı iletken tedarik zinciri problemine yönelik işbirliği yapılmasında anlaştı.Kyodo ajansında yer alan haberde, işbirliği detaylarının, 16 Nisan’da ABD’de Başkan Joe Biden ile Başbakan Suga Yoşihide arasında düzenlenecek zirvede şekilleneceği ifade edildi.ARŞİV: ÇİN’DEN ÇİP KRİZİ İÇİN YENİ ADIM

 • Türkiye’de 2021 yılında satılan en ucuz sıfır otomobiller
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 08:55

  2021 yılında sıfır otomobil sahibi olmak isteyenlerin en çok aradıkları konu güncel fiyatlar. Listemizde 300 bin TL’ye kadar olan modellere yer verdik. Listede 150 bin TL altında sadece 1 model yer alıyor. Listeye yeni modeller eklenmeye devam ederken, firmalardan da satış kampanyaları geliyor. Sizin için Türkiye’de satılan en uygun fiyatlı 2021 model otomobilleri ve firmaların Nisan ayı kampanyalarını derledik.2021 yılında sıfır otomobil alacaklar için internet sitelerinde yer alan fiyat listelerine göre en uygun modelleri listeledik.İşte Türkiye’de satış yapan markaların liste fiyatlarına göre en ucuz modelleri… (Listede, markaların 300 bin TL’ye kadar olan modelleri harf sırasına göre dizilmiştir)C3 FEEL 1.2 PureTech 83 BVM SS 5 İleri Manuel Fiyatı: 164.000 TLKampanyalı fiyatı 160.000 TL MART AYI KAMPANYALARI Yeni Citroen C3 ve C-Elysee modellerinde 50.000 TL 12 ay %0 faiz kampanyası bulunmaktadır. C5 Aircross SUV modelinde 100.000 TL 15 ay %1,19 faizC3 AIRCROSS SUV SHINE 1.2 PureTech 130 HP SS EAT6 Tam Otomatik  Fiyatı 300.500 TLC-ELYSEE FEEL 1.5 BlueHDi 100 HP SS 6 İleri Manuel Fiyatı 197.500 TLYeni Sandero Comfort 1.0 Sce 65 bg  Fiyatı 160.000 TL  KAMPANYALAR Günlük 69 TL’ye yeni Sandero Stepway (sınırlı sayıdaki Yeni Sandero Comfort 1.0 Sce 65 bg otomobilin, perakende satın alımında uygulanan 152.900 TL’lik fiyat ile geçerlidir)Yeni Sandero Stepway Comfort 1.0 Turbo 90 bg Fiyatı 186.900 TLDUSTER Comfort ECO- G 115 bg 4×2 – 2020 model Liste fiyatı 183.100 TL Comfort 1.0 ECO- G 100 bg 4×2 E6DFull – 2021 model Liste fiyatı 196.000 TLEGEA SEDAN Easy 1.4 Fire 95 HP  BenzinliFiyatı: 146.900 TL Kampanyalı Fiyatı 142.900 TL KAMPANYALAR Fiat Egea 50.000 TL’ye 12 ay yüzde 0,99 faiz imkanı.  Fiat Panda’nın 2020 model Fiat Panda Urban 1.2 Fire 69 HP versiyonu 135.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak.  Fiat 500X Urban 1.0 FireFly 120 HP MT versiyonu 69.000 TL’ye varan indirimle satılıyor.  Dizel otomatik Fiat 500L’de 71.000 TL indirim fırsatı. (2020 model Fiat 500L Cross Plus 1.3 M.Jet 95 HP MTA)EGEA HATCHBACK Street 1.4 Fire 95 HP Manuel BenzinliFiyatı: 167.900 TL Kampanyalı Fiyatı 162.900 TLEgea Station Wagon Street 1.3 M.Jet 95 HP Manuel Dizel Fiyatı: 203.900 TL Kampanyalı Fiyatı 198.900 TLYeni Egea Cross 1.4 Fire 95 HP Street – Manuel – Benzinli  Fiyatı: 171.900 TL Kampanyalı fiyatı: 166.900 TLPANDA URBAN 1.0 70 HP Manuel- Mild Hybrid-Benzinli Fiyatı: 159.900 TLKampanyalı fiyatı 155.900 TL500L Cross – 1.4 Fire 95 HP MT – Manuel – Benzinli Fiyatı: 209.900 TL Kampanyalı Fiyatı:  199.900 TL500X 2020 Urban 1.0 120HP Firefly MTFiyatı: 297.400 TL Kampanyalı fiyatı 228.100 TLFiesta Style 5 Kapı 1.0L EcoBoost 100PS 6 ileri Otomatik Benzin – 2020 model Fiyatı 203.550 TL KAMPANYALAR Ford Fiesta, Ford Focus, Ecosport,  Yeni Kuga ve Yeni Puma model otomobillerde 100.000 TL, 12 ay, %0,99 faizFocus Trend X 4 Kapı1.5L Ti-VCT-123PS 6 İleri Manuel Benzin Fiyatı 220.800 TLEcoSport Style SUV 1.0L EcoBoost 125PS 6 İleri Otomatik Benzin Fiyatı 277.600 TLPuma Style SUV 1.0L EcoBoost 95PS 6 İleri Manuel Benzin Liste fiyatı 231.000 TLCivic Sedan 1.6L Elegance Otomatik BenzinListe fiyatı 294.500 TL KAMPANYALAR Honda Civic Sedan, 30.000 TL, 12 ay vade ve %0,99 faiz  Honda CR-V, 100.000 TL, 12 ay vade ve %0.80 faizHyundai i10 1.0 MPI 5 İleri Düz Jump (Benzinli) Liste fiyatı 157.450 TL Kampanyalı fiyatı 153.450 TL KAMPANYALAR 5.000 TL’ye varan indirim veya 50.000 TL’ye 12 ay %0,99 faiz fırsatı. Yeni i20, 146.400 TL’den başlayan fiyatlar veya 100.000 TL’ye 12 ay %0,99 faiz fırsatı. Yeni Kona, 56.900 TL’ye varan indirim veya %0,99 faiz fırsatı. Tucson, 68.500 TL’ye varan indirim veya 100.000TL’ye 12 ay %0,99 faiz fırsatı.Yeni i20 – 1.4 MPI 6 İleri Düz MT Jump (Benzinli) Liste fiyatı 168.550 TL Kampanyalı fiyatı 146.732 TLYeni Kona 1.0 T-GDI 7 İleri DCT Style (Benzinli) Liste fiyatı 282.500 TL Kampanyalı fiyatı 231.105 TLYENİ PICANTO Live 1.0L 67 PS AMT Benzin – Otomatik  Fiyatı: 172.900 TL Kampanyalı fiyatı 165.900 TL KAMPANYALAR Stonic, Rio, Ceed ve Picanto için 50.000 TL’ye 12 ay yüzde 0,99 faiz fırsatıyla.  Sportage ve XCeed için 100.000 TL’ye 12 ay yüzde 0,99 faiz.YENİ RIO 1.2L 84 PS Manuel Benzin Cool – 2020Fiyatı: 161.500 TL Kampanyalı fiyatı 156.500 TLCEED 1.4L 100 PS Manuel – Benzin – Cool Tekno – 2020Fiyatı: 208.200 TL Kampanyalı Fiyatı: 193.200 TLYENİ STONIC 1.25L 84 PS Manuel – Benzin – Cool  Fiyatı: 188.900 TL Kampanyalı fiyatı 182.900 TLSportage Cool 1.6L Benzin Manuel 132 PS  Fiyatı 231.600 TLYeni Space Star 1.2 INTENSE CVT Fiyatı 186.350 TL Kampanyalı fiyatı 182.800 TL Space Star 1.2 INTENSE CVT – 2020 model Fiyatı 178.850 Kampanyalı fiyatı 170.000 TL KAMPANYALAR Yeni Space Star ve Eclipse Cross 80.000 TL’ye, 12 ay, yüzde 0 faiz Outlander ve L200  için 100.000 TL’ ye, 12 ay, yüzde 0,99 Faiz kampanyasıEclipse Cross 1.5 4X2 INVITE MT – 2020 model Fiyatı 300.394 TL Kampanyalı fiyatı 287.650 TLNissan Micra 1.0 IG-T 100 düz vites Visia  Fiyatı 190.000 TL KAMPANYALAR Yeni Nissan Juke ve Micra için 60.000 TL’ye 12 ay yüzde 0 faiz Nissan Qashqai için 100.000 TL kredi tutarına 12 ay yüzde 0 faiz imkanı.  X-Trail için 200.000 TL’ye 24 ay yüzde 0 faiz.Yeni Juke 1.0 DIG-T 115 Düz Vites Tekna Fiyatı 231.200 TL Kampanyalı Fiyatı 229.900 TLCorsa 1.2 Essential Benzinli MT-5 75 HP Fiyatı 172.900 TL KAMPANYALAR Corsa 100.000 TL , 12 Ay, yüzde 0,99 faiz seçeneği  GRanland X, Insignia 150.000 TL, 12 Ay, yüzde 0,99 faiz seçeneğiASTRA HB 1.2 Benzinli MT-6 145 HP Fiyatı 279.500 TLYENİ CROSSLAND 1.2 Benzinli MT-6 130 HP Edition Fiyatı 219.900 TLYeni 208 ACTIVE 1.2 Puretech 75hp MT5  Liste fiyatı 182.000 TL Kampanyalı Fiyat 179.000 TL KAMPANYALAR YENİ PEUGEOT 208 40.000 TL’ye 12 ayda yüzde 0,99 faiz seçeneği YENİ PEUGEOT SUV 2008 50.000 TL’ye12 ayda yüzde 0,99 faiz seçeneği PEUGEOT 508 140.000 TL’ye12 ayda yüzde 0,99 faiz seçeneği YENİ PEUGEOT 3008 100.000 TL’ye12 ayda yüzde 0,99 faiz seçeneği PEUGEOT 5008 200.000 TL için 12 ay yüzde 0,99 faizYeni 308 STYLE TECH 1.2 PureTech 130 hp EAT8 Tam Otomatik  Fiyatı 283.253 TL Kampanyalı fiyatı: 280.000 TLYeni 2008 ACTIVE 1.2 PureTech 100hp 6MT Fiyatı 318.153 TL Kampanyalı fiyatı: 279.000 TLYeni Clio Joy 1.0 Sce 65 bg Liste fiyatı 165.000 TL KAMPANYALAR MEGANE SEDAN 134.900 TL peşinat 60.000 TL kredi 36 ay vade yüzde 1,63 faiz avantajı 104.900 TL peşinat, 49.000 TL kredi, 36 ay vade ve %1,59 faizMegane Sedan Joy 1.0 TCe 115 bg Fiyatı 209.000 TLIBIZA 1.0 Evo 80 HP SS Style  Liste fiyatı 170.000 TL Kampanyalı fiyatı: 166.900 TL KAMPANYALAR İbiza 1.0 lt Evo 80 HP motor seçeneği 166.900 TL’den başlayan fiyatlarlaYENİ LEON 1.0 TSI 110 HP Style Fiyatı 231.000ARONA 1.0 EcoTSI 110 HP DSG Style Plus  Fiyatı 231.000 TLFabia 1.0 TSI 95 PS DSG Premium  Fiyatı 217.400 TL  Mart ayı fiyatı 194.900 TL KAMPANYALAR Kodiaq için 150.000 TL, 12 ay, yüzde 0,99 faiz imkanıScala 1.0 TSI 115 PS DSG Elite Liste Fiyatı 230.900 TL Kampanyalı fiyatı 219.600 TLKAMIQ 1.0 TSI 110 PS DSG Premium  Fiyatı 302.400 TL Kampanyalı fiyatı 231.200 TLSWIFT HİBRİT 1.2 GL Techno CVT (Tek Renk) Otomatik Benzinli Liste fiyatı 212.900 TL Kampanyalı fiyatı 202.900 TL KAMPANYALAR SWIFT, Sx4 S-Cross ve Vitara için 10.000 TL takas desteği ile, 12 ay vadeli yüzde 0,99 faiz imkanıVitara 1.4 GL+ 4×2 AT (Tek Renk) Otomatik Benzinli 140 HP – 2020 model Fiyatı 284.900 TLYeni Corolla 1.5 Vision Liste fiyatı 203.600 TL KAMPANYALAR Yaris, Corolla ve C-HR modellerinde 75.000 TL 12 ay yüzde 0,69 faizToyota Corolla HB 1.2 Turbo Dream Multidrive S  Fiyatı 228.750Yaris 1.5 Dream Multidrive S Liste Fiyatı 209.200 TLKampanyaı fiyatı 194.500 TL YARIS 1.5 Hybrid Dream e-CVT  – 2020 model Liste Fiyatı 299.300 TL Kampanyalı fiyatı 226.900 TLPolo 1.0 80 PS Manuel Trendline  Liste fiyatı 197.400 TL KAMPANYALAR Volkswagen Doğuş Finans’tan (vdf) %1,89 avantajlı faiz oranıyla kredi imkanı  Kampanya dahilinde, 6 ila 36 aylık vadelerde %1,89, 37-60 aylık vadelerde %1,94  faiz oranlarıYeni Volkswagen Golf 1.0 lt TSI 110 PS Impression Fiyat 231.300 TL

 • Nakdi Ücret Desteği ödemeleri bugün yapılacak
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 08:49

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mart ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin bugün yapılacağını bildirdi.Bakan Selçuk yaptığı yazılı açıklamada, ödemelerin bugün banka hesapları üzerinden yapılacağını belirterek sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemelerinin ise PTT aracılığıyla yatırılacağını kaydetti.İLGİLİ HABER: SGK ‘Kod-29’ uygulamasında düzenlemeye gitti 

 • Çin’de 100 milyon kişi seyahat etti
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 08:47

  Çin’de geçen hafta 3 günlük bayram tatilinde seyahat kısıtlaması yoktu. 100 milyon kişi seyahate çıkınca pek çok sektörde işler canlandı…

 • TZOB Başkanı Bayraktar’dan Ramazan öncesi fiyat artışı uyarısı
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 08:38

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, daha ramazana girmeden fiyatlarda yaşanan artışların spekülatif faaliyetlerin başladığını gösterdiğini belirterek ramazan fırsatçılığı yapılmamasını istedi.Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ramazan öncesi üretici market fiyatlarını değerlendirdiği görüntülü bir basın açıklaması yaptı.Ramazan boyunca üretici ve market fiyatlarını takip ederek kamuoyunu bilgilendireceklerine işaret eden Bayraktar, “Ramazan öncesinde üretici ve market fiyat farkı 8 kata kadar ulaşmıştır. Bir önceki ay üretici market fiyat farkı yaklaşık 5 kata çıkmıştı. Zira üreticilerimiz ürününü düşük fiyata satarken tüketicilerimiz pahalıya tüketmektedir” diye konuştu.Bayraktar, Ramazan’ın bu yıl da geçen yıl olduğu gibi yeni tip corona virüs (Covid-19) sürecinde idrak edileceğini bildirirken “Bu nedenle bütün kesimler sağduyulu davranmalı, halkımızın ekmeği ile oynamak isteyen spekülatörlere fırsat verilmemelidir” ifadesini kullandı.Şemsi Bayraktar, 30 Mart-7 Nisan arasında geçen 8 günlük süreçte değerlendirilen Ramazan öncesi market fiyatlarına göre 3 üründe fiyat değişimi görülmediğini, 12 üründe azalma, 25 üründe ise fiyat artışı olduğunu bildirerek sözlerini şöyle sürdürdü:”Daha Ramazan’a girmeden fiyatlardaki bu artışlar spekülatif faaliyetlerin başladığını göstermektedir. Tüm kesimler sorumlu davranmalı, artan talep suistimal edilmemeli, Ramazan fırsatçılığı yapılmamalı, tedbirler zamanında alınmalıdır.Ay sonundan bu güne markette yeşil soğan, kuru fasulye ve yeşil mercimek fiyatında bir değişim meydana gelmezken, en fazla fiyat artışı yüzde 25,87 ile karnabaharda yaşandı.Karnabahardaki fiyat artışını yüzde 13,17 ile Antep fıstığı, yüzde 12,52 ile kuru üzüm, yüzde 6,35 ile nohut, yüzde 6,09 ile sivri biber, yüzde 5,75 ile incir, yüzde 5,62 ile pırasa, yüzde 5,26 ile patates, yüzde 5,11 ile pirinç, yüzde 4,60 ile domates, yüzde 3,67 ile kuru soğan takip etti.Fiyat düşüşü en fazla yüzde 5,50 ile mısır özü yağında yaşanmıştır. Mısır özü yağındaki fiyat düşüşünü ise yüzde 3,89 ile patlıcan, yüzde 3,66 ile maydanoz, yüzde 2,53 ile salatalık, yüzde 1,47 ile elma izledi.”Üretici fiyatlarında ise 8 günlük süreçte 15 üründe fiyat değişimi görülmediğini, 9 üründe azalma, 8 üründe ise fiyat artışı meydana geldiğini anlatan Bayraktar, üreticide en fazla fiyat artışının yüzde 26,32 ile karnabaharda görüldüğünü, bu üründeki fiyat artışını yüzde 16,81 ile domates, yüzde 13,39 ile limon, yüzde 12,50 ile lahana, yüzde 10,87 ile kuru kayısının izlediğini aktardı.Bayraktar, bu 8 günlük süreçte Ramazan öncesi üretici ve market arasındaki en fazla fiyat farkının yüzde 695,45 ile patateste yaşandığına işaret ederek “Bu fiyat farkı kuru soğanda yüzde 532,14, maydanozda yüzde 274, lahanada yüzde 260, ıspanakta yüzde 242,67, marulda 240,9 olmuştur. Marketlerde patates 8 kat, kuru soğan 6,3 kat, maydanoz 3,7 kat, lahana 3,6 kat, ıspanak 3,4 kat pahalıya satılmaktadır.GEÇEN RAMAZAN’A GÖRE FİYATI EN ÇOK ARTAN ÜRÜN YÜZDE 75 ZAMLA SİVRİ BİBERBu yıl ve geçen yıl Ramazan öncesindeki fiyatlara göre markette 33 üründe fiyat artışı 6 üründe fiyat düşüşü olmuştur. Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 75,18 ile sivri biber, yüzde 68,76 ile ayçiçek yağı, yüzde 57,89 ile yumurta, yüzde 48,28 ile mısır özü yağı, yüzde 42,02 ile kuru üzümde yaşandı” değerlendirmesinde bulundu.

 • Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 9 Nisan 2021 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 08:16

  Altının gram fiyatı 458 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 751,5 lira, Cumhuriyet altını 3.090 liradan satılıyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 9 Nisan 2021 anlık ve güncel altın fiyatları…GÜNCEL ALTIN FİYATLARIAltının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 458 lira seviyesinden işlem görüyor.Dün 455-462 lira bandında işlem gören altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,8 artışla 459,8 liradan tamamladı.Gram altın, yeni güne düşüşle başlamasının ardından yüzde 0,4 altında, 458 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 751,5 lira, Cumhuriyet altını da 3.090 liradan satılıyor.Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda dünkü kapanışa göre yüzde 0,5 azalışla 1.746,50 dolardan alıcı buluyor.ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankasının düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında gerçekleşen küresel ekonomiye yönelik bir video konferans etkinliğinde yaptığı konuşmada, ekonomi normalleşirken fiyatlarda geçici artışın görülebileceğini ancak kalıcı enflasyon beklemediklerini söyledi.Powell’ın açıklamaları sonrası dün yüzde 1,62’ye kadar gerileyen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi, bugün tekrar yüzde 1,67’ye çıkarak altının ons fiyatı üzerinde baskıya neden oldu.Analistler, bugün ABD’de Üretici Fiyata Endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.740 doların destek konumuna geldiğini ifade etti.VIDEO: GALATAPORT’TA SONA DOĞRU

 • TCMB anketi: Yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentisi yükseldi
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 08:09

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından reel ve finans sektöründen katılımcıların beklentilerinin derlendiği beklenti anketinin nisan ayı sonuçları yayımlandı. Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 11,54’ten yüzde 13,12 seviyesine çıktı.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılı Nisan ayı Beklenti Anketi İstatistiklerini paylaştı.Buna göre, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,54 iken, bu anket döneminde yüzde 13,12 oldu.12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,47 iken, bu anket döneminde yüzde 11,26 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,18 ve yüzde 9,55 olarak gerçekleşti.12 AY SONRASI ENFLASYON BEKLENTİLERİ2021 yılı nisan ayı anket döneminde, katılımcıların 12 ay sonrasına ilişkin ihtimal tahminleri değerlendirildiğinde, TÜFE’nin ortalama olarak yüzde 24,74 ihtimalle yüzde 10,00-10,99 aralığında, yüzde 28,50 ihtimalle yüzde 11,00-11,99 aralığında, yüzde 17,56 ihtimalle ise yüzde 12,00-12,99 aralığında artış göstereceği öngörüldü.Aynı anket döneminde nokta tahminler esas alınarak yapılan değerlendirmeye göre ise, katılımcıların yüzde 28,00‘ının beklentilerinin yüzde 10,00-0,99 aralığında, yüzde 36,00‘ının beklentilerinin yüzde 11,00-11,99 aralığında, yüzde 14,00‘ının beklentilerinin ise yüzde 13,00’dan büyük olduğu gözlendi.24 AY SONRASI ENFLASYON BEKLENTİLERİ2021 yılı Nisan ayı anket döneminde, katılımcıların 24 ay sonrasına ilişkin ihtimal tahminleri değerlendirildiğinde, TÜFE’nin ortalama olarak yüzde 20,34 ihtimalle yüzde 9,00’dan küçük, yüzde 35,66 ihtimalle yüzde 9,00-9,99 aralığında, yüzde 26,26 ihtimalle ise yüzde 10,00-10,99 aralığında artış göstereceği öngörüldü.Aynı anket döneminde nokta tahminler esas alınarak yapılan değerlendirmeye göre, 24 ay sonrası TÜFE enflasyonu beklentileri değerlendirildiğinde, katılımcıların yüzde 15,22’sinin beklentilerinin yüzde 9,00’dan küçük, yüzde 43,48‘inin beklentilerinin yüzde 9,00-9,99 aralığında, yüzde 30,43‘ünün beklentilerinin ise yüzde 10,00-10,99 aralığında olduğu gözlendi.FAİZ BEKLENTİLERİBİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 17,56 iken, bu anket döneminde yüzde 19,03 olarak gerçekleşti. TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 17,53 iken, bu anket döneminde yüzde 19,00 oldu.TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,59 ve yüzde 19,00 olarak gerçekleşti.Vadesine beş yıl ya da beş yıla yakın süre kalan DİBS’lerin12 ay sonrası ikincil piyasa yıllık bileşik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 13,24 iken, bu anket döneminde yüzde 15,52‘ye yükseldi. Vadesine on yıl ya da on yıla yakın süre kalan DİBS’lerin 12 ay sonrası ikincil piyasa yıllık bileşik faiz oranı beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 12,90 ve yüzde 15,49 olarak gerçekleşti.DÖVİZ KURU BEKLENTİSİNDE HIZLI YÜKSELİŞCari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 7,95 TL iken, bu anket döneminde 8,57 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,20 TL iken, bu anket döneminde 8,78 TL olarak gerçekleşti.GSYH BÜYÜME BEKLENTİLERİGSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4,4 iken, bu anket döneminde yüzde 4,3 olarak gerçekleşti. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 4,2 olarak gerçekleşti.

 • Bakan Pakdemirli: Patates ve kuru soğan alıp ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtacağız
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 07:57

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, stok artışlarını önlemek için patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ve alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz dağıtılacağını ifade etti.Bakan Pakdemirli, yazılı açıklamasında, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını sürecinde otel, lokanta gibi toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurt içi ve dışı piyasalarda patates ve soğan satışlarının gerilediğine dikkati çekti.Bu gelişmelerin, stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olduğunu aktaran Pakdemirli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:”Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir.Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerimizden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütlerimiz aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır. Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır.”TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğanın valilikler (sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını bildiren Pakdemirli, Bakanlık ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıkların ikmal edildiğini ve Ramazana girmeden illere sevkiyat işlemlerinin başlatılmış olacağını vurguladı.Pakdemirli, “Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 • Talep azaldı, limon fiyatları 3 liraya düştü
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 07:15

  Türkiye’nin limon ihtiyacının yüzde 65’inin karşılandığı Mersin’de limon hasadının sonuna yaklaşıldı. Talebin azalması nedeniyle limon fiyatlarının düşüşe geçtiğini belirten üreticiler, limonun kilosunun 3 liradan alıcı bulduğunu söyledi.Salgın nedeniyle işletmelerin bir çoğunun kısıtlamaya gitmesiyle limona olan talebin azalması, fiyatların da düşmesine neden oldu.Geçen yıl kilosu 6 liradan alıcı bulan limonun kilosu, bu yıl 3 liradan satılıyor.Türkiye’nin limon ihtiyacının yüzde 65’inin karşılandığı Mersin’in Erdemli  ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, ilçede bulunan limon fabrikalarını gezerek, üretici ve tüccarlardan bilgi aldı. Başkan Şahin, “İlçemizde limon hasadının son dönemlerine yaklaştığımız bu günlerde limona olan talebin az olması nedeniyle fiyatlarda düşüş yaşanıyor. Yurt dışına olan ihracatımızda da büyük azalma var” dedi.İHRACAT DA AZALDIErdemli’de limon üreticisi ve aynı zamanda limon tüccarı olan Erdoğan Yaşar ise, “Limona olan talep geçen yıla oranla yüzde 50 oranında azaldı. Fabrikalarda dinlenme ve yatak limonlarının işlenmesine başladık. Rusya, Ukrayna, Romanya gibi ülkelere limon ihracatımız var ama bu ülkeler daha önceki yıllar gibi fazla limon almıyorlar. Talep az olduğu için limon ihracatımızda geçen yıla oranla yüzde 50 oranında azaldı” diye konuştu.ARŞİV: LİMONDA BU YIL ”YAĞMUR” FİRESİ YÜKSEK

 • Hayvancılık işletmelerine iyi tarım uygulamalarına uyum sağlama zorunluluğu getirildi
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 07:05

  Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan nitrat kirliliğinin önlenmesine yönelik tebliğde düzenlemeye gitti.Bakanlık tarafından hazırlanan “Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Nitrat Kirliliğinin Önlenmesine Yönelik İyi Tarım Uygulamaları Kodu Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak 11 Şubat 2021’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.Buna göre, “nitrat eylem planı” tebliğe eklendi. İyi tarım uygulamaları kodu nitrata hassas bölgelere özgü hazırlanan nitrat eylem planları ile uygulanacak.Nitrata hassas bölgelerde, yılda 1600 kilogram ve üzeri azot üreten hayvancılık işletmeleri hayvansal gübre deposu ve hayvansal gübre yönetim planı; yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğüne sahip tarımsal işletmeler ise gübreleme planı yapmakla yükümlü olacak. Bu bölgelerde, yılda 1600 kilogramdan az azot üreten hayvancılık işletmeleri için hayvansal gübre deposu ve hayvansal gübre yönetim planına yönelik hükümlerin uygulanması zorunlu olmayıp gönüllülük esas alınacak ancak bu işletmeler, diğer tüm hükümleri uygulamakla yükümlü olacak.Hayvansal gübre deposu, hayvansal gübre yönetim planı ve/veya gübreleme planı yapacak tarımsal işletmeler il/ilçe müdürlükleri tarafından belirlenecek.HİBE VE TEŞVİKLE KURULACAK İŞLETMELERNitrata hassas ve hassas olmayan bölgelerde, yılda 1600 kilogram ve üzeri azot üretme kapasitesine sahip olarak kurulacak hayvancılık işletmeleri ile yıllık ürettikleri azot miktarına bakılmaksızın hibe, destek, teşvik ve düşük faizli kredi kullanılarak kurulacak hayvancılık işletmeleri, iyi tarım uygulamaları koduna uyumlu olarak planlanacak.Tarımsal işletmelerin iyi tarım uygulamaları koduna uygunluğu il/ilçe müdürlüğü tarafından değerlendirilecek.UYUM SÜRECİTebliğ kapsamında iyi tarım uygulamaları koduna uymakla yükümlü olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla faaliyet gösteren hayvancılık işletmeleri, 11 Şubat 2024 tarihine kadar iyi tarım uygulamaları koduna uyum sağlamak zorunda olacak.Sığır, koyun ve kümes hayvanları için sulu gübre (bulamaç) miktarları ve çiftlikte gübre depoları ve diğer üniteler arasındaki mesafelere ilişkin tablolarda da bazı değişiklikler yapıldı.

 • Commerzbank, Macaristan’daki birimini satmak istiyor
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 06:58

  Commerzbank AG’nin, yeni CEO’su maliyetleri düşürmek ve çekirdek olmayan ülkelerden çekilmek için bir plan başlatırken Macaristan’daki bankacılık işinin satışına başladığı bildirildi.Avrupa’nın en büyük ikinci bankası Commerzbank, Macaristan’daki birimini satmak istiyor. Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre banka, maliyet azaltma ve çekirdek olmayan ülkelerden çekilme stratejisi çerçevesinde Macaristan’daki bankacılık birinimi satıyor.Commerzbank’ın Macaristan biriminin değerinin 100 milyon euro (119 milyon dolar) civarında olabileceğini ifade edildi.Commerzbank Macaristan’an Belçikalı KBC Group ve Avusturya’dan Raiffeisen Bank International’ın ilgi göstermeleri bekleniyor.

 • 35 tasarruf finansman şirketi BDDK’ya intibak başvurusunda bulundu
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 06:42

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dün itibarıyla tasarruf finansman şirketlerinden 23’ünün tek başına, 12’sinin ise 5 şirket çatısı altında birleşmek üzere toplam 35 şirketin intibak başvurusunda bulunduğunu bildirdi.BDDK’nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununda yapılan değişiklik ile tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetiminin BDDK tarafından yapılacağının hüküm altına alındığı anımsatıldı.Bu kapsamda, tasarruf finansman faaliyeti yürütenlerin BDDK’ya başvuru yapmalarının zorunlu olduğu ve başvuru yapmayanlar hakkında “İzinsiz faaliyette bulunmak” suçundan işlem tesis edileceğinin duyurulduğu aktarılan açıklamada, belirlenen başvuru süresinin dün sona erdiği ifade edildi.KURUL TARAFINDAN UYGUN BULUNANLAR FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEKAçıklamada, BDDK’ya intibak başvurusunda bulunan şirketlerin, değerlendirme süreci tamamlanana kadar faaliyetlerine devam edebileceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:”Diğer taraftan, intibak talebi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından uygun bulunanlar, sektörde faaliyetlerine devam edecek olup, intibak talebi reddedilen şirketler ise ret kararından itibaren faaliyetlerine devam edemeyecektir.Dolayısıyla bugün itibarıyla intibak başvurusunda bulunduğu ifade edilen şirketler haricinde, tasarruf finansman faaliyetinde bulunanlar veya alınması gereken izinleri almaksızın ticaret unvanlarında, her türlü belge, ilan ve reklamlarında veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda tasarruf finansman şirketi gibi faaliyet gösterdiği izlenimini uyandıran söz ve deyimleri kullananlar hakkında kurumumuz tarafından ‘izinsiz faaliyette bulunmak’ suçundan adli mercilere başvuruda bulunulacaktır.”Vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına, intibak başvurusunda bulunan şirketler arasında yer almayan gerçek ve tüzel kişilere itibar etmemesi uyarısında bulunulan açıklamada, bu kapsamdaki eylemleri gerçekleştirenlerin BDDK veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirilmesinin önemine işaret edildi.Açıklamada ayrıca, tasarruf finansman şirketlerine yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altına alınmadığı hususu vatandaşların bilgisine sunuldu.35 ŞİRKET BAŞVURUDA BULUNDUÖte yandan, BDDK tarafından ilan edilen listeye göre, dün itibarıyla 35 şirket intibak başvurusunda bulundu. Bu şirketlerden 23’ü tek başına, 12’si ise 5 şirket çatısı altında birleşmek üzere başvuruyu gerçekleştirdi.

 • Bitcoin, Ethereum ve Altcoin’lerde son durum ne? 9 Nisan 2021 BTC, ETH ve XRP kaç dolar/TL oldu?)
  by NTV on 9 Nisan 2021 at 05:30

  Kripto para piyasaları yeniden 2 trilyon doların üzerine çıktı. Peki Bitcoin, Ethereum ve Altcoin’lerde son durum ne? BTC, ETH ve XRP kaç dolar/TL oldu? İşte ayrıntılar…Kripto para piyasalarının hacmi önceki gün yaşanan düşüşün ardından yenide toparladı. Coingecko verilerine göre toplam piyasa hacmi yüzde 3’e yakın değer kazanarak yeniden 2 trilyon doların üzerine çıktı. Bitcoin’de yüzde 2 oranında değer kazandı ve yeniden 58 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi ise 1.86 trilyon dolar seviyesinde duruyor. BTC’nin piyasa hakimiyeti yüzde 54 seviyelerinde.Ethereum da son 24 saate yüzde 3 değer kazandı. ETH, 2 bin 77 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ripple XRP projesi ise yüzde 10’dan fazlaartarak 1 dolar 5 cent seviyesine yükseldi.VIDEO: BİLGİSAYARA BİTCOİN ZAMMI

 • Fed Başkanı Powell’dan enflasyon açıklaması
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 19:08

  Fed Başkanı Powell, enflasyon değil geçici fiyat artışı beklediklerini söyledi.ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonomi normalleşirken fiyatlarda geçici artışın görülebileceğini ancak kalıcı enflasyon beklemediklerini ifade etti.Powell, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankasının düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında, küresel ekonomiye yönelik bir video konferans etkinliğine katıldı.Sağlanan önemli mali destek ve hızla ilerleyen aşılamanın ekonominin oldukça kısa sürede tam olarak yeniden normale dönmesine izin verdiğine işaret eden Powell, para politikasının da hala destekleyici olduğunu söyledi.Powell, toparlanmanın tamamlanmadığını ve dengesiz olduğunu, dünyada herkes aşılanana kadar mutasyon riskinin olacağını ve ekonomik faaliyete güvenle devam edilemeyeceğini ifade etti.”AYNI EKONOMİYE GERİ DÖNMEYECEĞİZ”Varlık alımlarının Fed’in hedeflerinde kayda değer bir ilerleme sağlanana kadar mevcut hızda devam edeceğini yineleyen Powell, bu noktada gerçek bir ilerlemeden bahsettiklerini, tahminlere bakmadıklarını kaydetti.Powell, küresel aşılamanın sağlanan ilerlemeye yönelik risk oluşturduğunu belirterek, insanlara aşı olmaları ve sosyal mesafe önlemlerine devam etme çağrısında bulundu.Fed Başkanı Powell, “Başka bir salgın daha yaşamak istemiyoruz. Daha az ekonomik zarar verse ve daha az insanı öldürse bile toparlanmayı yavaşlatacaktır.” dedi.Toparlanma tamamlanana kadar ihtiyaç duyulan desteğin ekonomiye sağlanacağının altını çizen Powell, “Ayrıca hatırlatmakta fayda var, aynı ekonomiye geri dönmeyeceğiz, bu farklı bir ekonomi olacak.” değerlendirmesinde bulundu. “FİYAT ARTIŞI İLE KALICI ENFLASYON ARASINDA FARK VAR”Enflasyona ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Powell, fiyat artışı ile kalıcı enflasyon arasında fark olduğunu aktardı.Enflasyon seviyesinin, arzdaki darboğazların aksine, ekonomideki temel enflasyon dinamikleri tarafından belirlendiğini ifade eden Powell, şunları kaydetti:”Ekonomi yeniden normalleşirken talepte bir artış olacak, belki de darboğazlar olacaktır ancak bunun temeldeki enflasyon psikolojisini değiştirmesi olası görünmüyor. Fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı olacağını, fiyat artışları şeklinde tüketicilere yansıyabileceğini ve bu etkinin geçici olacağını düşünüyoruz.”Powell, enflasyonun yükselmesi halinde müdahalede bulunmak için gerekli araçlara sahip olduklarını ancak bu olasılığa ihtimal vermediklerini belirtti.Fed Başkanı Powell, “En olası durumda bu dönemde geçici olarak daha yüksek fiyatlar görülecek ancak kalıcı enflasyon görülmeyecektir.” dedi.

 • Galataport projesinde sona doğru
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 17:47

  İstanbul’un dünyaya denizden açılacak kapısı Galataport projesinde sona yaklaşılıyor. Yakında açılması beklenen proje için kruvaziyer sektöründe de heyecanlı bir bekleyiş var. Firmalar yaz sezonuna yönelik güzergahlarını güncelliyor.

 • Prosus, dünyanın en büyük ikinci blok satışını gerçekleştirdi
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 14:49

  Reuters’ta yer alan habere göre, Amsterdam merkezli teknoloji şirketi Prosus, Çinli oyun ve sosyal medya devi Tencent Holding’deki yüzde 2’lik hissesinin satışından 14,6 milyar dolar net gelir elde ettiğini açıkladı. Böylelikle Prosus, dünyanın en büyük ikinci blok satışını gerçekleştirmiş oldu.Prosus Yönetim Kurulu Başkanı Koos Bekker, Perşembe günü tamamlanan satışın ardından  yaptığı açıklamada, “Tencent ve yönetim ekibine olan inancımız sarsılmaz, ancak aynı zamanda ana iş kollarımızda ve gelişmekte olan sektörlerde devam eden büyümeyi finanse etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.ONLİNE YEMEK PLATFORMLARINA YATIRIMProsus, ayrıca çevrimiçi yemek dağıtım platformlarına ve dijital ödeme sistemlerine de yatırım yaptığını duyurdu. Şirket, 30 Eylül’de sona eren yarı yıl için, Tencent hisselerinin diğer çevrimiçi faizlerdeki zararlarını dengelemesinden elde edilen gelirle, çekirdek kazançlarında yüzde  29’luk bir artışla 2,2 milyar dolara yükseldiğini bildirmişti. Bununla birlikte Tencent, Prosus’un 191,89 milyon hissesini 114,1 milyar Hong Kong doları karşılığında sattığını açıkladı. Satışın ardından Prosus’un Tencent’taki hisselerinin oranın yüzde 28,9’a düştüğü belirtildi. Söz konusu hisseler, önceki gün 629,50 Hong Kong doları olan kapanış fiyatının yüzde 5,5 altında, yani 595 Hong Kong dolarına satıldı.YÜZDE 2,5 DEĞER KAYBETTİÖte yandan, bu yıl yüzde 10 artan Tencent hisseleri, satış haberinin  ardından Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda yüzde 2,5 değer kaybetti.Küresel piyasa verileri altyapı sağlayıcısı Refinitiv’e göre, Güney Afrikalı Naspers’ın,  grubun yüzde 2’sini 9,8 milyar dolara sattığı 2018’den bu yana blok ticaretindeki en büyük ikinci satış gerçekleşti. 1 Hong Kong Doları: 0,13 ABD Doları1 Hong Kong Doları: 1,05 Türk LirasıÇİZGİ ROMAN İÇİN REKOR FİYAT

 • Televizyonun içinde ne var?
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 14:34

  İstanbul Maden İhracatçıları Birliği sunar: Televizyonun içinde ne var?

 • ABD Hazine Bakanı Yellen’dan küresel ekonomi uyarısı
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 14:26

  Yellen, “Büyük ekonomileri sadece desteği çok erken çekmekten kaçınmaya değil, aynı zamanda güçlü bir toparlanma için önemli miktarda yeni mali destek sağlamak için gayret göstermeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel ekonomide kalıcı bir ayrışmayla karşılaşılabileceğini belirterek, büyük ekonomileri güçlü bir toparlanma için önemli miktarda yeni mali destek sağlamak için gayret göstermeye çağırdı.Yellen, Uluslararası Para ve Finans Komitesi’ne (IMFC) yönelik açıklamasında, büyük ekonomilerden gelen önemli mali ve parasal desteklerin etkisiyle küresel ekonomik görünümün bir yıl öncesine göre önemli ölçüde iyileştiğine işaret etti.Yüksek belirsizlik ve ekonomide “kalıcı yara” riski olduğunu vurgulayan Yellen, “Büyük ekonomileri sadece desteği çok erken çekmekten kaçınmaya değil, aynı zamanda güçlü bir toparlanma için önemli miktarda yeni mali destek sağlamak için gayret göstermeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.Yellen, sınırlı politika seçenekleri ve uzun süredir devam eden yapısal zorluklarla gelişmekte olan birçok ülkenin krizde ekonomilerini destekleyemediğini belirterek, önemli bir adım atılmaması halinde küresel ekonomide kalıcı bir ayrışmayla karşılaşılabileceğini kaydetti.Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın ihtiyaç duyulan acil durum desteğini sağladığını aktaran Yellen, bu kuruluşların üyelerinin politika çabalarını finanse etmek ve desteklemek için yakın bir şekilde çalışmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.Yellen, ABD’nin, G20’nin borç servisini askıya alma girişiminin yanı sıra IMF ve Dünya Bankası’nın imtiyazlı kredilerinin artırılması ile özel çekme hakkı (SDR) tahsisini desteklediğini kaydetti.ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadele için uluslararası ortaklarıyla çalışmaya da kararlı olduğunu vurgulayan Yellen, “Ayrıca, büyük ekonomilerin yeşil ve sürdürülebilir bir şekilde ekonomik büyümeyi sürdürmeleri için gelişmekte olan ülkeleri desteklemesi gerektiğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 • Dolar kuru bugün ne kadar? (8 Nisan 2021 dolar – euro fiyatları)
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 14:17

  Dolar – euro kaç TL? 8 Nisan 2021 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.Dolar kuru 8,10-8,20 arasında dar banttaki hareketini sürdürüyor.Dolar/TL, bugün 8,15 civarında işlem görüyor. Euro/TL ise 9,69’un üzerinde seyrediyor.Fed’in dün yayınlanan son toplantı tutanaklarına göre, Fed yetkilileri corona virüs salgını kaynaklı riskler konusunda temkinli kalmaya devam ederken, toparlanma daha güçlü olana kadar ekonomiyi desteklemeye kararlı.GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYINUzmanlar, artan yeni tip corona virüs vaka sayıları ve sıkılaştırılan tedbirlerin TL varlıkları üzerinde baskıya neden olduğunu, dolar endeksindeki düşüşün ise söz konusu baskıyı hafiflettiğini söyledi.Dolar endeksi, önceki kapanışa göre yüzde 0,2 düşüşle 92,2 seviyesinde bulunuyor.Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu ifade eden uzmanlar, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının izleneceğini bildirdi.VİDEO: BORSADA YÖN NE OLACAK?

 • ECB tutanakları: Tahvil alımlarının hızı piyasa koşullarına bağlı olarak yeniden azaltılabilirAVRU
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 14:14

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) mart ayı para politikası toplantı tutanaklarında, Euro Bölgesi ekonomilerinde son tahvil getirilerindeki artışa rağmen, bankanın yönetim konseyince Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) miktarının yeterli görüldüğü bildirildi.ECB Yönetim Konseyi’nin 10-11 Mart’ta Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı.Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklarda, üyelerin ECB’nin para politikasının gerektiği sürece teşvik edici kalacağı mesajının önemli olarak değerlendirdiği ortaya çıktı.Tutanaklarda, Euro Bölgesi ekonomilerinde son tahvil getirilerindeki artışa rağmen, bankanın yönetim konseyinin PEPP miktarının yeterli görüldüğü bildirildi.ECB tutanaklarında, “Tahvil faizlerinde gözlenen artışın sınırlı olduğu görüşü korunuyor” ifadesine yer verildi.Tahvil alımlarının hızının piyasa koşullarına bağlı olarak yeniden azaltılabileceğine işaret edilen tutanaklarda, tahvil getirilerindeki artışın önemli bir etkiye sahip olabilmesi için sürdürülebilir olması gerektiğine dikkat çekildi ve “Üyeler, Yönetim Konseyi’nin finansman koşullarını olumlu tutmak için gereken tahvil satın alma hızını belirlemek için üç ayda bir finansman koşulları ve enflasyon görünümü üzerinde ortak bir değerlendirme yapacağı konusunda fikir birliğine vardı” ifadesine de yer verildi.ECB’nin tutanaklarında gelecek iki yıl içinde, ekonomik toparlanmanın gayri safi yurtiçi hasıla bileşenlerine göre değişiklik göstereceğine yer verilerek, toparlanmanın büyük ölçüde hükümetlerce sağlanacak mali desteğe bağlı olacağı öngörüldü.Tutanaklarda, “Ekonomik faaliyetlerde zayıflık ikinci çeyrek ve sonrasında da devam edebilir” ifadesi de yer aldı.

 • Tarım Kredi, Kurban Bayramı öncesi yeni kredi kampanyası başlattı
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 13:50

  Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi), yetiştiricilerin Kurban Bayramı öncesi yem ihtiyaçlarının faizsiz karşılanması amacıyla kampanya başlattı.Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, yazılı açıklamasında, “Tarım Kredi Yem markalı karma hayvan yemleri, Kurban Bayramı’na kadar faizsiz olarak kredilendirilecek.Kurban vadeli yem kredisi kullanacak ortaklara, vade süresi olan 30 Temmuz’a kadar hiçbir kredi maliyeti yansıtılmayacak. Kampanyamızdan yararlanmak isteyen tüm ortaklarımız Tarım Kredi Kooperatifleri’ne müracaatta bulunabilirler” ifadelerini kullandı.Kampanyanın, yetiştiricilikle uğraşan ve Kurban Bayramı’nı bekleyen küçük ölçekli yetiştiriciler için can suyu niteliğinde olduğuna dikkati çeken Poyraz, “Tarım Kredi, ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli üreticilere yönelik destek vermekte.Üreticilerin özellikle pandemi süreci sonrasında piyasada yaşanan olumsuzluklardan etkilenmemeleri, Kurban Bayramı’na kadar ihtiyaçlarının aksamadan karşılanabilmesi amacıyla bu kampanyayı düzenledik” değerlendirmesinde bulundu.Poyraz, 1,5 asırdır ülke tarımının en büyük destekçisi olan Tarım Kredi’nin, her zaman çiftçilerin yanında olmaya devam edeceğinin altını çizerek, amaçlarının tarımsal üretimin desteklenmesi suretiyle ortakların ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak, ülke insanının kaliteli ve sağlıklı gıdaya uygun fiyatlarla ulaşımını sağlamak olduğunu kaydetti.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ‘Kod-29’ uygulamasında düzenlemeye gitti
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 13:10

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), fesih kısıtının istisnaları arasında bulunan “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” başlığındaki işten çıkarma sebeplerinin aynı kod ile SGK’ya bildiriminin belirsizliklere yol açması nedeniyle her biri için ayrı kodlar belirlendiğini bildirdi.Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan açıklamada, Covid-19 salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinden çalışanları korumak için 16 Nisan 2020 tarihinden itibaren fesih kısıtı uygulamasının getirildiği, İş Kanunu’nda yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin fesih kısıtı uygulamasının istisnaları arasında sayıldığı anımsatıldı.Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içerdiği aktarılan açıklamada, bu hallerin tamamında iş akdinin feshi durumunda işten ayrılış işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimlerinin “29 no’lu kod” üzerinden yapıldığı belirtildi.Açıklamada, şunlar kaydedildi:”Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir.””KOD-29′ KULLANILARAK ÇOK SAYIDA ÇALIŞANIN İŞTEN ÇIKARILDIĞI” YÖNÜNDEKİ İDDİALARSGK’nın açıklamasında 16 Nisan 2020’den itibaren uygulanan “fesih kısıtını delmek amacıyla işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın ‘Kod-29’ kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı” yönünde iddialar bulunduğuna işaret edilerek, şu bilgiler paylaşıldı:”Geçmiş dönem SGK verilerine göre işten ayrılış nedeni ‘Kod-29’ olarak belirtilen çalışan sayısı yıllara göre; 2018’de 233 bin 430, 2019’da 194 bin 524, 2020’de 176 bin 662’dir. Fesih kısıtından önceki dönemde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeni ‘Kod-29’ olarak bildirilmiş iken fesih kısıtından sonraki dönemde bu sayı daha düşük olup aylık ortalama 15 bin kişidir.”KOD 29 NEDİR?İşten çıkarma yasağının uygulandığı dönemde iş verenler işten çıkarmak istedikleri elemanları Sosyal Güvenlik Kurumu’na ’29 kodu’yla bildiriyor. İş Kanunu’nun “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” başlıklı 25/2 maddesi, yasakta istisna kapsamında tutuluyor.Bu maddede belirtilen fiiller dahilinde işçinin, işten ayrılış kodlarına göre 29 kodu ile çıkışı yapılıyor. 25/2 maddesinde belirtilen sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemenin yanı sıra ahlaka aykırı fiiller arasında işyerinde çalışan bir işçiye cinsel tacizde bulunmak, işyerine sarhoş ya da uyuşturucu madde alarak gelmek, hırsızlık yapmak gibi yüz kızartıcı suçlar bulunuyor.Kod 29 ile işten çıkartılan işçi kıdem tazminatı alamıyor, işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor.

 • Döviz mevduatlarında düşüş sürüyor
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 12:05

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık menkul kıymetler istatistiklerini yayımladı. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 2,5 milyar dolar azaldı. Böylece 2 hafta içerisinde döviz hesaplarındaki düşüş 11 milyar doları buldu.Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 2 milyar 468,2 milyon dolar düşüş gösterdi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, bir önceki hafta 223 milyar 669,3 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 2 Nisan ile sona eren haftada 221 milyar 201,1 milyon dolara geldi.Döviz hesapları bir önceki haftada 8,8 milyar dolar düşüş kaydetmişti. Böylece 2 hafta sonunda döviz mevduat hesapları 232,5 milyar dolardan 221,2 milyar dolara geriledi.VİDEO: BORSADA YÖN NE OLACAK?

 • Türkiye’de medya yatırımları 14 milyar TL’ye ulaştı
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 11:41

  Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı Raporu yayımlandı. Rapora göre; Türkiye’de toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. 2019 yılı ile karşılaştırıldığında en büyük büyümenin kaydedildiği alan yüzde 39 ile dijital mecralarda gerçekleşti.Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre, 2020 yılında toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde toplam reklam ve medya yatırımlarının tutarı, 17 milyar 469 milyon TL oldu.İlgili rapor, Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) adına bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlandı.  2020 yılında reklam yatırımlarını en çok arttıran sektörler; perakende, sağlık-medikal ve temizlik (ev temizlik ürünleri) oldu.TELEVİZYONUN BÜYÜME ORANI YÜZDE 23Türkiye’de pandemi döneminde evde geçirilen zamanın artması ile toplam televizyon izleme süreleri 2020’nin 2. çeyreğinde ciddi yükseliş gösterdi. Bu etki azalsa da yılın son çeyreğinde yeniden kapanmaların etkisiyle tekrar hissedilir seviyelere çıktı.Özellikle geçtiğimiz yılın mart-mayıs döneminde haber kanalların izlenmesi daha hızlı artarken, bu kanallarda canlı yayınlarda reklam yatırımları önem kazandı. Kısıtlamalar sebebiyle program çekimlerinin iptali, çoğu ana kanalda tekrar yayınları zorunlu kıldı.Bu durum, kanalları negatif etkilerken prodüksyonlarına devam edebilen kanalların performansta ciddi şekilde ayrışmasına sebep oldu. Tüm spor müsabakalarının iptali veya ertelenmesi spor kanallarının da izlenilirliğini olumsuz etkiledi.SOSYAL MESAJLAR İÇEREN REKLAMLAR ÖNE ÇIKTIPandemi kaynaklı kısıtlamalar sebebiyle birçok sektörde bahar yayınları ertelenirken yayında olmak isteyen markalar ise yine kısıtlamalar sebebiyle reklam prodüksiyonlarının çekilememesi sorunu ile karşı karşıya kaldılar. Bu durum bazı reklamverenlerin kampanyalarını iptal etmesine ya da masa üstü spotlar ile ilerlemesine sebep oldu.Her şeye rağmen, bu dönemde birçok reklamveren, günün şartlarını adresleyen çoğunlukla da sosyal mesajlar içeren reklamlar ile yayınlara devam etti. Tüm bu karmaşık ortama rağmen TV yatırımları yılın ilk yarısında da büyümeyi başardı.Haziran ayı itibariyle kısmen normale dönüş ile ilk yarıdan ertelenen talep, yılın 2. yarısında talebin dönemsel normallerinin çok üzerinde seyretmesine sebep oldu, bu durum sene sonuna kadar da devam etti. Televizyonda süre kullanımı bir önceki yıla göre yüzde 11 artarak 2020 yılında toplam 341.726.163 saniyeye ulaştı. 2019’un Nisan ayında 4 saat 34 dakika olan kişi bazlı ortalama TV izleme süresi, 2020’nin Nisan ayında ise yüzde 32 oranında büyüyerek 6 saat olarak gerçekleşti. Televizyon izleme davranışlarında yaşanan olumlu değişim, reklam yatırımlarına olumlu yansıdı. DİJİTAL MECRALAR YÜKSELİŞTE2019 yılı ile karşılaştırıldığında 2020 yılında dijital mecralarda yüzde 39 büyüme ile birlikte, toplam 7 milyar 528 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildi.2020 yılında dijital medya yatırımları içerisinde arama bazlı mecraların pazar payı yüzde 38, gösterim bazlı mecraların payı yüzde 35 ve videoların ise yüzde 20 olarak gerçekleşti. 2020’de arama bazlı reklam yatırımları, bir önceki yıla göre yüzde 37 oranında artarak, 2 milyar 849 milyon TL oldu. Yine 2020 yılında gösterim bazlı reklam yatırımları bir önceki yıla oranla yüzde 32 artarak 2 milyar 649 milyon TL, video bazlı yatırımlar da 2019’a göre yüzde 61’lik artışla 1 milyon 541 milyon TL olarak gerçekleşti.BU YIL HAZIRLANAN RAPORDA METODOLOJİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDIDijital medya yatırımlarının tahminlenmesinde bu yıl örneklem artırılarak, daha geniş bir kapsamda ele alındı. Dijital medya yatırımları hesaplamasında Türkiye’de 1 Ocak-31 Aralık 2020 döneminde gerçekleştirilen dijital medya yatırımlarının toplam değerine ilişkin yapılan tahminler ise şöyle: – Şirketlerin yeni müşteri ve proje kazanım ve kayıplarından bağımsız olarak, rekabet ortamından kaynaklı faktörleri, – İçerisinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi döneminin sektöre olan olumlu ve olumsuz etkileri, – Resmi kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan ve ülkemizdeki dijital reklam yatırımlarının tahminlenmesine kaynak oluşturabilecek rapor ve açıklamalarıyla dijital medya yatırımlarında etkisi bulunan diğer tüm bileşenler göz önünde bulundurularak gerçekleştirildi.DİJİTAL İÇERİK TÜKETİMİ YÜKSELDİGeçtiğimiz yılın mart ayında başlayan pandemi döneminde eve kapanma ve uzaktan çalışma uygulamaları sebebiyle evde geçirilen zamanının arttığı, buna bağlı olarak dijital içerik tüketimin de yükseldiği gözlemlendi. Haziran ayından itibaren açılma gerçekleşse de ekim ayından sonra kapanmanın geri gelmesi ile pandeminin ilk evresindekine benzer tüketici davranışları ve mecra tüketimi görüldü. Buna bağlı olarak dijital, tüm yıl içinde en yoğun kullanılan mecra oldu.Pandemi döneminde salgın ile ilgili doğru bilgiye ulaşmak amacıyla ana akım mecraların özellikle haber kanalları ve gazetelerin internet sitelerinin ziyaretçi sayılarında artış gözlemlendi. Olağanın dışında, uzun bir süre evde kapalı kalmanın etkisi ile sosyal medyada geçirilen zaman ve içerik tüketim, internet üzerinden oyun oynama, video izleme ve müzik dinleme süreleri uzadı.Dijital platformlar üzerinden film ve dizi yayını yapan platformların aboneliklerinde, dijital radyo ve podcast dinleme alışkanlığında da artış gözlemlendi. Dışarıda geçen sürenin sınırlanması ve ortak alanlarda bulunmaktan kaçınılması nedeniyle tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticarete yöneldi. Daha önce bu yöntemle alışveriş yapmayan birçok yeni tüketici kazanıldı. DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE BÜYÜK SIÇRAMALAR YAŞANDIUzaktan çalışma yöntemi ile birlikte internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme olanağı sunan uygulamaların kullanıcı sayısında önemli artışlar yaşandı. Bu dönemde markalar, tüketicilerine erişmek, fayda yaratmak, duygusal bağ kurmak ve etkileşime geçmek için yoğun olarak dijital mecra ve dijital çözümleri tercih etti. Buna bağlı olarak bu yöndeki yatırımlarını artırdılar. Sosyal medya platformları üzerinden yapılan canlı yayın, etkinlik ve etkileşime yönelik markalı iletişimlerde, influencer iş birliklerinde artış gözlemlendi.Tüketicilerin e-ticareti tercih etmesi ile markaların bu platformlarda görünür olmak için yapacağı yatırımlar da önem kazandı. Diğer yandan, e-ticaret markaları yaptıkları reklam yatırımları ile önemli reklamverenler haline geldi. 2020, tüm dünyada tüketici tutum ve davranışlarında büyük değişimlerin, dijital dönüşümde büyük sıçramaların yaşandığı bir yıl oldu.Reklam yatırımları ve online mecranın büyümesinde dijital dünyanın tüketici tarafından zaman ve mekandan bağımsız erişilebilir olması, geniş ekosistemi, erişim-etkileşim gücünün yüksek olması ve uygulama zenginliği büyük katkı sağladı.MOBİL PLATFORMLAR YÜZDE 70 BÜYÜDÜ2020 yılında dijital medya yatırımları içerisinde en çok büyüme mobil platformlarda gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl mobil platformların dijital medya yatırımları içerisindeki payı yüzde 70, bu platformlara yapılan yatırım ise 5 milyar 261 milyon TL olarak gerçekleşti.Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı Raporu dahilinde mobil platformlarda; arama motoru, gösterim bazlı, video ve influencer marketing reklam formatlarının ön plana çıktığı gözlendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, 2020 yıllık ilk üç çeyrek dahilinde mobil abone sayısı 82,3 milyona çıktı. Bu dönemde, mobil yaygınlık oranı yüzde 99,6 seviyesine; geniş bant internet abone sayısı ise mobil dahilinde 65 milyona ulaştı.

 • Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Merkez Bankası PPK üyeliğine seçildi
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 11:23

  TCMB, Para Politikası Kurulu Üyeliğine İlişkin Basın Duyurusu ile banka meclis üyesi olan Prof.Dr. Elif Haykır Hobikoğlu’nun PPK üyeliğine seçildiğini açıkladı.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 22/A maddesi uyarınca, Banka Meclisi üyelerinden Prof.Dr. Elif Haykır Hobikoğlu Para Politikası Kurulu Üyesi olarak görev yapmak üzere seçildi. Hobikoğlu’nun, 15 Nisan 2021 Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu Toplantısına katılacağı belirtildi.Atamanın ardından TCMB PPK şu üyelerden oluştu:Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu (Başkan)Dr. Emrah ŞenerDr. Uğur Namık KüçükDr. Oğuzhan ÖzbaşMustafa DumanProf. Dr. Abdullah YavaşProf. Dr. Elif Haykır HobikoğluPROF. DR. ELİF HAYKIR HOBİKOĞLU KİMDİR?1977 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu.Akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başladı. 2003 yılında yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi alanında yüksek lisansını tamamladı.2009 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Bölümü, İktisat Bilim Dalından Doktora derecesi aldı. 2014 yılında Makro İktisat Alanında Doçent unvanını aldı ve aynı alanda 2019 yılında profesör olarak atandı.Makro iktisat, para politikaları, davranışsal finans, büyüme ve kalkınma alanlarında çok sayıda kitap ve akademik çalışmaları bulunmaktadır.Evli ve üç çocuk annesidir.Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Teknoloji ve Sanayi İktisadı Anabilim Dalında görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, 18 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 • Elon Musk: Covid-19 aşılarına güveniyorum, bilim yanılmaz
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 11:10

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, sonunda aşılara güvenmeye karar verdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Musk, “Açık olmak gerekirse, genel olarak aşıları ve özellikle Covid-19 aşılarını destekliyorum. Bilim yanılmaz” ifadelerini kullandı. Milyarder girişimci, daha önce verdiği bir röportajda kendisinin ve çocuklarının aşı olmayacağını belirterek büyük tepki çekmişti.Tesla CEO’su Elon Musk, yeni tip corona virüse karşı geliştirilen aşılara güvendiğini açıkladı.  Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Açık olmak gerekirse, genel olarak aşıları ve özellikle Covid-19 aşılarını destekliyorum. Bilim yanılmazdır. Çok nadir durumlarda, alerjik bir reaksiyon var, ancak bu bir EpiPen (alerji iğnesi)  ile kolayca çözülebilir” ifadelerini kullandı.Diğer taraftan, sosyal medyada yaptığı her paylaşımla gündem olan milyarder, geçen yıldan bu yana Covid-19 ile ilgili komplo teorilerinin ve dezenformasyonun kaynağı olmuştu.Örneğin, 2020 Eylül ayında New York Times muhabiri Kara Swisher’e verdiği röportajda kendisinin ya da çocuklarının aşı olmayacağını söyleyen 49 yaşındaki Muski,röportajdan iki ay sonra Covid-19 için pozitif test etmişti.Musk, daha önce de geçen yılın “Nisan sonu” itibarıyla “sıfıra yakın yeni vaka” yaşanacağını iddia etmişti, ama böyle bir durum gerçekleşmedi.Bununla birlikte, bir Twitter kullanıcısının “Hangi aşıyı tavsiye edersin?” sorusuna Musk, “Muhtemelen Johnson Johnson, ancak BioNTech ve Moderna da iyidir ” şeklinde yanıt verdi.Öte yandan, milyonlarca takipçisi bulunan Musk, insanların zihni üzerinde üzerinde reddedilemez bir şekilde egemenliğini koruyor. Bu nedenle,  modern dünyanın kanaat önderlerinden olan  Musk’ın paylaşımları, Covid-19 ile mücadelede önem taşıyor. Ancak, geçen yıl yaptığı olumsuz yorumların ardından sayısız insana büyük güvensizlik aşıladıktan sonra, yeni bir sayfa açmaya karar vermiş görünüyor. Musk’ın daha fazla insanı aşı olmaya teşvik etmesini hayat kurtarabilir.

 • Altın fiyatları bugün kaç TL? 8 Nisan 2021 güncel altın fiyatları
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 10:47

  Altının gram fiyatı 458 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 752 lira, Cumhuriyet altını 3.072 liradan satılıyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 8 Nisan 2021 anlık ve güncel altın fiyatları…Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 458 lira seviyesinden işlem görüyor.Dün 454-459 lira bandında işlem gören altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,1 azalışla 455,9 liradan tamamladı.Gram altın, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.35 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,5 üzerinde, 458,2 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 752 lira, Cumhuriyet altını da 3.072 liradan satılıyor.Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda dünkü kapanışa göre yüzde 0,3 artışla 1.743 dolardan alıcı buluyor.GÜNCEL ALTIN FİYATLARIUluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankasının düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında dün bir basın toplantısı düzenleyen IMF Başkanı Kristalina Georgieva, aşı politikasının ekonomik bir politika olduğunu belirterek, yeni tip koronavirüs salgınının sona erdirilmesinde sağlanan hızlı ilerlemenin küresel ekonomiye 2025’e kadar yaklaşık 9 trilyon dolarlık katkı sağlayabileceğini ifade etti. Tünelin sonunda ışığın göründüğüne işaret eden Georgieva, ancak krizin “karanlık bir gölge” oluşturmaya devam ettiğini söyledi.Analistler, küresel ölçekte genişlemeci politikalardan destek bulan altının ons fiyatındaki yükselişin şimdilik sınırlı kaldığına dikkati çekerek, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının yanı sıra Avro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi ve ABD’de haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini bildirdi.BORSA İSTANBUL’DA YÖN NE OLACAK?

 • Sabancı Topluluğu, sağlık çalışanlarının ailelerine destek verecek
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 09:58

  Sabancı Topluluğu tarafından hayata geçirilen “YarınBizim” projesiyle, sağlık çalışanlarının üniversite sınavına hazırlanan çocukları ve kardeşlerine mentorluk ve kariyer gelişim desteği verilecek.Sabancı Topluluğu tarafından hayata geçirilen “YarınBizim” projesiyle sağlık çalışanlarının üniversite sınavına hazırlanan çocukları ve kardeşlerine mentorluk ve kariyer gelişim desteği verilecek.Sabancı Topluluğu’ndan yapılan açıklamaya göre, salgın sürecinde teknoloji ve inovasyon gücünü seferber eden, toplam büyüklüğü 32,3 milyon TL’yi bulan hibe ve bağış programlarıyla ülkesinin yanında duran Sabancı Topluluğu, şimdi de bu zorlu dönemin gerçek kahramanları olan sağlık çalışanlarının aileleri için harekete geçti.Sabancı Topluluğu tarafından hayata geçirilen “YarınBizim” projesiyle sağlık çalışanlarının üniversite sınavına hazırlanan çocukları ve kardeşlerine mentorluk ve kariyer gelişim desteği verilecek.Aynı zamanda Dünya Sağlık Günü olan 7 Nisan’da resmi olarak başlatılan projeden, sağlık çalışanlarının 11 ve 12’nci sınıflarda okuyan veya bu yıl yeniden üniversite sınavlarına hazırlanan çocukları ya da kardeşleri yararlanabilecek.Projeye başvurular, 14 Nisan’a kadar www.yarinbizim.com adresinden yapılabilecek.PROJE İKİ AYAKTAN OLUŞUYOR”YarınBizim” projesi; “mentorluk programı” ve “kariyer gelişim programları” olarak eş zamanlı ilerleyecek iki ayaktan oluşuyor.Projenin ilk ayağı kapsamında öğrenciler, kendisine en uygun olan Sabancı Topluluğu çalışanlarından oluşan mentorlar ile eşleştirilecek. Farklı sektörlerden iş insanları ve fikir önderleri olan mentorlar, gençlerin başarı yolculuğuna katkı sağlayacak, tecrübelerini online ortamda öğrencilerle paylaşacak.Projenin ikinci ayağında ise çevrim içi eğitim ve webinar’larla gençlerin bu stresli süreçte en sağlıklı şekilde ilerlemeleri, gelecek kariyerlerine destek olacak bilgi ve yetkinliklerle donatılmaları sağlanacak.Bu süreçte Sabancı Topluluğu şirketlerinin eğitim videolarının yanı sıra Sabancı Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Staj Ofisi tarafından kariyer destek programları da uygulanacak, Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve mezunları tarafından bölüm ve meslek tanıtımları yapılacak.”YAPTIĞIMIZ HER İŞTE İNSANA VE TOPLUMA FAYDA SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, Sabancı Topluluğu’nun 90 yılı aşkın süredir Türkiye’nin toplumsal kalkınmasına önayak olan öncü ve örnek projeleri hayata geçirdiğini belirterek, şunları kaydetti:”Daha iyi bir dünya ve gelecek için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme taahhüdümüz doğrultusunda, yaptığımız her işte insana ve topluma fayda sağlamayı hedefliyoruz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz Sabancı Gönüllüleri Programı’nda 6’ncı yılımıza girdik. Bu süreçte daha güçlü yarınlara giden yolun birlikten ve iyilikten geçtiğini gördük. Ortak öncelikleri belirlemek, yenilikçiliği ve katılımcılığı teşvik etmek, yaşadığımız sorunlara sürdürülebilir çözümler üretmek adına dayanışmanın ve birlik olmanın önemine her zaman inandık.Yaşadığımız salgın, unuttuğumuz değerleri hatırlatırken, nefes aldığımız her an için şükretmemizi, hayatın devam etmesini sağlayanlara minnet duymamızı sağladı. Bu dönemde iyilik için gönüllü olmanın ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördük. Biz de Sabancı Topluluğu olarak, salgının ilk gününden bu yana kendi yaşamlarını tehlikeye atma pahasına, mücadelenin ön saflarında canla başla çalışan ve bu süreçte bazılarını ne yazık ki kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımızın yarınları olan evlatlarının geleceği için harekete geçiyor ve ‘YarınBizim’ diyoruz.””YARINBİZİM PROJEMİZLE 2 YIL İÇİNDE 1.000 GENCE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”Proje kapsamında gönüllülüğün gücünden ilham alan bir mentorluk paydaşlığı kurmayı hedeflediklerini kaydeden Cenk Alper, sağlık çalışanlarının 11 ve 12’nci sınıflarda okuyan veya mezun olmuş ancak henüz üniversiteye girmemiş çocukları ve kardeşleri için geliştirdikleri programa, Sabancı Topluluğu çalışanlarının yanı sıra iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve kamuoyunun yakından takip ettiği fikir önderlerinin de destek verdiğini bildirdi.Alper, bu gönüllü iş birliklerinin yaratılan etkiyi çok daha güçlendireceğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:”Bir yandan pandemi döneminde ebeveynlerinin taşıdığı yük, diğer taraftan online eğitimin güçlükleri, üniversite sınavına hazırlanmaya çalışan gençlerin üzerinde büyük bir baskı yarattı. Özellikle projemize katılan gençlerin ebeveynlerinin bu dönemde tüm zaman ve emeklerini toplum sağlığı için harcadıklarını unutmuyoruz ve şimdi ‘sıra bizde’ diyoruz.Onların çocuklarını üniversiteye, kariyerlerine ve geleceğe hazırlarken destek sağlamak, bizim için sosyal sorumluktan öte gönül borcudur. Sunacağımız rehberliğin gençlerimizin geleceğe dair çok daha bütüncül bir bakış açısı kazanmasını ve kendilerini daha iyi ve güvenli hissetmesini sağlayacağına inanıyoruz. YarınBizim projemizle 2 yıl içinde 1.000 gence ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu rakamın katlanarak artacağına inanıyorum.”BAŞVURULAR 14 NİSAN’A KADAR YAPILABİLECEKVerilen bilgiye göre, projeye, sağlık çalışanlarının 11 ve 12’nci sınıflarda okuyan veya lise eğitimini tamamlayarak üniversiteye hazırlanan çocuklarıyla kardeşleri katılabilecek.Gençlerin projeye katılmak için www.yarinbizim.com adresinden 14 Nisan’a kadar platforma üye olması ve katılım formunu doldurmaları yeterli olacak.Farklı eğitim modülleriyle desteklenen platformda ayrıca, projeye katılan her bir genç, programlar kapsamında kendisine en uygun olan mentor ile eşleştirilecek. Eşleştirme sonrasında, “yol arkadaşı” olacak mentoru ile online ortamda bir araya gelerek onun bilgi ve deneyimlerinden ilham alma fırsatı elde edecek. Böylece hem kendine güveni artacak hem de geleceğini çok daha emin adımlarla planlama şansı kazanacak.32,3 MİLYON TL’LİK HİBE VE BAĞIŞ PROGRAMI HAYATA GEÇİRİLDİSalgın sürecinin ilk gününden itibaren tüm teknoloji ve inovasyon gücünü, pandemiyle mücadele ve toplum sağlığının korunması için seferber eden Sabancı Topluluğu, bu kapsamda çok sayıda örnek projeyi hayata geçirmişti.Kordsa ve Sabancı Üniversitesi iş birliğinde faaliyet gösteren Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin (KTMM) tüm altyapısı, Kovid-19 tedavisinde kullanılan medikal cihazların ve parçaları ile sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ürünlerinin tasarım, analiz ve prototiplerin üretilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın kullanımına açılırken, 150 bin tanı kiti de Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmişti.Bu kitlere ilave olarak, Covid-19 aşı ve serumunun geliştirilmesi için Sağlık Bakanlığına yönelik bir hibe programı da salgının ilk günlerinde Sabancı Topluluğu tarafından devreye alınmıştı.Bunun yanında yine Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen ve kullanıldığı yüzeylerde 3 aya kadar hijyen sağlayan 10 ton Antimic adlı yeni nesil dezenfektan Sağlık Bakanlığına bağışlanırken, bu kapsamda Topluluk olarak gerçekleştirilen hibe ve bağış programlarının büyüklüğü 32,3 milyon TL’ye ulaşmıştı.

 • Twitter’dan Clubhouse için 4 milyar dolarlık teklif
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 09:24

  Twitter’ın, sohbet odası platformu Clubhouse’u satın almak için görüşmeler yaptığı belirtildi. Görüşmelerde Clubhouse’un değerlemesin 4 milyar dolar olarak değerlendirildi.Twitter’ın, pandemi döneminin en popüler uygulamalarından Clubhouse’u satın almak için görüşmeler yaptığı bildirildi. Olası bir satın alma için 4 milyar dolarlık bir rakam konuşulurken, müzakeler ile ilgili iki şirketten de açıklama yapılmadı.Bloomberg’in haberine göre, insanların sesli sohbet odalarında çeşitli konuları tartışmalarına olanak tanıyan San Francisco merkezli Clubhouse, geçtiğimiz günlerde haftalık 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştı.

 • Türkiye’den 95 ülkeye 5 milyon dolarlık çay ihracatı yapıldı
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 09:06

  Türkiye’den, Ocak-Mart 2021’de 95 ülkeye yapılan çay ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 23, değer bazında ise yüzde 33 arttı.Doğu Karadeniz ihracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ocak-mart döneminde ülkeden 1 milyon 282 bin 978 kilogram çay ihraç edildiğini ve karşılığında 5 milyon 124 bin 981 dolar gelir sağlandığını bildirdi.Bu dönemde 95 ülkeye yapılan ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 23, değer bazında da yüzde 33 artış yaşandığına işaret eden Kalyoncu, en fazla çay ihracatının Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını vurguladı.Kalyoncu, Belçika, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok çay ihraç edilen ülkeler olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemizden yapılan çay ihracatının miktarda yüzde 66 ve değerde de yüzde 55’lik kısmı çayın başkenti olan Rize’den gerçekleştirilmiştir. Yılın ilk çeyreğinde Rize’den 16 ülkeye 851 bin 745 kilogram çay satışı karşılığında 2 milyon 805 bin 468 dolar gelir elde edilmiştir” ifadelerini kullandı.Doğu Karadeniz’in en önemli tarımsal ürünlerinden olan çayın, yılın ilk çeyreğinde ihracata yüksek oranlı artışla başladığını aktaran Kalyoncu, ihracatının her geçen yıl hem ülke çeşitliği hem de miktar olarak artış göstermesinin önemli bir gelişme olduğunu belirtti.Kalyoncu, ağırlıklı olarak Türk nüfusunun yoğunlukta olduğu Avrupa ülkelerine ihracatın gerçekleştirildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:”Özellikle Belçika ve Almanya’ya yoğun olarak ihraç edilen Türk çayı bu ülkelerden dağıtım ağları ile tüm Avrupa içlerindeki tüketiciye ulaşıyor. Doğu Karadeniz bölgemizde geçtiğimiz yıllarda yaşanan turizm hareketliliği de Türk çayının tanınma ve ihracatına önemli katkı yaptı.Son yıllarda milli markamız ÇAYKUR’un yurt dışı piyasalarda yaptığı yoğun tanıtım çalışmaları yanında, özel sektördeki imalatçı firmalarımızın da Ar-Ge ve inovasyona yatırım yaparak ürün çeşitliliğini artırmaları çay ihracatımıza çok önemli katkı sağladı.”Dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içeceğin çay olduğuna değinen Kalyoncu, ihracattan daha fazla pay alınabilmesi için ürün türlerinin geliştirilmesi ile Ar-Ge yatırımlarının artırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.ARŞİV: RİZE’DE ÇAY HASADI (16 BİN KİŞİ GELDİ)

 • Fıstık fiyatları düşünce siparişler 5 kat arttı
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 08:47

  Siirt’te fıstık fiyatlarında yaşanan düşüş talebi arttırdı. Kilogramı 100 liradan 65 liraya kadar düşen fıstığa talep de 5 kat arttı.Siirt’te her yıl artan fıstık fiyatları, uzun bir aradan sonra ilk defa düşüş gösterdi.Fıstık fiyatlarındaki düşüş en çok tüketiciyi sevindirirken, bu durumdan satıcı da memnun kaldı. Geçen yıl 100 liraya satılan Siirt fıstığı bu yıl 65 liradan alıcı buluyor.Kentte 400 bin dekar alanda 10 milyona aşkın fıstık ağacının bulunduğunu belirten fıstık satıcısı Selami Özbilici, Siirt fıstığında bol ve bereketli bir sene geçirdikleri için fıstık fiyatlarının düşmesi ile satışların 5 kat arttığını dile getirdi.Özbilici, “20 yıldır Siirt fıstığıyla uğraşıyoruz. Geçen yıllarda Siirt fıstığının fiyatı 100-110 liraydı. Bu yıl 65-70 lira bu durumdan hem tüketici hem biz satıcı olarak çok memnunuz. Geçen yıllara nazaran kargolarımız 5 kat arttı. Allah’a şükür bu durumdan hem tüketici hem satıcı olarak gayet memnunuz. Siirt fıstığı, yağ oranı düşük ve çerezlik olduğundan dolayı diğer fıstıklara nazaran daha çok rağbet görüyor. Dolayısıyla hem fiyatta hem kargoda hem de müşterilerimize olan sevkiyatlarımızda çok sıkışık durumdayız” dedi.”100 LİRA OLAN FISTIK FİYATI 65 LİRAYA DÜŞTÜ”Bu yıl ürünün bol olması nedeniyle 100 liradan satılan fıstığın kilosunun 65 ile 70 liraya düşmesiyle akraba ziyaretlerine fıstık götürebildiklerini belirten müşteri Osman Aşçı, ürünün bol olmasıyla fiyatlardaki düşüşle fıstık tüketebildiklerini ve bu durumdan memnun olduklarını söyledi. Aşçı, “Siirt merkezde oturuyorum.Bu seneki fıstık mahsulü çok iyi ve bereketli. Fiyatı da düştü. Ben akraba ziyaretine gideceğim ve 3 kilogram aldım. Herkese tavsiye ederim Siirt fıstığını” diye konuştu.

 • İngiliz bankacılık devi HSBC’den kalıcı olarak evden çalışma kararı
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 08:26

  Dünyada ve Türkiye’de birçok şirket, pandemi sonrasında da evden çalışabilme seçeneğini değerlendiriyor. İngiliz bankacılık devi HSBC, İngiltere’deki çağrı merkezi biriminde kalıcı evden çalışma düzenlemesi için düğmeye bastı.Bankacılık devi HSBC, Britanya’da çağrı merkezi biriminde çalışan bin 200’den fazla çalışanına pandemi sonrasında kalıcı olarak evden çalışabileceklerini iletti.Bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü açıklayan banka, bireysel müşterilere hizmet veren çağrı merkezi birimindeki çalışanlara çalışma yeri konusunda esneklik tanınmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtti.Söz konusu birimdeki yaklaşık bin 800 çalışanın yüzde 70’i, ofise dönmeme ve pandemi sonrasında da evden çalışma isteklerini bankaya iletti.İngiltere’nin diğer bir büyük bankası Standard Chartered da, küresel ölçekte tüm birimlerinde esnek çalışma kararı almıştı. Çalışanların yüzde 84’ü, ev ve ofisin birlikte kullanıldığı melez bir çalışma sistemi talebini iletmişti.

 • Rusya domates kotasını yükseltiyor
  by NTV on 8 Nisan 2021 at 08:08

  Rusya, Türkiye’den domates alımına uyguladığı kotanın 300 bin tona yükseltilmesini teklif etti.Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den alınan domates kotasının 250 bin tondan 300 bin tona yükseltilmesini teklif etti.Açıklama Rusya hükümetinin internet sitesinde yer aldı. Türkiye’nin Rusya’nın savaş uçağını düşürdüğü için özür dilemesinin ardından iki ülke arasındaki gerilimin düşmesiyle Rusya, Türkiye’den sebze alımına getirdiği yasağı 2017 yılının Kasım ayında kaldırmış ancak kota getirmişti.