ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri – Editörün Seçimi

 • BMW XM konsept tanıtıldı: Böbrek ızgara boyut değiştirdi
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 08:56

  BMW markasının gelecek M serisi modellerine ışık tutan konsepti XM tanıtıldı.43 yıl önce tanıtılan M1’in ardından ikinci saf M modeli olan konsept XM tanıtıldı.Yüksek sürüş yapısına sahip bir SUV olan XM V8 motora ek şarj edilebilir bir hibrit.750 beygir güç ve 1000 Nm tork üretebileceği belirtilen aracın üretim versiyonu 2022 yılında tanıtılacak.Aracın arka tarafından ince LED farlar ve dört egzoz çıkışı bulunuyor.Kabin içerisinde sürücüye odaklanan tasarımda bronz ve kahverengi deri karbon fiber eklemelerle  harmanlanmış.BMW’nin son dönemde oldukça büyüyen ‘böbrek ızgara’ tasarımı burada da baskın halde.

 • Avrupa’da Yılın Otomobili için 7 finalist açıklandı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 06:47

  Avrupa’da Yılın Otomobili için adaylar arasında finale kalan 7 araç belli oldu. Yapılan oylama ile belirlenen 7 finalistten 6 tanesi tamamen elektrikli.Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında sahibini bulacak olan Avrupa’da Yılın Otomobili ödülü için 39 araç arasından finale kalan 7 model belli oldu. 23 ülkeden 61 jürinin oylarıyla seçilecek yılın otomobili 28 Şubat’ta açıklanacak.Finale kalan 7 araçtan 6’sının elektrikli olması da tarihi bir önem taşıyor. Organizasyonda İlk kez elektrikli modeller içten yanmalı motora sahip olan araçlara ezici bir üstünlük sağladı.  Geçtiğimiz yıl 7 finalist arasında yüzde yüz elektrikli iki model bulunuyordu.  İşte finalistler:Geçtiğimiz yıl Avrupa’da Yılın Otomobili Ödülü’nü Toyota Yaris kazanmıştı. Ödülü kazanan Yaris, Volkswagen Golf ve Renault Clio gibi ödülü birden fazla kez kazananlar arasına katıldı.Yaris, jüriden toplamda 266 puan topladı. Yaris’i 240 puanla Fiat 500 Electric ve 239 puanla Cupra Formentor izlemişti.

 • Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor?
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 06:34

  Havaların soğumasıyla birlikte araç sahipleri tarafından kış lastiği uygulamasının zamanı merak konusu oldu. Peki kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? İşte, 2022 kış lastiği uygulaması hakkında merak edilenler…Zorlu hava koşullarında, araçların kaza yapmasının önüne geçmek amacıyla kullanılan kış lastiklerinin ne zaman takılacağı sürücüler tarafınan merak ediliyor.KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILACAK? Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması yarın başlıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bulunmamasına karşın can ve mal güvenliği açısından tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU?Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü sağlayan dingil) üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gereklidir.SICAKLIK 7 DERECENİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE KIŞ LASTİĞİNE GEÇİLMELİHava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi gerekiyor. Kış lastikleri, 7 ila eksi 40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahip bulunuyor.Kış lastiği, soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlıyor, fren mesafesini de yüzde 50’ye kadar kısaltıyor.Kış lastiği değiştirme ücreti 80 liradan başlıyor. Lastik oteli hizmeti kullanım ücreti, lastik değişimi de dahil 200-250 lirayı buluyor.Otomobillerde kış lastiği fiyatlarının ebatlarına göre değişiklik gösteriyor. Türkiye’de en çok kullanılan ebat olan 205/55 R16 ölçüdeki kış lastikleri 400 ila 800 lira fiyat aralığında satışa sunuldu. Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 80-120 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 100-150 lira aralığında değişiyor.Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için ortalama 100-120 lira düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmet 200-250 liraya sağlanıyor.

 • Nissan, elektrikli araç ve bataryalara 16 milyar dolar yatıracak
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 05:46

  Nissan Motor, elektrikli araçlarla bataryalarının üretimine, gelecek 5 yılda 2 trilyon yen (16 milyar dolar) yatırım yapacak.Japon üreticiden yapılan “uzun vadeli vizyon” açıklamasına göre firma, araç portföyündeki elektrikli modellerin satış oranını yükseltmeyi hedefliyor.2026 mali yılına kadar araç satışlarında, elektrikli modellerin satış oranları Avrupa’da yüzde 75, Japonya’da yüzde 55, Çin’de yüzde 40’a çıkarılacak.Yokohama merkezli üretici, ABD içi satışlarında, elektrikli model satışlarını ise 2030 mali yılına dek yüzde 40’ın üzerine ulaştırmayı hedefliyor.Halihazırdaki portföyünde yüzde 10 seviyesinde “elektrikli model” bulunduran Nissan, 2030 mali yılına kadar 23 farklı elektrikli araç üretecek.Firma, bu hedefler kapsamında elektrikli araçlar ile bataryalarının üretimine, gelecek 5 yılda 16 milyar dolar yatırım yapacak.KATI HAL PİLİFirma, daha fazla elektrik depolama kapasitesine sahip “katı hal pil teknolojisinden” güç alacak bir modeli, 2028 mali yılına kadar piyasaya sürecek.Yeni modelin, tamamıyla “katı hal pili” ile donatılacağı, bu sayede daha fazla enerji yoğunluğu ve daha fazla menzil fırsatı sunacağı bildirildi.Nissan Üst Yöneticisi (CEO) Makoto Uçida, firmanın araştırma geliştirme faaliyetlerini “elektrifikasyon ve otomasyona” yönlendireceğini söyledi.Makoto, “Elektrikli araçlar çağına doğru kar marjını daha uzun dönem güçlü tutacak iş fırsatlarını izleyeceğiz. Vizyon, gelecek 10 yılın pusulası.” dedi.

 • Mercedes-Benz VISION EQXX için tarih belli oldu (1.000 kilometre menzil)
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 08:03

  2030 yılına kadar elektrik dönüşümünü tamamlamanın peşinde olan Mercedes-Benz yeni medellerini arka arkaya çıkarıyor. Marka, 1000 kilometre gibi iddialı bir menzile sahip olan yeni aracı için tarih verdi.Uzun bir dönem Tesla’nın elinde olan ‘en uzun menzilli elektrikli otomobil’ unvanı, Lucid Air Dream Edition tarafından teslim alınmıştı. Ancak Mercedes-Benz, 3 Ocak’ta tanıtacağını açıkladığı aracıyla unvanı eline geçirecek gibi görünüyor. İlk duyurulduğunda 1200 kilometrelik bir menzili olacağı söylenen Mercedes-Benz VISION EQXX modeli, sonrasında yapılan testlerde 1000 kilometrelik gerçek menzile ulaştığı açıklandı. Mercedes-Benz COO’su Markus Schäfer’a göre araç, EQS modelinden yüzde 20 daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip pil hücreleri kullanıyor.Schäfer, aracın 3 Ocak 2022’de teknik detaylarıyla birlikte tanıtılacağını açıkladı.

 • TOGG’un CEO’sundan yerli otomobil için fiyat açıklaması
  by NTV on 28 Kasım 2021 at 03:18

  Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin fiyatına ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.Türkiye’nin Otomobili ile ilgili en çok merak edilenlerin başında fiyatı geliyor. Otomobilin 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacağının altını çizen TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş, gelinen son noktayı Dünya Gazetesi’ne anlattı.Karataş, yerli otomobille ilgili en çok merak edilen sorunun cevabını da verdi. Fiyatlandırmanın 2022’nin sonu 2023’ün başında belli olacağını söyledi.C-SUV modelinin kendi sınıfında, Türkiye’de satılan mevcut araçlarla rekabet edecek bir fiyatla piyasaya çıkacağını açıkladı. 30 DAKİKADA YÜZDE 80 ŞARJYerli otomobilin şarj süresi de rekabetçi olacak. TOGG, 30 dakikada yüzde 80 oranında şarj edilecek. Peki, şarj alt yapısı, elektrikli araç kullanımını destekleyecek mi? Karataş, buna “Şarj konusu korku olmaktan çıkacak” diyerek yanıt verdi.Nüfusun ve trafiğin yoğun olduğu her 25 kilometrekarede bir şarj ünitesi kurmayı planladıklarını söyledi.ÇİP KRİZİ TOGG’U ETKİLER Mİ?Otomobil sektörünü derinden etkileyen tedarik ve çip krizine de değinen TOGG’un CEO’su “Doğru planlama ile yaptığımız rezervasyonlar sayesinde etkilenmeyeceğiz” dedi.Karataş, elektrikli araç üretimindeki yeni tehlikenin batarya krizi olduğuna dikkat çekti, “Enerjide dışa bağımlılığı kendi bataryamızı üreterek sona erdireceğiz” dedi.İlk elektrikli SUV aracın 2022 yılı sonunda üretim bandından indirilmesi planlanıyor.

 • Drift yaparken polise yakalandı
  by NTV on 27 Kasım 2021 at 12:33

  Antalya’nın Manavgat ilçesinde otomobiliyle drift yaparken yoldan geçen trafik polisine yakalanan sürücüye, 7 bin 14 lira ceza uygulandı.

 • Kuzeninin kiraladığı araçla hırsızlık yaptı
  by NTV on 27 Kasım 2021 at 08:20

  İstanbul Kağıthane’de kiralık araçla geldikleri bir evden elektronik eşya ve ziynet eşyası çalan 2 hırsız kısa sürede yakalandı.Kağıthane’de kiralık araçla hırsızlık yapan 2 kişi yakalandı.Talatpaşa Mahallesi’nde oturan Baki K., gece yarısı duyduğu sesler üzerine uyandı. Karşısında tanımadığı bir kişiyi gören Baki Ç., adamın evden çıkarak sokakta bekleyen bir arabaya binip kaçtığını ihbar etti.İhbar üzerine çevredeki güvenlik kameralarını inceleyen polis, 2 cep telefonu, 2 dizüstü bilgisayar, 1 alyans ve 1 kol saati çalınan hırsızların aracının plakasını tespit etti.Aracın kiralık olduğunu belirleyen polis, kiralamayı yapan Murat Can C.’ye ulaştı. Aracı teyzesinin oğlu olan Özgür C.’ye verdiğini söyleyince bu kişi gözaltına alındı. 2 kişi adliyeye sevk edildi.

 • Honda, 2050 hedefini ‘trafikte sıfır kaza’ olarak belirleditür
  by NTV on 26 Kasım 2021 at 06:54

  Honda, 2050 yılına kadar trafik kazası ölümlerini sıfıra indirmeyi hedefliyor. Honda, bu hedefi kapsamında dünyanın ilk yapay zeka destekli sürüş teknolojisi olan ‘Akıllı Sürücü Destekli Teknolojisi ile Güvenli ve Sağlam Ağ Teknolojisi’ni kullanacak. Ayrıca firma, güvenlik teknolojisi SENSING 360’ın da 2030 yılına kadar bütün modellerde olmasını planlıyor.Honda, yapay zeka ve iletişim teknolojilerini kullanarak trafikte yolu paylaşan herkesin trafik riskinden kurtulacağı güvenlik teknolojilerinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Japonya’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Softbank ile yaya ve araçlar arasındaki çarpışmayı azaltacak 5G mobil iletişim teknolojileri projesini açıklayan Honda, şimdi de 2050 hedefini açıkladı. Honda, geleceğin güvenlik teknolojileri olan Akıllı Sürücü Destekli Teknoloji ile Güvenli ve Sağlam Ağ Teknolojisi’ni kullanarak ‘herkes için güvenlik’ sloganıyla Honda motosikletlerin ve otomobillerin yer alabileceği trafik kazalarındaki ölüm oranını 2030 yılına kadar yarı oranına, 2050 yılına kadar ise sıfıra düşürmeyi hedefliyor.YAPAY ZEKA DESTEKLİ SÜRÜŞ TEKNOLOJİSİHonda’nın kullanacağı temel teknolojilerden ilki dünyanın ilk yapay zeka destekli sürüş teknolojisi olan ‘Akıllı Sürücü Destekli Teknoloji’. Sürüş hatalarını ve risklerini azaltmak için her bireyin yeteneğine ve durumuna uygun yardım sağlayarak sürücünün güvenli ve sağlam bir sürüş elde etmesine yardımcı olacak bu teknoloji ile sürüşte sıfır insan hatası hedefleniyor. Honda’nın kullanacağı temel teknolojilerden ikincisi ise ‘Güvenli ve Sağlam Ağ Teknolojisi’. Hem insanlar hem de mobilite ürünleri olmak üzere trafikte yolu kullanan herkesi telekomünikasyon yoluyla birbirine bağlayarak potansiyel riskleri tahmin etmeyi mümkün kılacak bu teknoloji, çarpışmalar gerçekleşmeden önce insanların bu tür risklerden kaçınmasına yardımcı olacak.SENSING 360, 2030 YILINA KADAR SATIŞA ÇIKACAKHonda, kazasız bir toplum hedefi kapsamında geliştirdiği çok yönlü güvenlik ve sürücü destek sistemi olan Honda SENSING 360’ı da 2030 yılına kadar tüm büyük pazarlarda ve tüm modellerinde satışa sunacak. Ayrıca, motosiklet algılama işlevinin uygulamasını genişletmek ve ADAS’ın (gelişmiş sürücü destek sistemi) işlevlerini daha da geliştirmek için çalışmalarına devam ettiğini de duyuran Honda, motosiklet güvenlik teknolojilerinin yaygınlaştırılmasında ve güvenlik eğitimi teknolojilerinin (Honda Safety EdTech) sunulmasında da çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

 • Seyir halinde bilincini kaybeden sürücüyü böyle durdurdu
  by NTV on 26 Kasım 2021 at 06:53

  Hollanda’da otoyolda giderken bilincini kaybeden sürücü trafikte zor anlar yaşattı. Başka bir sürücü arabasıyla önüne geçerek durdurabildi. Hastaneye kaldırılan sürücünün kaburgalarında kırık olduğu belirtildi.

 • İş yerini klasik otomobil müzesine çevirdi
  by NTV on 25 Kasım 2021 at 08:37

  Gaziantep’te klasik araç tutkunu iş insanı Erdinç Başsimitçi (40), 12 yılda 17 araçlık koleksiyon oluşturdu. Başsimitçi, her gün iş yerinin garajında özenle sakladığı otomobillerin bakımlarını yapıyor.Gaziantep’te otomotiv işiyle uğraşan Erdinç Başsimitçi, 12 yıl boyunca Türkiye’nin değişik kentlerinden farklı markalarda 17 klasik satın aldı.En eskisi 1969 model olan araçlarını maddi olarak fiyatlandırmayan Başsimitçi, koleksiyonundaki otomobillerin günlük bakımlarını da kendisi yapıyor.Klasik otomobil tutkusunun çocukluğunda başladığını ve her gün işe gitmeden önce garajdaki otomobilleriyle zaman geçirdiğini belirten Erdinç Başsimitçi, ilk aracının 1969 model olduğunu ve bulmak için çok zaman harcadığına dikkat çekti.Başsimitçi, şu anda sahibi olduğu 17 aracın da bakımı kendi yaptığını, kimseye izin vermediğini söyledi.Koleksiyonunu görenlerin şaşırdığını anlatan Başsimitçi, araçlarının bulunduğu zamanın en lüksü, en gözdesi, en popüleri olduğuna ve  üst düzey insanların kullandığına dikkat çekti.Başsimitçi,  sahip olduğu araçları görmek için gelenlerin mutlu döndüğünü, bu kadar klasik otomobili ancak bir müzede görebilecekleini söylüyor.

 • Araba meraklısı karga kamerada
  by NTV on 25 Kasım 2021 at 07:17

  İstanbul Sultangazi’de bir otomobilin camına konan karga, hareketleriye sürücüye ilginç anlar yaşattı. Karganın kapıdaki düğmeleri gagasıyla çekmeye çalışmasına şaşıran sürücü, ‘‘Oğlum benden ne istiyorsun, arabayı mı yiyeceksiniz’’ diyerek hayvanla konuşmaya başladı. Sürücünün cep telefonuyla kaydettiği o anlar, sosyal medyada ilgi gördü.

 • Yenilenen Alpine A110 resmen tanıtıldı
  by NTV on 25 Kasım 2021 at 06:17

  Fransız marka Alpine, güncellenen A110 modelinin tanıtımını yaptı.Renault’un sahibi olduğu Alpine, 2030 yılından itibaren tamamen elektrikli modellere geçeceğini açıklamasının ardından içten yanmalı motora sahip aracını tanıttı.Renault Megane RS’in turboşarjlı 1.8 litrelik motorunun kullanıldığı yeni A110 üç farklı versiyonla gelecek.Aracın standart versiyonu 252 beygir güç ve 320 Nm tork üretiyor.  Araç 4.5 saniyede 100 km hıza ulaşabiliyor.A110 S versiyonu 300 beygir güç ve 340 Nm tork üretiyor. Araçtan 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 4.2 saniyede tamamlıyor.Versiyonda daha iyi yol tutuş için tasarlanmış sert şasi ve süspansiyon ayarları yer alıyor.S versiyonla aynı motoru kullanan GT’deki en büyük farklar deri kaplamalı koltuklar, kameralı park asistanı ekstra olarak sunuluyor.İşte yeni Alpine A110’un detaylı fotoğrafları…Modelin GT versiyonu

 • Ford, yeni nesil Ranger’ı tanıttı
  by NTV on 24 Kasım 2021 at 09:01

  Ford uzun süredir beklenen Ranger’ın yenilenmiş versiyonunu tanıttı.Ford yeni nesil Ranger modelini tanıttı. Daha geniş bir gövde ile gelen modelin aks mesafesi 50 milimetre genişletilmiş.Motor seçeneklerinde 2.5 litrelik dizel motorların yerini 3.0 litrelik turbodizel V6 motor almış durumda. Dizelde bir başka seçenek ise tek ve çift turbolu seçenekleri ile 2.0 litrelik motor.Arçta tüm motorlar 6 ileri otomatik vites seçeneğiyle alınabilecekken 10 ileri otomatik vites seçeneği opsiyonel olarak sunulacak.Aracın iç kısmında da değişim göze çarpıyor. Standart olarak dijital gösterge paneli ile gelecek olan Ranger’da 10.1 inç ile 12 inç arasında değişen bir multimedya ekranı seçenekleri mevcut.Araçta matrix LED farlar ve 360 derece kamera  sistemi standart donanımlar arasında yer alıyor. Yeni Ranger, 4×2 ve 4×4 sürüş sistemleri ie satın alınabilecek.Yeni Ranger’ın omurgası yakın zamanda Volkswagen’in Amarok modeline de can verecek.

 • Kalashnikov otomotiv işine giriyor: Elektrikli araçların patent görselleri ortaya çıktı
  by NTV on 24 Kasım 2021 at 07:58

  Uzun zamandır otomotiv sektörüne gireceğinin sinyallerini veren Rus şirketi Kalashnikov’un araçlarının patent görselleri geldi.AK-47 isimli silahıyla tüm dünyada nam salan  Rus silah şirketi Kalashnikov’un, uzun süredir gireceğinden bahsedilen elektrikli otomobil piyasasıyla ilgili yeni bilgiler geldi.Şirket tarafından 2018 yılından beri planları yapılan elektrikli araçların patent görselleri ortaya çıktı.Görsellerde, biri dört tekerli ve dört kişilik diğeri 3 tekerli ve iki kişilik olan iki model yer alıyor.Araçların teknik detayları ise henüz belli değil.Firma 2018 yılında askeri bir fuarda CV-1 isimli elektrikli bir model sergilemişti.  Araç, 0’dan 100’e hızlanmasını 6 saniyede tamamlarken ve tam şarjla 355 kilometre gidebildiği söylenmişti.İşte iki modelin yeni patent görselleri…

 • Dünyanın en pahalı 30 arabası
  by NTV on 23 Kasım 2021 at 09:45

  Otomotiv teknolojisinin her geçen gün ilerlemeyi sürdürdüğünü günümüzde, birçok marka piyasaya sürdükleri süper arabalarla öne çıkıyor. İşte her geçen gün daha da hızlanıp yeni donanımlarla yolları kasıp kavuran dünyanın en pahalı 30 arabası..1,15 MİLYON DOLAR1.4 MİLYON DOLAR1,9 MİLYON DOLAR2 MİLYON DOLAR2.2 MİLYON DOLAR2.2 MİLYON DOLAR2.2 MİLYON DOLAR2.3 MİLYON DOLAR2.5 MİLYON DOLAR2.6 MİLYON DOLAR2.6 MİLYON DOLAR2.7 MİLYON DOLAR2.8 MİLYON DOLAR3 MİLYON DOLAR3.3 MİLYON DOLAR3.4 MİLYON DOLAR3.4 MİLYON DOLAR3.5 MİLYON DOLAR3.6 MİLYON DOLAR3.6 MİLYON DOLAR4 MİLYON DOLAR4.5 MİLYON DOLAR5.4 MİLYON DOLAR5.4 MİLYON DOLAR5.8 MİLYON DOLAR8 MİLYON DOLAR9 MİLYON DOLAR13 MİLYON DOLAR17 MİLYON DOLAR18.7 MİLYON DOLAR

 • Yargıtay’dan 2. el otomobil satışında emsal karar
  by NTV on 23 Kasım 2021 at 08:02

  İkinci el otomobil satışlarına dair Yargıtay’dan emsal bir karar çıktı. Yüksek mahkeme, internetten araç satış ilanı verip kaporayı da aldıktan sonra satışı gerçekleştirmeyen kişinin ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işlediğine hükmetti.Yıllardır hayalini kurduğu otomobili almak için internet başına geçen, tüketici, beğendiği bir otomobili tespit etti.İlan sahibine ulaşan tüketici, kapora olarak 100 TL verilen hesap numarasına yatırdı. Aradan günler geçmesine rağmen ilan sahibine bir türlü ulaşmayı başaramayan tüketici, dolandırıldığını anlayınca Cumhuriyet Savcılığı’nın yolunu tuttu.Yapılan soruşturmada araç almak isteyen onlarca kişiden 100’er TL kapora alan dolandırıcının kimliği tespit edildi. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, sanık ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan hapis cezasına çarptırıldı.Sanık, kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay emsal bir karara imza attı.Yüksek Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi;”Kapora olarak yatırılan paranın sanık tarafından çekildiği ancak sanığın suça konu aracın satışını katılana vermediği ve teslimini de yapmadığı ortadadır.Katılanın da bir daha sanığa ulaşamadığı, sanığın bu şekilde haksız menfaat sağladığı, sanık savunması, katılan beyanı ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığından, sanığın nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediğinin sabit olduğu gerekçesine dayanan mahkemenin mahkumiyet hükmünde bir isabetsizlik görülmemiştir.Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre, sanığın suç vasfında hata yapıldığına ve verilen kararın yasalara aykırı olduğuna dair yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle mahkumiyet hükmünün onanmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

 • TOBB’dan yerli karavan adımı
  by NTV on 22 Kasım 2021 at 09:46

  Corona virüs süreciyle talebin arttığı karavan pazarını inceleyen TOBB sektör meclisleri tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’nin mevcut altyapısıyla yerli karavan üretebileceği belirtildi.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sektör meclisleri, yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını sürecinde talebin arttığı karavan sektöründe üretimin yerli olarak yapılabilmesi için teşvik talebinde bulundu.TOBB sektör meclisleri tarafından sektörel politika ve stratejilerin oluşturulmasına destek olunması amacıyla Türkiye Karavan Sektörü Durum Analizi Raporu hazırlandı.Covid-19 salgınının kamp ve karavan turizmi için itici güç haline geldiği ve salgın sonrasında da hareketli konaklama araçlarına ilginin artmasının beklendiği ifade edilen raporda, karavanların, sağlık endişeleri nedeniyle insanların mesafeleri kendilerinin ayarlayabilmesine imkan tanıdığı için ilgi gördüğü belirtildi.Raporda, ülkede kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler (römork) park hizmetleri tesisleri sayısının 226 olduğu ve bu alanların toplam tesisler içindeki payının yüzde 0,9 düzeyinde bulunduğu aktarılarak, kamp ve karavan alanlarının Türkiye’ye gelen yabancı turistler tarafından da tercih edildiği bilgisi verildi.Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde 6 bin 744’ü çekme 1247’si motokaravan olmak üzere tescilli karavan sayısının 7 bin 991 olduğu bildirilen raporda, bu sayının Türkiye ile benzer ülkeler olan Portekiz’de 28 bini, İspanya’da ise 300 bini bulduğu kaydedildi.Raporda, sıfır karavan tescil rakamlarında da büyük düşüşler olduğuna işaret edilerek, sıfır araçların yüksek ÖTV nedeniyle tercih edilmediğinin altı çizildi.TÜRKİYE’NİN ÜRETİM ALTYAPISI VARTürkiye’de irili ufaklı firmaların karavan imalatında bulunduğu, bunların özellikle araç dönüşümü gerçekleştiren ya da çekme karavan imal eden küçük kuruluşlardan oluştuğu belirtilen raporda, seri üretim yapılmaması nedeniyle üretim maliyetinin yükseldiği vurgulandı.Raporda, şu ifadelere yer verildi:”Bu konuda kurumsal firmaların yatırım yaparak ölçek ekonomilerini yakalayabilmeleri, talebin öncelikle iç piyasada sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Ülkemiz önemli bir otomotiv ülkesidir. Bu altyapının karavan sektörü için çok önemli maliyet ve lojistik gibi avantajları bulunduğu, ayrıca karavan üretimi konusunda Türk otomotiv sanayisinin kıyaslama (benchmarking) uygulamalarıyla birikmiş teknik ve diğer bilgi birikimlerini kullanabileceği bir alan olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye, dünyada karavan üretiminde söz sahibi olabilecek bir altyapıya sahiptir. Ülkemizde araç tasarım ve döşemesi konusunda dünyada kendini ispat etmiş firmalar bulunmaktadır. Lüks segmentte yer alan bu firmaların bu konuda ticari olarak gelişme göstermeleri için bazı teşvikler uygulamaya konulabilir. Özellikle yerli üretim yapacak firmalara yönelik ÖTV indirimi gündeme getirilmelidir.””YABANCI TURİSTLER İÇİN KİRALIK KARAVAN BULUNMUYOR”Raporda, tüketicilerin karavana ulaşmasının da hem yasal hem de ekonomik tedbirlerle desteklenmesi önerisinde bulunularak, “Bu konuda Türkiye fark yaratabilecek bir potansiyel barındırmaktadır. Tüketici sayısını artırarak sektörü büyütmek, aynı zamanda büyüyen sektörle ölçeği yakalayarak maliyetlerin düşürülmesi gerekmektedir. İç piyasanın yanında dış piyasada yer alan ülkemize turist olarak gelip karavanla tatilini geçirmek isteyenler için sorun çıkarmayacak, modeli yüksek kiralık karavan bulmak imkansıza yakındır. Ülkemize uçakla gelerek karavan tatili yapmak isteyen turistlere yönelik yatırım yapmak isteyen kurumsal kiralama firmaları, bu yüksek yatırım maliyetleri nedeniyle sektörü büyütücü girişimlerde bulunamamaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.”LÜKS KAMP ALANLARI DA BULUNUYOR”Devletin de kamp ve karavan turizmine yönelik altyapıyı geliştirmesi gerektiği vurgulanan raporda, “Her ne kadar düşük maliyetli bir turizm faaliyeti olarak düşünülse de ‘glamping’ adı verilen lüks kamp alanları da son yıllarda hizmet vermeye başlamıştır. Az sayıda da olsa Türkiye’de yüksek gelir grubuna hitap eden bu tür kamp alanları bulunmaktadır. Yine karavan turizminin geliştirilmesi için karavanların mülkiyetine yatırım yapacak bir girişimci sınıfın varlığı gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.Raporda, özellikle yurt dışı kaynaklı yapılacak kamp ve karavan turizminin pazarlanmasında seyahat acentelerine önemli görevler düştüğüne işaret edilerek, yabancı turistlerin karavan konusunda öncelikle model yılı ve donanımının yüksek olmasını bekleyeceğine dikkat çekildi.Kamp ve karavan turizminin gelişmesi için raporda şu önerilerde bulunuldu:”Yeni kamp alanları ve yeni turizm rotaları belirlenerek, insanların karavan turizmine teşvik edilmesi sağlanmalı. Karavan turizmine yönelik yasal mevzuat güçlendirilmelidir. Alanı uygun benzin istasyonları karavan molalarına (temiz su alım, atık su boşaltım, elektrik alma) uygun hale getirilmeli.”Raporda, karavanlar için uygulanan yüksek ÖTV sorununun da çözülmesi talep edildi. ÖTV oranları, sadece elektrikli motoru bulunan karavanlar için yüzde 5, elektrikli motoru da olan motorlu karavanlar için yüzde 10 ve diğer motorlu karavanlar için yüzde 15 olarak önerildi.Öte yandan, ekim ayında Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yüzde 220 olarak uygulanan ÖTV tutarı yüzde 45’e indirilmişti.

 • Ferrari, Icona serisinin yeni modelini tanıttı: Daytona SP3
  by NTV on 22 Kasım 2021 at 07:31

  Ferrari Icona adını verdiği serisine yeni bir model ekledi. Ferrari Daytona SP3 de diğer iki model gibi sınırlı sayıda üretilecek.Ferrari Icona serisine yeni bir model ekledi. 2021 Ferrari Finali Mondiali adlı etkinlikte tanıtılan araç, markanın yarış efsaneleri 330 P3/4, 350 Can-Am, 512 S modellerinden ilham alınarak tasarlandı. Ferrari, Monza SP1 ve SP2 modeli gibi Daytona SP3 modelini de sınırlı sayıda üretecek.Ferrari Daytona SP3 modelini ‘şimdiye dek üretilen en aerodinamik model’ olarak tarif ediyor.Ferrari Daytona SP3’te 6.5 litrelik V12 motor yer alıyor.  Motor, 840 beygir güç ile 700 Nm tork üretecek şekilde geliştirilmiş. Bu güç aracı Ferrari’nin trafiğe çıkacak en güçlü motora sahip modeli haline getiriyor.7 ileri otomatik şanzımana sahip araç 0’dan 100 kilometre hıza sadece 2.8 saniyede ulaşırken, o-200 hızlanmasını 7.4 saniyede tamamlıyor.Ferrari iç mekanda, sürücü ellerini direksiyondan çekmeden neredeyse tüm kontrollere  hakim olabileceği bir tasarım kullanmış.Aracın spor koltukları şasiye entegre ve pedalları da ayarlanabiiyor.Ferrari, Icona serisinin ilk iki modeli Monza SP1 ve SP2’yi ilk olarak 2018 yılında piyasaya sürdü.  Icona serisi araçlar tarihin belli dönemlerindeki Ferrari modellerinin günümüz teknolojisi ile yeniden yorumlanması projesi olarak tanımlanabilir.  MONZA SP1 VE SP2 MODELLERİ TANITILDI

 • Otomotivde kara liste dönemi: 6 ayda 3 otomobil alan var
  by NTV on 22 Kasım 2021 at 04:24

  Otomotiv firmaları başta galericiler olmak üzere ‘al-sat’ işi yapanları kara listeye almaya başladılar. Amaç, lansman ve kampanyalarda özel fiyattan otomobili alıp, ikinci elde 30-40 bin TL fazlasına satanları önlemek.Dünyayı etkisi altına alan çip krizi Türkiye’de otomotiv sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor. Pandemide işlerin yavaşlaması tedarik sorununun büyümesine ve üretimin aksamasına neden oluyor. Piyasada otomobil bulunmaması da satışlara olumsuz yansıyor.’AL-SAT’ÇILAR TÜREDİTürkiye’de 2021 Ekim’de otomobil satışları yüzde 46.9 geriledi ve 40 bin seviyesinde gerçekleşti. Eylül ve Ekim’de etkisini artıran tedarik sorunu Kasım’da da devam ediyor. Piyasada otomobil yok. Bekleme süresi iki-üç ayı buluyor. 2020 başından bu yana yaşanan tedarik sorunu otomotiv sektöründe değişimlere yol açtı. Otomobil alım-satımını cazip bir iş gören ‘Al-Sat’çılar türedi. Başta bazı galericiler olmak üzere lansman döneminde özel fiyatla bayiden aldıkları otomobilleri ikinci elde daha yüksek satmaya başladılar. Bayi fiyatıyla galeri fiyatı arasında 30-40 bin TL’ye varan farklar görüldü. Piyasada dengeler bozulurken, otomotiv firmalarına olan güven sarsıldı. Sabah gazetesinden Ufuk Sandık’ın haberine göre, bu durum firmaları harekete geçirdi. Piyasada fiyatları yükselten ve haksız kazanç elde edenleri engellemek için kara liste oluşturmaya başladılar.6 AYDA 3 OTOMOBİL ALAN VARYapılan araştırmada bazı isimlerin farklı bayilerden altı ayda üç otomobil alıp daha sonra sattıkları tespit edildi. Ayrıca galerilerin şirket değil kendi adlarına, hatta eşleri ya da anne-babaları üzerine alım yaptıkları görüldü. Kara listede ‘al-sat’çıları yayınlayıp, listede adı bulananlara otomobil satılmasını önlemeye çalışıyorlar. Tüketici Kanunu’na göre otomotiv firmalarının “otomobil satmıyorum” demesi mümkün değil. Ancak kara liste, ihtiyacı için otomobil satın alan gerçek müşteriyle ‘al-sat’çıları birbirinden ayırt edilebilmesi açısından önemli.FİLO KİRALAMADA UYGULANDIFilo kiralama sektörü 2013-2014 yılları arasında araç hırsızlıklarıyla ilgili büyük sorun yaşadı. Bunun üzerine kara liste uygulamasını devreye aldı. Şüpheli durumlarda firmalar sisteme girip sorgulama yaparak, hırsızlık vakalarını önlemeye çalıştılar.

 • Mezardaki sürücü ‘kusurlu’ bulundu
  by NTV on 21 Kasım 2021 at 12:22

  İstanbul-İzmir Otoyolu’nda 2019 yılında güvenlik şeridindeki TIR’a arkadan çarpan otomobilin sürücüsü ile yanındaki arkadaşının ölümüyle ilgili davada, hayatını kaybeden otomobil sürücüsü kusurlu bulundu. İstanbul Adli Tıp Trafik İhtisas Kurulu’nun raporunu inceleyen mahkeme, 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan TIR şoförünün beraatına karar verdi.İstanbul-İzmir Otoyolu Orhangazi ilçesi yakınlarında temmuz ayında trafik kazası meydana geldi. İstanbul’dan Bursa’ya giden Yüksel Temur idaresindeki otomobil, Gedelek Mahallesi mevkisinde güvenlik şeridinde bekleyen Metin Ceylan idaresindeki TIR’a arkadan çarptı.Kazada Temur ile yanındaki arkadaşı Abdullah Arslan yaralandı. Gemlik Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Temur ile Orhangazi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Abdullah Arslan, kurtarılamadı. Kazanın ardından gözaltına alınıp tutuklanan TIR şoförü Metin Ceylan, 10 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamenin ardından TIR şoförü Metin Ceylan hakkında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak’ suçundan dava açıldı.Hakkında 15 yıl hapis cezası istenen Ceylan davanın görülen ilk duruşmasında yaptığı savunmasında arıza yaptığı için TIR’ı emniyet şeridine park ettiğini belirtti.Sözlerine devam eden Ceylan “Aracımdan ses gelince, emniyet şeridinde uygun olan bir yere park ettim. Sesin geldiği yöne doğru gittiğim sırada; arkadan büyük bir ses duydum. Aracın lastiğinin patladığını düşündüm. Ancak patlaklık yoktu” dedi.Kaza anını anlatan Ceylan “Bana çarpan otomobilin ters yöne geçip savrulup, ters döndüğünü gördüm.  İçinde 2 kişi sıkışmış durumdaydı. Jandarmaya ve 112’ye haber verdik. Her şey bir dakika içinde oldu. Suçsuzum, beraatimi istiyorum.” şeklinde konuştu.Davanın 3’üncü duruşmasında mahkeme kararını verdi. İstanbul Adli Tıp Trafik İhtisas Kurulu’ndan gönderilen, ölen sürücü Yüksel Temur’un asli kusurlu bulunup, TIR şoförü Metin Ceylan’ın ise kusursuz olduğunun belirtildiği raporu dikkate alan mahkeme, sanığın beraatine hükmetti.

 • Otomotiv şirketleri 9 ayda karlarını yaklaşık 2 katına çıkardı
  by NTV on 21 Kasım 2021 at 08:19

  Borsa İstanbul’da işlem gören otomotiv şirketlerinin net kârı, yılın ilk üç çeyreğinde 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 96,4 artarak 9 milyar 446 milyon liraya ulaştı.Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve 2021’in ilk üç çeyreğine ilişkin finansal tablolarını açıklayan 8 şirketin 7’si söz konusu dönemi kârla, 1’i ise zararla kapattı. Şirketlerin toplam net kârı, bir önceki yılın ilk üç çeyreğine kıyasla yüzde 96,4 artarak 9 milyar 446 milyon liraya yükselirken, İlk üç çeyrekte otomotiv satışları yüzde 56,3, öz kaynakları yüzde 55,3 ve aktifleri yüzde 26,7 artış gösterdi.Yılın ilk dokuz ayında Tümosan’ın kârını yüzde 574 artırarak 6,1 milyon liradan 40,9 milyon liraya çıkarması dikkati çekti. Kârını geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 108 artıran Ford Otosan, 4 milyar 710,8 milyon lirayla en yüksek kâr açıklayan otomotiv şirketi oldu. Bu dönemde en yüksek ikinci kârı 2 milyar 64,4 milyon lira ile Tofaş Otomobil Fabrikası elde ederken, bu şirketi 1 milyar 255,9 milyon lira kârla Doğuş Otomotiv takip etti.Türk Traktör, yılın ilk çeyreğinde kârını yüzde 130 artırarak bu alanda en iyi ikinci performansı sergilerken, geçen yılın aynı döneminde zarar eden Anadolu Isuzu, bu dönem 40,3 milyon lira kâr açıkladı.2020’nin ilk üç çeyreğinde 6,3 milyon lira kâr eden Karsan, 2021’in ilk üç çeyreğinde ise 13,3 milyon lira zarar etti.TOPLAM SATIŞLAR YÜZDE 56,3 ARTTIBorsada işlem gören 8 şirketin tamamı 2021’in ilk üç çeyreğinde satışlarını artırırken, bu kalemdeki toplam yükseliş yüzde 56,3 seviyesinde gerçekleşti.Satışlarını en çok artıran şirket yüzde 114 ile Anadolu Isuzu olurken, en çok satışı 45 milyar 657,5 milyon lirayla Ford Otosan yaptı. Ford Otosan’ın satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artış gösterdi.Tofaş Otomobil Fabrikası, 19 milyar 606,1 milyon liralık satışla bu alanda ikinciliği elde ederken, bu şirketi 18 milyar 445,9 milyon lira ile Doğuş Otomotiv takip etti.Satışlarını yüze 111’le en çok artıran ikinci şirket Türk Traktör olurken, Karsan’ın satışlarındaki yükseliş ise yüzde 10’da sınırlı kaldı.TAMAMI AKTİFLERİNİ VE ÖZ KAYNAKLARINI ARTIRDIBorsada işlem gören otomotiv şirketlerinin tamamı aktiflerini ve öz kaynaklarını artırırken, geçen yılın ilk üç çeyreğine göre öz kaynak ve aktif toplamları sırasıyla yüzde 55,3 ve yüzde 26,7 yükseldi.Söz konusu dönemde 8 şirketin öz kaynak toplamı 13 milyar 992,4 milyon liradan 21 milyar 733,6 milyon liraya, aktif toplamı da 60 milyar 919,7 milyon liradan 77 milyar 170,7 milyon liraya çıktı.Ford Otosan, öz kaynaklarını yüzde 88,6 ve aktiflerini yüzde 49,6 artırarak bu bilanço kalemlerinde en iyi performansı gösteren şirket oldu.Ford Otosan’ı öz kaynak artışında yüzde 51,3 Doğuş Otomotiv, aktif artışında ise yüzde 27,7’le Anadolu Isuzu takip ederken, Ford Otosan ayrıca, 9 milyar 4,3 milyon lira öz kaynak ve 34 milyar 13,2 milyon liralık aktif ile bu alanlardaki liderliğini sürdürdü.Öz kaynak ve aktiflerini sırasıyla yüzde 8,29 ve 0,8 ile en az artıran şirket ise Karsan oldu.TOFAŞ, BORSADA EN ÇOK KAZANDIRAN OLDUBorsada işlem gören 8 otomotiv şirketinin 6’sının hisse fiyatı yılın ilk üç çeyreğinde artarken, en yüksek getiriyi yüzde 68,2’yle Tofaş Otomobil Fabrikası sağladı.Söz konusu dönemde Tofaş Otomobil Fabrikası’nı yüzde 36,9’luk kazançla Ford Otosan takip etti.Doğuş Otomotiv yılın ilk üç çeyreğinde yatırımcısına en çok kazandıran üçüncü otomotiv hissesi olurken, şirketin hisse fiyatı yüzde 30,1 artışla 33,72 liraya çıktı.Yılın ilk 9 ayında Anadolu Isuzu ve Türk Traktör borsada yatırımcısına kaybettirdi.Öte yandan, ilk üç çeyrekte Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 4,8 gerilemişti.

 • Skoda yeni Karoq’un tasarım çizimlerini paylaştı
  by NTV on 21 Kasım 2021 at 06:35

  Skoda, yenilenen Karoq modeli tasarımını gösteren iki yeni çizim yayınlandı. İlk kez 2017’de tanıtılan Karoq, yenilenen haliyle 30 Kasım’da dijital olarak gerçekleştirilen lansmanla tanıtılacak.Gösterilen iki yeni tasarım çiziminde Karoq, ön bölümüyle dikkat çekiyor. Genişletilmiş, altıgen tasarımlı ön panjuru ve sportif bir görünüme kavuşan hava girişlerini, inceltilmiş farlar ve yeni tasarımlı LED gündüz sürüş aydınlatmaları tamamlıyor. LED gündüz sürüş aydınlatmalarının altında ise bağımsız bir LED modül bulunuyor.Karoq’un yeniden tasarlanan arka bölümünü gösteren diğer çizimde daha uzun arka spoyler ve dinamik bir görüntü sunan arka siyah difüzör öne çıkıyor. Arka aydınlatma grubunda ise yenilenen ve daha keskin hatlara sahip bir far tasarımı dikkat çekerken ön farlar gibi inceltilen ve aracın genişliğini vurgulayan bir tasarım sunuluyor. Burada da Skoda’nın imzası olan kristal detaylar ve karakteristik C şeklindeki far tasarımı kendisini gösteriyor.

 • Otomobiliyle makas atan ehliyetsiz sürücü taksiye çarptı: 3 yaralı
  by NTV on 20 Kasım 2021 at 12:50

  Bursa’da, otomobiliyle makas atarak ilerleyen ehliyetsiz sürücü M.E.Z., yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda aynı yöndeki taksiye çarptı. Takla atarak, metrelerce sürüklenen taksinin sürücüsü ile araçta bulunan 2 yolcu yaralandı.

 • Ticaret Bakanlığı’ndan ithal otomobil genelgesi
  by NTV on 20 Kasım 2021 at 08:18

  Ticaret Bakanlığı, distribütör dışı ithalatta otomobil değerinin doğru belirlenmesi için harekete geçti. Yayımlanan genelgeye göre; ithal edilen aracın değerinden şüphe duyulması durumunda distribütörden bilgi istenecek. Ayrıca otomobil için yurt dışı araştırması da yapılacak.Ticaret Bakanlığı, kamuoyunda “paralel ithalat” olarak bilinen, distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatında kıymet tespitinin doğru yapılması için önlem alacak. Alınacak önlemlerle aracın aksesuar, donanım ve özelliklerine göre gümrük kıymetinin doğru belirlenmesi sağlanacak.Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki bütçe görüşmelerinde, Bakanlığa ulaşan iddialar üzerine paralel araç ithalatıyla ilgili harekete geçtiklerini ve gümrük vergisinin doğru tespiti için yapılan ithalatı incelediklerini açıklamıştı.Edinilen bilgilere göre, Bakanlık tarafından konuya ilişkin, “distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatında gümrük kıymetinin tespiti işlemleri” konulu bir genelge yayımlandı.Bakanlığa intikal eden bilgilerden, distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatında kıymet tespiti konusunda güçlükler yaşandığı ve tereddütlerin oluştuğunun belirtildiği genelgede, Gümrük Kanunu uyarınca, gümrük işlemleriyle ilgili kişilerin, idarenin talebi üzerine belirlenen süreler içinde gerekli bütün belge ve bilgileri vermek ve her türlü yardımı sağlamakla yükümlü olduğu anımsatıldı.ŞÜPHE OLURSA EK BİLGİ İSTENECEKGenelgede, distribütörler haricindeki ithalatçılar tarafından gerçekleştirilen araç ithalatlarında belirlenen hususlara göre işlem yapılmasının uygun bulunduğu aktarıldı. Söz konusu araç ithalatında uyulacak kurallar şöyle sıralandı:”- İthale konu aracın distribütör sıfatıyla ithal edilip edilmediği, ithalatçıdan temin edilecek sözleşmeler incelenerek tespit edilecek.- Beyan edilen gümrük kıymetinin gerçeklik veya doğruluğu konusunda makul şüphe oluşması halinde, kıymet tespit yöntemleri ile kıymet araştırması ve incelemesine ilişkin olarak Gümrük Kanunu ve ikincil düzenlemeler uyarınca, beyan sahibinden, gümrük idaresince belirlenecek ilave ispatlayıcı bilgi ve belgeler istenilerek işlem yapılacak.- İthale konu aracın distribütörünün bulunması halinde, gümrük kıymetinin tespitinde, distribütörden temin edilen kıymet bilgisi, gümrük kıymeti ile ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde veri olarak dikkate alınacak.- Araca ait, ihraç ülkesi gümrük idaresi tarafından düzenlenen ihracat beyannamesinin ve aracın ilk satışında üreticisi tarafından düzenlenen faturanın onaylı örneği beyannameye eklenecek ve gümrük idarelerince bu husus kontrol edilecek. Söz konusu belgelerin eklenmediği beyannamelerin muayene ve/veya kontrol işlemleri tamamlanmayacak.”GEREKİRSE YURT DIŞI ARAŞTIRMASIData kartı (teknik evsaf kartı) olan markalar için bu kartın beyannameye eklenmesi istenen genelgeye göre, diğer uyulacak kurallar şöyle:”- Beyannameye eklenen faturaların, Gümrük Yönetmeliği’nde belirtilen hususlara uygun olup olmadığı ile söz konusu faturalarda, araç üstünde bulunan ilave donanım ve aksesuar bilgileri ile bunların kıymetlerinin yer alıp almadığı kontrol edilecek.- Eşyanın muayene veya kontrolü yapılırken, araç üzerinde standart ve/veya ilave hangi donanım ve aksesuarların bulunduğu, bunların kıymetleri, standart donanım kapsamında bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa ise faturada ayrıca belirtilip belirtilmediği özellikle incelenecek.- Beyan edilen gümrük kıymeti ve/veya araçta bulunan donanım ve aksesuarların tespiti için her halükarda, ilgili markanın Türkiye distribütöründen aracın şasi numarası esas alınarak, taşıdığı donanım ve aksesuarlar ile kıymeti konusunda bilgi istenilecek. Distribütörün bulunmaması halinde üniversitelerin ilgili bölümlerinden aracın aksesuar ve donanımları ile ilgili teknik rapor talep edilecek.- Yurt dışı araştırmasına gidilmesine ihtiyaç duyulması durumunda, ihracatçı ülkeden cevap alınabilmesi için talep yazısında, yurt dışı araştırmasına ihtiyaç duyulma nedenleri maddeler halinde açık ve anlaşılır şekilde belirtilecek.”

 • Tesla’nın Çinli rakibi Xpeng yeni SUV’u P9’u tanıttı
  by NTV on 19 Kasım 2021 at 09:11

  Çinli elektrikli otomobil üreticisi Xpeng yeni SUV aracını tanıttı. P9 adı verilen otomobil uluslararası pazara da sürülecek. Xpeng aracın 5 dakikada 200 kilometre menzillik şarj olacağını belirtti.Çin’in ABD’li Tesla’ya yanıtlarından biri olan Xpeng, uluslararası pazarlara yönelik yeni elektrikli araç tanıttı.Xpeng’in G9 adlı yeni bir elektrikli SUV’u 2022’nin üçüncü çeyreğinde Çin’de piyasaya sürülecek.Xpeng’in G9’u, Tesla’nın Model Y’si, Nio’nun ES6’sı ve Li Auto’nun Li One’ı ile karşı karşıya gelecek.G9, Xpeng’in Xpilot yarı otonom sürüş sistemine, Lidar teknolojisine ve Nvidia çiplerine sahip olacak. Şirket G9’un 5 dakikada 200 kilometre menzillik şarj olabileceğini öne sürdü. Bunun için özel tasarlanmış şarj ünitelerine ihtiyaç duyuluyor. Yeni bir batarya mimarisine sahip olan araba Çin’deki Guangzhou Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Aracın fiyatı ve toplam menzili gibi detaylar açıklanmadı. ,NORVEÇ’E AÇILMIŞTIXpeng, Avrupa’nın en önemli elektrikli otomobil pazarlarından olan Norveç’e açılmıştı. Şirket İskandinav ülkesine sedan tipi P7 modelini göndermişti. Şirket ayrıca Tesla’dan çok daha ucuz otomobilleriyle öne çıkıyor. Tesla Model 3’e rakip olarak piyasaya çıkartılan P5 modeli 14 bin dolar daha ucuz satış fiyatına sahipti. Tesla Model 3’ün Çin’deki satış fiyatı 38 bin 650 dolarken, P5 24 bin 650 dolardan piyasaya sürülmüştü.

 • Tartıştığı eşinin aracını parçaladı
  by NTV on 19 Kasım 2021 at 09:09

  İstanbul Esenyurt’ta, eşiyle tartışan kadın, eşinin otomobiline saldırdı. Kızgın kadın, otomobilin cam ve aynalarını taşla kırdı.