Sağlık

ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri

 • Taklit ve hileli ürünlerin listesi: Tarım ve Orman Bakanlığı 386 hileli ürünü açıkladı (Hileli gıda satana disiplin cezası)
  by NTV on 17 Ocak 2020 at 08:49

  Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuyla paylaştı.  Bazı firmaların daha önce de ceza almasına rağmen aynı isimle ürünlerini piyasaya sürmeye devam ettiği görüldü. Artık bu işe dur demek isteyen Bakanlık, yeni bir kanun teklifi hazırladı. Hileli gıda satan firmalara disiplin cezaları verilmesi istendi. İşte bakanlığın paylaştığı son sıralı liste…

 • “Sömestirde erkekler saç ekimi, kadınlar estetik işlem yaptıracak”
  by NTV on 17 Ocak 2020 at 08:41

  Sağlık turizmi için Türkiye’yi seçenlerin tercih ettiği uygulamalara değinen Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, sömestirde gelen taleplere bakıldığında, erkeklerde saç ekiminin, kadınlarda ise estetik işlemlerin yoğunlukta olduğunu söyledi.

 • Kanserde yapay zeka ile teşhis (1 milyon beyin MR verisiyle kanser erken teşhisi)
  by NTV on 17 Ocak 2020 at 06:41

  Kanserde erken teşhise yönelik çalışmalar büyük önem taşıyor. Bu çalışmalardan birine, TÜBİTAK tarafından Türkiye’ye davet edilen Dr. Mehmet Turan imzasını attı. Doktor Turan, beyin tümöründe erken teşhise imkan sağlayan bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyor. Hedefiyse 1 milyon beyin MR verisini toplamak. HABER: PINAR İLİK ÜÇER

 • Kaliteli gece uykusu gençleştiriyor (Bilimsel araştırma)
  by NTV on 17 Ocak 2020 at 04:55

  Manchester Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırma ile kaliteli gece uykusunun gençleştirici etkisi olduğu anlaşıldı

 • Obezite Türkiye’nin batısında daha yüksek (“Erkekliği öldürdü” tespiti)
  by NTV on 17 Ocak 2020 at 04:31

  TBMM Obezite Araştırma Komisyonu’nda, 2017’ye dair sonuçlar masaya yatırıldı. Beslenme Uzmanı Dr. Ender Saraç da, komisyonda ilginç tespitlerde bulundu.

 • Anne karnındaki bebeğe operasyon
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 18:20

  Meryem bebek henüz 26 haftalıkken yumurtalıklarında kist tespit edildi. Kist, hem bağırsak hem de akciğer gelişimini engelliyordu. Erken doğum riski vardı. Anne karnında yapılan operasyonla meryem bebek sağlığına kavuştu. <strong>Haber: Melike Şahin Kamera: Cumhur Çatkaya</strong>

 • Anne karnındaki bebeğe yumurtalık kisti operasyonu
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 14:48

  Anne karnında ciddi bir operasyon geçiren Meryem bebeğin, henüz 26 haftalıkken yumurtalıklarında kist tespit edildi. Kist, hem bağırsak hem de akciğer gelişimini engelliyordu. Erken doğum riski vardı. Anne karnında yapılan operasyonla Meryem bebek sağlığına kavuştu. İşte ayrıntılar… (Haber: Melike Şahin Kamera: Cumhur Çatkaya, NTV Haber)

 • Bebeği hayata döndüren müdahale
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 14:29

  Mersin’de sağlık ekipleri, hamile bir kadının sancıları tuttuğu ihbarını aldı. Eve giden ekipler doğumun başladığını ancak bebeğin ters geldiğini fark etti. Acil tıp teknisyeni Tuğba Yıldızçınar o an karar verdi ve doğumu evde gerçekleştirdi. Ancak bebek doğduğunda nefes almıyordu. Tuğba Yıldızıçınar’ın çabası bebeği hayata döndürdü. Bebek de kurtarıcısının adını aldı. İşte ayrıntılar…

 • “Sağlık çalışanlarımızın memnuniyeti yönünde önemli bir adım daha attık”
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 12:43

  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılayacak düzenlemeler yaptıklarını duyurdu.

 • Konya’da 1 günlük bebek kalp ameliyatı oldu
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 12:35

  <a href="https://www.ntv.com.tr/saglik/kalbi-100-dakika-durdurulan-bebek-hayata-tutundu,RpOqLceCfUK0Lrc9QVMUMw" target="_blank">Konya’da bir bebek</a> kalp rahatsızlığı nedeniyle henüz 1 günlükken ameliyata alındı. Operasyon sırasında kalbi 100 dakika durduruldu. Bebek, başarılı geçen operasyonun ardından hayata "Merhaba" dedi. Operasyonun ardından bebek yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Herhangi bir sorun yaşanmazsa taburcu edilecek.

 • “Tavuk karası” hastası 7 kardeşin görme umudu kök hücre naklinde
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 11:50

  Halk arasında "tavuk karası" olarak bilinen retinitis pigmentosa rahatsızlığı bulunan Sinekçi ailesinin 7 ferdi, kararan dünyalarının aydınlanması için kök hücre nakli ameliyatı olmak istiyor.

 • “Beyin soğutma” tedavisiyle hayatta kaldı
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 10:41

  Gözlerini Afyonkarahisar’da dünyaya açan Mehmet Ali bebek, doğum sırasında yeterli oksijen alamayınca ölümle burun buruna geldi. Solunum cihazına bağlanan bebek "beyin soğutma" yöntemiyle hayati tehlikeyi atlattı.

 • Mamografi meme kanseri riskini artırır mı?
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 09:51

  Tıp literatüründe mamografi nedeniyle meme kanseri olduğu kanıtlanan bir vaka bulunmadığını söyleyen Türk Radyoloji Derneğinden Prof. Dr. Şebnem Örgüç, “Ancak ömür boyunca tarama programına katılan bir kadında mamografi kaynaklı radyasyondan kanser oluşma oranı istatistiksel olarak 10 bin-100 binde 1 kadar hesaplanmaktadır” dedi.

 • “Alerjen gıda listesi genişletilsin” talebi
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 07:51

  Türkiye Ulusal Alerji Derneği, Gıda Kodeksinde yapılan değişiklikle, alerjen gıda bildirimini zorunlu hale getiren düzenlemenin genişletilmesini talep etti. Derneğin önerisi, listeye 7 besinin daha eklenmesi. HABER: ÖYKÜ TÜCCAR

 • Endonezya’da 27 kişi şarbona yakalandı
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 07:31

  Endonezya’nın Orta Cava eyaletindeki Yogyakarta kentinde 27 kişide şarbon virüsüne rastlandığı bildirildi.

 • Tükenmişlik hissi kalp ritmini bozuyor (Araştırma: Atriyal fibrilasyon nedeni)
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 06:30

  Bilim insanları, tükenmişlik hissinin felç ya da kalp rahatsızlıklarına sebep olabilen aritmi (atrial fibrilasyon) riski olarak bilinen düzensiz kalp atışı riskini artırabileceğini tespit etti.

 • Metilasyon bozulunca neler oluyor
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 05:41

  Her şeyden evvel “homosistein” yükümüz artıyor. Neticede de sinir sistemi ve damarlarda dengeler altüst oluyor…

 • Neden randevu alamıyoruz?
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 05:17

  İstanbul’daki kamu hastanelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle ‘Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ ve ‘Alo 182’ üzerinden randevu bulmak oldukça zor. İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Saip, sorunun aile hekimlerinden sevk sistemiyle düzeltilebileceği görüşünde.

 • Düşük yapan her 6 kadından birinde travma sonrası stres bozukluğu görülüyor
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 04:06

  Gebeliğin erken döneminde düşük yapan yaklaşık her 6 kadından birinin, travma sonrası stres bozukluğunun uzun dönemli semptomlarını gösterdiği bildirildi.

 • Osman Müftüoğlu: Kahvaltı 1 numaradır
  by NTV on 16 Ocak 2020 at 03:01

  Dr. Mehmet Öz’ün “yasaklansın” açıklamasıyla tıp dünyası kahvaltı konusunda ikiye bölündü. İşte, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun NTV’de yayınlanan ’Yaşasın Hayat’ programındaki kahvaltı açıklaması.

 • Sağlık Bakanlığı’ndan grip vakalarına ilişkin açıklama
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 12:29

  Sağlık Bakanlığı’nın grip vakalarıyla ilgili yaptığı açıklamada "Vaka sayıları ve artış hızı geçen yıllarla benzer oranda seyretmekte olup virüs tipleri ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durum söz konusu değildir" ifadeleri kullanıldı. İstanbul’da H1N1 şüphesiyle hayatını kaybeden iki çocuğun ölüm sebebinin belirlenmesi için de inceleme başlatıldı.

 • DMD Aileleri Birliği’nden cihaz tepkisi
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 11:54

  İzmir’in Konak ilçesinde toplanan Duchenne Müsküler Distrofi (DMD) Aileleri Birliği, çocuklarının düzenli olarak kullanması gereken 25 bin TL değerindeki cihazın fiyatının artmasını ve SGK tarafından ödenen miktarın azalmasını protesto etti.

 • Osmaniye’de doktorun burnunu kıran saldırgan tutuklandı
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 11:39

  Osmaniye’de, kanaması olan hamile eşini götürdüğü hastanede tartıştığı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gökhan Gönen’e saldırıp, burnunu kıran M.B., polisteki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 • Gripten korunmak için 9 kritik kural! 
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 10:00

  Aralarında, "domuz gribi" olarak bilinen H1N1 virüsünün de yer aldığı gribal enfeksiyonlar son günlerde 7’den 70’e pek çok kişiyi etkisine alırken, özellikle kalabalık ve kapalı ortamlar bulaşma riskini daha çok artırıyor.

 • Alkol tüketimi azalıyor, ‘mucize içecekler’in tüketimi artıyor
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 09:20

  Dünyada alkol tüketimi azalıyor, “mucize içecekler” adı verilen sağlıklı içeceklerin tüketimi hızla artıyor. Bu çarpıcı sonuç; perakendede küresel trendleri ölçen bir araştırmadan. Araştırmaya göre, bu eğilimin nedeni sağlıklı yaşam bilincinin artması.

 • Ev kazalarını önlemek için annelere eğitim verilecek
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 09:07

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri, ev kazalarına yönelik önemli bir projeye imza attı. Öğretim üyeleri proje kapsamında annelere ev kazalarına yönelik eğitim verecek. Hazırlanan rehber hasta ve hasta yakınlarına dağıtılacak. Bir yıl sürecek proje kapsamında 3 bin anneye eğitim verilmesi hedefleniyor.

 • Kanser hastalarına tedavi öncesi diş kontrolü uyarısı
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 08:35

  Onkoloji hastalarının, kemoterapi ve radyoterapi öncesinde, diş tedavilerini  yaptırmaları önerisinde bulunan uzmanlar, tedavi öncesi ağızda açık yara bırakılmaması gerektiğine vurgu yapıyor.

 • Kalbi 100 dakika durdurulan bebek hayata tutundu
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 07:43

  Gaziantep’te kalp damarları ters olarak dünyaya gelen ve ambulans uçakla Konya’ya götürülen bir günlük bebek, özel bir hastanede 100 dakika kalbi durdurularak yapılan operasyonla hayata tutundu.

 • Kahvaltı günün en önemli öğünü müdür?
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 06:00

  Doktor Mehmet Öz, yıllardır beslenme uzmanlarının kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu savunan sözlerine karşı çıktı ve "Kahvaltıya ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum. Bu bir reklam aracı. Bu inanışların birçoğu sağlığımız hakkındaki gerçeklere dayanmadı" dedi. Öz’ün sözleri uzmanları ikiye ayırdı.

 • Öldürücü grip geri mi döndü!
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 05:46

  Çocuk ve yaşlılarda ağır seyreden H1N1 virüsünün, Beylikdüzü’nde iki çocuğun ölümüne yol açtğı iddia edilirken, uzmanlara göre mutasyon geçiren virüs tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Prof. Dr. Kurugöl “2007’deki domuz gribi salgınından çok daha ağır seyreden bir tablo söz konusu. Son birkaç gündür, yoğun bakıma çok sayıda çocuk hasta yatırdık, ölümler görebiliriz" dedi.

 • Osman Müftüoğlu: Haydi büyükler aşıya!
  by NTV on 15 Ocak 2020 at 03:10

  NTV’de yayınlanan ‘Yaşasın Hayat’ programında, yetişkinlerin aşı takvimi masaya yatırıldı. Aşı karşıtı kampanyaya dikkat çeken Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hepatit A, B, zatürre  ve zona aşılarının altını çizdi.

 • Osmaniye’de darp edilen doktor kırık burunla ameliyata girdi
  by NTV on 14 Ocak 2020 at 15:11

  Osmaniye’de rahatsızlanan hamile kadın devlet hastanesine gittiğinde sezaryen doğuma alınması gerektiği söylendi. Hamile kadının yakını ise doğuma girmekte ısrarcı olunca doktor ile arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmada burnu kırılan doktor saldıran yakını olan kadının doğumuna kırık burunlar girdi.

 • Grip hangi durumlarda öldürücü oluyor? (İşte ağır grip vakalarında yapılması gerekenler…)
  by NTV on 14 Ocak 2020 at 11:51

  İstanbul Beylikdüzü’nde 2 ve 4 yaşlarındaki 2 çocuk grip nedeniyle hayatlarını kaybetti. İddia iki çocuğun da hastaneye getirildiği sırada öldüğü yönünde. Sağlık Bakanlığı devrede. Peki grip nasıl öldürücü olur ve ağır grip vakalarında yapılması gerekenler neler? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Esin Özlem Atmış, canlı yayında konuya ilişkin soruları yanıtladı.

 • Bakan Koca’dan ‘Propofol’ açıklaması (Anesteziden öldü iddiası)
  by NTV on 14 Ocak 2020 at 10:57

  Sağlık Bakanı Koca, Isparta’da endoskopi müdahalesi sonrası bir hastanın hayatını kaybettiği, 8 hastanın rahatsızlandığı olayda etken maddenin ‘propofol’ olduğu iddialarına ilişkin kamuoyunda oluşan tedirginliğe değinerek ilacın takip sisteminden bloklandığını duyurdu. ‘Propofol’ 81 ile gönderilen talimat ile ‘çok acele’ durdulması veya iade edilmesi istenmişti.

 • İnternetten anne sütü satışı için uyarı
  by NTV on 14 Ocak 2020 at 07:49

  Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, internet üzerinde satışı yapılan anne sütleri ile ilgili uyarılarda bulunarak bu konuda gerekli çalışmanın yapılacağını söyledi.

 • Ayaklarda sık yaşanan 10 sorun!
  by NTV on 14 Ocak 2020 at 06:18

  Hareket etme, yürüme, koşma gibi önemli fonksiyonları yerine getirmek için sağlıklı ayaklara ihtiyaç var. Sağlıklı ayaklar hareket getiriyor, hareket ise sağlık! Bazı yanlış alışkanlıklar ise tüm vücudu olduğu gibi ayakları da olumsuz etkiliyor ve ayak sağlığını bozuyor.

 • Metastazdan sorumlu proteinler yakalandı
  by NTV on 14 Ocak 2020 at 05:13

  Kanserli hücrelere hareket yeteneği kazandırarak onların vücudun başka organlarında metastaz yapmalarını sağlayan iki protein tespit edildi.

 • Cerrahpaşa çocuk kliniği yenilendi (En az bin hastaya hizmet verilecek)
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 14:34

  Geçtiğimiz yıl eylül ayında Silivri’de meydana gelen 5,8’lik depremin ardından yapımı hızlandırılan İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, yeni binasında hizmete başladı. Bebek dostu hastane unvanını alan klinik, yan dalları ile günde bin hastaya hizmet verebilecek. (Haber: Pınar İlik Üçer Kamera: Davut Dede, NTV Haber)

 • Antalya’da yüzüne demir çubuk saplanan genç, itfaiye ekibiyle ameliyat edildi
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 12:28

  Antalya’da trafik kazası geçiren gencin yüzüne bariyer demiri saplandı. Akdeniz Üniversitesi’ne kaldırılan gencin ameliyatına Türkiye’nin ilk yüz naklini yapan ekip girecekti. Ancak doktorlar bir ilki gerçekleştirdi ve ameliyathaneye itfaiye ekibini de çağırdı. Tedavisi süren Emre Gündoğan’ın sağlık durumu iyi. (Haber: Sibel Atasoy Kamera: Tanju İyidoğan, NTV Haber)

 • Bebek ve çocuk ürünlerine dikkat! (Kanserojen kimyasallar bulundu)
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 11:32

  Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde birçok bebek ve çocuk ürününde kanserojen etkiye sahip kimyasallar bulundu. Bu ürünlerin çoğunluğu "merdiven altı üretim". Peki alışveriş yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? İşte yanıtı…

 • Ölüme neden olduğu iddia edilen anestezi ilacının kullanımına durdurma
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 11:25

  Sağlık Bakanlığı, Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası, 81 ilin sağlık müdürlüğüne ‘çok acele’ ibareli yazı göndererek, ilacın kullanımının durdurulması ile iadelerinin yapılması yönünde talimat verdi. Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin ise söz konusu anestezi ilacının, eczanelerde satılmadığını söyledi.

 • İnsanların vücut ısısı düşüyor
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 10:28

  Atmosfere salınan sera gazların yol açtığı düşünülen sera etkisiyle küresel ısınma artıyor ve dünya ısınıyor. Ancak ısınan dünyanın aksine insan vücudunun ısısı düşüyor. Amerikalı araştırmacılar, insan vücudunun ortalama sıcaklığının son iki yüzyılda düştüğünü belirtiyor.

 • ”Hava kirliliği 10 yılda 160 bin kişinin ölmesine neden olacak”
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 09:30

  İngiltere’de bir kalp vakfının yaptığı araştırmada, hava kirliliğinin hayati boyutuna dikkat çekilerek, ”10 yılda 160 bin kişi hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybedecek” açıklamasında bulunuldu. Dünya genelinde ülke bazında ne kirli hava Bangladeş’te.

 • En çok tercih edilen estetik müdaheleler neler? (Adım Adım Sağlık 12 Ocak 2020)
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 07:24

  İnsan vücudu kusursuz işleyen bir orkestra gibidir ve bu orkestranın şefi de sizsiniz… Adım Adım Sağlık, her Pazar 16.15’te NTV’de.<br />Sağlığınızı doğru yönetmenin yollarını her hafta Zehra Küçük ve Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Topal, konunun uzmanlarıyla konuşacak. En çok tercih edilen estetik müdaheleler neler? Kusursuz bir cilde sahip olmanın yolları nedir? Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Cahit Vural ve Medikal Estetik Hekimi Dr. Pelin Taşkıran merak edilen soruları yanıtlayacak. Adım Adım Sağlık, 12 Ocak Pazar 16.15’te NTV’de.

 • Dikkat! Oturup kalkarken bile kalça kırığı olabilir! (Kimler risk altında?)
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 06:22

  Hareket özgürlüğünü yok eden, kimi zaman da yatağa bağımlı hale getiren kalça kırıkları kadınlarda erkeklerden 3 kat fazla görülüyor. Sadece yaşlılarda değil, kemik yapısı zayıflayan herkeste kalça kırığı gelişebiliyor. Hatta kemikleri zayıflamış olanların kalça kemiği oturdukları yerden kalkarken bile kırılabiliyor.

 • “Nerede bir diyet varsa arkasında tüccar vardır”
  by NTV on 13 Ocak 2020 at 03:06

  NTV’de yayınlanan ‘Yaşasın Hayat’ programında izleyenlerden gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, ‘karbonatlı su içmek metabolizmayı hızlandırır mı?’ sorusuna yanıt verirken bir saptamada bulundu.

 • Yaşamaz denilen Ömer bebek yaşam savaşını kazandı
  by NTV on 12 Ocak 2020 at 11:18

  Trabzon&#39;da kalp rahatsızığıyla dünyaya gelen Ömer bebek için doktorlar &quot;yaşamaz&quot; dedi. Ömer Bebek, ambulans uçakla götürüldüğü İstanbul&#39;da, başarılı bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

 • Bağışıklık sistemi nedir? (Osman Müftüoğlu ile Yaşasın Hayat 11 Ocak 2020)
  by NTV on 12 Ocak 2020 at 11:16

  Her hafta temel bir konu hakkında merak edilenlerin ele alındığı “Yaşasın Hayat”ta bu hafta gündem, “Bağışıklık sistemi hakkında her şey”… Sağlıklı yaşam tüyolarının yer alacağı programda Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, “Bağışıklık sistemi nedir?”, “Neden zayıflar, nasıl güçlenir?”, “En iyi bağışıklık destekleri nelerdir?” sorularını yanıtlayacak.  Melda Yücel Kocaalp ve Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ile “Yaşasın Hayat” 19.15’te NTV’de.

 • Muğla’da lise öğrencileri biyonik el yaptı
  by NTV on 12 Ocak 2020 at 10:20

  Muğla’da 3 lise öğrencisi biyonik el yaptı. Sistem, bir eldiven yardımıyla insan elinin tüm hareketlerini birebir kopyalıyor. Öğrenciler, sağlIk ve güvenlik alanlarInda kullanIlmasI amaçlanan biyonik elin seri üretime geçmesini istiyor.

 • Eskişehir’de lösemi hastası gence ilik nakli için donör çağrısı
  by NTV on 12 Ocak 2020 at 10:10

  Eskişehir’de yaklaşık 5 aydır lösemi tedavisi gören 20 yaşındaki Buğra Kara’nın hayata tutunması için donör arayışı sürüyor.

 • SON DAKİKA HABERİ: Bakan Selçuk: 9 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
  by NTV on 11 Ocak 2020 at 11:29

  SON DAKİKA HABERİ: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Biri lösemi, 4’ü epilepsi olmak üzere 9 ilacı daha geri ödeme listesine aldık" açıklamasını yaptı.

 • Anayasa Mahkemesi’nden ilaç bekleyen Hira bebeği sevindiren karar
  by NTV on 10 Ocak 2020 at 14:32

  <a href="https://www.ntv.com.tr/saglik/mahkemeden-hira-bebek-icin-gerekli-ilaca-onay,1xD3AfBw-UKSWgkRBgkYHg" target="_blank">Yüksek Mahkeme, ölümcül bir rahatsızlık olan "hipofosfatazya" ile mücadele eden 6 aylık Hira bebeğin</a> tedavisi için gereken 58 bin euroluk ilaç bedelinin, hastalığın aciliyeti nedeniyle SGK tarafından ilacı ithal eden kuruluşa ödenmesine hükmetti.

 • “Uyuz vakalarında artış var ama salgın yok” (AVM’lerde uyuz bulaşıyor iddiası)
  by NTV on 10 Ocak 2020 at 12:10

  Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, alışveriş merkezlerinde kıyafet denenirken uyuz bulaştığı iddialarına ilişkin, ‘Alışveriş merkezlerine gitmeyin, kıyafet denemeyin’ uyarısı yapmanın çok ileri bir tedbir olduğunu, böyle bir şeye gerek bulunmadığını söyledi.

 • Hacettepe Üniversitesi’nden yerli ilaç projesi
  by NTV on 10 Ocak 2020 at 10:51

  Üniversitenin yeni yıla ilişkin hedeflerini anlatan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, nadir hastalıklar için formülasyon geliştirmek ve kanser hastalığına yönelik ilaç, tıbbi sensör üretmek için TÜBİTAK’a proje sunduklarını söyledi.

 • Hong Kongluların üçte birinde travma sonrası stres bozukluğu belirtileri görüldü
  by NTV on 10 Ocak 2020 at 09:39

  Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde yaşayan neredeyse her üç yetişkinden birinde travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) belirtilerinin görüldüğü tespit edildi.

 • Sağlık Bakanı: Tütünle mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz
  by NTV on 10 Ocak 2020 at 07:44

  Sağlıklı nesiller için sigara ile mücadeledeki kararlılığın süreceğini belirten Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ”2020 yılı, tütünle mücadele hedefinde önemli adımları hayata geçireceğimiz ve denetimleri sıkı şekilde sürdüreceğimiz bir yıl olacak” dedi.

 • Isparta’da endoskopi sonrası ölüm
  by NTV on 10 Ocak 2020 at 06:48

  Isparta Şehir Hastanesi’nde bir hastanın endoskopi için verilen ilaç sonrası hayatını kaybettiği öne sürüldü. Aile, ihmal iddiasiyla şikayetçi oldu, Başhekim konunun araştırıldığını söyledi.

 • “Yeşil çay ömrü uzatıyor” (Çinli bilim insanlarının araştırması)
  by NTV on 10 Ocak 2020 at 04:26

  Çinli bilim insanlarına göre, haftada en az üç defa yeşil çay içmek kalp-damar rahatsızlığına bağlı ölüm riskini azaltıyor ve ömrü uzatıyor. Araştırmacılar, düzenli yeşil çay içenlerde kalp hastalığı ve felç riskinin yüzde 20, bu iki hastalığa bağlı ölüm oranının ise yüzde 22 düştüğünü açıkladı.