ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri – Editörün Seçimi

 • ABD’de Merck’in Covid-19 ilacı Molnupiravir’e ilk onay
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 23:47

  ABD’de bağımsız sağlık uzmanlarından oluşan kurul, Merck’in Covid-19 ilacı Molnupiravir’e onay verilmesi tavsiyesinde bulundu.ABD’de, sağlık danışmanlarından oluşan bir kurul, Federal Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) Merck ilaç şirketinin geliştirdiği, ağızdan alınan Covid-19 ilacı Molnupiravir’i onaylamasını tavsiye etti.FDA’ya tavsiyede bulunan bağımsız sağlık uzmanlarından oluşan kurul, 13’e 10 oyla Merck’in Molnupiravir ilacının Covid-19’un tedavisine faydalarının risklerinden fazla olduğuna karar verdi.Oylama sonucunda ilaç, özellikle yaşlılar ve astım ya da obezite gibi sağlık problemleri olan, hafif ve orta şiddette Covid-19 hastalarına tavsiye edildi.Öte yandan uzmanlar, ilacın doğum problemlerine yol açma riski nedeniyle hamileler tarafından kullanılmaması gerektiğinin önemle altını çizdi ve FDA’ya, ilacın kadınlara hamilelik testinden sonra reçete edilmesi çağrısında bulundu.Uzmanların büyük bölümü, ilacın, klinik deneylerin kapsamadığı aşılı kişiler üzerinde kullanılmaması gerektiğini belirtti.Havaların soğumasıyla vaka sayılarında artış görülen ve Covid-19’un Omicron varyantının da çıkmasının beklendiği ülkede, Molnupiravir’in virüse karşı mücadelede faydalı olabileceği ifade edildi.Merck ise yeni varyant üzerinde test edilmemiş olan Molnupiravir’in diğer varyantlar üzerindeki etkisinden yola çıkarak, Omicron üzerinde de etkili olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.Şirket, geçen hafta klinik denemelerin nihai sonuçlarına göre ilacın, yetişkinlerde hastaneye yatma ve ölüm riskini, ilk açıklamalardaki gibi yüzde 50 değil yüzde 30 düşürdüğünü açıklamıştı.ABD’li ilaç firması Pfizer de Covid-19’a karşı geliştirdiği ağızdan alınan ilacın, orta ve yüksek riskli hastalarda kullanılması için FDA’ya başvurmuştu.

 • DSÖ’den omicron varyantı nedeniyle seyahat kısıtlamasına giden ülkelere tepki
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 18:53

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Coronavirüsün (Covid-19) omicron varyantının görüldüğü ülkelere yönelik seyahat kısıtlaması uygulayan ülkelere, “Bazı üye ülkelerin genelleyici ve toptan tedbirlere başvurmasını endişeyle karşılıyorum.” sözleriyle tepki gösterdi.Cenevre’de DSÖ’ye üye 194 ülkenin temsilcilerine hitap eden Ghebreyesus, omicron varyantına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.Ghebreyesus, yeni varyanta ilişkin gelişmeleri son derece ciddiye aldıklarını, üye ülkelerin de aynı ciddiyeti göstermesi gerektiğini ifade etti.Omicron varyantı nedeniyle kimsenin şaşırmaması gerektiğini belirten Ghebreyesus, “Daha önce tekraren söylediğim gibi pandemi devam ettiği ve aşılamada eşitlik sağlanmadığı sürece virüsün tahmin edemeyeceğimiz şekilde mutasyona uğramasına daha çok imkan tanınacaktır.” dedi.Ghebreyesus, “Omicron’un bulaşıcılığı, şiddeti ve bu varyanta karşı test ve aşılamaların etkililiğine dair hala cevaptan yoksun çok sorularımız var. Sekreterliğimiz, bu konudaki bilgi eksikliğini kapatmak için ilgili ortaklarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.” diye konuştu.GÜNEY AFRİKA VE BOSTVANA, DOĞRU OLANI YAPTIĞI İÇİN CEZALANDIRILIYORGüney Afrika Cumhuriyeti ve Bostvana’ya, varyantı çabuk tespit edip DSÖ’ye raporladıkları için teşekkür eden Ghebreyesus, “Bu ülkelerin doğru olanı yaptıkları için cezalandırılması beni derinden endişelendiriyor.” ifadesini kullandı.Ghebreyesus, varyantın ortaya çıktığı ülkelerden uçuşları iptal eden ülkelere yönelik, “Henüz tamamen anlamadığımız bir varyanta karşı vatandaşlarını korumak isteyen ülkeleri çok iyi anlıyorum, fakat bazı üye ülkelerin delillere dayanmayan ve sadece adaletsizliği daha kötü hale getirecek genelleyici ve toptan tedbirlere başvurmasını aynı şekilde endişeyle karşılıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.Üye ülkelere, varyanta karşı akılcı bir yaklaşımla tedbir almak ve aşılamada küresel eşitliği sağlamak için çalışmaları hızlandırma çağrısında bulunan Ghebreyesus, “Varyant ile küresel mücadele, sakin, eş güdümlü ve uyumlu bir şekilde verilmelidir.” dedi.Ghebreyesus, dünyanın aynı zamanda Covid-19’un delta varyantıyla mücadele ettiğini hatırlatarak, “Bulaşıcılığı önleyen tedbirler uygularsak aynı zamanda omicron ile de mücadele eder, daha çok hayat kurtarırız.” diye konuştu.Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 25 Kasım’da Dünya Sağlık Örgütü tarafından “omicron” olarak isimlendirilen B.1.1.529 varyantının tespit edildiği bildirilmişti.Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke, omicron varyantı nedeniyle Güney Afrika’ya seyahat yasağı uygulama kararı almıştı.

 • 30 Kasım 2021 corona virüs tablosu
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 17:45

  Türkiye’nin 30 Kasım 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı.Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı.Buna göre, son 24 saatte 359 bin 420 Covid-19 testi yapıldı, 25 bin 216 kişinin testi pozitif çıktı, 207 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 24 bin 498 oldu.18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 81,29, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 90,64 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 120 milyon 390 bin 651 doza yükseldi.18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il Ordu, Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak, Bartın oldu.En az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bir dozun yetersizliğinin bilinmesine ve ısrarlı uyarılara rağmen ikinci doz aşısını olmayan 5 milyon 166 bin 607 kişi var. Üçüncü dozda ise beklenen seviyenin çok altındayız. Sadece 12 milyon 180 bin 234 kişi üçüncü doz aşısını oldu. Bu, yetişkin nüfusun yüzde 20,01’ine karşılık geliyor. Aşılarınızı olun.” ifadelerini kullandı.GÜN GÜN CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

 • BioNTech’in ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’den yeni varyant açıklaması
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 17:31

  BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’den yeni varyanta ilişkin açıklama geldi. Şahin, omicron varyantının aşılılarda daha fazla enfeksiyona yol açabileceğini ancak aşıların ağır hastalığa karşı korumaya devam edeceğini söyledi.Corona virüse karşı aşıların büyük bölümü iki aşamalı koruma sağlıyor. Covid-19’a karşı aşı geliştiren BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, ilk olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni varyanta ilişkin açıklamalarda bulundu. Şahin omicron adı verilen yeni varyantın antikor korumasını aşsa da vücuda girdiğinde T-hücrelerinden kaçamayacağını söyledi.Aşılılarda daha fazla enfeksiyona yol açabileceğini ifade eden Şahin, yine de hastalığın hafif geçeceğini ekledi.Şahin, deltanın da aşılıları enfekte etmeye uyarlanmış bir varyant olduğunu hatırlattı. Aşılıların sadece hafif semptomlar gösterdiğine dikkat çekti. Yeni varyantın T-hücrelerinden de kaçabilmeyi başardığı görülse bile bunun da aşı bağışıklığını tamamen ortadan kaldırmayacağına vurgu yaptı. Ayrıca Şahin, herkese hatırlatma dozlarını yaptırmaları çağrısında bulundu.BİONTECH AŞISI OMİCRON VARYANTINDAN KORUR MU?

 • Bilim insanları bölünerek çoğalabilen ilk canlı robotları üretti: Kanser ve yaşlanmaya karşı büyük gelişme
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 11:53

  ABD’li bilim insanları, kendi kendini kopyalayarak üreyebilen ilk canlı robotları üretti. Kurbağa hücrelerinden yapılan ve Xenobots 3.0 adı verilen milimetrelik organizmaların, insan hücrelerinin faaliyetlerini kontrol edebildiği belirtildi. Bu sayede, kanser, yaşlanma, doğum kusurları ile daha birçok sağlık sorunu doğrudan çözülebilecek.Bilim insanları rejeneratif tıp* için atılan önemli bir adımda çoğalabilen ilk canlı robotları üretti. Xenobots 3.0 adı verilen ve bir  milimetre büyüklüğündeki canlı makinelerin canlı ve  programlanabilir organizmalar olduğu belirtildi. Rejeneratif tıp, “normal işlevi eski haline getirmek  için insan veya hayvan hücrelerini, dokularını veya organlarını  yenileme süreciyle ilgilinen tıp dalı anlamına geliyor.Kurbağa hücrelerinden üretilen bilgisayar tasarımlı organizmalar, tek hücreleri bir “ağız” içinde topluyor. Ardından, kendileri gibi görünen yavrularını serbest bırakıyor.Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarları,  kendi kendini kopyalayan canlı biyo-robotların, travmatik yaralanmalar, doğum kusurları, kanser, yaşlanma ve daha fazlası için daha doğrudan, kişiselleştirilmiş ilaç tedavisine olanak sağlacağını duyurdu.Bununla birlikte, Xenobot’lar ABD’de yer alan Tufts Üniversitesi ve Vermont Üniversitesi’ndeki (UVM) biyologlar ve bilgisayar bilimcileri tarafından ortaklaşa geliştirdi.Xenobots 3.0, 2020’de ilk yaşayan robotlar olarak bildirilen  Xenobot’ları ve silia adı verilen saç benzeri ‘bacaklar’ı kullanarak kendi kendine hareket edebilen ve anıları tutma yeteneğine sahip Xenobots 2.0’ı takip ediyor.Vermont Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi ve robotik uzmanı olan çalışma yazarı Joshua Bongard, “ Yürüyen Xenobot’ları ve ardından yüzen Xenobotlar’ geliştirdik. Şimdi, bu çalışmada, kendini kopyalayabilen Xenobot’ları ürettik. Organizmaların veya canlı sistemlerin içinde daha önce bilinmeyen bir alan olduğunu keşfettik ” dedi.Araştırmacılara göre Xenobots, akıllı ilaç dağıtımı için bilgisayar tasarımlı organizmaların geliştirilmesine yardımcı olacak.Tufts Üniversitesi’nden Michael Levin, “Geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde, insan hücrelerine ne yapmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Travmatik yaralanma, doğum kusurları, kanser ve yaşlanmanın çözümü budur. Bütün bu farklı problemler burada ortaya çıkıyor. Çünkü hangi hücre gruplarının inşa edileceğini nasıl tahmin edip kontrol edeceğimizi bilmiyoruz. Xenobot’lar bize bunu öğretecek” diye konuştu.Diğer taraftan, 2020’de bilim insanları, Afrika’nın bazı bölgelerinde bulunan bir kurbağa türü olan Xenopus laevis’in kök hücrelerinden uyarlanan orjinal bilgisayar tasarımlı Xenobot’ları elle yaptıklarını açıklamışlardı.Bu kapsamda, kurbağaların embriyolarından, herhangi bir doku veya organa dönüşebilen kök hücreler toplandı ve kuluçkaya bırakıldı. Daha sonra, küçük bir pens ve daha da küçük bir elektrot ile bir mikrocerrah, mikroskop altında tek hücreleri kesip bir bilgisayar tarafından belirlenen şekillerde birleştirdi.Doğada hiç görülmemiş vücut formlarında bir araya getirilen hücreler, embriyonik enerji depolarından güç alarak birlikte çalışmaya başladı.

 • Doğru bilinen yanlışlar serisi: Ekmek kilo aldırır mı?
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 09:17

  Ekmek, ülkemizde çoğu insan tarafından yemeklerin yanında tercih edilen bir gıda. Yemeklerde ekmek yemeden doygunluk hissi yaşamayan insanların sayısı bir hayli fazla. Aşırı ekmek tüketmenin kilo aldırdığına dair olan düşünceler de bu sebeple oldukça yaygın. Peki ekmek gerçekten kilo aldırmada öne çıkan bir gıda mı; yoksa tükettiğimiz diğer besinlerin de kilo alımında etkisi var mı? İşte ekmek tüketimi ile ilgili her şey…Gün içinde öğünlerin yanında tüketilen ekmek, günlük olarak almanız gereken karbonhidrat ve kalori dengesini bozmamalı. Vücudumuzda giren her besin öğesinin (Karbonhidrat, protein, yağ) belirli aralıklarda olması gerekiyor. Bu aralıklar kişiden kişiye değişmekle birlikte, toplamda gün içinde aldığımız kalorileri belirlemiş oluyor.Çok basit bir ifadeyle; Gün içinde aldığınız kaloriler, gün içinde yaktığınız kalorilerden fazlaysa ne yerseniz yiyin kilo alırsınız.Gün içinde yaktığınız kaloriler ise tabii ki sadece aktivite veya egzersiz sırasında yakılan kalorileri kapsamıyor.Bazal metabolizma hızımız (BMH) günlük hayatımızda vücudumuzun kendi kendine yaktığı kalorileri oluşturur.Bazal metabolizma hızımızın harcadığı kalori, nefes alıp vermek, kan akışımız, merkezi sinir sistemimizin hareketleri gibi yaşamsal fonksiyonları barındıran davranışları kapsıyor. Bazal metabolizma hızınız hakkında daha detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız buraya  tıklayabilirsiniz.Her gıdada olduğu gibi ekmekten de belirli bir miktarda kalori alırız. Ekmekten aldığımız kalorinin içerisinde de yoğunluklu olarak karbonhidrat bulunuyor.Vücudumuza giren proteinlerin, yağların ve karbonhidratların ise kendi aralarında bir kullanım sırası vardır.Vücudumuz ilk olarak karbonhidratları sindirir ve bunları herhangi bir egzersiz veya aktivite için kullanır. Hatırlatmakta fayda var; tükettiğimiz ekmeğin içinde de (Kepekli, Çavdarlı, Beyaz ya da tam buğday farketmezsizin) karbonhidrat bulunuyor.Bu nedenle gün içinde tüketmeniz gerektiğinden fazla karbohidrat tüketmek ve egzersizle bu kalorileri yakmamak sizlere kilo aldıracaktır. Ama kilo alımını sadece ekmek için düşünmek yerine; pirinç, bulgur, patates, makarna gibi içerisinde insulin barındıran karbonhidat için de geçerli olduğunu unutmamak lazım.Fakat temelde sadece karbonhidratı fazla tüketmeniz kilo alımınızı tek başına etkilemez. Gün içinde tükettiğimiz öğülerin kalorilerin toplamı ise bazal metabolizma hızımızdan yüksek veya düşük olabilir. Bazal metabolizma hızınızdan yüksek kaloride beslenirseniz kilo alırsınız. Bazal metabolizma hızınızdan düşük kaloride beslenirseniz kilo verirsiniz.

 • Omicron varyantı, Covid-19’un hafif bir hastalığa dönüştüğünü gösteriyor: Alman profesörden çarpıcı açıklamalar
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 08:37

  Almanya’nın tanınmış bulaşıcı hastalık uzmanlarından Prof. Dr. Karl Lauterbach, Omicron varyantının, corona virüsün grip gibi daha bulaşıcı ancak daha az öldürücü bir hastalığa dönüştüğünü öne sürdü. Varyatın ilk kez ortaya çıktığı Güney Afrika’daki doktorlar, Omicron’un baş ağrısı ve yorgunluk gibi hafif semptomlara neden olduğunu duyumuştu. Ancak, farklı bilim insanları bunu söylemek için çok erken olduğunu belirterek, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.Almanya’daki saygın bir profesör, corona virüsün Omicron varyantının ilk kez tespit edildiği  Güney Afrika’daki doktorların vayantın daha az şiddetli semptomlara neden olduğunu söylemesinin ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu.Almanya’nın bir sonraki sağlık bakanı olmaya aday klinik epidemiyolog Prof. Dr. Karl Lauterbach, ilk raporların, Omicron varyantının  bir yılbaşı hediyesi olabileceği ve hatta pandeminin sonunu hızlandırabileceği anlamına geldiğini söyledi.Güney Afrika’daki doktorlar, Omicron’un corona virüsün önceki versiyonlarına göre baş ağrısı ve yorgunluk gibi hafif semptomlara neden olduğunu açıklamıştı.Lauterbach,  “Omicron varyantının başak proteininde 32 mutasyonu var, yani delta varyantının iki katı kadar. Bu durum, çoğu solunum virüsünün evrimine paralel olarak,  corona virüsün daha sık enfekte etmek ve ancak az ölümcül olmak için evrimleştiği anlamına gelebilir” dedi.Diğer taraftan, İngiltere’de yer alan East Anglia Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Prof. Dr.  Paul Hunter, teorinin ‘doğruluğunu kanıtlayabileceğini’ söyledi, ancak  aşılamanın bu türe karşı korunmada çok önemli olduğunu vurguladı.Bununla birlikte, bilim insanları uzun zamandır corona virüsün ortadan kaldırılmasının pek mümkün olmadığı, bunun yerine daha hafif bir soğuk algınlığı benzeri virüse evrimleşeceği konusunda açıklamalarda bulundu.Ancak bilim bilim insanları, Omicron varyantının ne tür bir etki yaratacağını belirlemek için en az bir aya ihtiyaçları olduğunu aktardı. Çünkü bir insanın corona virüse yakalandıktan sonra, ciddi şekilde rahatsızlanması zaman alıyor.Araştırmacılar, ayrıca Omicron’un endişe verici mutasyonlarının onu deltadan daha bulaşıcı hale getirip getiremeyeceğini ve aşılara karşı direncin gerçek dünyaya etkileyip etkilemeyeceğini anlamak için en az iki haftaya daha ihtiyaçları olduğunu söyledi.Öte yandan, şimdiye dek Omicron varyantının vakaların çoğu, yaşlı yetişkinlere kıyasla virüsten daha hafif semptomlar yaşayan genç insanlarda görüldü.Doktorlar, hastalar arasındaki semptomların hafif olduğunu ve yorgunluk, kas ağrıları ve baş ağrısını içerdiğini bildirdi.  Ancak, uzmanlar, Omicron daha büyük yaş gruplarına yayıldıkça semptomların ve şiddetinin farklı olabileceğini konusunda uyardı.Güney Afrika Tabipler Birliği Başkanı olan ve yeni varyantı bir hastada ilk kez tespit eden Dr. Angelique Coetzee, tedavi ettiği yedi kişide aşırı yorgunluk, hafif kas ağrıları, boğazda kaşıntı ve kuru öksürük olduğunu söyledi.

 • 54 ecza deposu ve 261 eczane hakkında idari işlem başlatıldı
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 08:12

  Sağlık Bakanlığı’nın döviz kurundaki yükseliş nedeniyle bazı ilaçlara erişilemediği iddiaları üzerine sıklaştırdığı denetimlerde, stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edilen ecza deposu sayısı 54, eczane sayısı ise 261’e yükseldi.Sağlık Bakanlığı, 54 ecza deposu ve 261 eczaneyle ilgili idari işlem başlatıldığını duyurdu.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle, bazı kritik ilaçlara erişimin zorlaştığı yönündeki iddialar üzerine Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ürün denetmenleri, müfettişleri ve il sağlık müdürlüğü ekiplerinin yıl boyunca düzenli sürdüğü denetimleri kasımda daha da sıkılaştırdığı ifade edildi.Denetimlerin Türkiye genelinde 200 kişilik ekiple sürdürüldüğü aktarılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:”İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince yürütülen eczane denetimlerinde, 261 eczanenin İlaç Takip Sistemi (İTS) kayıtları ve fiili stok durumları arasında uyumsuzluk olduğu tespit edildi. Söz konusu eczaneler hakkında idari işlem başlatıldı.TİTCK ürün denetmenleri de ecza depolarındaki denetimlerini aralıksız sürdürdü. Kasımda yürütülen denetimler sonucunda 54 ecza deposunda, ilaçların fiziki stok durumu ile İTS kayıtları arasında uyumsuzluk olduğu belirlendi. TİTCK, stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edilen ecza depoları ile ilgili de idari işlem başlattı.”İLAÇ ÜRETİM TESİSLERİNDEKİ DENETİMLER DE SÜRÜYORAçıklamada, TİTCK müfettişlerinin ilaç üretim tesislerindeki denetimlerine de devam ettiği belirtildi.Dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip İTS sayesinde, Türkiye sınırları içerisindeki her ilacın üretim ve ithalat işleminden hastaya ulaşımına kadar her aşamada takip edilebildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:”Sistem sayesinde ülkemizde ruhsatlı tüm ilaçların stok kontrolleri düzenli yapılıyor, kritik stok seviyelerinde müdahale edilebiliyor. Önlemler zamanında alınarak hastaların ilaca erişiminin kesintisiz sağlanması hedefleniyor. İlaç üretim tesislerinin, eczanelerin ve ecza depolarının fiili stoklarıyla, İTS kayıtlarının uyuşması, ilaç tedarik sisteminin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşıyor.”Sağlık Bakanlığı, 24 Kasım’da yaptığı açıklamada, denetimlerde 17 ecza deposu ile 144 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edildiğini bildirmişti.

 • Covid-19’a karşı antikorlarınız ne kadar güçlü? Cinsiyetinize ve yaşınıza bağlı olarak değişiyor
  by NTV on 30 Kasım 2021 at 06:58

  ABD’li ve İtalyan bilim insanları, zaman içinde antikorların değişkenliğine ilişkin dünyanın en büyük araştırmasını gerçekleştirdi. Çalışmada, iki doz Pfizer/BioNTech ile aşılanan kadın ve çocuklardaki antikor düzeylerinin, erkeklere göre daha yüksek olduğunu bulundu. Ayrıca, ikinci dozdan altı ay sonra tüm cinsiyet ve yaş gruplarında, antikorların yarı yarıya azaldığı görüldü. Araştırmacılar, bulgularının yaş ve cinsiyet farkının Covid-19’a karşı bağışıklıktaki önemini gösterdiğini vurgulayarak güçlendirici dozların önemine dikkat çekti.Yeni bir çalışma, iki doz Pfizer/BioNTech corona virüs aşısı olduktan sonra cinsiyet  ve yaşın antikor düzeylerinin ne kadar güçlü olduğunu belirlediğini ortaya koydu.Texas Biyomedikal Araştırma Enstitüsü ve İtalya’daki Verona Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, kadınlar ve çocuklarda, erkekler ve 65 yaş üstü bireylerden daha yüksek antikorlar bulundu.Ayrıca,  65 yaşın altındaki kişilerin, yaşlıların  iki katından  daha fazla antikor seviyesine sahip oldukları görüldü. Bununla birlikte, zaman içinde antikorların yaygınlığı üzerine yapılan dünyanın en büyük çalışması olarak kabul edilen araştırma, aynı zamanda, yaş veya cinsiyetten bağımsız olarak herkes için seviyelerin altı ay içinde yüzde 50 oranında düştüğünü gösterdi.Araştırmayı yürüten Texas Biyomedikal Araştırma Enstitüsü’nden doktor Brandon Michael Henry, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çalışmamız, antikor seviyelerinin yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak tüm insanlarda hızla düştüğünü gösteriyor. Covid-19 enfeksiyonuna karşı etkili bir bağışıklık tepkisi oluşturmak ve ölümleri önlemeye devam edebilmemiz için güçlendirici aşıların önemini vurguluyor” dedi.Bununla birlikte, çalışmanın bulguları, İtalya’da yaşları 21 ile 75 arasında değişen ve iki doz aşı alan 787 sağlık çalışanından oluşan bir gruba dayanıyor.Araştırmacılar, çalışma kapsamında, ikinci dozdan sonra ve ikinci dozdan bir, üç ve altı ay sonra gönüllerin  antikor düzeylerini ölçtü.Sonuçlarda, cinsiyetler arasında gösterilen antikor oluşumdaki  farkın vücuttaki hormonlardan, özellikle de erkeklerde testosterondan kaynaklandığı görüldü.Bilim insanlarının bildirdiğine göre, testosteron (erkeklerdeki cinsiyet hormonu) doğal olarak bağışıklık sistemini baskılarken, kadınlarda daha yüksek olan östrojenin (kadın cinsiyet hormonu)  bağışıklık tepkilerini güçlendiriyor.Ayrıca, belirli bağışıklık proteinlerini kodlayan bazı genlerin X kromozomunda olduğunu belirten araştırmacılar, kadınların iki X kromozomu olduğundan onlardaki bağışıklık aktivitesinin arttığını belirtti.Henry, “Normalde, kadınlarda yalnızca bir X kromozomu aktif ve diğeri çoğunlukla devre dışıdır, ancak bağışıklıkla ilgili genlerin bu fazla kromozom üzerinde aktif kaldığına ve kadınlarda bağışıklık tepkilerini artırmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar var” dedi.Diğer taraftan Henry ve meslektaşları,  ayrıca yaş ve cinsiyet için benzer sonuçlar gösteren sistematik incelemelere de öncülük etti.Araştırmacılar, 5 binden fazla insanı kapsayan 32 çalışma boyunca antikor seviyelerindeki yüzde değişime bakarak, antikor seviyeleri için araştırma sonuçlarını standart hale getirmek için bir yöntem geliştirdi.Henry, “Pandemi boyunca daha fazla yaşlı insanın ve erkeğin Covid-19’un en kötü sonuçlarını yaşadığını gözlemledik” dedi.Ancak, Henry, antikor düzeyindeki düşüşün aşıların etkisiz olduğu anlamına gelmediğini vurgulayarak,  “Antikorlar zamanla azalmaya devam ettikçe, takviye dozlarının, hayat kurtaran antikorların yeterli seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini” belirtti.Öte yandan yeni çalışma, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ‘çok yüksek’ küresel risk oluşturduğunu söylediği yeni bir corona virüs varyantı ile karşı karşıyayken geldi. Omicron adlı yeni varyant, ilk olarak geçen hafta Güney Afrika’da tanımlandı, ancak o zamandan beri Avrupa ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerine ulaştı.Corona virüsün şimdiye kadar tespit edilen en çok mutasyona uğramış formu olarak dikkat çeken Omicron, DSÖ tarafından “endişe verici” olarak ilan edildi. Çünkü varyanta ilişkin gelen ilk veriler onun Deta varyantından daha bulaşıcı olduğunu gösteriyor.

 • Biden’dan Omicron varyantı açıklaması
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 18:03

  ABD Başkanı Biden, corona virüsün Omicron varyantına ilişkin, “Bir endişe nedeni ancak panik sebebi değil” derken, karantina ve Avrupa’ya seyahat yasağı gibi tedbirlerin gündemde olmadığını ifade etti.ABD Başkanı Joe Biden, yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantından endişe duyduklarını ancak bunun panik sebebi olmadığını söyledi.Biden, Omicron varyantına ilişkin Covid-19 ile mücadele ekibinden aldığı brifing sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Omicron varyantının varlığını duyurmasından kısa süre sonra harekete geçerek Güney Afrika ülkelerine seyahat kısıtlaması getirdiğini belirten Biden, “Bu seyahat kısıtlamaları, Omicron’un yayılmasını yavaşlatabilir ancak önlemez.” uyarısında bulundu.Biden, halka bir an önce Covid-19 aşılarını olma ve tamamlama çağrısında bulunarak şunları söyledi:”Er ya da geç ABD’de Omicron varyantı vakaları ile karşılaşacağız. Omicron varyantı, bir endişe nedeni ancak panik sebebi değil. Dünyadaki en iyi aşılara, en iyi ilaçlara ve en iyi bilim insanlarına sahibiz. Bu varyanta karşı kaos ve kafa karışıklığı ile değil bilimle mücadele edeceğiz.”KARANTİNA VE AVRUPA’YA SEYAHAT YASAĞI ÖNGÖRMÜYORVirüsle ilgili her geçen gün yeni bir şey öğrendiklerini ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Biden, Covid-19 ile mücadelenin en etkili yolunun hala maske takmak ve aşı olmak olduğunun altını çizdi.Biden, bir gazetecinin yeni bir karantina seçeneğinin tamamen masadan kalkıp kalkmadığı sorusuna ilişkin “Şimdilik evet masadan kalktı. İnsanlar maskelerini takar ve aşılarını olursa karantinaya gerek kalmaz” yanıtını verdi.Başka bir gazetecinin “Omicron varyantının tespit edildiği İngiltere, Avrupa Birliği üyeleri ve diğer ülkelere seyahat kısıtlaması getirecek misiniz?” sorusuna “Şu anda böyle bir şey öngörmüyoruz. Zaman ne gösterecek bakacağız” yanıtını verdi.BIONTECH AŞISI OMICRON VARYANTINDAN KORUR MU?

 • Omicron varyantı sonrası İngiltere’den aşı kararı
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 17:48

  İngiltere’de tüm yetişkinlere güçlendirici Covid-19 aşısı sunulacağı, ikinci aşıyla güçlendirici aşı arasındaki sürenin 6 aydan 3 aya düşürüldüğü açıklandı.İngiltere’de, yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantının uluslararası endişeye yol açmasının ardından 3. doz güçlendirici Covid-19 aşısının, 18 yaş üstü tüm yetişkinlere sunulması tavsiyesinde bulunuldu.Ortak Aşılama ve Bağışıklık Komitesi’nin (JCVI) söz konusu tavsiye kararıyla gelecek aylarda 25 milyondan fazla kişiye güçlendirici aşının uygulanması öngörülüyor.İkinci aşıyla güçlendirici aşı arasındaki sürenin 6 aydan 3 aya düşürüldüğünü açıklayan Komite, 3. doz aşıların BioNTech-Pfizer veya yarım doz Moderna aşısından yapılacağını bildirdi.Tavsiye kararı kapsamında, 12 ila 15 yaşındaki çocuklara da en az 3 ay aranın ardından ikinci doz aşının yapılabileceği duyuruldu.İngiliz hükümeti de komitenin tavsiye kararını destekliyor.”BİLİM İNSANLARI OMICRON’UN ENDİŞE VERİCİ OLDUĞU KONUSUNDA HEMFİKİR”İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam, yeni varyanta ilişkin yaptığı açıklamada, dünya genelindeki bilim insanlarının Omicron’un endişe verici olduğu konusunda hemfikir olduğunu, ancak yüksek derecede belirsizliğin de devam ettiğini vurguladı.Van-Tam, bilimin, aşıların Omicron varyantına karşı ne kadar etkili olduğundan henüz emin olmadığı için bu varyantın yayılımını yavaşlatmanın önemli olduğunu ifade etti.JCVI Başkanı Profesör Wei Shen Lim ise “Güçlendirici dozu almak, Omicron varyantına karşı koruma seviyemizi artırmaya yardımcı olacaktır. Bu, özellikle önümüzdeki aylarda varyantın hayatımız üzerindeki etkisini azaltmamız için önemli bir yol” değerlendirmesinde bulundu.”YENİ VARYANT HIZLA YAYILIYOR”İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid de parlamentonda yaptığı konuşmada, yeni varyantın hızla yayıldığını ve aşıların etkinliğini etkileyebileceğini belirtti.Javid, “Endişe verici yeni bir varyantın tehdit olabileceğini her zaman biliyorduk” dedi.Virüse karşı stratejinin, savunmayı güçlendirmek olduğunun altını çizen Javid, JCVI’nin tavsiye kararını kabul ettiğini bildirdi.İngiltere’de bugün itibarıyla 11 Omicron vakası tespit edildi.Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 25 Kasım’da Dünya Sağlık Örgütünce “Omicron” olarak isimlendirilen B.1.1.529 varyantının tespit edildiği bildirilmişti.Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke, Omicron varyantı nedeniyle Güney Afrika’ya seyahat yasağı uygulama kararı almıştı.BIONTECH AŞISI OMICRON VARYANTINDAN KORUR MU?

 • 29 Kasım 2021 corona virüs tablosu: 189 can kaybı, 24 bin 317 vaka
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 16:53

  Türkiye’nin 29 Kasım 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı. Türkiye’de son 24 saatte 358 bin 816 Covid-19 testi yapıldı, 24 bin 317 kişinin testi pozitif çıktı, 189 kişi yaşamını yitirdi.Günlük corona virüs tablosu…Sağlık Bakanlığı, Günlük Coronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı.Buna göre, son 24 saatte 358 bin 816 Covid-19 testi yapıldı, 24 bin 317 kişinin testi pozitif çıktı, 189 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 23 bin 273 oldu.AŞILAMADA SON DURUM18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 81,21, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 90,59 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 120 milyon 261 bin 629 doza yükseldi.18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il Ordu, Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak, Bartın oldu.En az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.BAKAN KOCA: ÜLKEMİZDE YENİ VARYANTA RASTLANMADISağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Omicron (Nu) varyantı gelişmesini ve buna karşı aldığımız tedbiri 26 ve 27 Kasım’da açıkladık. Varyantlar, örneklerini daha önce yaşadığımız gibi salgın sürecinin doğal bir parçasıdır. Ülkemizde yeni varyanta rastlanmamıştır. Tedbirin önemi ise tekrar ortaya çıkmıştır” dedi.GÜN GÜN CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

 • BioNTech: Yeni uyarlanmış Covid-19 aşısı üzerinde çalışıyoruz
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 13:14

  Alman biyoteknoloji firması BioNTech, yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantı inceleme sürecinin devam ettiğini, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını duyurdu.”Omicron” olarak adlandırılan yeni corona virüs varyantı, tüm dünyada endişeye neden oluyor.Alman biyoteknoloji firması BioNTech, yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantı inceleme sürecinin devam ettiğini, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını duyurdu.BioNTech’ten yapılan açıklamada, Omicron varyantını incelemek için laboratuvar testlerini sürdürdürdüklerini, gerekli olabileceği ihtimaline karşı uyarlanmış bir aşının geliştirilmesi üzerinde de çalışıldığını bildirdi.Şirket, 26 Ekim’deki açıklamasında, Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana’da görülen Covid-19 varyantı üzerinde araştırmalara başlandığını ve mevcut aşıda yeni bir ayarlama gerekip gerekmediğini tespit etmek için de 2 hafta içinde laboratuvar verisi beklediğini ifade etmişti.Bu verilerin söz konusu varyantın mRNA aşısında “kaçış varyantı” olup olmayacağı konusunda daha fazla bilgi sağlayacağı belirtilen açıklamada, Pfizer ve BioNTech’in 6 haftada aşıda gerekli değişiklikleri yapma ve 100 gün içinde ilk teslimatları yollama kapasitesinin bulunduğu hatırlatılmıştı.VİDEO: BİONTECH AŞISI OMİCRON VARYANTINDAN KORUR MU?

 • Çığır açan çalışma: İnsan beyninden alınan bir parça ilk kez dışarıda 12 saat boyunca canlı tutuldu
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 13:09

  Danimarkalı bilim insanları, felç ve Alzheimer gibi beyin hastalıklarıyla mücadelede devrim yaratabilecek bir çalışmaya imza attı. Araştırmacılar, ilk kez insan beyninden alınan bir parçayı 12 saat canlı tutmayı başardı. Yeni gelişmenin yalnızca hayvanlarla mümkün olan çalışmaların ve deneylerin yapılmasına izin verdiği duyuruldu. Çalışmada, “Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, bir iPhone’u tamir etmeye çalışırken Nokia 3310’a bakmak gibidir” denildi.Ölümcül hastalıklar için yeni ilaçlar ve tedavilerin bulunmasına yardımcı olacak çığır açan bir çalışmada, ilk kez bir petri kabında* bir santimetrelik insan beyninin bir parçası canlı tutuldu. Petri kabı: Petri kabı, biyologların kültür hücreleri için kullandığı basit bir cam veya plastik silindir şeklinde, kapağı olan bir kaba deniliyor.Danimarka’da yer alan Kopenhag Üniversitesi’nden Emma Louise Louth liderliğindeki bir grup bilim insanı, bir hastanın korteksinden bir parça beyin dokusu çıkardı. Ardından bu dokunun hayatta kalmasını sağlamak için yeni bir süreç başlattı.Bununla birlikte, araştırmacılar önce dokuyu soğutarak oksijenli kalmasını sağladı. Böylece hücreler canlı kaldı ve daha sonra küçük parçayı, beyin omurilik sıvısında bulunan aynı bileşenlerden oluşan (iyonlar ve mineraller) karışımına yerleştirdi.Louth, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, beyin dokusunu 12 saat boyunca canlı tutabildiklerini söyledi. Bu durumun, hayvanlarla mümkün olan çalışmaların ve deneylerin yapılmasına izin verdiğini belirterek, “Fare üzerinde yapılan çalışmalar, bir iPhone’u tamir etmeye çalışırken Nokia 3310’a bakmak gibidir” benzetmesini yaptı.Louth, sözlerine şu şekilde devam etti: “İnsan ve fare beyni aynı temel işlevlere sahip. Ancak, insan beyninde çok daha fazla karmaşık yapı var. Hücre tiplerinde ve belirli reseptörlerde büyük farklılar var. Bu nedenle doğrudan insan dokusunda test yapabilmek eşsiz bir fırsat.”Diğer taraftan, Frontiers in Cellular Neuroscience adlı bilimsel dergide yayımlanan yeni çalışma, insanlarda ve farelerde nöronlar arasındaki dopamin ile güçlendirilmiş bağlantılara odaklandı ve ödülle ilişkili nörotransmiterin insan beynindeki nöronlar arasındaki bağlantıları güçlendirdiğini gösterdi.Louth’a göre bunu bilmek, örneğin felç veya diğer akut beyin hasarı türlerinden sonra rehabilitasyonla bağlantılı olarak, hastaların beyindeki sinaptik bağlantılarını kaybettiği ve yenilerini oluşturması gerektiği durumlarda, yeni tedavi fırsatlarına yol açabilir.Louth, “Bize dopaminin insanlarda ve farelerde farklı bir rol oynadığını gösterme fırsatı verildi. Bu, bir ilacın veya bir nörotransmitterin etkisinin türler arasında nasıl değiştiğine dair gerçekten iyi bir örnek ve ilaçları doğrudan insan dokusu üzerinde test edebilmenin önemini vurguluyor” değerlendirmesinde bulundu.Öte yandan,  canlı insan beyin dokusunun dilimlenmesi ve küp şeklinde kesilmesiyle ilgili felsefi sorular ortaya atıldı ancak Louth, canlı dokunun acı çekmediğini söyledi.  Luth, “Her duygu veya düşünce beynin birçok bölümünden geçerek oluşur. Üzerinde çalıştığımız parça başparmağın en dış kısmı büyüklüğünde ve artık beynin diğer bölgeleriyle bağlantılı değil. İnsanların petri kabındaki nöronların bir hafızası olup olmadığını merak etmelerini anlıyorum ama bu mümkün değil” dedi.Araştırmacılar, son olarak, şu anda küçük beyin dilimlerini on güne kadar canlı tutabilecek bir yöntem üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

 • BioNTech aşısı Omicron varyantından korur mu?
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 11:02

  Tüm dünya Omicron varyantı için alarmdayken BioNTech aşısının mevcut varyantlara karşı geliştirilmiş versiyonunun denemeleri başladı. Aşı, delta ve alfa varyantı ile virüsün ilk hali için güncellendi. Peki aşı Omicron varyantında etkili mi? Kimler bu aşıyı olabiliyor? Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Sıla Akhan, bu soruların yanıtlarını NTV yayınında verdi. (Haber:Melike Şahin Kamera:Cumhur Çatkaya)

 • Omicron varyantı tam doz corona virüs aşısı olanlar için ne anlama geliyor? Aşılar B.1.1.529’a karşı ne kadar koruyor?
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 10:03

  Corona virüsün yeni Omicron varyantının ortaya çıkması, Covid-19 aşılarının etkisinin azalabileceğine dair tartışmalara yol açtı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ülkeleri uyararak, Covid-19 vakalarının varyant nedeniyle artırabileceğini ve aşılı kişilerin de etkilenebileceğini belirtti. B.1.1.529 olarak da bilinen varyantın aşıların koruyuculuğunu yüzde 40 oranında azaltabileceği aktarıldı.Peki Omicron varyantı tam aşılı kişiler için ne anlama geliyor?, Mevcut aşılar Omicron’a karşı ne kadar koruma sağlayacak?Türkiye ve dünyada şu anda mevcut olan tüm aşılar, bağışıklık sistemini, corona virüsün insan vücudundaki ACE2 reseptörüne bağlanarak hücreleri enfekte etmek için kullandığı başak proteinine karşı eğiterek çalışıyor.Omicron varyantının başak proteininde  “reseptör bağlama alanı” (RBD) olarak adlandırılan ve bu reseptöre bağlanan özel kısımdaki 10’u dahil olmak üzere, 30’dan fazla mutasyon bulunuyor.Bilim insanları, Omicron’un  ‘gördükleri en kötü varyant’ olduğunu söylüyor ve taşıdığı mutasyonların sayısından endişe duyuyorlar. Uzmanlar, corona virüste meydana gelen değişikliklerin en iyi senaryoda aşıları yüzde 40 daha az etkili hale getirebileceğinden korkuyor.Bunun nedeni ise  B.1.1.529’daki değişikliklerin çoğunun virüsün başak proteininde meydana gelmesinden ileri geliyor. Yani mevcut aşılar, vücudun, virüsün eski versiyonlarından gelen başak proteinini tanıyor. Ancak, Omicron’un başak proteini önceki varyantlardan daha farklı olduğu için, aşıyla ve önceki enfeksiyonlarla elde edilen antikorlar, yeni varyantla ile mücadele etmekte zorluk yaşayabilir.Bununla birlikte, tüm bu değişikliklere rağmen, daha önceki enfeksiyona veya aşılamaya yanıt olarak oluşan T hücrelerinin varlığının göz ardı edilmemesi gerekiyor.Imperial College of London’da immünoloji profesörü olan Danny Altman, “Vücudun bağışıklık sistemi yalnızca antikorla sınırlı değil. Başak proteinlerindeki değişiklik antikor savunmasını etkileyebilir, ancak bu durumda  T hücresi bağışıklığı devreye girecektir. Ayrıca, Güney Afrika’dan gelen veriler, Omicron nedeniyle hastaneye başvuranların aşısızlar olduğunu gösteriyor” diye konuştu.Altman, corona virüsle enfekte hücreleri tanıyan ve onlara saldıran, antikor üreten B hücrelerini karşı karşıya oldukları viral risk konusunda eğiten bağışıklık hücreleri olan T hücreleri hakkında şunları söyledi:”Hepimiz T hücrelerinin varyantlar arasındaki farklılıkları görebileceğini ve T hücresi hafızasının, antikorlara göre çok güçlü olduğunu biliyoruz. Bu da yeni varyanta karşı  koruma sağlayabilir.”Altman sözlerine şu şekilde devam etti: “Çift doz aşı olan kişilerin Delta varyantı ile enfekte olabileceğini ve bulaştırabileceğini biliyoruz. Ancak, bunun olma olasılığı aşılanmamış olanlara göre yaklaşık üç kat, ölme ihtimalleri ise dokuz kat daha düşük. Omicron varyantına karşı da benzer durum devam eder.”Diğer taraftan, Omicron ile enfeksiyon daha olası gibi görünse de, Cardiff Üniversitesi’nden bir immünolog olan Prof.Dr. Paul Morgan,  “Bence tam bir bağışıklık kaybından ziyade bir körelme en olası sonuçtur. Virüs muhtemelen yüzeyindeki her bir epitopu kaybedemez, çünkü bunu yapsaydı o sivri protein daha fazla çalışamazdı.Bu nedenle, virüsün önceki versiyonlarına veya aşılara karşı yapılan bazı antikorlar ve T hücre klonları etkili olmayabilirken, etkili kalacak başkaları da olacaktır” dedi.Morgan, bu nedenle, üçüncü doz Covid-19 aşılarının Omicron’a karşı korunmada büyük rol üstlenebileceğini aktardı:Morgan “Bağışıklık tepkisinin yarısı etkili olmayacaksa, geri kalan yarım bağışıklık ne kadar güçlenirse o kadar iyidir” dedi.

 • Covid-19’un Omicron varyantının semptomları açıklandı: B.1.1.529 hakkında bilinmesi gereken her şey
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 08:35

  Corona virüsün Omicron varyantına ilişkin ilk kez uyan Güney Afrikalı doktor, tehlikeli varyantının semptomlarını açıkladı. Dr. Angelique Coetzee, semptomlarının sağlıklı hastalarda “sıra dışı ama hafif” olduğunu söyledi. Ancak, B.1.1.529 olarak da bilinen varyantn yaşlılarda ve aşılanmamış kişilerde ciddi problemlere neden olabileceği konusunda uyardı.Güney Afrika Tabipler Birliği  (SAMA) Başkanı Dr. Angelique Coetzee, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’daki özel muayenehanesindeki Covid-19 hastalarında  garip semptomlar görülmesinden sonra yeni varyant hakkında tüm dünyayı uyardı.Ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülke Güney Afrika’ya seyahat yasağı getirirken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron veya B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni varyantı endişe verici olarak tanımladı.The Telegraph’a konuşan Coetzee,yeni varyantın belirtilerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu:Coetzee,  “Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti” dedi.Şimdiye kadar, testi pozitif çıkan ve çoğunlukla genç erkekler olmak üzere yeni varyantın semptomlarını gösteren 20’yi aşkın hastası olduğunu belirten Coetzee, hastaların yaklaşık yarısının aşısız olduğunu söyledi.Bununla birlikte  enfekte olanlardan hiçbiri koku veya tat alma duyusunu kaybetmediğini aktardı.Coetzee, “Bir veya iki gün boyunca kas ağrısı ve yorgunluk hissediliyor. Şimdiye kadar enfekte olanların tat ve koku kaybı yaşamadıklarını tespit ettik. Bazılarının hafif öksürük, bazılarının hiçbir semptomu yoktu. Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor” diye konuştu.Diğer taraftan, Coetzee, 6 yaşındaki bir kızı içeren “çok ilginç bir vakayı” anlattı.Doktor, “Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti. Onu kabul etmeli miyim diye merak ettim. Ama iki gün sonra takip ettiğimde çok daha iyiydi” dedi.Ancak Coetzee, diyabet veya kalp hastalığı gibi önceden sağlık problemleri olan yaşlı veya aşılanmamış hastaların Omicron tarafından çok daha fazla etkilenebileceğinden endişe duyduğunu dile getirdi:”Şu anda endişelenmemiz gereken şey, daha yaşlı, aşılanmamış insanlara yeni varyant bulaştığında çok ciddi vakalar göreceğimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

 • HIV/AIDS’e karşı önemli adım: Japonya’da geliştirilen aşı maymunlardaki hastalığı tamamen önledi
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 06:55

  Dünyada yaklaşık 40 milyon kişiyi etkileyen ve tedavisi bulunmayan HIv virüsüne karşı önemli bir kazanım elde edildi. Japonya’da AIDS’e neden olan virüse karşı geliştirilen aşının, maymunlarda olumlu sonuç gösterdiği duyuruldu. Bilim insanları, 4 haftanın ardından HIV virüsünün yok olduğunu ve çok yakında insan demelerine başlayacaklarını açıkladı.Henüz kesin tedavisi bulunmayan ve ileri evrelerde AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) kaynaklı ölümlere neden olan HIV virüsüne yönelik aşı çalışmalarında yeni bir gelişme yaşandı.Japonya’daki Ulusal Biyomedikal Yenilik, Sağlık ve Beslenme Enstitüsü’nden bir grup uzmanın geliştirdikleri aşının HIV virüsünü maymunlarda etkisiz hale getirmeyi başardığını duyurdu.Çalışma kapsamında 7 makak maymununa HIV virüsü enjekte eden ekip, test edilen 4 maymunun virüsten enfekte olduğunu ancak kısa süre sonra virüsün tespit edilemez hale geldiğini belirledi.Aşı sayesinde uyarılan bağışıklık sisteminin HIV’in etkisini yitirmesini sağladığını kaydeden uzmanlar, yaklaşık 5 yıl içinde insanlar üzerindeki denemelere başlanacağını açıkladı.Başarılı olması halinde AIDS’in etkin tedavisinde önemli rol oynayacağı belirtilen aşının yeni ilaç ve aşı geliştirme çalışmalarını da teşvik etmesi bekleniyor.Vücudun çeşitli dokularına yerleşebilen ve esas etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren HIV, ilerleyen evrelerde AIDS’e yol açarak bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı savunmasız kalmasına neden oluyor.Ölümcül olabilen HIV virüsünü Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre 2020 itibariyle dünya genelinde 37, 7 milyon kişi taşıyor.

 • Moderna, Omicron aşısı için tarih verdi
  by NTV on 29 Kasım 2021 at 06:37

  ABD’li ilaç şirketi Moderna, 2022’nin başlarına kadar corona virüsün endişe veren Omicron varyantıyla mücadele etmek için güncellenmiş bir aşıyı piyasaya sürebileceğini duyurdu. Moderna’nın hali hazırda Covid-19’a karşı geliştirdiği, Pfizer/BioNTech’inkine benzer bir mRNA aşısı bulunuyor.Moderna’nın baş sağlık sorumlusu Paul Burton,  BBC’nin “Andrew Marr Show” adlı programında Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu. Burton, “Mevcut aşının önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni varyanta karşı koruma yeteneğini öğreneceğiz. Eğer, yepyeni bir aşı yapmamız gerekirse, 2022’nin başlarında geniş miktarda kullanım için hazır olacağını düşünüyorum” diye konuştu.DR. FAUCİ: ABD’YE ÇOKTAN VARMIŞ OLABİLİRBununla birlikte, bilim insanları ve politikacılar, ilk kez Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantının dünyaya kolayca yayılabileceği konusunda uyardı. ABD’de Başkan Joe Biden’ın danışmanı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, Omicron’un muhtemelen ABD’ye çoktan varmış olabileceği konusunda uyardı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron’u en tehditkar corona virüs varyantlarına tanımlamak için kullanılan “endişe verici varyant” olarak etiketledi. Dünyada tüm yaz boyunca yükselen Delta ı bu tanımlamaya en son giren varyantı. Ancak, uzmanlar Omicron’un Delta’dan onlarca kat daha fazla mutasyona sahip olduğunu vurguladı. Öte yandan, henüz mevcut Covid-19 aşılarının varyanta karşı koruma sağlayıp sağlamadığı belli değil. Omicron,  Covid-19’un aşısının ardından vücutta gelişen antikorlardan kaçmasını kolaylaştırabilecek 30’dan fazla mutasyona sahip. Bu mutasyonların, varyantın aşılanmış insanlar arasında bile kolayca yayılmasına neden olabileceği düşünülüyor.SALGINDA YENİ VARYANT ALARMI

 • Covid 19’un Omicron varyantı Kanada’da saptandı
  by NTV on 28 Kasım 2021 at 22:52

  Ontario Eyalet Hükümeti, Ottawa’da Omicron varyantının doğrulanmış iki vakasının kaydedildiğini ve hastaların tecrit altına alındığını açıkladı.Yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantının ilk vakaları, Kanada’nın başkenti Ottawa’da kayda girdi.Ontario Eyalet Hükümetinden dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada, Ottawa’da Covid-19’un Omicron varyantının doğrulanmış iki vakasının kaydedildiği duyuruldu.Açıklamada, “Ottawa’da her ikisi de Nijerya’dan yakın zamanda seyahat eden iki kişiden bildirilen iki Covid-19 Omicron varyantı vakası doğrulandı. Ottawa Halk Sağlığı ekipleri, hastaları tecrit altına aldı” denildi.Ontario Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı Christine Elliott, iki vakayı doğrulayarak, “Omicron varyantına karşı en iyi savunma, onu sınırımızda durdurmaktır. Yakın zamanda açıklanan önlemlere ek olarak federal hükümeti, nerede olurlarsa olsunlar tüm yolcular için varış noktası testini zorunlu kılmak için gerekli adımları atmaya ve insanları buna teşvik etmeye devam ediyoruz” dedi.Kanada, 25 Kasım Cuma günü uygulamaya koyduğu kısıtlama ile, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Namibya ve Esvatini’den Kanada’ya veya Kanada üzerinden transit geçiş yapacak yolculara sınırlarını kapatarak yasak koymuştu.Kanada Halk Sağlığı Ajansı Başkanı Dr. Theresa Tam da 25 Kasım Cuma günü yaptığı açıklamada, “Şu anda bu varyant hakkında çok az şey biliyoruz. Tespit edilen mutasyonlar daha fazla bulaşıcılık potansiyeli gösteriyor. Kanada’da vakaların ortaya çıkmasına şaşırmayacağız.” demişti.

 • DSÖ’den Omicron varyantı açıklaması
  by NTV on 28 Kasım 2021 at 21:29

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un yeni varyantı Omicron nedeniyle Afrika’nın güneyindeki ülkelere yönelik seyahat yasağı kararlarını eleştirerek, sınırların kapatılmaması çağrısında bulundu.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantının, daha hızlı yayıldığına ve Delta dahil olmak üzere Covid-19’un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığını bildirdi.DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, Omicron varyantının ortaya çıktığı Afrika kıtasının güneyindeki ülkelere seyahat yasağı uygulanmaya başlanması eleştirildi.Açıklamada, “Artan sayıda ülke, yeni Omicron varyantıyla ilgili endişeler nedeniyle güney Afrika ülkelerine uçuş yasakları uygularken, DSÖ ülkeleri bilimi ve Uluslararası Sağlık Düzenlemelerini takip etmeye davet ediyor” denildi.DSÖ, seyahat kısıtlamalarının, Afrika ülkelerinde geçim kaynakları ve tedarik zincirleri konusunda olumsuz etki oluşturabileceği gerekçesiyle sınırların kapatılmaması çağrısı yaptı.Omicron’un Delta dahil diğer varyantlara kıyasla daha bulaşıcı olup olmadığının ve kişiden kişiye daha kolay yayılıp yayılmadığının net olmadığı vurgulanan açıklamada, bununla beraber Afrika’nın güneyindeki ülkelerde Covid-19 testi pozitif çıkan insanların sayısının arttığına dikkat çekildi.Açıklamada, bu durumun Omicron’dan mı yoksa diğer faktörlerden mi kaynaklandığını anlamak için epidemiyolojik çalışmaların sürdüğü aktarıldı.DSÖ, ayrıca Omicron’un, Covid-19’un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığının henüz net olmadığını kaydetti.Aralarında Türkiye, İngiltere, ABD, Kanada, Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de bulunduğu çok sayıda ülke, 25 Kasım’da Omicron varyantının tespit edilmesini takiben Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat kısıtlamaları getirmişti.

 • AB: BioNTech-Pfizer’in 100 günde aşısını varyantlara karşı uyarlaması gerekiyor
  by NTV on 28 Kasım 2021 at 18:24

  AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Omicron varyantı hakkında tam resmi görmek için 2-3 haftaya ihtiyaç olduğunu söyledi. BioNTech-Pfizer ile AB arasındaki aşı alım sözleşmesine dikkat çeken Von der Leyen, “BioNTech-Pfizer’in 100 gün içinde aşısını duruma adapte etmesi gerekiyor” dedi.Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantıyla ilgili kesin bilgiler için birkaç haftaya ihtiyaç duyulduğunu, BioNTech-Pfizer ile yaptıkları alım sözleşmesine göre şirketin aşısını 100 gün içinde varyantlara karşı etkili hale getirmesi gerektiğini söyledi.Letonya’yı ziyaretinde düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı hakkındaki soruyu yanıtlayan von der Leyen, varyantın endişe verici olduğunu söyledi.Von der Leyen, “Bilim insanları ve ilaç firmalarının Omicron varyantı hakkındaki tam resmi görmek için 2-3 haftaya ihtiyacı var” dedi.Bu süreyi aşılamaları ve takviye dozları artırmak için kullanmak gerektiğini vurgulayan von der Leyen, aşı firmalarıyla AB arasında yapılan sözleşmelerde de olası varyantlara karşı aşıların geliştirilmesine yönelik maddeler bulunduğunu söyledi.Von der Leyen, “Bu yaz AB Komisyonu BioNTech-Pfizer ile üçüncü kez sözleşme yapmıştı. Bu, 1,8 milyar doz aşı alımını içeriyordu. Bu sipariş verildi. Ayrıca kullanabileceğimiz opsiyonlar bulunuyor. Sözleşmede belli bir madde de bulunuyor. Bu da zorlu bir varyantın ortaya çıkması halinde BioNTech-Pfizer’in 100 gün içinde aşısını duruma adapte etmesi gerektiğini belirtiyor” diye konuştu.AB ülkeleri, Omicron varyantının tespit edilmesinin ardından birçok Afrika ülkesinden Avrupa’ya yapılan uçuşları durdurmuştu.

 • 28 Kasım 2021 corona virüs tablosu: 213 can kaybı, 21 bin 655 yeni vaka
  by NTV on 28 Kasım 2021 at 16:22

  Türkiye’nin 28 Kasım 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı. Türkiye’de son 24 saatte 350 bin 385 Covid-19 testi yapıldı, 21 bin 655 kişinin testi pozitif çıktı, 213 kişi yaşamını yitirdi.Günlük corona virüs tablosu…Türkiye’de son 24 saatte 350 bin 385 Covid-19 testi yapıldı, 21 bin 655 kişinin testi pozitif çıktı, 213 kişi yaşamını yitirdi.GÜN GÜN CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

 • Uçakta kalp krizi geçiren yolcunun hayatını kurtardı: Unutulmaz bir andı
  by NTV on 28 Kasım 2021 at 14:11

  THY’nin İstanbul-Antalya seferinde kalbi duran hastayı kalp masajıyla kurtaran Prof. Dr. Emin Akkoyunlu ‘‘Bizim için unutulmaz bir andı’’ dedi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Akkoyunlu, uçaktaki üç doktorla beraber hemen hastaya müdahalede bulunduklarını anlatarak ‘‘Kalp masajıyla hasta çok şükür hayata döndü. Ertesi gün mailimde hastanın oğlundan bir teşekkür mesajı vardı. Okuduğumda çok mutlu oldum’’ dedi. Antalya’daki bir hastanede tedavi altına alınan Salih Uyguner’in sağlık durumu iyi.

 • Tıp literatürüne geçecek doğum: Bebeğini yapay kalp ve akciğerle doğurdu
  by NTV on 28 Kasım 2021 at 11:38

  Türkiye’de tıp literatürüne geçecek bir doğum yaşandı. Covid-19’a yakalanan ve ciğerleri iflas noktasına gelen anne adayı, yapay kalp ve akciğer cihazına bağlıyken sezaryenle doğum yaptı. Türkiye’de ilk kez gerçekleşen ameliyat sonrası anne ve bebeğinin sağlık durumu iyi… Bebeğinin henüz sadece fotoğraflarını gören anne, kızına kavuşmak için gün sayıyor.

 • Hakan Aysev: Artık full HD görüyorum
  by NTV on 28 Kasım 2021 at 10:27

  Sağ gözünden katarakt ameliyatı olan opera sanatçısı Hakan Aysev, “Operasyon başarılı geçti. Şimdi full HD görüyorum ve ‘Görmek ne güzelmiş. Gözlerimiz ne önemliymiş’ diyorum” şeklinde konuştu.Opera sanatçısı Hakan Aysev, gözü nedeniyle ameliyat masasına yattı. Aysev, önceki gün sağ gözünden katarakt operasyonu geçirdi. 53 yaşındaki ünlü tenor, gözünde uzun süredir devam eden bu rahatsızlığın zamanla ilerlediğini ve yüzde 70 görme kaybına yol açtığını ifade etti.”GÖRMEK NE GÜZELMİŞ”Ameliyat sonrası sağlık durumuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Hakan Aysev, hastane odasından fotoğraf paylaşmayı da ihmal etmedi.Aysev, “Artık araç kullanırken de zorlanıyordum. Sevgili doktorum Hakan Sivrikaya, ‘Hemen ameliyat olman lazım’ dedi. Operasyon başarılı geçti. Şimdi full HD görüyorum ve ‘Görmek ne güzelmiş. Gözlerimiz ne önemliymiş’ diyorum” ifadesini kullandı.”BENİ ÇOK MUTLU ETTİNİZ”Ardından bir paylaşımda daha bulunan Hakan Ayev, “Göz ameliyatımla ilgili yazan tüm sevenlerime binlerce kez teşekkür ederim. Beni de şaşırtan çoklukta olduğu için tek gözle hepsini cevaplayamadım. Beni çok mutlu ettiniz” dedi.