ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri – Editörün Seçimi

 • Pfizer ile BioNTech firmasının faz 3 aşamasındaki aşısı Ankara’da denenmeye başladı
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 11:28

  Pfizer ve BioNTech firmalarının geliştirdiği corona virüs aşısı, Ankara’da gönüllüler üzerinde denenmeye başladı. Aşı ilk olarak Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde uygulanıyor.  Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmettin Ünal, "İlk aşı olacak kişilerden biri ben olacağım. Bu aşı bugüne kadar 37 bin kişiye yapıldı. Bunlarda ciddi bir yan etki oluşmadı" dedi.

 • Corona virüse karşı bağışıklık yalnızca birkaç ay sürüyor: Yeniden enfekte vakalarda artış görülebilir
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 10:42

  Kış ayları yaklaşırken dünyanın dört bir yanını etkisine alan yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinde günlük vaka ve ölü sayısında artışlar yaşanıyor. Bununla birlikte, yaklaşık bir yıl önce başlayan salgını durduracak herhangi bir aşı ya da ilaç hala bulunamadı. İngiliz araştırmacılar, yeni Covid-19) yakalandıktan sonra enfeksiyonu atlatan kişilerde antikor seviyelerinin "oldukça hızla düştüğünü" ortaya koydu. Devlet destekli yapılan yeni bir araştırmada, ülkede yeni tip corona virüse karşı antikorlara sahip olan insanların sayısının son 3 ayda yüzde 26 oranında düştüğü açıklandı. Araştırmacılar, bu durumun Covid-19’a karşı bağışıklığın kısa süreli olduğunu gösterdiğini belirterek, ülkede yeniden enfekte vakaların görülmesinden endişe ettiklerini açıkladı. 

 • Corona virüse karşı geliştirilen Faz 3 aşısının ilk aşaması başarılı oldu
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 09:52

  Çinli Biyoteknoloji firmasınını geliştirdiği ve Türkiye’de gönüllüler üzerinde denenen Faz 3  aşısında, incelemelere göre ilk aşama başarılı oldu. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı ve Sorumlu Araştırmacı Dr. Ayşin Kılınç Toker şimdiye kadar gönüllülerde herhangi bir sorun yaşanmadığını ve aşının ikinci dozunu da uyguladıklarını söyledi.

 • Covid-19’u yenen doktor 5 gününü hatırlamıyor
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 09:14

  Elazığ’da corona virüse (Covid-19) yakalanan ve zorlu bir sürecin ardından hastalığı yenen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Asena Serap Yalçınkaya, “İlk 5 günümü hatırlamıyorum. O dönemde hastaların ne hissettiğini çok iyi anladım. 1 ay öncesine dönmek için her şeyimi verebilirim” dedi.

 • Corona virüs semptomları mevsime göre değişiklik gösteriyor
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 09:01

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, corona virüs bulgularının mevsime göre değişkenlik gösterebildiğinin görüldüğünü söyledi. İlhan, "İlk başta ateş, öksürük, halsizlik, solunum yolu bulguları daha çok ön plandayken, yaz dönemi ile beraber mide, bağırsak, gastroenteroloji bulgular daha çok eklenmeye başladı. Mevsimin soğuması ile beraber tekrar solunum sıkışıklığı, ateş, öksürük görülmeye başladı. Son dönemde öksürük daha da dikkatli olunması gereken bir bulgu" dedi.

 • Omuz omuza ‘corona’ dansı
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 08:42

  İstanbul Kadıköy’de bir dans kursundan yansıyan görüntüler, corona virüs tedbirlerinin nasıl hiçe sayıldığını bir kez daha gösterdi. Yoldan geçen bir kişinin cep telefonuyla kaydettiği görüntülerde omuz omuz dans ediliyor. Kol kola girmiş grup, maskeye de sosyal mesafeye de önem vermeden müzik eşliğinde dans ediyor.

 • ABD’lilerin maske takması 130 bin kişinin hayatını kurtarabilir
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 06:59

  Henüz bir aşının bulunmadığı yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dünya genelinde ölenlerin sayısı 1 milyon 100 bini aştı. Bu nedenle maske takmak ve sosyal mesafe uygulamalarına uymak hayati bir önem taşıyor. ABD’de yapılan son araştırma ülkede insanların maske takması halinde gelecek yıla kadar 130 bin kişinin hayatının kurtarılabileceğini ortaya koydu. Öte yandan, maske ve sosyal mesafe önlemleri dikkate alınmadığında ülkede ölümlerin aynı tarihte 511 bini aşabileceği konusunda uyarı yapıldı.

 • Tıp dünyası endişeli: Böyle giderse memlekette cerrah kalmaz
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 04:56

  Tıp mezunları bu yıl uzmanlık için beyin cerrahisi ve jinekolojiyi neredeyse hiç tercih etmedi, genel cerrahi ve kalp-damar cerrahisi ise alt sıralara düştü. Uzmanlara göre cerrahinin tercih edilmemesinde performans sistemi, uzun nöbetler, hekime şiddet ve açılan tazminat davaları gibi nedenler etkili.

 • Dünya genelinde Covid-19’dan iyileşenlerin sayısı 32 milyonu geçti
  by NTV on 27 Ekim 2020 at 03:15

  Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra sağlığına kavuşanların sayısı 32 milyonu aştı.

 • 26 Ekim 2020 corona virüs tablosu:
  by NTV on 26 Ekim 2020 at 16:16

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 26 Ekim 2020 günlük corona virüs tablosunu açıkladı.

 • Sağlık Bakanı Koca’dan İstanbul açıklaması: 28 ilçede vaka artışı yüzde 50’nin üzerinde
  by NTV on 26 Ekim 2020 at 14:41

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan corona virüs vakalarıyla ilgili İstanbul Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yaptı. Koca, ”İstanbul’da vaka sayıları Türkiye genelindeki toplam vaka sayılarının yüzde 40’ına ulaşmıştır. Geçen hafta içinde son bir ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir” ifadelerini kullandı.

 • AstraZeneca/Oxford aşısı yaşlılarda bağışıklık tepkisi oluşturdu: Yıl sonundan önce onaylanabilir 
  by NTV on 26 Ekim 2020 at 14:18

  AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi işbirliğinde geliştirilen potansiyel yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısının yaşlılarda, gençlere benzer seviyelerde bağışıklık tepkisi oluşturduğu açıklandı. Bununla birlikte, Oxford Üniversitesi’nde  aşı çalışmalarını yürüten bir profesör, aşının klinik denemeleri tamamlanmasa bile yıl sonundan önce onaylanabileceğini söyledi.

 • Corona virüsün akciğerlerde izlediği yol adım adım görüntülendi
  by NTV on 26 Ekim 2020 at 12:27

  Güney Koreli ve İngiliz bilim insanları yeni tip corona virüsün (Covid-19), akciğer hücrelerindeki yayılımını gözlemleyebilmek için yapay akciğerler üretti. İnsan akciğerlerinden alınan kök hücrelerin laboratuvar ortamında büyütülmesiyle oluşan yapay organlara corona virüs enjekte edildi. Araştırmacılar, bu şekilde virüsün akciğerlerdeki dolaşımını adım adım görüntüledi. Söz konusu çalışma, Covid-19’a karşı yapılan çalışmalarda bir dönüm noktası olarak tanımlanıyor. 

 • e-Nabız üzerinden grip risk durumu nasıl kontrol edilir? Grip aşısının fiyatı ne kadar?
  by NTV on 26 Ekim 2020 at 11:38

  Vatandaşların sağlık bilgilerini ve hastane kayıtlarını görüntüleyebildikleri Sağlık Bakanlığı uygulaması e-Nabız sistemine, kimlerin grip aşısı alabileceği bilgisi yüklendi. Vatandaşlar uygulama aracılığıyla risk altında olup olmadıklarını kontrol edebiliyorlar.

 • Prof.Dr. Kara uyardı: Kapalı alanda 3 dakika yetiyor
  by NTV on 26 Ekim 2020 at 11:16

  Mevsim değişikliği ile birlikte salgın da hız kazandı, üstelik tehdit her geçen gün büyüyor. Uzmanlara göre karşılıklı konuşma riski artırıyor. Özellikle kapalı mekanda maskesiz ve mesafesiz üç dakikalık konuşma virüsün bulaşması için yeterli. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara mesafesiz konuşulduğunda bulaşma için 3 dakikanın yeterli olduğunu ve kapalı alanda 15 dakika maskesiz kalmanın riskli olduğunu söylüyor.

 • Safranın kilosu ne kadar? (Safran nedir, safranın faydaları nelerdir?)
  by NTV on 26 Ekim 2020 at 06:57

  Safranbolu’da üretilen, yetiştirilmesi oldukça zor olan safranın insan sağlığına birçok faydası bulunuyor. Sinir sistemini uyarıcı, iştah açıcı, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri bilinen  safranın faydaları nelerdir?

 • “Virüs aşısı Aralık’ta Türkiye’de”
  by NTV on 25 Ekim 2020 at 20:42

  Türkiye’de Aralık ayında Çin’de üretilen 5 milyon aşı corona virüse karşı devreye girecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu bilgiyi iç hastalıkları uzmanı Profesör Doktor Dr. Osman Müftüoğlu ile yaptığı röportajda verdi. Müftüoğlu ile birlikte Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Mehmet Ceyhan, NTV yayınında aşı çalışmalarında gelinen noktayı değerlendirdi.

 • Türkiye’de corona virüsten 72 can kaybı, 2 bin 17 yeni hasta (25 Ekim Türkiye corona tablosu)
  by NTV on 25 Ekim 2020 at 16:05

  Türkiye’de son 24 saatte Covid-19’dan 72 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 17 yeni hasta tespit edildi. Sağlık Bakanı Koca, "Ağır hasta sayımız ve aktif hasta sayımız artmaya devam ediyor. Bu gidişatı değiştirmek bizim elimizde" dedi.

 • İspanya, Covid-19’a karşı ikinci kez ulusal OHAL ilan etti
  by NTV on 25 Ekim 2020 at 14:52

  İspanya’da artan vakalar ülkede ikinci kez OHAL ilan edilmesine neden oldu. Mart ve haziran ayları arasında uygulanan OHAL’e nazaran bu kez önlemleri oldukça hafifleten, yerel yönetimlere daha fazla yetki veren hükümet, ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı getirdi. Başbakan Sanchez, OHAL’i 9 Mayıs’a kadar uzatmak istiyor.

 • Bilim Kurulu üyesi Ateş’ten konuşma süresi uyarısı
  by NTV on 25 Ekim 2020 at 14:45

  Tüm dünyayı etkisi alan Covid-19’un bulaşma riski açık ve kapalı ortamda geçirilen süreye göre değişkenlik gösteriyor. Açık alanda yaklaşık 10, kapalı alanda ise 4 dakika karşılıklı konuşma, sosyal mesafe 1 metre bile olsa corona virüste bulaşı riski oluşturuyor.

 • ABD’de Covid-19’dan ölenlerin sayısı 230 bini geçti
  by NTV on 25 Ekim 2020 at 14:38

  ABD’de yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 589 artarak 230 bin 86’ya yükseldi.

 • Bakan müjdeyi verdi: Corona’da Çin aşısı aralıkta Türkiye’de
  by NTV on 25 Ekim 2020 at 08:16

  Bakan Koca, corona virüs için ilk aşamada daha güvenli bulduğu Çin menşeili “CoronaVac” ile işe başlamayı düşünüyor. Bence bu iş bitmiş. 5 milyon doz Çin kökenli corona virüs aşısı aralıkta devreye girecek. Arkasından da 5’er milyon dozluk yeni uygulamaların başlayacağı anlaşılıyor.

 • Bakan Koca’dan 112 acil çalışanlarına aşure sürprizi
  by NTV on 25 Ekim 2020 at 04:23

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ziyaret ettiği İstanbul Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliği Avrupa Komuta Kontrol Merkezi’nde görevli bir çalışanın isteği üzerine 112 personeline aşure ikramında bulundu.

 • Türkiye günlük Covid-19 tablosu: 69 can kaybı 2 bin 91 yeni hasta
  by NTV on 24 Ekim 2020 at 16:05

  Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin günlük corona virüs tablosunu paylaştı. Son verilere göre 69 kişi hayatını kaybeti. 2 bin 91 yeni hasta tespit edildi. Toplam vaka sayısı 359 bine, can kaybı 9 bin 727’ye yükseldi.

 • Belçika’da kısmi sokağa çıkma yasağı
  by NTV on 24 Ekim 2020 at 14:35

  Belçika’da Covid-19 salgınına karşı "bölgesel" yeni tedbirler alınıyor. Başkent Brüksel ve Valon bölgesinde 22.00-06.00’da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilecek. Bir hafta içinde 15 bin olan günlük vaka sayısının 20 bine çıkması bekleniyor

 • Sağlık Bakanlığı corona virüs raporu: 11-18 Ekim haftasında İstanbul’da 3 bin 576 yeni hasta belirlendi
  by NTV on 24 Ekim 2020 at 12:39

  Sağlık Bakanlığı 11-18 Ekim haftasına ilişkin corona virüs verilerini açıkladı. Bir haftada 792 bin 626 test yapıldı, 11 bin 960 yeni hasta tespit edildi. Haftalık raporda, salgının başkenti haline gelen İstanbul’daki korkutucu artış ise dikkat çekiyor.