ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri – Editörün Seçimi

 • Uzmanından ‘çocukların dijital ekrandan uzak tutulması’ uyarısı
  by NTV on 6 Ağustos 2020 at 11:40

  Göz hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hanife Tuba Akçam "Akıllı telefon ve tabletler hareketsiz yaşam, mavi ışık hasarı, miyopi ve göz kırpma refleksinin azalması olmak üzere 4 şekilde göze zarar verir" dedi.

 • Bu yıl keneden 61 kişi hayatını kaybetti
  by NTV on 6 Ağustos 2020 at 10:54

  Bu yıl Türkiye’de binden fazla kişi kene ısırması sonucu "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi" hastalığına yakalandı. 61 kişi yaşamını yitirdi. Özellikle 7 ildeki vaka sayısı diğerlerini geride bıraktı. Uzmanlar özellikle riskli kırsal bölgelerde yaşayan kişilerin keneye karşı duyarlı olması gerektiğini söylüyor.

 • Corona virüs SARS Kadar ölümcül iddiası (Covid-19 nedeniyle gerçekte ne kadar insan öldü?)
  by NTV on 6 Ağustos 2020 at 10:27

  İtalyan araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada corona virüsün gerçek ölüm oranının 7,4 olduğu öne sürüldü. Ülkenin Lombardiya bölgesindeki bir grup araştırmacı Covid-19 nedeniyle her 13 kişiden birinin öldüğünü açıkladı. Bu rakam corona virüsü neredeyse SARS kadar ölümcül hale getiriyor. Bununla birlikte dünya genelinde yapılan çalışmalar birbiriyle çok farklı rakamlar açıklıyor. Covid-19’un küresel ölüm oranını DSÖ yüzde 0,6, Cambridge Üniversitesi yüzde 1,4, Stanford Üniversitesi 0,25 ve Katar tarafından yapılan bir çalışma yüzde 0,01 olarak belirtiliyor.&nbsp;<div>Hazırlayan: Ayşegül Engür Dahi/ntv.com.tr</div>

 • Uluslararası seyahat yasakları Covid-19’a karşı karantinadan 3 kat daha fazla etkili
  by NTV on 6 Ağustos 2020 at 08:57

  Avrupa ikinci dalga etkisi altındayken, Stanford, Oxford ve Newfoundland üniversiteleri tarafından yapılan ortak çalışmada, uluslararası seyahat yasaklarının corona virüs yayılımını kontrol etmede gelen yolcuları karantinaya almaktan üç kat daha etkili olduğu belirtildi. Araştırmacılar; uluslararası yolcuların corona virüsü ülkelere tohum gibi ektiğini belirterek, uluslararası seyahatlerin yasaklanması halinde nüfusün yüzde 0,1’inin enfekte olmasının 95 ile 123 gün sürdüğünü, kısıtlama olmaması halinde ise bu sürenin 38 güne kadar düştüğünü açıkladı.

 • Kene ısırığının neden olduğu yeni bunya virüsü aynı zamanda bulaşıcı
  by NTV on 6 Ağustos 2020 at 08:42

  Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs salgının dünyadaki etkileri devam ederken yeni bir virüs haberi geldi. Kene ısırığının neden olduğu bunya virüsü insandan insana da bulaşabiliyor. Bunya virüsün belirtileri arasında temel olarak yorgunluk ve yüksek ateş ön plana çıkıyor.

 • Bakan Koca’dan ‘hastane kapasitesi’ iddialarına yanıt
  by NTV on 6 Ağustos 2020 at 07:18

  SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanı Koca, "Covid-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz, hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır" açıklaması yaptı.

 • Bilim Kurulu Üyesi Yamanel’den tatil dönüşü çalışacaklara uyarı
  by NTV on 6 Ağustos 2020 at 06:39

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, tatil dönüşü işbaşı yapacak olanları uyararak, "Dönüşte mutlaka maskelerini çıkarmamaları ve evde dahi sosyal mesafe ve maskeye dikkat etmeleri gerekiyor. Home ofis çalışanlar home ofis olarak devam etmeli, home ofis çalışamayacak durumda olanlar ise diğer çalışma arkadaşlarıyla sosyal mesafeyi koruyarak ve maske takarak muhatap olmalı" dedi.

 • Corona virüs son durum
  by NTV on 6 Ağustos 2020 at 04:57

  Corona virüs salgınında vaka sayısı 19 milyona yaklaştı. 711 binden fazla kişi ölürken 12 milyon hasta iyileşti. Dünyada halen 7 milyona yakın aktif Covid-19 vakası bulunuyor. Avustralya’da başlayan ikinci dalga nedeniyle ülkede vaka sayısı 20 bine yaklaştı.

 • Moderna corona virüs aşısının fiyatını açıkladı
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 15:30

  Aşı çalışmalarında insanlı üçüncü faza geçen ve bu çalışmaları Eylül ayına kadar tamamlamayı planlayan Moderna, üreteceği aşının fiyat aralığını açıkladı. Moderna CEO’su Stéphane Bancel, bir doz aşı fiyatının 32-37 dolar arasında olacağını söyledi. Geçtiğimiz hafta basına yansıyan haberlerde fiyat aralığının 50-60 dolar aralığında olacağı belirtilmişti.

 • Sivilce neden çıkar, hangi yiyecekler sivilce yapar? (Sivilce nasıl tedavi edilir?)
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 13:19

  Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından biri olan sivilce genelde ergenlik döneminde çıksa da derinin yağ oranına bağlantılı şekilde ilerleyen dönemlerde de olabilir. Peki sivilce neden çıkar? Nasıl engellenebilir? Hangi yiyecekler sivilce oluşumunu tetikler? İşte merak edilenler…

 • Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır?
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 12:51

  Yaz aylarında kilo vermek isteyenler için dönem dönem popüler olan birçok diyet türü var. Son zamanlarda da adını sıkça duyduğumuz&nbsp; ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır?

 • Anne karnındaki bebekler ikinci haftadan itibaren Covid-19’a yakalanabilir
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 12:12

  Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, anne karnındaki bebeklerin Covid-19’dan etkilenebileceğine dair yeni bir araştırma yayımladı. Embriyolar üzerinde gen analizi yapan araştırmacılar, 2 haftalık bebeklerin bile risk altında olduğunu çünkü hücrelerinin Covid-19’un tutunmasını sağlayan ACE-2 reseptörleri ürettiğini belirtti.

 • Ağrı kesici skandalının merkezindeki Purdue Pharma’ya 13 milyar dolar ceza talebi
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 11:26

  ABD’de savcılar OxyContin adlı ağrı kesicinin üreticisi Purdue Pharma şirketinden 13 milyar dolar ceza talep ediyor. Şirket binlerce insanı opioid bağımlısı haline getirmekten sorumlu tutuluyor.

 • Uzun süre hareketsizliğin ardından kontrolsüz spor stres kırığına neden olabiliyor
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 11:19

  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, uzun süre hareketsiz kalmanın ardından kontrolsüz spora başlamanın stres kırığına neden olabildiğini belirtti.

 • Türk akademisyenin geliştirdiği ‘implant ve yöntem’ dünyadaki hastalara da şifa oluyor
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 11:09

  Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nejat Nizam’ın ağız içi yumuşak doku naklini kolaylaştırmak için geliştirdiği cihaz ve cerrahi yöntem, Almanya, ABD başta olmak üzere 50’den fazla ülkeden kullanılıyor.

 • ‘Mucizevi besin’ anne sütünün koruyucu etkisi bir ömür sürüyor
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 11:01

  Doç. Dr. Eser anne sütü ile beslenmenin yaşamın başlangıcındaki önemli bir fırsat olduğunu belirterek, "Bu mucizevi besinin bir ömür süren etkileri olduğu kanıtlanmıştır." dedi.

 • Antioksidan nedir? Antioksidan açısından zengin, koruyucu besinler hangileri?
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 08:41

  Hücrelerin dış etkenlerden korunmasını sağlayan ve birçok hastalığa karşı etkili olan antioksidan nedir? Hangi besinler antioksidan içeriyor? Antioksidanın faydaları neler? İşte pek çok rahatsızlığı karşı koruyucu özelliği olan antioksidan hakkında her şey…

 • Genç corona virüs hastaları koku ve tat duyusunu daha sık kaybediyor
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 08:30

  İrlandalı bilim insanları tarafından yapılan yeni bir corona virüs araştırmasında genç Covid-19 hastalarının koku duyusunu kaybetme ihtimalinin yaşlılara göre daha fazla olduğu belirtildi. Koku kaybının, duyu nöronlarına yapısal destek veren hücrelere virüsün zarar vermesi nedeniyle gerçekleştiği düşünülüyor.

 • Dr. Fauci: Vakalardaki en ufak bir artış bile normale dönüşü durdurmalı
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 07:38

  ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ülkedeki vaka artışına ilişkin uyarıda bulunarak, “Vakalardaki en ufak bir artış bile dikkate alınmalı. Bu durum ikinci dalgayı tahmin etmemizi sağlıyor. Şu anda en ufak bir artış bile normale dönüşü durdurmalı” açıklamasını yaptı.

 • Uzmnanlar endişeli: Bayramda ipin ucu iyice kaçtı
  by NTV on 5 Ağustos 2020 at 04:38

  Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan yoğun kalabalık görüntüleri, uzmanları endişelendirdi. Bilim Kurulu üyeleri, ‘Vakalarda yakında ciddi artış olacak’ diyor.

 • 4 Ağustos 2020 corona virüs tablosu: 18 can kaybı, bin 83 vaka
  by NTV on 4 Ağustos 2020 at 17:23

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4 Ağustos 2020 günlük corona virüs tablosunu açıkladı.  Son 24 saatte 18 kişi yaşamını yitirdi, bin 83 yeni vaka tespit edildi.

 • Alman tabipler birliği: İkinci dalga başladı
  by NTV on 4 Ağustos 2020 at 11:36

  Alman tabipler birliği başkanı, Almanya’da ikinci dalganın başladığını söyledi. Hastanelerde de ikinci dalga hazırlıkları yapılıyor. Ama bu kez farklı önlemler alınıyor.

 • Antikor testlerinin sonuçları açıklandı: İtalya’da gerçek vaka sayısı 1,5 milyon
  by NTV on 4 Ağustos 2020 at 10:43

  İtalya’da yapılan antikor testlerinin sonuçları, ülkedeki 1,5 milyon insanın corona virüse yakalanmış olduğunu ortaya koyuyor. Bu sayı, açıklanan resmi sayının altı katına işaret ediyor.

 • Türkiye’de denizanası kaynaklı yaralanmalar artıyor
  by NTV on 4 Ağustos 2020 at 10:08

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Nur Eda Topçu Eryalçın, son yıllarda Türkiye’deki denizlerde, denizanası sayısının artması nedeniyle denizanası kaynaklı yaralanmalarda artış olduğunu söyledi.

 • Corona virüse karşı etkili aşı bulunabilecek mi? (DSÖ Başkanı Ghebreyesus’tan yeni açıklama)
  by NTV on 4 Ağustos 2020 at 09:42

  Corona virüs aşısı için çalışmalar hızla devam ediyor. Bazı uzmanlar aşının bulunacağı konusunda iyimser. Ancak DSÖ Başkanı dahil kimi uzmanlar ise pek umutlu değil.

 • İkinci dalga sonbaharda veya kış aylarında uyarısı
  by NTV on 4 Ağustos 2020 at 09:36

  Fransa Bilim Kurulu, ülkede ikinci corona virüs dalgasının sonbahar veya kış aylarında görülme ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı.