ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri

 • Ülkelere göre değişen farklı sosyal mesafe uzaklığı corona virüsten ne kadar koruyor?
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 14:17

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından finanse edilen büyük bir araştırmada, farklı ülkelerin uyguladığı, ”1 metre”, “1,5 metre” ve “2 metre” lik sosyal mesafe uygulamalarının yeni tip corona virüsün (Covid-19)  yayılımına etkisi analiz edildi. Araştırmacılar, 1 metrelik uygulamanın toplumdaki vaka ve ölüm sayısını yüzde 80 azalttığını ve normale dönüş sürecinde tedbirlere uyulmasına devam edilmesinin hayati önem taşıdığına vurgu yaptı. 

 • DSÖ: Ebola salgını yeniden başladı (Ebola nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?)
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 13:55

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ebola nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 kişide de virüse rastlandığı duyurdu. Bu açıklamanın ardından da örgüt salgının yeniden başladığını açıkladı. Peki Ebola ilacı var mı, Ebola ne zaman çıktı, Ebola nasıl bulaşır? Merak edilen bütün detaylar haberimizde…

 • Bakan Koca uyardı: Her şeyin normale döndüğü anlamına gelmesin
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 12:08

  Sağlık Bakanı Koca, "Sokağa çıkma kısıtlamasının kalkması, her şeyin normale döndüğü anlamına gelmesin. Eğer tedbirlerle kendinizi virüse karşı güvenceye almazsanız, karşılaşacağınız sonucu bilemezsiniz" uyarısı yaptı. Bakan paylaşımında Çince görsel kullandı.

 • Sağlık çalışanları için kendini temizleyen maske geliştirdiler
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 10:56

  İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde sağlık çalışanları için uzun kullanıma uygun bir maske geliştirildi. Mercimek büyüklüğündeki ledlerden yayılan ultraviyole ışınlarıyla dezenfekte edilen maske uzun süre çıkartmadan kullanılabiliyor.

 • Bakan Selçuk: Evde bakım yardımından ve engelli aylıklarından yararlanan engellilerin rapor süreleri uzatıldı
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 10:01

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, evde bakım yardımından ve engelli aylıklarından yararlanan engellilerin, rapor sürelerinin bitmesi durumunda mağduriyet yaşamaması için, mevcut raporların ikinci bir duyuruya kadar geçerli kabul edileceğini açıkladı.

 • Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalıklar listesi
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 09:45

  1 Haziran’da çalışanlar ofis ortamına geri dönebilecek. Ancak, Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek. Peki Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalıklar neler? "İdari izne esas Covid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalık durum belgesi" e-nabız üzerinden alınabilecek. Peki e-nabız uygulamasına nasıl girilir?

 • Kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıklar belirlendi
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 09:28

  Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, "Covid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar" başlıklı resmi yazıyı, tüm kamu kurum kuruluşlarına ve valiliklere gönderdi.

 • Türkiye, Uluslararası Uyum Konseyi’ne tam üye oldu
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 07:44

  Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun tam üyelik başvurusu, Uluslararası Uyum Konseyi’nin 27 Mayıs’taki toplantısında oy birliğiyle kabul edildi.

 • İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı açıkladı: Antikor testi pozitif olan hasta sayısı çok az
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 07:17

  İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Tükek, yeni nesil antikor testlerinin ilk sonuçlarına göre antikor testi pozitif olan hasta oranının sanılandan çok daha düşük olduğunu söyledi.

 • Spor salonları yeni kurallarla açıldı
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 07:05

  Spor salonları ve havuzlar yeni normal şartlarla kapılarını açtı, müşterilerine hizmet vermeye başladı. Yeni sosyal mesafeli sporda 10 metrekareye bir kişi alınacak. Duş ve sauna olmayacak. Klimalar çalışmayacak. İşte ayrıntılar…

 • Corona virüsten 24 saatte 23 can kaybı
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 06:31

  Son 24 saatte 23 kişi hayatını kaybetti. Toplam vefat sayısı 4 bin 563 oldu. 827 yeni vaka tespit edilirken, 974 kişi taburcu edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs salgınına yönelik son verileri açıkladı.

 • Küresel Salgın: Coronavirüs 1 Haziran 2020
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 06:29

  "Küresel Salgın"da Deniz Kilislioğlu, konukları Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. İftihar Köksal ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Mehmet Ceyhan ile "yeni normal hayat"ta nelere dikkat etmemiz gerektiğini masaya yatırıyor.

 • Hidroksiklorokin tamam mı devam mı?
  by NTV on 2 Haziran 2020 at 05:10

  THE Lancet Dergisi’nde yayımlanan Hidroksiklorokin araştırmasının sonuçlarına sadece benden değil, sürece kafa patlatan daha pek çok bilim insanından da ciddi itirazlar var. Üstelik bu itirazlar da çığ gibi büyüyor.

 • Bakan Koca’dan maske paylaşımı
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 21:04

  Sağlık Bakanı Koca, "Yüzümüzü, gülüşümüzü kapatsa da maskesiz yapamayız. Hazır salgını geriletmişken bize yakışanı yapalım. Maskeli, sosyal mesafeli, riske karşı biraz daha sabredelim" ifadelerini kullandı.

 • Dünya Sağlık Örgütü’nden ABD’ye zeytin dalı
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 17:23

  DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, "ABD hükümeti ve halkı on yıllardır küresel sağlığa muazzam katkıda bulunmuştur. DSÖ, mevcut iş birliğinin devam etmesini diliyor" açıklamasında bulundu.

 • İkinci dalga Covid-19 salgınına karşı “R” yerine “K” katsayısı
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 14:33

  Dünya’nın birçok ülkesinde karantina sırasındaki hareket kısıtlamaları nedeniyle ülkelerde "R" (Bir kişinin kaç kişeye virüs bulaştırdığını simgleyen değer) oranı azaldı. Ancak, bilim insanları normalleşme ile birlikte vakaların nasıl kontrol altında tutulacağını gösterecek bir "K" oranı önerdi. Böylece, toplu katılımların gerçekleştiği konser, toplantı ve düğün gibi süper yayıcı etkinliklerin virüsü buluştırma hızı ölçülerek toplumdaki vakalar kontrol edilebilecek.

 • Türkiye’de ‘yeni normal’in ilk günü: Kafe ve restoranlar açıldı, kreşler yeniden kapılarını açtı
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 14:02

  Bugün yeni normalin ilk günü… Corona virüsle mücadele kapsamında kapatılan birçok işyeri yeniden faaliyete geçti. Ancak kapandıkları şekilde değil. Kafeler, restoranlar ve kreşlerde ‘yeni normal’ kapsamın bir dizi önlem alındı… İşte corona virüs ile mücadele kapsamında geçilen normalleşme sürecinde alınan önlmeler…

 • 97 milyon nüfuslu ülkede Covid-19’dan ölen yok
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 13:06

  97 milyon vatandaşı bulunan Vietnam’da şu ana kadar corona virüsle ilgili tek bir ölüm bildirilmedi. Çin ile olan uzun sınırına ve her yıl aldığı milyonlarca Çinli ziyaretçiye rağmen ülkede yalnızca onaylanmış 328 Covid-19 vakası bulunuyor. Uzmanlar, düşük gelirli ve sağlık sisteminin yeterince gelişmediği ülkede erken alınan katı önlemlere dikkat çekti. 

 • Bebeğini kucaklayamadan veda etti
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 12:26

  Corona virüs bir sağlık çalışanını daha yaşamdan kopardı. 30 yaşındaki Dilek hemşire 11 Nisan’dan beri hastanede yaşam mücadelesi veriyordu. Virüse yakalandığında hamileydi, erken ama sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Ancak oğlunu yalnızca birkaç saniye görebildi. Virüs, Dilek hemşirenin akciğerlerine geri döndürülemez şekilde zarar verdi ve, yaşam mücadelesini kaybetti.

 • Bilim insanlarından yeni teori: Rakımı yüksek olan yerlerde corona virüsün etkisi daha az
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 10:55

  Bilim insanları dünya çapında 6 milyondan fazla kişiye bulaşan corona virüsün yayılması konusunda farklı teoriler ortaya atıyor. Avrupalı bilim insanları, yüksek bölgelerde yaşayan insanların corona virüsten daha az etkilendiğini öne sürdü. Fransız araştırmacılarsa önlemlerin hafifletilmesine karşın, vakaların artmamasını havaların ısınmasına bağlıyor. Uzmanlar, yaz bitince salgın geri dönebilir uyarısında bulunuyor.

 • Covid-19’a karşı bakır önlemi
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 10:43

  İngiltere’de bir bilim insanı, corona virüsün yayılmasını önlemek için kapı kolları, korkuluklar ve alışveriş arabalarının bakırla kaplanması gerektiğini açıkladı. Araştırmacı, corona virüsün çelik ve plastik üzerinde 3 gün hayatta kalabileceğini ve bulaşıcı olabileceğini, ancak virüsün bakır üzerinde 4 saatte öldüğünü söyledi.

 • Sağlık Bakanlığı, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelledi
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 08:32

  Sağlık Bakanlığı’nca, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ güncellenerek, yeni başlıklar eklendi. Buna göre, plaj ve deniz yüzme alanlarında hizmet verirken en az 1 metre olan sosyal mesafe kuralına uyulması, şezlonglar arası mesafenin ise en az 1,5 metre olması gerektiği belirtildi. Plaj alanlarında çalışanlar dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde kapasite belirlenecek.

 • Küresel Salgın: Coronavirüs 31 Mayıs 2020
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 06:46

  "Küresel Salgın"da Deniz Kilislioğlu, konukları Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, Halk Sağlığı Uzmanı Nur Baran Aksakal ve Gülay Korukluoğlu ile 1 Haziran’da başlayacak "yeni normal hayat"ta neler dikkat etmemiz gerektiğini masaya yatırıyor.

 • Sağlık Bakanlığı’ndan cafe ve restoranlar için rehber: Normalleşme sürecinde hangi kurallar uygulanacak?
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 06:40

  Corona virüs salgını nedeniyle kapatılan restoran, cafe ve lokantalar bugün itibarıyla açılıyor. Peki bu işletmelerde hangi kurallar uygulanacak? Sağlık Bakanlığı, alınacak tedbirlere ilişkin rehberi yayınladı.

 • Türkiye’de corona virüs: Son 24 saatte 25 can kaybı (31 Mayıs 2020)
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 06:32

  Türkiye’de son 24 saatte corona virüs nedeniyle 25 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 4 bin 540’a yükseldi. Yeni vaka sayısı ise 839’a düştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısının öngörülen seviyede seyrettiğini belirtti, tedbirlerin önemini vurguladı.

 • “Yeni normal hayat”ın ilk günü
  by NTV on 1 Haziran 2020 at 06:31

  Türkiye genelinde bugünden itibaren corona virüs salgınıyla mücadelede yeni bir döneme girildi. Günlük hayatta birçok kısıtlama kaldırıldı, yeni normale dönülüyor. Salgınla mücadele kapsamında daha önce kapatılan bir çok işletme bu sabah açılıyor. İşte bugünden itibaren başlayan "yeni normal hayat"a dair ayrıntılar…