ntv.com.tr NTV Haber – Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri – Editörün Seçimi

 • Murat Karahan: Bu deneyim değişik bir anı oldu bizim için
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 13:50

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü tenor Murat Karahan, dünyanın en eski festivallerinden Arena di Verona Opera Festivali’nin son beş yıldır yıldızlarından biri. Bu yıl festivalin açılışında da sahne alan ünlü sanatçı “Aida” operası temsili sırasında 100 kişilik orkestra greve gidince aryalarını piyano eşliğinde söylemek zorunda kaldı. Karşılaştığı zor durumu NTV’ye anlatan Karahan, “Biz de oraya gelen seyircilerin mağdur olmaması için o temsili gerçekleştirdik. Bu deneyim değişik bir anı oldu bizim için” dedi. (Mustafa DOĞAN / Mustafa.dogan@ntv.com.tr)İtalya’nın Verona şehrinin ev sahipliği yaptığı dünyanın en eski opera festivallerinden Arena di Verona Opera Festivali, eşine az rastlanır bir olaya sahne oldu. Son beş yıldır festivalin önemli konukları arasında yer alan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü tenor Murat Karahan, “Aida” temsiline orkestrasız çıkmak zorunda kaldı.Temsilden dakikalar önce durumu öğrenen Karahan, Verona yönetiminin ricası ve farklı ülkelerden gelen sanatseverlerin mağdur olmaması için temsili iptal etmeyip aryalarını piyano eşliğinde seslendirdi.Topluluğun 100 kişilik orkestrası, temsile birkaç saat kala grev nedeniyle sahneye çıkmama kararı alan Karahan, “Benim bu sene Arena’da Verona’da beşinci yılım. Onlarca temsil yaptım. İlk kez böyle ilginç bir durumla karşı karşıya geldik. Sabahtan haberimiz vardı ama bir saat kala grevin kesinleştiği bilgisi geldi. Aslında orkestranın yüzde 28’i yüzde 30’u gibi bir katılım vardı greve. Fakat yüzde 30 eksiği ile çalınamayacağı için orkestrasız bir temsil yapıldı” dedi.”Normal şartlarda temsil iptal edildi. Biletler sahiplerine iade edildi. O sırada Arena’nın yetkilileri bize geldi. Bu noktada mağdur olan izleyiciler oldu” diyen Karahan, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Onlara jest olması açısından Arena yetkilileri piyano eşliğinde biraz romantik bir şekilde Aida temsilini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimizi sordular bize sanatçılara. Biz de oraya gelen seyircilerin mağdur olmaması için o temsili gerçekleştirdik.””İşin açıkçası muhtemelen anonstan sonra Arena’nın boşalacağını, belki temsilin sembolik olarak bir perde sürüp ondan sonra biteceğini düşünmüştük. Fakat o şekilde olmadı. Bir kişi bile Arena’dan ayrılmadı.””Biz normalde tabii Arena’da piyano ile provalar yapıyoruz. Çok alışalagelmedik bir durum değildi. Provalardan alıştığımız bir durumdu. Ama bir temsili baştan aşağı ben ve diğer solist arkadaşlarım bu şekilde seslendirmek piyano ile değişik bir anı oldu.”

 • Hızlı ve Öfkeli 9 gişede liderliği bırakmıyor (23-25 Temmuz 2021)
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 12:15

  Gösterimdeki dördüncü hafta sonunu geride bırakan Hızlı ve Öfkeli 9, Box Office Türkiye liderliğini sürdürdü. Film, Türkiye’de şimdiye kadar toplam 693 bin 240 seyirciye ulaşmış oldu. Filmin dünya genelindeki hasılatı ise 600 milyon doları geçti.Hababam Sınıfı Yaz Oyunları42.273 TLLanetli Anlaşma102.883 TL15/07 Şafak Vakti157.938 TLSpace Jam: Yeni Efsane267.199 TLKorku Seansı 3: Katil Şeytan298.708 TLSpirit Özgür Ruh297.114 TLSessiz Bir Yer 2416.051 TLArınma Gecesi: Sonsuza Dek678.657 TLBlack Widow723.565 TLHızlı ve Öfkeli 91.549.292 TL

 • Mısır’ın Atlantisi’nde 2 bin 200 yıllık gemi enkazı bulundu
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 11:31

  Mısırlı arkeologlar, şiddetli bir deprem nedeniyle aniden tarihten silinen Heraklion antik kentinin su altındaki kalıntıları arasında heyecan verici bir keşif yaptı. İskenderiye açıklarında yapılan ve Mısır’ın Atlantis’i olarak bilinen bölgedeki keşifte, Yunan tüccarlar tarafından kullanıldığına inanılan 2 bin 200 yıllık bir gemi enkazı açığa çıkarıldı. Uzmanlar, geminin 25 metre uzunluğunda olduğunu ve gövdesinin Nil Nehri’nde yaygın olan düz bir omurga ile inşa edildiğini açıkladı.Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, arkeologlar büyük bir yelkene sahip olduğu düşünülen geminin Mısır’da inşa edildiğine dair başka kanıtlar da buldular.Yapılan açıklamada, “MÖ 2. yüzyılda meydana gelen şiddetli bir deprem nedeniyle Büyük Amun tapınağının çökmesi ve üzerine düşen devasa blokların sonucu olarak gemi battı. Bu taş blokların düşmesi geminin şimdi tapınağın enkazının olduğu kanalda kalmasına neden oldu” denildi.Bununla birlikte, geminin kalıntıları deniz tabanından 5 metre derinlikte bulundu. Enkazın aynı zamanda eski zamanlarda mezarları işaretlemek için kullanılan tümülüs kaya yığını ile kaplandığı görüldü.Bakanlık tarafından Reuters’e verilen demeçte, Firavun hanedanlarının son dönemlerinde Yunanlıların bölgede yaşadığına dikkat çekilerek,  “Bu keşif, o şehirde yaşayan Yunan tüccarların varlığını net bir şekilde kanıtlıyor. Büyük Amun tapınağının yanında kendi kutsal alanlarını inşa ettiler. Bunlar deprem nedeniyle aynı anda yok oldu ve kalıntıları Mısır tapınağınınkilerle karıştırılmış halde bulundu” denildi.Avrupa Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü’nün baş araştırmacısı ve başkanı Franck Goddio ise bu döneme ait hızlı kadırga buluntularının ‘son derece nadir’ olduğunu söyledi.Goddio, söz konusu geminin kalıntıların bu şekilde inşa edilen ve günümüze ulaşan iki gemiden biri olduğunu söyledi. Bunlardan ilki ise, MÖ 235’te inşa edilen ve enkazı 1971 yılında Sicilya’da keşfedilen Marsala adlı gemi.Diğer taraftan, yeni enkazın keşfi, bir cenaze alanının kalıntılarıyla birlikte yeni bir tür sonar kullanılarak bulundu.Cenaze alanındaki uzmanlar, genellikle doğum, doğurganlık, cinsellik, mizah ve savaş ile ilişkilendirilen Mısır tanrısı Bes’in ayrıntılı tasvirlerine sahip çanak çömlek ve altın bir muska ortaya çıkardı.Öte yandan, arkeologlar Herakleion’un bin yıldan daha uzun bir süre önce Akdeniz ticaretinin merkezinde olduğunu söyledi.Kleopatra’nın tapınağına sa  ev sahipliği yapan Herakleion şehri, İskenderiye MS 331’de Büyük İskender tarafından kurulmadan önce, Mısır’ın en büyük liman kentiydi.Şehir, yaklaşık bin 200 yıl önce, MS 800 civarında, muhtemelen sonunda onu denize gömen bir dizi deprem nedeniyle yıkıldı.Heraklion antik kenti, 21. yüzyılın başında arkeologlar ve Avrupa Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü tarafından yeniden keşfedildi ve uzmanlar o zamandan beri onu inceliyor ve günümüzde ‘Mısır’ın Atlantis’i olarak adlandırılıyor.

 • Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan İstanbul tanıtım filmi
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 10:25

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Twitter hesabında, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın hazırladığı İstanbul adlı tanıtım filmine yer verdi. Bir dakikalık filmde, İstanbul’un tarihi ve turistik alanlarını anlatan görüntüler yer alıyor.

 • Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan İstanbul tanıtım filmi
  by NTV on 27 Temmuz 2021 at 10:23

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’u anlatan yeni tanıtım filmini paylaştı.Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Twitter hesabında, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın hazırladığı İstanbul adlı tanıtım filmine yer verdi.Bir dakikalık filmde, İstanbul’un tarihi ve turistik alanlarını anlatan görüntüler yer alıyor.2 AYDA TAMAMLANDIFilmin prodüksiyonu 2 aylık bir sürede tamamlandı. Çekimler 10 gün sürdü, 60 saati aşkın drone çekimi yapıldı. Prodüksiyonda 90 kişilik bir ekip görev yaptı. 12’si ana cast olmak üzere 100’ün üzerinde oyuncu kullanıldı. 30 AYRI MEKANDA ÇEKİMFilm, açıkhava ve sokaklar (Kadıköy, Üsküdar, Beyoğlu, Fatih, Levent, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, İstanbul Boğazı, Metro hatları, Şehir hatları, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Çamlıca Camisi, Çamlıca Kulesi),  müze ve ören yerleri (Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Aya İrini Kilisesi, Küçüksu Kasrı, Mecidiye Kasrı) gibi 30 ayrı mekanda çekilen 100’ün üzerinde plandan kurgulandı.İSTANBUL TANITIM FİLMİ